Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Ау, шта све не написасте о мени, братијо... Већ ме и у секташе и расколнике убројасте. sHa_sarcasticlol Да не бих свакога од вас посебно цитирао и одговарао вам, написаћу сумарно шта мислим о свему.

- Наравно да ја не познајем цео епископат СПЦ да бих могао са сигурношћу да устврдим шта већина у њему мисли или не мисли о конкретном питању. Али сама чињеница да један владика, његов најближи свештеник и архимандрит, као и један предавач у образовној установи Српске Цркве (поред осталих) имају о "македонском случају" своје "приватно" мишљење које се разликује од званичне реторике надлежних црквених органа (а притом још кажу да нису усамљени у својим ставовима), могла ме је навести само на два закључка: 1) да им поверујем 2) да сматрам да из неког разлога лажу (и мене и себе међусобно). Мени је некако била логичнија прва опција, што не значи да сам у праву.

- Када сам наведене чињенице пропратио речима "на жалост", мислио сам пре свега на моје разочарање када сам за црквено неједномислије по овом питању сазнао. Сада више немам никакав став, тачније подељен сам по овом питању, али наравно да поштујем официјално мишљење Цркве којој припадам. Чак сам, пре него што сам послом ишао у Македонију пре пар година, питао у Ковиљу владику Порфирија да ми укратко каже како да се односим према тамошњем свештенству, црквама и евентуално богослужењима које сам намеравао да посетим.

- За разлику од вас, ја никада нисам, нити се сада усуђујем, да Македонску Цркву сматрам не-црквом, безблагодатном скупином и сл., попут нпр. Мирашеве екипе, и то само зато што не помињу патријарха пећког и не плаћају таксу и порезе у Београд. Мислим да је то већ претеривање и да представља више идеолошко-националистички каприц и аверзију него озбиљно богословско расуђивање. Да не говорим о логичким последицама таквог закључивања у погледу нпр. "благодатности" (као да је ту људско мерило пресудно) хиротонија и служби Новограчаничке митрополије док је била у расколу, па чак и раније - расколничке обреновићевске Београдске митрополије која је после ипак дала првог патријарха обновљене Српске Патријаршије, а можда је у исти модел спадало и оснивање аутономне Архиепископије од стране светог Саве, или од Цариграда анатемисане Патријаршије за време цара Душана. Такође, надам се да крштење, миропомазање и епископство митрополита Јована Вранишковског и осталих чланова ПОА ваљда није упитно. Куда би нас довело поистовећивање канонско-административних питања са сакраменталном теологијом и еклисиологијом у ширем смислу? А у том случају, признаћете, једна полицијски регистрована екипа бандита која проваљује у храмове и отима их од Митрополије Црногорско-приморске никако се не може поредити са Црквом чији је народ и свештенство (без обзира на многе јурисдикције које су током историје променили) ту где јесте вековима, служи у својим храмовима, али се због младог, тек недавно формираног колективног идентитета, политичке пресије некадашњих и садашњих моћника, сопствених интереса и немања обостране љубави и спремности за јединство, још није формално присајединила, тј. вратила у заједницу са нама.

- Што се тиче "епископа који кроје политику у СПЦ" мислио сам пре свега на владику бачког, који је не једном представљао клип у точковима нашег међусобног помирења са Македонцима (при чему је једном чак македонску делегацију извређао и назвао их воловима). Мени је потпуно јасна његова нетрпељивост према њима. Ретко би ко био у стању да као владика Иринеј истрпи сва она шиканирања од стране македонских световних власти и појединих архијереја, захтеве да скине мантију како би прешао границу, и сл. Међутим, мишљења сам да се личне несугласице, па и интереси, требају ставити по страни када је јединство Цркве у питању. То се, наравно, неупоредиво више односи и на македонску страну.

...одлазак у Македонију владике Лаврентија пре пар година где је саслуживао са тамошњим митрополитом, који му је узвратио посету у Соко Граду, итд, итд. ...

Исто као и са писмом подршке мит.Серафима  монаху Артемију...теби је овај недолични ГАФ и промашај једног српског епископа битнији од САБОРА...Иначе ради се о расколничком Митрополиту Петру који се водао са поменутим епископом СПЦ,  делећи међусобно признања и плакете заслужних и почасних грађана по општинама престоних им градова ... Јад и катастрофа од нивоа...

Претпостављам да би имао образа да све ове увреде којима сте ме ти, Валтер и остали засипали, у лице кажеш и епископу Лаврентију?! Ја и нисам рекао да подржавам то што је он чинио (лично сам излазио из македонских храмова када је почињало богослужење), већ само указујем на конкретан пример различитог поимања овог проблема међу нашим архијерејима, што сте и тражили да наведем тврдећи да лажем.

Nije savremenost za svakoga, niti smo mi za sve.

Ako krenemo za modifikacijama i promjenama, probudit ćemo se kao protestanti, držati za ruke i pjevati crnački bluz.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

... Да не бих свакога од вас посебно цитирао и одговарао вам, написаћу сумарно шта мислим о свему....

Брате ИванеЈ, ово је већ другачији приступ и много јаснији став... ''Друга песма'' што би рекли... Не верујем да је ико имао намеру да увреди било кога, а понајмање тебе лично или неког поменутог епископа било које Помесне Цркве... То никако..За себе сам сигуран у то а за друге остаје ми да верујем, што и чиним. 0110_hahaha ...Можда би требало пажљивије да исчитаваш оно што је писано и да ствари не узимаш толико лично јер и Ти сам ниси много говорио о личном ставу већ си ''преносио'' некаква туђа запажања и опсервације...додуше у призвуку СЛАГАЊА са истим smej.gif

Мене је само твој недоречен став потсетио на неке људе које знам, па отуд можда нешто налик на ''слободније изражавање''... јер сам себи допустио слободу да будем потпуно искрен, будући с'тим људима исту(слободу) имам потпуну, јер их негде, сматрам ПРИЈАТЕЉИМА. А увреда, одговорно тврдим нема!

Осим ако се и сам ниси препознао, у некој од квалификација (па и класификација sHa_sarcasticlol) које су даване о расколницима, што опет не би требало да те вређа јер како и сам кажеш :

- За разлику од вас, ја никада нисам, нити се сада усуђујем, да Македонску Цркву сматрам не-црквом, безблагодатном скупином и сл.

Са чиме брате мој Иванеј,.. ја или било који члан Цркве (ПА нека је и ВЛАДИКА, или ''нижи клирик''(један од термина овде, од тебе изречених ;)), нема шта да се слаже или не...ко није у Јединству и ВАН је општења са осталом Васељеном ...зна се шта је и ко је...То није ствар приватног мишљења било кога, на ма ком месту се исти налазио...

0110_hahaha

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја и нисам рекао да подржавам то што је он чинио (лично сам излазио из македонских храмова када је почињало богослужење)

Сада је све много јасније. Ми се у ствари у суштини слажемо, него како то већ бива на форуму, кад дође неко нови и крене од "нечијег личног мишљења", ми одмах скочимо, нервозни какви смо. Праштај. Ипак, не видех да те је ико вређао, брате. 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

- За разлику од вас, ја никада нисам, нити се сада усуђујем, да Македонску Цркву сматрам не-црквом, безблагодатном скупином и сл.

Са чиме брате мој Иванеј,.. ја или било који члан Цркве (ПА нека је и ВЛАДИКА, или ''нижи клирик''(један од термина овде, од тебе изречених 0110_hahaha), нема шта да се слаже или не...ко није у Јединству и ВАН је општења са осталом Васељеном ...зна се шта је и ко је...То није ствар приватног мишљења било кога, на ма ком месту се исти налазио...

sHa_sarcasticlol

Да не говорим о логичким последицама таквог закључивања у погледу нпр. "благодатности" (као да је ту људско мерило пресудно) хиротонија и служби Новограчаничке митрополије док је била у расколу, па чак и раније - расколничке обреновићевске Београдске митрополије која је после ипак дала првог патријарха обновљене Српске Патријаршије, а можда је у исти модел спадало и оснивање аутономне Архиепископије од стране светог Саве, или од Цариграда анатемисане Патријаршије за време цара Душана. Такође, надам се да крштење, миропомазање и епископство митрополита Јована Вранишковског и осталих чланова ПОА ваљда није упитно. Куда би нас довело поистовећивање канонско-административних питања са сакраменталном теологијом и еклисиологијом у ширем смислу?

Nije savremenost za svakoga, niti smo mi za sve.

Ako krenemo za modifikacijama i promjenama, probudit ćemo se kao protestanti, držati za ruke i pjevati crnački bluz.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

- Наравно да ја не познајем цео епископат СПЦ да бих могао са сигурношћу да устврдим шта већина у њему мисли или не мисли о конкретном питању.

Онда брете пази шта пишеш,..не погађамо се око цене кромпира на пијаци,.. о Цркви говориш ... а не да користиш флоскуле типа, ''јавна је тајна да већина епископа Српске православне Цркве данас сматра '' и тако даље и томе слично... па онда ДРСКО настављаш и тврдиш са још већом неопрезношћу, крајње нецрквено да та иста ''ВЕЋИНА''(која постоји само као твоја фикција, имагинација или не дај Боже ЖЕЉА)....:

... сматра да је стварање паралелне јерархије у Македонији (тј. Охридске архиепископије) била исхитрена одлука са штетним последицама на дугорочном плану....

sHa_sarcasticlol

Па мислим, шта ти Брате очекујеш... да те тапше неко по рамену док ЦЕО један ДЕО СПЦ, а то је у овом случају П.О.А. ти називаш ''ПАРАЛЕЛНОМ ЈЕРАРХИЈОМ'' ЕЕЕЈ...па то је потпуни недостатак Црквене свести ..како то другачије рећи..ја схватам да те то негде ''вређа''.. али дај онда поради на томе.. с' једне стране, за тебе је П.О.А. паралелна јерархија (ЧОВЕЧЕ ВЛАДИКЕ П.О.А. СЕДЕ У ТВОМ (а дали као таквом и јесте твој?)САБОРУ) а са друге стране МПЦ је за тебе Црква и још се вређаш ?!? ..интересантно ..

И још кажеш,.. да је П.О.А. (као ДЕО СПЦ)...  ''исхитрена одлука са штетним последицама на дугорочном плану.'' Не давајући притом, никаву аргументацију за овај твој лични став... Ма нема шта да се понавља све је речено ..само немој изнова да ПОДМЕЋЕШ јер нигде те нико није увредио мој Брате...

ок?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

... Да не говорим о логичким последицама таквог закључивања у погледу нпр. "благодатности" (као да је ту људско мерило пресудно) хиротонија и служби Новограчаничке митрополије док је била у расколу, па чак и раније - расколничке обреновићевске Београдске митрополије која је после ипак дала првог патријарха обновљене Српске Патријаршије, а можда је у исти модел спадало и оснивање аутономне Архиепископије од стране светог Саве, или од Цариграда анатемисане Патријаршије за време цара Душана.

Ma Управо ТИ оваквим ставом ОСВЕДОЧЕНО користиш ЉУДСКУ ЛОГИКУ јер НЕ ВЕРУЈЕШ У САБОРСКЕ ОДЛУКЕ ..за разлику ОД НАС које ти ПРОЗИВАШ...Tи ОТВОРЕНО ТВРДИШ да је ЦРКВЕНА САБОРСКА ОДЛУКА - ЉУДСКО МИШЉЕЊЕ...ПА ГДЕ ЈЕ ТУ ДУХ СВЕТИ и ЊЕГОВ УДЕО...Где је ту ВЕРА??

Црквену Свест Брате, претпостављаш ИЗУЗЕТЦИМА који су ствар ЦРКВЕНЕ ИКОНОМИЈЕ... али мислим да даље на ову тему нема шта да се каже ..теби је БИТНИЈЕ ШТА ЈЕ БИЛО СА, НЕЧИМ ШТО И САМ ДОВОЉНО НЕ ПОЗНАЈЕШ (време св.Саве и Цара Душана) него САБОРСКЕ ОДЛУКЕ ЦРКВЕ ... и то упорно  исповедаш... и ЕВО ПОНОВО :

НЕМА ЦРКВЕ ВАН ЗАЈЕДНИЦЕ са ОСТАЛИМ ПОМЕСНИМ ЦРКВАМА...!!!

Е сад ако те и то вређа ..ја стварно могу само да жалим и да се чудим ... 0409_feel

Link to comment
Подели на овим сајтовима

. па онда ДРСКО настављаш и тврдиш са још већом неопрезношћу, крајње нецрквено да та иста ''ВЕЋИНА''(која постоји само као твоја фикција, имагинација или не дај Боже ЖЕЉА)....

То је онда "фикција, имагинација или не дај Боже ЖЕЉА" и овог епископа од ког сам чуо плус Лаврентија, плус свештеника плус богослова. Сасвим је могуће да су ме лагали и да су своја усамљена гледишта паушално приписали још многим другим владикама. Али ја то не могу да знам, а и не верујем.

Па мислим, шта ти Брате очекујеш... да те тапше неко по рамену док ЦЕО један ДЕО СПЦ, а то је у овом случају П.О.А. ти називаш ''ПАРАЛЕЛНОМ ЈЕРАРХИЈОМ'' ЕЕЕЈ...па то је потпуни недостатак Црквене свести ..како то другачије рећи..ја схватам да те то негде ''вређа''.. али дај онда поради на томе.. с' једне стране, за тебе је П.О.А. паралелна јерархија (ЧОВЕЧЕ ВЛАДИКЕ П.О.А. СЕДЕ У ТВОМ (а дали као таквом и јесте твој?)САБОРУ) а са друге стране МПЦ је за тебе Црква и још се вређаш ?!? ..интересантно ..

Како није паралелна јерархија? У формалном смислу ПОА то јесте: унутар већ постојеће организационе структуре МПЦ један епископ се одвојио и присајединио Цркви од које се МПЦ одвојила, при чему није поново ни крштен, ни миропомазан, ни рукоположен, нити хиротонисан, чиме је СПЦ отворено "признала" (ако је икада и оспоравала) сакраменте Македонске Цркве у расколу.

И још кажеш,.. да је П.О.А. (као ДЕО СПЦ)...  ''исхитрена одлука са штетним последицама на дугорочном плану.'' Не давајући притом, никаву аргументацију за овај твој лични став...

То није мој лични став (барем не дефинитивни), већ само парафразирам речи људи од којих сам то чуо. Прочитај поново поруке које цитираш. И не криви друге за подметање кад, ево,  сам чиниш исто.

Ма нема шта да се понавља све је речено ..само немој изнова да ПОДМЕЋЕШ јер нигде те нико није увредио мој Брате...

тако да ти добронамерно и ја, као брат Валтер, препоручујем терапију код надлежног епископа....

Додуше, могуће је да се ради и о АРТЕМЏИЈИ.. што би било и најлогичније кад се узме закукуљеност као и замумуљеност, комшиничарења нашег драгог ИванаЈ... 0442_feel

оштри мало вијуге требаће ти ... због ПОТОНУЋА 4chsmu1

Не него причаш КОЈЕШТАРИЈЕ... Ти имаш ''храбрости'' а уствари је лудост у питању(!),... Ти очито или си ''случајни пролазник'' поред Цркве (а еклисиологију да не помињемо ИЧ) намерно не кажем КРОЗ Цркву ... или си већ бар једном ногом у расколу... а умом си већ потпуно у истом... алал вера немам шта друго да кажем... 0409_feel

поступке ''мпц-оваца'' и њихових подржаваоца - који су умислили да их физичка локација , тренутно у Србији, Војводини..ко зна где , директно ослобађа РАСКОЛНИЧКОГ ДУХА и логике која њима влада... :)

Nije savremenost za svakoga, niti smo mi za sve.

Ako krenemo za modifikacijama i promjenama, probudit ćemo se kao protestanti, držati za ruke i pjevati crnački bluz.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma Управо ТИ оваквим ставом ОСВЕДОЧЕНО користиш ЉУДСКУ ЛОГИКУ јер НЕ ВЕРУЈЕШ У САБОРСКЕ ОДЛУКЕ ..за разлику ОД НАС које ти ПРОЗИВАШ...Tи ОТВОРЕНО ТВРДИШ да је ЦРКВЕНА САБОРСКА ОДЛУКА - ЉУДСКО МИШЉЕЊЕ...ПА ГДЕ ЈЕ ТУ ДУХ СВЕТИ и ЊЕГОВ УДЕО...Где је ту ВЕРА??

Слушај, батице, ако си ти 100% уверен да Бог Дух Свети по дифолту аминује и благосиља сваку појединачну одлуку Сабора СПЦ; да је тако у Цркви одвајкада било; да никада нису једни сабори поништавали одлуке других сабора и по много важнијим питањима; да у процесу доношења одлука не постоје нити играју било какву улогу евентуални интереси црквених или ванцрквених појединаца или група, односи моћи и утицаја; да је сваки сабор било које помесне Цркве увек био непогрешив; да је прихватање одлука црквених органа и поштовање црквеноначалија нужно повезано са убеђеношћу у исправност тих одлука и слепим веровањем без расуђивања - онда је заиста беспредметно разговарати са тобом. 

Црквену Свест Брате, претпостављаш ИЗУЗЕТЦИМА који су ствар ЦРКВЕНЕ ИКОНОМИЈЕ... али мислим да даље на ову тему нема шта да се каже ..теби је БИТНИЈЕ ШТА ЈЕ БИЛО СА, НЕЧИМ ШТО И САМ ДОВОЉНО НЕ ПОЗНАЈЕШ (време св.Саве и Цара Душана) него САБОРСКЕ ОДЛУКЕ ЦРКВЕ ... и то упорно  исповедаш... и ЕВО ПОНОВО :

НЕМА ЦРКВЕ ВАН ЗАЈЕДНИЦЕ са ОСТАЛИМ ПОМЕСНИМ ЦРКВАМА...!!!

То нису изузеци него идентични историјски примери "раскола" (са или без наводника) попут овог у Македонији. Или хоћеш да кажеш да су тадашње одлуке сабора Српске Цркве (која није била чак у заједници ни са Мајком-Црквом Цариграда) биле неблагословене и Њене свете Тајне невалидне? Ако ико расуђује по људским мерилима, то ти чиниш, брате. И још се опуштено не устежеш да иста мерила и своје калупе намећеш ни мање ни више него Духу Светоме, који "дише где хоће". А да ли заиста "дише" и у МПЦ, то ја не знам и не могу да знам, али посредно закључујем да је одговор потврдан, ако и због чега, оно због тога што је митрополит Јован примљен у чину који је у тој Цркви добио, па је још и узвишен на архиепископски ниво.

Nije savremenost za svakoga, niti smo mi za sve.

Ako krenemo za modifikacijama i promjenama, probudit ćemo se kao protestanti, držati za ruke i pjevati crnački bluz.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Иване,

ево шта си написао о Вл.Иринеју: ''Али тако је то кад један или двојица људи воде политику СПЦ, и своја лична непријатељства, комплексе и интересе камуфлирају званичним црквеним актима.

... Што се тиче "епископа који кроје политику у СПЦ" мислио сам пре свега на владику бачког, који је не једном представљао клип у точковима нашег међусобног помирења са Македонцима (при чему је једном чак македонску делегацију извређао и назвао их воловима). Мени је потпуно јасна његова нетрпељивост према њима. Ретко би ко био у стању да као владика Иринеј истрпи сва она шиканирања од стране македонских световних власти и појединих архијереја, захтеве да скине мантију како би прешао границу, и сл. Међутим, мишљења сам да се личне несугласице, па и интереси, требају ставити по страни када је јединство Цркве у питању.''

ево шта си написао о Арх. Јовану: ''Посебна је прича (а ту долазимо до "шкакљивих" и непроверених гласина) што постоје тврдње да у очигледно напакованим оптужницама против митрополита Јована има и не мало зрнаца истине.''

Написао си касније да немаш неки чврсто изграђени став по питању ПОА али ја мислим да си ти на неки начин изабрао страну и да сада историјом или овом причом о благодатности-безблагодатности само утврђујеш и оправдаваш свој став да је ПОА исхитрена грешка.

И, полако бре са вреѓање...  0409_feel

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Перезвон

Која од синтагми "шкакљиве и непроверене гласине", "постоје тврдње ", "очигледно напаковане оптужнице против митрополита Јована" ти није јасна? Реци, па да их појасним. 0409_feel

Рекох да се нисам 100% определио, а све ми се чини и да истина није искључиво власништво једне стране, као што то, уосталом, често бива. У сваком случају, то шта ја мислим је неважно и не одређује моје понашање које је у складу са званичним ставом Сабора према МПЦ - не молим се са њиховим члановима, чак ни приватно, иако имам пријатеља међу њима.  

Nije savremenost za svakoga, niti smo mi za sve.

Ako krenemo za modifikacijama i promjenama, probudit ćemo se kao protestanti, držati za ruke i pjevati crnački bluz.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слушај, батице, ако си ти 100% уверен да Бог Дух Свети по дифолту аминује и благосиља сваку појединачну одлуку Сабора СПЦ....

Пријатељу ...шта да ти кажем кад све знаш... Исприча ти и против Сабора, и против Цркве како Васељенске, тако и СПЦ, против епископа и нико г не увреди само тебе извређаше...е мој... И ти имаш илузију да то што радиш је исправно а да тебе неко вређа... Па Ахил ти није раван, Раде би био поносан на тебе...Малеш-евија-та(!) цела такође - ђетићу и соколе сиви... Исприча ти своју мпц-овско-расколничку псевдо-Теологију, све свађајући се са нама а никако да одговориш човијеку са псеудонимом Батка...који те директно прозва мпц-овцем..! То те једино није увредило... Па алал вера.. ево га цитат...

TO BE BRAT!!! TI si NAŠ..

Jas ova  go velam na site moi poznanici koi se vo POA...

Bravo Majstore..!!!

А што би те вређало кад је тако... Него у праву су овде неки кад ти кажу шта да чиниш..и то такође није никаква УВРЕДА ..Јер Црква је и Лечилиште... Тако правац код надлежног свог! Ти јако добро знаш и зашто и код ког,..у противног неко ће те одвести код њега лично на принудне часове ЕКЛИСИОЛОГИЈЕ.. ако нико други твоје колеге ...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

. Па Ахил ти није раван, Раде би био поносан на тебе...Малеш-евија-та(!) цела такође - ђетићу и соколе сиви...

Боље и то него Евет-ефендија, каквих вас је сијасет на овој теми, на којој ми више не пада на памет да пишем, поред таквих "саговорника" са тако убојитим аргументима.

Nije savremenost za svakoga, niti smo mi za sve.

Ako krenemo za modifikacijama i promjenama, probudit ćemo se kao protestanti, držati za ruke i pjevati crnački bluz.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Боље и то него Евет-ефендија, каквих вас је сијасет на овој теми, на којој ми више не пада на памет да пишем, поред таквих "саговорника" са тако убојитим аргументима.

0110_hahaha  :P  smej.gif

Eто опет НА ДЕЛУ..оне логике која се одавно препознаје као типично мпц-овска (мишја) и расколничка... Бивају ли разобличени, а не треба дуго - јер њих не интересује ни Јединство, ни Заједница , ни Еклисиологија, ништа што Цркву карактерише као такву... Они су само опседнути својим САМОЉУБЉЕМ и својим Национал-етнофилетизмом ЗАРАД КОГА ЖРТВУЈУ СВЕ...И САМУ ЦРКВУ!..Све је другостепеног значаја у односу на аждају звану НАЦИЈА... И то је суштина раскола у Македонији...

Можете им објашњавати колко год да их признајете и волите..ЏАБА..једноставно неповерење је толико велико јер нема оног основног поверења у ЦРКВУ ХРИСТОВУ... stadaradim

Тако да ...иди брате ИВАНЈ..и поздрави ''екипу'' на челу са Ахилом и обавезно Кумитката да не биде забораен :) ..па до наредног ''виђења'' под неким новим псеудонимом..али видиш..све ти краћи рок трајања имају... :cheesy2:

П.С.

И да.. каже се Евет-ЕфендиМ... са М... ако уопште и знаш шта си уствари желео да кажеш осим да нас замајаваш као и до сад ... 0409_feel

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рекох да се нисам 100% определио, а све ми се чини и да истина није искључиво власништво једне стране, као што то, уосталом, често бива. У сваком случају, то шта ја мислим је неважно и не одређује моје понашање које је у складу са званичним ставом Сабора према МПЦ - не молим се са њиховим члановима, чак ни приватно, иако имам пријатеља међу њима.

ово заслужује коментар, не због аутора, већ због људи и из ''мпц'' који ово читају, а пре свега због деце која посећују овај сајт и читају ово што ми пишемо на форуму, а има их веома много међу школском омладином која је на Веронауци..А услед недостатка свести појединих који о томе и не размишљају него пишу све и свашта и о Цркви и Саборности и нашим Владикама..

Човек се није 100% определио...као да се ради о тимовима некаквим...(не SIC, него SICK) а не о душегубном расколу и Цркви Христовој...

Каже да уредно ''практикује немољење са расколницима иако има пуно пријатеља међу њима'' и на папиру је чист...да АЛИ НА ПАПИРУ... А у СУШТИНИ СЕ РАДИ О ИСТИНСКОМ РАСКОЛУ који је у души и у свести и о томе је брат Перезвон већ писао цитирајући владике Јована и Марка из П.О.А....

Типична свест паланачког попчета-чиновника..(тзв. ''теолошког -техничара) који фарисејски одрађује парохијску ''шикту''(надницу)потпуно професионално :cmizdrenje: Како сам рече :''то шта ја мислим је неважно''

Неважно је док је интимно... али кад у то бивају увучени ''ови мали''..т.ј деца која читају све ово, па још ако ти и неко поверује... постаје важно... а о одговорности ни ЗБОР...

ЗБогом остај...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.spe.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=163:slovo&catid=36:novosti&Itemid=2

''Светата Црква постојано повикува на единство, на единство со Бога и на единство меѓу луѓето. И колку сме поблизу до Бога, толку повеќе ќе бидеме поблиски меѓу себе. А ова наше време, можеби како ниедно друго бара од нас конечно да сфатиме дека без национално единство, без меѓусебно почитување, без заедничка грижа за македонските интереси, без бранење на духовното, националното, културното, историското и на сè што е наше македонско – нема иднина и опстојување за никого меѓу нас. Затоа, и на овој ден и од ова свето место повикуваме на помирување меѓу нашиот народ, повикуваме да ја разбереме како народ древната библиска порака за тоа колку е убаво и колку е мило браќата да живеат сложно (Пс. 132, 1). И богоугодно и родољубиво е ако така постапуваме, зашто е потребно, во овие тешки времиња за нашиот народ, Држава и Црква, да бидеме единствени во ставовите и бранењето на македонското име и идентитет, во борбата за зачувување на сите наши институции и придобивки. Време е да се поучиме од историјата дека делбите обично носат несреќи и кобат зли времиња. А нам, на Македонците, доста ни се и делби и селидби, и несреќи и црнини... Да им се вратиме на вистинските вредности. Човечки е да погрешиме, но како христијански народ потребно е и да се покаеме и поправиме, да простиме и да побараме да ни простат.''

''Храмови, односно цркве, имају вишенаменско значење''  0102_laugh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...