Jump to content

Асад: Покушавају да поцијепају Антиохијску цркву по украјинском сценарију

Оцени ову тему


Препоручена порука

"Антиохијска црква остаће јединствена, а руководство Сирије ће је подржати!"

Асад: Покушавају да поцијепају Антиохијску цркву по украјинском сценарију

 

објављено: 2021-12-23 

 

Сиријски предсједник Башар ал Асад рекао је да је у току покушај цијепања Антиохијске православне цркве по истом сценарију који је спроведен у Украјини, преноси Интерфакс.

 

Он је то изјавио током састанка са посланицима Државне думе Руске Федерације, на којима се састао, између осталих и са предсједником Интерпарламентарне скупштине православља Сергејем Гавриловим.

 

„Асад је рекао да ће Антиохијска црква остати јединствена, а руководство Сирије ће је подржати на сваки могући начин“, рекао је новинарима Дмитриј Саблин, координатор групе за сарадњу између Државне думе и сиријског парламента.

 

Башар ел Асад је изразио поштовање патријарху московском и цијеле Русије Кирилу и патријарху антиохијском и цијелог истока Јовану Х.

 

Медији су раније писали да се антиохијски патријарх заложио за одржавање Сабора православља у Дамаску.

Извор:

https://etos.press/post/2431

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да смо имали Бачар ел Асада Косово би било слободно.

 

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ево га србомрзац да буде мирођија. 

Ма не народ је глуп и окренуо леђа Белорусији, а не продана власт:D.

И шта има ту да се прича.

WWW.POLITIKA.RS

БЕОГРАД/БРИСЕЛ - Европска унија поздравила је одлуку Србије и још шест земаља да се ускладе са одлуком Савета ЕУ о рестриктивним мерама донетих везано за...

 

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jako blizu sam Antiohijske patrijarsije, dosta stvari znam i... Ne znam, o cemu u stvari je taj tekst. Situacija Antiohijske Crkve je sasvim drugcija nego ukrajinske, tamo je jedna Crkva, ne ma nekih podela... Znam samo, da, nazalost, Rusi stalno pokusavaju neki uticaj na Antiohijsku Patrijarsiju, ali ta je neutralna.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Dominika рече

Znam samo, da, nazalost, Rusi stalno pokusavaju neki uticaj na Antiohijsku Patrijarsiju

Можеш ли да кажеш шта знаш о томе? О чему се ради и какав је то ,,покушај утицаја''?

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Dominika рече

Jako blizu sam Antiohijske patrijarsije, dosta stvari znam i... Ne znam, o cemu u stvari je taj tekst. Situacija Antiohijske Crkve je sasvim drugcija nego ukrajinske, tamo je jedna Crkva, ne ma nekih podela... Znam samo, da, nazalost, Rusi stalno pokusavaju neki uticaj na Antiohijsku Patrijarsiju, ali ta je neutralna.

Па зар нису руси покушавали нешто по Македонији пре неколико година, па су се сад повукли кад је васељенски закувао у Украјини (а ево га сад он ровари и са Македонцима)?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Milan Nikolic рече

Можеш ли да кажеш шта знаш о томе? О чему се ради и какав је то ,,покушај утицаја''?

Poznato je, da Antiohijska Crkva je jedna od drevnih patrijarsija i od svih najstarijih patrijarsija ima u njoj najvise zivota i vernika. Ali mimo toga Rusi jako jedinstvena durga pomesna Crkva su napravili tamo svoje parohije (u Libanu: jedna u Bejrutu, uzeli su arapsku crkvu na groblju, gde ima sahranjenih dosta libanskih pravoslavnih poznatih licnosti; druga sad se izgradjuje - crkva totalno ruska sta se tice arhitekture - u Zahle; u Siriji: jedna u Damasku; druga ili vec postoji ili bice u Tartusu; ima jos nesto arapskom polostrvu).

 

Rusi kao prva drzava i pomesna Crkva poslali su studentu za Balamand (druga bila je poljska Crkva, ali to zbog moje molbe; treca posle rumunska Crkva ali to je realcija vec od vekova, i u stvari studentkinja nije otisla da studira tamo bogosloviju). 

Mospat.ru ima sada i sajt na arapskom, i cak u Rusiji ima studija o arapskom pravoslavju ali ima dosta gresaka u toku studija (na primer terminologija).

Bila je neka proba da Antiohiska Patrijarsija promeni kalendar na stari (to je Crkva gde ne ma cak ni jedne parohije na starom kalendaru a ova Patrijarsija to nisu samo arapskve drzave ali velika dijaspora i misija u celom svetu), nisu to uspeli.

Dosta redovno dolaze ruske delegacije, probaju da Crkva pre svega u Siriji budve neka "podrska" za celu ostalu rusku politiku o toj drzavi.

Rusi su pustili za Liban vladiku Nifona koji u stvari postao je vise Rus nego je ostalo Arab i lokalni vernici ne maju takvog poverenja, sta se tici njega.

Kad jos sam zivela u Libanu, ruski (u stvari u 1/4 Poljak) probao da dolazim redovno u rusku parohiju i nesto tamo radim ali u nekom momentu bogoslovija u Balamandu je rekla meni "ne ma blagoslova za to".

Mozda pisem haoticno, ali necu da sve pisem taki otkriveno..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Dominika рече

Dosta redovno dolaze ruske delegacije, probaju da Crkva pre svega u Siriji budve neka "podrska" za celu ostalu rusku politiku o toj drzavi.

Да није било руске политике у Сирији не би било ни Сирије ни правослваца тамо више. Мислим да би то требало да се поштује.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 28.12.2021. at 21:34, Вилер Текс рече

Да није било руске политике у Сирији не би било ни Сирије ни правослваца тамо више. Мислим да би то требало да се поштује.

Nisam bas tako sigurna... Sad neki kazu da Sirija je u stvari u ruskoj okupaciji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Dominika рече

Nisam bas tako sigurna... Sad neki kazu da Sirija je u stvari u ruskoj okupaciji.

Буди сигурна да није Руса сви православци би прошли као владика града Алепа Павле и монофизитски владика Јохана. Нема трага о њима.

Прошли би као Срби у НДХ.

Која окупација сестро? Значи требали су џихадисти да преузму Сирију?

Неки кажу да су Срби извршили агресију на Хрватску, а нас протераше из наших крајина.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Вилер Текс рече

Буди сигурна да није Руса сви православци би прошли као владика града Алепа Павле и монофизитски владика Јохана. Нема трага о њима.

Прошли би као Срби у НДХ.

Која окупација сестро? Значи требали су џихадисти да преузму Сирију?

Неки кажу да су Срби извршили агресију на Хрватску, а нас протераше из наших крајина.

Руси немају никаквих проблема да убијају православце када им је то у интересу. Погледај само шта је било са грузинима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, mirko1929 рече

Руси немају никаквих проблема да убијају православце када им је то у интересу. Погледај само шта је било са грузинима.

Сукоб Руса и Грузијаца је друга ствар. Огрешења су обострана.Писао сам о томе. Грешка је што су ономад Руси укинули Грузинима аутокефалну Цркву. Баш су дебело ту погрешили.

Али чињеница је да су Руси спасили Сирију (и тамошње хришћане) од џихадиста. 

Ко то негира, нека мало стане пред огледало. Што негатори очувања Сирије од стране Руса нису отишли у Сирију и рекли Асаду да ће их боље спасити од Руса, кад тако све знају?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Dominika

Мислим да си под утицајем и да су ти напунили уши они који имају фобију од Руса. Чувај се. Данас је велика подела у Православљу; обични верници, да тако кажем, не могу све разумети, али чињеница је да ''грчке Цркве'' на челу са цариградском Патријаршијом иду путем новог ''римског'' папизма. Ствар је вере и теологије. Дакле, озбиљне ствари.

Русија природно и историјски има потенцијал да штити глобално православље, а Патријаршија у Турској буквално срља у искривљење саме вере, само да би обезбедила преимућство у Православљу. Кажем, то су озбиљне ствари. Треба да, колико је до нас, будемо пажљиви и да се не упуштамо у опасне послове, као што су неки свесно водили Римску Цркву на неправославном путу.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
On 31.12.2021. at 11:44, Вилер Текс рече

Буди сигурна да није Руса сви православци би прошли као владика града Алепа Павле и монофизитски владика Јохана. Нема трага о њима.

Прошли би као Срби у НДХ.

Која окупација сестро? Значи требали су џихадисти да преузму Сирију?

Неки кажу да су Срби извршили агресију на Хрватску, а нас протераше из наших крајина.

 

Znam malo vise detalja u vezi mitropolita Pavla, ali ne mogu o tome da pricam. Nije to sve bas tako. Ne treba da muslimani-jihadisti preuzmu Siriji, ali ili oni ili Rusi- to je okupacija. Stavarno znam situaciju.

Jedna od sirijskih studenata bogoslovije je iz pravoslavnog sela, u kojem je poginulo dosta pravoslavca zbog.... Ruske blokade ovog sela. 

Sad sa mojim momkom (pravoslavni Libanac iz Antiohijske Patrijarsije) kad smo posetili Bugarsku, cak nije hteo da udje u rusku crkvu u centru Sofije (ove ruske crkve u centrima gradova pravoslavnih drzava to je posebna prica) zbog toga, sta rade Rusi u Crkvi, izmedju toga Antiohijskoj Patrijarsiji.

 

A, i vladika Juhanna nije monofizit, nego miafizit (tzv. orijentalne Crkve). To je velika razlika.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...