Jump to content

Zasto Marija hoce za "bracom" da vrati Isusa kuci

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ja sam poceo iz zanimanje da studiram teologiju, bilo o "bracama", "polubraca" ili rodjaci koji su poznati Jakovlj, Josif, Simeon i Juda. 

 

Dal su to sinovi Marije i Josifa, Josifa i druge zene ili rodjaci sada nije vazno. Nesto drugo ne mogu da razumem. Dolaze kod Isusa da ga vrate kuci u Luku 8,19. 

 

U delu "prava familija Isusova". 

 

Isusova majka i braca hoce da ga vrate. Sto ga brace hoce da ga vrate to je jasno, misle da je lud i to je ocigledno. Ali sto Marija tako reaguje, sto odmah se ne pridruzi sinu, ipak da je on mesija zna 30 ili 31 godinu (30 godina Isusove starosti i 9 meseci).  Sto je Isus ljut ne samo na 4 braca nego i na majku. 

 

Trazim kod biblioteku oca, ali ne nadjem nikakvo objasnjenje, a nije moguce da ja prvi primetim to da nema logike. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 8 months later...
On 1. 3. 2023. at 19:32, Agnostik рече

Ja sam poceo iz zanimanje da studiram teologiju, bilo o "bracama", "polubraca" ili rodjaci koji su poznati Jakovlj, Josif, Simeon i Juda. 

 

Dal su to sinovi Marije i Josifa, Josifa i druge zene ili rodjaci sada nije vazno. Nesto drugo ne mogu da razumem. Dolaze kod Isusa da ga vrate kuci u Luku 8,19. 

 

U delu "prava familija Isusova". 

 

Isusova majka i braca hoce da ga vrate. Sto ga brace hoce da ga vrate to je jasno, misle da je lud i to je ocigledno. Ali sto Marija tako reaguje, sto odmah se ne pridruzi sinu, ipak da je on mesija zna 30 ili 31 godinu (30 godina Isusove starosti i 9 meseci).  Sto je Isus ljut ne samo na 4 braca nego i na majku. 

 

Trazim kod biblioteku oca, ali ne nadjem nikakvo objasnjenje, a nije moguce da ja prvi primetim to da nema logike. 

A gdje si procitao da misle da je "lud"?

Ne mogu da dodju do njega od mase naroda,i vjerovatno se vec brinu za njega,sta ce biti,i mnogo se suska protiv njega,medjutim on kaze da su braca njegova i majka njegova svi koji vjeruju,i tu je i pouka da nekad iako familija se brine za nas i misli da nije bss dobro sto smo za Hristom krenuli,i sve da nas i ostave,imamo bracu svoju,majku svoju i sestru svoju u crkvi

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Pravoslavac1 рече

A gdje si procitao da misle da je "lud"?

Ne mogu da dodju do njega od mase naroda,i vjerovatno se vec brinu za njega,sta ce biti,i mnogo se suska protiv njega,medjutim on kaze da su braca njegova i majka njegova svi koji vjeruju,i tu je i pouka da nekad iako familija se brine za nas i misli da nije bss dobro sto smo za Hristom krenuli,i sve da nas i ostave,imamo bracu svoju,majku svoju i sestru svoju u crkvi

Braca misle da je lud, a Marija je za njima.  Ko da njih podrzava. I braca ne veruju u njegovu misiju. A Marija bi trebala biti uz sina, jer zna 30 godina da ce se to desiti, jer joj je i receno da je rodila posebnog sina, pored toga da je Mariji valjda jasno da ga je dobila nadprirodno. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам који си превод Јеванђеља користио кад си написао
да "долазе код Исуса да Га врате кући".

На брзину нађох ове преводе:

Превод др. Емилина Чарнић:
А мајка и браћа његова дођоше к њему, али нису могли да се састану с њим због народа.
И јавише му: твоја мајка и твоја браћа стоје напољу и желе да те виде.

Превод Даничић / Караџић:
Дођоше пак к Њему мати и браћа Његова, и не могаху од народа да говоре с Њим. 
И јавише Му говорећи: Мати Твоја и браћа Твоја стоје напољу, хоће да Те виде.

Превод Синод СПЦ:
Дођоше пак њему мати и браћа његова, и не могаху од народа да се састану с њим. 
И јавише му говорећи: Мати твоја и браћа твоја стоје напољу, и хоће да те виде.

Превод др. Лујо Бакотић: 
К Исусу дођоше мати и браћа његова, али не могаху од народа да допру до њега.
Јавише му: Мати твоја и браћа твоја су напољу и желе да те виде.

А овде, од 4:20 па на даље, имаш кратко тумачење:

 

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, Pravoslavac1 рече

@Agnostik I oni su ga tako pratili ludoga?Boze me oprosti..

 

O cemu to pricas po bibliji braca nisu verovali u njegovu misiju.

BIBLIJA.KS.HR

Evanđelje po Marku, 6. poglavlje - Isus nije priznat u svom zavičaju (Mt 13, 53–58; Lk 4, 16–30)I otišavši odande, dođe u svoj zavičaj. A doprate ga učenici.

Makar na pocetku jer se brat Jakovlj u crkvenoj tradiciji poistoveri za Jakovljom stariji, to ovi istoricko kriticki bibliski naucnici ne dele misljene i misle da su dva razlicita lika. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Toma

пре 37 минута, Toma рече

Не знам који си превод Јеванђеља користио кад си написао
да "долазе код Исуса да Га врате кући".

На брзину нађох ове преводе:

Превод др. Емилина Чарнић:
А мајка и браћа његова дођоше к њему, али нису могли да се састану с њим због народа.
И јавише му: твоја мајка и твоја браћа стоје напољу и желе да те виде.

Превод Даничић / Караџић:
Дођоше пак к Њему мати и браћа Његова, и не могаху од народа да говоре с Њим. 
И јавише Му говорећи: Мати Твоја и браћа Твоја стоје напољу, хоће да Те виде.

Превод Синод СПЦ:
Дођоше пак њему мати и браћа његова, и не могаху од народа да се састану с њим. 
И јавише му говорећи: Мати твоја и браћа твоја стоје напољу, и хоће да те виде.

Превод др. Лујо Бакотић: 
К Исусу дођоше мати и браћа његова, али не могаху од народа да допру до њега.
Јавише му: Мати твоја и браћа твоја су напољу и желе да те виде.

А овде, од 4:20 па на даље, имаш кратко тумачење:

 

 

 

Čuvši to, dođoše njegovi da ga obuzdaju jer se govorilo: »Izvan sebe je!«

 

BIBLIJA.KS.HR

Evanđelje po Marku, 3. poglavlje - Ozdravljenje u subotu (Mt 12, 9–14; Lk 6, 6–11)Uđe ponovno u sinagogu. Bio je ondje čovjek usahle ruke.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Agnostik рече

@Toma

Čuvši to, dođoše njegovi da ga obuzdaju jer se govorilo: »Izvan sebe je!«

Ovo si sada dobro citirao. U ovu rečenicu Gospodnje braće ti si "učitao" da oni misle
da je njihov brat (a naš i njihovg Gospod) ... ovo što si napisao.
Ja moram a ti priznam da ne znam šta su oni mislili o njemu.
Vidim šta izgovaraju ali šta su oni pod time podrazumevali ...
Ono što nekako znam jeste da oni u ovom trenutku nisu shvatali Ko je medju njima.
I nisu jedini! Ni Hristova majka, presveta Bogorodica, spočetka nema potpunu spoznaju Koga je rodila. 

Šta to znači za tebe i za mene?

Pa baš to, da ni mi ne shvatamo Ko i Kakav je Gospod u koga verujemo.
Bogu hvala pa rastemo u Bogopoznanju, i zato nebi bilo mudro da se
"busamo u grudi" kako smo daleko dogurali u svom veroispovedanju.
 

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Toma рече

Ovo si sada dobro citirao. U ovu rečenicu Gospodnje braće ti si "učitao" da oni misle
da je njihov brat (a naš i njihovg Gospod) ... ovo što si napisao.
Ja moram a ti priznam da ne znam šta su oni mislili o njemu.
Vidim šta izgovaraju ali šta su oni pod time podrazumevali ...
Ono što nekako znam jeste da oni u ovom trenutku nisu shvatali Ko je medju njima.
I nisu jedini! Ni Hristova majka, presveta Bogorodica, spočetka nema potpunu spoznaju Koga je rodila. 

Šta to znači za tebe i za mene?

Pa baš to, da ni mi ne shvatamo Ko i Kakav je Gospod u koga verujemo.
Bogu hvala pa rastemo u Bogopoznanju, i zato nebi bilo mudro da se
"busamo u grudi" kako smo daleko dogurali u svom veroispovedanju.
 

 

Lepo filozofiranje. Ali Marija je znala koga je rodila, makar trebala bi da zna ili je sve zaboravila u toku 30 godina. 

 

Ponasa se kao sto bi se moja (i najverovatnije tvoja) majka ponasale, da sin pocinje da pripoveda po gradu (sekirala se). 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala ti na komplimentu, ali nemam ja dovoljno intelektualnih gabarita za filosofiju.

Vidiš, ponašanje Bogorodičino pokazuje baš to - da nije u potpunosti
shvatala da je rodila Boga u telu. I ti sam to primećuješ.
Njene nežne reakcije, njeni pristupi Sinu Božijem, premda jesu iz najbolje namere "promašaj mete",
kod Njega ne nailaze na osudu, jer On je došao da spase (od greha isceli, kvalitativno promeni,
radikalno preporodi ...) kako nju i pravednog Josifa, tako i polu-braću svoju, ostale učenike i...
...ma sve, sve ljude do tebe i mene. Jer za razliku od nas dvojice "Hristos je Isti, juče, danas i doveka".

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Agnostik Posto si napisao da si poceo da studiras teologiju,onda je najbolje da pitas profesore na svojim studijama,ili ti to studiras samostalno kod kuce i preko razno raznih youtube sektasa i "biblijskih naucnika" kako ih nazivas kojima je glavni zadatak iz raznih motiva skupljanje negativnih statistika protiv hriscanstva.I kad dobijes neki odgovor ili moguce tumacenje,ti onda to odmah nazoves filozofiranjem,n vidim tvoju otvorenost za ucenjem."Argument" koji iznosis daju kleti neprijatelji hriscanstva,jedan jevrejski rabin i "nqucnici" poput Ehrman itd. Ti isti naucnici npr vjeruju i odredjuju da  jednobjevandjelje nije moglo biti napisano tako rano jer je nemoguce da Isus predvidi rusenje hrama..Znaci njihov pristup tome iskljucuje bilo sta van ovoga svijeta i takav pristup pismu i vjeri gdje ti hoces da upakujes Boga da on pasuje tvom visocanstvu neminovno cete odvesti stranputicom.Prvo grcka rijec,koja je u nekim prevodima prevedena "porodica" u nekim "njegovi" u nekim "rodjaci" i jeste bas takva rjec,jer ona ne podrazumijeva jedan pojam nego je njeno znacenje mnogo sire,i rabin i protivnici hriscanstva ignorisu sve druge dogadjaje,i oni a i ti odredjuju sta je tacno Marija znala,kako se ona tacno trrbala ponasati,koliki nivo majcinske sikiracije bi ona trebala doziveti itd itd i odbacuju bilo sta drugo ..Dalje Marija i ucenici se pojavljuju tek kasnije u naraciji..Jos nesto,cak je i jaki tesko ugurati to ko je govorio da jw on "lud" da li su to ljudi koji su tu(nqjvjerovatnije)Ja nisam nikakv strucnjak,a kao ni ti,i moli se Bogu i proucavaj,ali otvorenog srca,a budes li samo lovac na pogresna tumacenja neces nikad naci mir..Svako dobro ti zelim!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Toma рече

Hvala ti na komplimentu, ali nemam ja dovoljno intelektualnih gabarita za filosofiju.

Vidiš, ponašanje Bogorodičino pokazuje baš to - da nije u potpunosti
shvatala da je rodila Boga u telu. I ti sam to primećuješ.
Njene nežne reakcije, njeni pristupi Sinu Božijem, premda jesu iz najbolje namere "promašaj mete",
kod Njega ne nailaze na osudu, jer On je došao da spase (od greha isceli, kvalitativno promeni,
radikalno preporodi ...) kako nju i pravednog Josifa, tako i polu-braću svoju, ostale učenike i...
...ma sve, sve ljude do tebe i mene. Jer za razliku od nas dvojice "Hristos je Isti, juče, danas i doveka".

 

Dobro rodila sina bez oca i cudi se da taj sin je specijalan, cudi se a Gavrilo je njoj to direktno reko.

 

Da je ucenje da je Marija bila devica crkveni stav i pise u pismu, je jasno, da je bila najivna ko da ima 5 godina a ne 45 (odprilike) to nikad nisam naucio. 

Ponasa se kao moja majka kako bi se ponasala da ja pocinjem da priopovedam, a moja majka nije me rodila bez muza. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Pravoslavac1 рече

@Agnostik Posto si napisao da si poceo da studiras teologiju,onda je najbolje da pitas profesore na svojim studijama,ili ti to studiras samostalno kod kuce i preko razno raznih youtube sektasa i "biblijskih naucnika" kako ih nazivas kojima je glavni zadatak iz raznih motiva skupljanje negativnih statistika protiv hriscanstva.I kad dobijes neki odgovor ili moguce tumacenje,ti onda to odmah nazoves filozofiranjem,n vidim tvoju otvorenost za ucenjem."Argument" koji iznosis daju kleti neprijatelji hriscanstva,jedan jevrejski rabin i "nqucnici" poput Ehrman itd. Ti isti naucnici npr vjeruju i odredjuju da  jednobjevandjelje nije moglo biti napisano tako rano jer je nemoguce da Isus predvidi rusenje hrama..Znaci njihov pristup tome iskljucuje bilo sta van ovoga svijeta i takav pristup pismu i vjeri gdje ti hoces da upakujes Boga da on pasuje tvom visocanstvu neminovno cete odvesti stranputicom.Prvo grcka rijec,koja je u nekim prevodima prevedena "porodica" u nekim "njegovi" u nekim "rodjaci" i jeste bas takva rjec,jer ona ne podrazumijeva jedan pojam nego je njeno znacenje mnogo sire,i rabin i protivnici hriscanstva ignorisu sve druge dogadjaje,i oni a i ti odredjuju sta je tacno Marija znala,kako se ona tacno trrbala ponasati,koliki nivo majcinske sikiracije bi ona trebala doziveti itd itd i odbacuju bilo sta drugo ..Dalje Marija i ucenici se pojavljuju tek kasnije u naraciji..Jos nesto,cak je i jaki tesko ugurati to ko je govorio da jw on "lud" da li su to ljudi koji su tu(nqjvjerovatnije)Ja nisam nikakv strucnjak,a kao ni ti,i moli se Bogu i proucavaj,ali otvorenog srca,a budes li samo lovac na pogresna tumacenja neces nikad naci mir..Svako dobro ti zelim!

 

Pa pito sam. Odgovori su odprilike toliko ne uverljivi ko i tvoji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...