Jump to content

VOZE SE U BESNIM KOLIMA, DERU ZA KRŠTENJE: Evo zašto Crkva naplaćuje svoje usluge!

Оцени ову тему


Препоручена порука

Узимате за пример бг парохије и жалите се.

Помислите само како живе свештеници у епархији у којој омањи градови могу да се изброје на прстима једне руке. Све остало су већ опустела села.

И опет има часних примера бесплатних "услуга".

Мени је на пример безвезе да купујем милост Божју стављајући прљав новац на икону.. А неоцрковљен народ управо то ради..

Дижу халабуку управо ти који не знају.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

30 minutes ago, Драгана Милошевић рече

Узимате за пример бг парохије и жалите се.

Помислите само како живе свештеници у епархији у којој омањи градови могу да се изброје на прстима једне руке. Све остало су већ опустела села.

И опет има часних примера бесплатних "услуга".

Мени је на пример безвезе да купујем милост Божју стављајући прљав новац на икону.. А неоцрковљен народ управо то ради..

Дижу халабуку управо ти који не знају.

Свештеници имају виши стандард од просечног стандарда у парохији. Не знам што се жале, и причају о сиромашним свештеницима и тиме оправдавају ценовнике.

Из мог искуства, ценовници не постоје. Оженио сам се, крстио дете, био кум на крштењу, и на венчању. Ни у једном случају нико ми није тражио ни динара. О осталим редовним "требама" да не говорим.

Ако ценовник постоји, онда хоћу рачун, и да имам заштиту као потрошач. Исто тако онда хоћу да бирам код кога ћу да реализујем услугу. Ако могу да бирам фризера, онда хоћу да бирам и попа. Дакле уведите изабраног попа, као што имамо изабраног лекара, и да могу да оценим квалитет услуге. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ђорђе Р

Не сећам се кад су ми шта наплатили.Од добре воље добио је чини ми се 500 динчи за освећење стана.

Наплаћују тамо где има, где нема и не траже. :D

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Драга браћо, Свето крштење се заиста наплаћује око 5.000,оо, сахрана такође а Венчање око 7.000,оо. Укупно око 17 па нека у неким Црквеним општинама буде и 20.000,оо за та три обреда. Ти обреди спадају у Свете Тајне и могу се по црквеним канонима извршити само једанпут. Тих 20.000 потрошите на цркву у току целог вашег живота! Треба рећи да се у Светом Јеванђељу спомиње и десетак. Сам Господ Исус Христос га спомиње када говори са фарисејом. И каже "Oво радите а оно не заборављајте" (давати десетак). Реч је о канону цркве који верницима налаже о давању 10% од прихода. У Сокобањи код нас, лично знам људе који десетак од прихода дају у корван (прилог). И могу вам рећи да баш те фирме и ти појединци остварују изузетан напредак и то не само на материјалном плану. Лично сам имао искуство са тим и могу вам рећи да је таква захвалност Богу за дата добра неизбежан пут ка Небу. Пут у Царство Небеско. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

5 minutes ago, PredragVId рече

Драга браћо, Свето крштење се заиста наплаћује око 5.000,оо, сахрана такође а Венчање око 7.000,оо. Укупно око 17 па нека у неким Црквеним општинама буде и 20.000,оо за та три обреда. Ти обреди спадају у Свете Тајне и могу се по црквеним канонима извршити само једанпут. Тих 20.000 потрошите на цркву у току целог вашег живота! Треба рећи да се у Светом Јеванђељу спомиње и десетак. Сам Господ Исус Христос га спомиње када говори са фарисејом. И каже "Oво радите а оно не заборављајте" (давати десетак). Реч је о канону цркве који верницима налаже о давању 10% од прихода. У Сокобањи код нас, лично знам људе који десетак од прихода дају у корван (прилог). И могу вам рећи да баш те фирме и ти појединци остварују изузетан напредак и то не само на материјалном плану. Лично сам имао искуство са тим и могу вам рећи да је таква захвалност Богу за дата добра неизбежан пут ка Небу. Пут у Царство Небеско. 

 

За мене је то страшно, продавати Свете Тајне.

Слажем се да треба издржавати цркву, и много је црквеније, логичније то радити преко пореза, харача, десетка, како је иначе по канонима.

Наплаћивање (продавање) Светих Тајни (и свих осталих "треба") је осуђено од цркве, преко канона, и Светих Књига (Библије).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Ђорђе Р рече

За мене је то страшно, продавати Свете Тајне.

Слажем се да треба издржавати цркву, и много је црквеније, логичније то радити преко пореза, харача, десетка, како је иначе по канонима.

Наплаћивање (продавање) Светих Тајни (и свих осталих "треба") је осуђено од цркве, преко канона, и Светих Књига (Библије).

Ја с` тем не мрем ништа.

Тако нам сам Господ каже Он каже Њега и питај. - ја само прочитах.

И још апостол Павле каже "Ко молитву служи од молитве и да живи". (логично - па од чега би друго живео?)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наплаћује се, венчање у Цркви Св. Марка у Београду сам платио 9000 дин, уколико желим и хор, доплата је 6000 дин. Крштење сам такође платио 4000. Али то је такса за Цркву,  колико схватам, те паре нису ишле свештеницима већ за потребе Цркве. Свештеник ми никада није тражио новац када долази за славу да освешта водицу а после и колач. Стварно не видим проблем у томе да постоје таксе да би се Цркве издржавале у смислу струје, воде и одржавања. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, PredragVId рече

У Сокобањи код нас, лично знам људе који десетак од прихода дају у корван (прилог). И могу вам рећи да баш те фирме и ти појединци остварују изузетан напредак и то не само на материјалном плану.

Sve zapovijesti koje su od Boga donose dobro u ovozemaljskom zivotu.

Negiranjem onoga sto su apostoli govorili, odnosno govoreci da su oni govorili pod nekakvim uticajima, cini se jedan od najtezih, neoprostivih grijeha a to je hula na svetog duha.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 minutes ago, Stevan Rasic рече

Наплаћује се, венчање у Цркви Св. Марка у Београду сам платио 9000 дин, уколико желим и хор, доплата је 6000 дин. Крштење сам такође платио 4000. Али то је такса за Цркву,  колико схватам, те паре нису ишле свештеницима већ за потребе Цркве. Свештеник ми никада није тражио новац када долази за славу да освешта водицу а после и колач. Стварно не видим проблем у томе да постоје таксе да би се Цркве издржавале у смислу струје, воде и одржавања. 

А шта ћемо са онима који немају за таксе?

Зато таксе нису постојале, него су "новотарија" :) . Једино је исправно, добровољни прилози, или порез у смислу процента од плате. Па ко зарађује више, он ће више платити, а ко зарађује мање, он ће мање платити.

Таксе морају да се опорезују. Видим наслов у Блицу да је српска црква у Швајцарској утајила порез.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Таксе нису новотарије, постојале су у Кнежевини и Краљевини Србији, а после К.СХС- Југославији, прописане од надлежног министра. У наше доба се прописују од стране црквених власти и више служе да би свештеник имао мјеру, да не би дошао под удар оног члана "изнуђавање непрописне награде за свештенодејства".

Никад никоме није ускраћен обред, јер нема новаца, макар се то понављало више пута. Све је ствар у свести човјека, неко мисли да свештеник и његова породица живе на роси и Сунчевој свјетлости и да храм може да опстане без икаквих поправки и одржавања. Да разумијем на селу гдје људи дођу да помогну у радовима и гдје се људи више знају, али у градској средини...

Још је занимљиво да су сви обреди повезани са обилним спремањем трпезе на којој се не штеди.

И молим Вас да не стављате линкове који блате Цркву. Владика Андреј је рођен и школован на Западу и не би себи допустио да има проблеме са порезницима. Него је у питању група око проте Драшка која је изгубила власт, па сад неког прозива.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, о.Небојша рече

И молим Вас да не стављате линкове који блате Цркву. Владика Андреј је рођен и школован на Западу и не би себи допустио да има проблеме са порезницима. Него је у питању група око проте Драшка која је изгубила власт, па сад неког прозива.

Нисам ставио у том контексту (блаћења).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...