Jump to content

Како решити проблем "неположивог испита" на вишој школи/факултету


Препоручена порука

пре 16 часа, Јанко рече

критеријуми и начин оцењивања као и потребна литература морају ЈАСНО бити наведени. Није проблем ако тражи из средњошколске или неке друге књиге, али нека то наведе у литератури за испит! 

 

Ово је кључно! Нисам био болоњез, али колико памтим, један друг који је сада ванредни професор ми је причао да болоњски систем чува студенте и гарантује одређену пролазност, много већу него што је овде случај. Сви студенти који полажу тај испит морају  да се удруже. Протест, писани захтев где год има смисла, медији итд. Срећно!!! 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Јанко рече

И мене профа из електронике редовно обарао од јуна до октобра СЛЕДЕЋЕ године (а сваки пут бих имао довољно бодова - да ме је бодовао) јер сам први пут био "глупи гимназијалац" који не зна колика струја може ићи кроз диоду, лоше "скратио" нуле и написао НЕВИЂЕНУ ГЛУПОСТ  I=5А унесто I=5mА (то се научи у средњој електро, али не и у гимназији ваљда) !!!

 

 

Беше ли то Цаја? Он је био страх и трепет ЕТФ-а дуги низ година. То ја из личног искуства...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, БанеЛ рече

Ово је кључно! Нисам био болоњез, али колико памтим, један друг који је сада ванредни професор ми је причао да болоњски систем чува студенте и гарантује одређену пролазност, много већу него што је овде случај. Сви студенти који полажу тај испит морају  да се удруже. Протест, писани захтев где год има смисла, медији итд. Срећно!!! 

Slazem se sa BaneLom

sigurno postoje nacini da se doaka ovakvim profesorima i njihovim hirovima

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Александар Милојков рече

Она већ има нагомиланих 160+ бабица које нису положиле испит код ње. То су целе две генерације (у једној има 84 студената на смеру за бабице). Ја дам сам студент тамо, дигао бих револуцију. После тога тамо не би били или она или ја. Тако су моју генерацију малтретирали у војној школи. Нису хтели да нас пусте на летњи распуст, због сукоба у Словенији (а ми у Београду). Ми смо тада одбили да идемо на наставу,затворили се у амфитеатар. За два дана је стигла наредба да идемо на распуст. Са будалам не може другачије.

Овде си рекао шта је решење. Само то је на њој, а на теби да је подржиш. Не би требало да бијеш њену битку. Мора да се бори за себе и своје колеге/генерацију.

То се увек решавало студентском акцијом/притиском. Штрајк, протест, блокаде...

Ти би требало да је научиш да се бори и решава своје проблеме. А не увек да кад буде проблем тата решава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Ђорђе Р рече

То се увек решавало студентском акцијом/притиском. Штрајк, протест, блокаде...

То сам јој и ја рекао. Али, то су све девојке. исцрпљене су. Већ осам месеци се боре са њом, неки и дуже. Неки падају по десети пут. Данас сам звао шефицу студенстске службе и баш смо се лепо испричали. ПОтврђено ми је да је дотична професорка велики проблем, да и на другим смеровима на Академији (опште мед. сестре, физитераеути, бабице...) има мнго студената који нису положили тај испит. Упутила ме је на директорку Академије. Не знам, видећу са ћерком шта ћемо даље. Што неко рече, не могу ја да бијем њену битку. Могу да јој помогнем онолико колико је до мене (саветом, писањем аката и сл.)

И ја сам јој рекао, да напраите блокаду Академје, бојкот њеног предмета, ако треба и штрајк глађу - за два дана би било све решено. Али, како рекох, то су све девојке. Изморене, обесхрабрене, уплашене...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Драшко рече

Jel ta profesorka drži neke konsultacije?

Ako ne, onda se izdrkava i treba reagovati 

Bilo je skoro ono sa profankom sa geografskog fakulteta valjda

 

Наводно држи, али је то под знаком питања, поготово сада у време короне. Проблем је што жестоко манипулише са њима. На пример, падну на испиту, који је био писмени. Онда они питају шта не ваља и на шта треба да обрате пажњу следећи пут. Она као објасни, каже шта конкретно да уче - и на следећем року се ничег што је рекла не придржава. Моја ћерка је на последњем испиту 10 минута без престанка причала на прво постављено питање - све тачно, научено из прописане литературе. Међутим, онда крене серија потпитања, све док се не доше до неког које не зна, или направи неки лапсус, заборави неки латински израз и сл. Могла је пре тога да исприча све, али због те "грешке" пада испит. То тако функционише. Проверавао сам комуникацију студената на фејсбуку, ћерка ми је показала. Уверио сам се да и остали студенти износе идентичне примедбе и искуства.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе, тој Академији (налази се у Земуну) из године у годину опада интересовање кандидата. Ако овако наставе, биће им брзо катанац на вратима. Не разумем руководство те образовне институције. Зар они не размишљају да се овакве ствари рашчују и да то итекако утиче на рејтинг саме институције? Толерисањем оваквих идиота о наставног кадра, секу сами себи грану на којој седе. У нормалној држави и институцији која држи до себе таквој "професорки" би се одавно захвалили на сарадњи. Али код нас није тако. Све гурамо под тепих. И онда када се деси нека "експлозија", силовања и злостављања која испливају у јавност, онда се чудимо одакле то и како је могуће да у просвети постоје такви људи? Па постоје, јер не решавамо проблеме. Не лечимо болест, све док чир не пукне - а кад пукне, онда ране трајно остају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала вам свима који улествујете на овој теми. Ако ништа, значи као духовна, људска подршка и разумевање. Преносим вам сведочанство једне од тох девојака (уз њено одобрење). Она је шести пут пала на испиту:

 

"Знате ситуацију, студирате медицину, учите као лудак, и увек се нађе тај један једини професор који мора да вам уништава живот. И не мени само, већ нас има рачунајући по годинама око 300 и нешто! Наравно, нисмо седели скрштених руку писали жалбе, приговоре, захтевали комисијски испит... Знате ли ви која је то количина студената?! Замислите ситуацију да иста та професорка изнова и изнова обара студенте, пролазност јој је по испитном року пар њих. Ево јуче, две студенткиње прошло! А сад замислите ситуацију, професорка која се појављује на вратима кабинета и каже: " Е па добар дан, данас ћете коначно да заблистате! И сви седите, зато што сте сви сада КРУЦИЈАЛНИ СВЕДОЦИ! " Е сад, истој тој професорки сам пре десет дана скресала, где врло отворено могу рећи да ме се уплашила, а нема разлога за тим, али смо се сви истински надали да ће јој доћи из ... у главу. Поређа испитна питања на сто, и каже пред комисијом, цитирам: " Извлачићете три испитна питања, као што сте и до сада. " У ЖИВОТУ НАМ НИЈЕ ДАЛА ДА САМИ ИЗВУЧЕМО ПИТАЊА, ВЕЋ ТИ ДА ШТА ГОД ЖЕЛИ! И мислим се, зашто и овај пут то ниси урадила. Прећутим, прозива ме да одговарам, врло али врло фина према мени. Извлачим три питања, мислим се, Милице идиоте, где их нађе, али хвала Богу знам их. Док имам пет минута за концепт, колегиница одговара. Питање је било спирометрија. Девојка врло јасно објасни дијагностичку методу, на шта се чувена професорка и комисија ухвате за ствар, где је колегиница рекла да је апарат преко усисника пластични, а они крећу са констатацијама да може бити и гумени, збуне девојку, фактички је убеде као да не зна, а зна, и девојка одустане. Долазим ја на ред, чувена електрокардиографија. Испричам шта је, за шта служи, каква је дијагностичка метода, због чега се ради ЕКГ итд., где и након свега кажу, покажите на себи како ћете електроде поставити. Прво, међуребарни простор ми је врло мали, одем код кардиолога, електроде спадају са мене, друго, једино да померам брусхалтер и да им показујем све, на шта ће они да не знам основне ствари, које се уче у средњој школи. Затим, ја која одбрусим чувеном члану комисије речима: " Одакле ви знате ко је завршио коју средњу школу?!" И не, не мора неко ко је завршио гимназију знати те ствари. Следи даље, професорка која ми се ниједном није обратила, већ каже члану комисије: "Нема основе, не бих настављала даље." Члан комисије понови њене речи. Због једне глупе, АЛИ ГЛУПЕ ЕЛЕКТРОДЕ, не дозволе ми да пређем на друга два питања, него ме оборе на испиту. Ево 6. пут. Након чега чујем, да су изјавили да је моје одговарање било перфектно, али сам оборена знате због чега? ЗАТО ШТО ПРЕ ДЕСЕТ ДАНА НИСАМ ДАЛА НА СЕБЕ, И СЕБИ САМ ДАЛА ЗА ВЕЛИКО ПРАВО ДА ЈОЈ КАО НЕКО КО ЈЕ ПЕДАГОГ, ОБЈАСНИМ КАКО СЕ ТРЕБА ПОНАШАТИ ПРЕМА СТУДЕНТИМА. Али наравно, на врло фин и васпитан начин. Након чега ме је назвала својом колегиницом, зато што то и јесам. Жена је специјални педагог, али себи даје превише за право. Као што сам и ја себи дала тај дан, али ни у једном тренутку није постојало, безобразно или неваспитано обараћање са моје стране. Дозволила ми је да јој скренем пажњу у било ком тренутку ако се буде понашала лоше према мени и осталим студентима. А знате зашто није смела да ми се обрати? Зато што је знала да јој нећу ћутати, да ћу је извести из такта и да ће се пред комисијом показати у оном свом правом светлу! Знате, дотична има дебелу везу у Министарству просвете, а лепо јој је речено, ако прође 20% студената, добијате отказ. Наравно све нас је оборила. Ми одустали нисмо, нити ћемо, знате како кажу: "И над попом има поп!""

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Александар Милојков glupo je što su joj rekli da ekg radi na sebi.. ALi ako nije znala EKG...to sestre samo i rade u DZ :) Šalim se, ne samo to...ali to je osnova osnove.

 

Čak bi morala da nauči i da ga čita. BArem par cestih životno ugrožavajućih Dg. Da se ne bi desilo da ostavi čoveka sa infarktom u čekaonici.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени делује мање више ОК. Уплашене, збуњиве девојке, које не функционишу под притиском, нису за рад у болници, који је веома стресан посао.

Ако добијеш неадекватно питање, онда то и изнесеш аргументовано пред професора/комисију. Ако знаш да поставиш електроде, онда то и кажеш, и тражиш да ти обезбеде добровољца на ком ћеш то демонстрирати. Ако не желиш то да радиш, јер нисте имали праксу, онда то и кажеш. И да ћеш то научити на пракси/приправничком стажу. И тражиш да одговориш на сва питања. Ако те незаслужено оборе, тражиш другу комисију...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Ђорђе Р рече

Мени делује мање више ОК. Уплашене, збуњиве девојке, које не функционишу под притиском, нису за рад у болници, који је веома стресан посао.

Daj, svi smo u početku uplašeni. Posle kad postanemo sigurni u sebe i skupimo malo prakse, onda bude bolje.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, sanja84 рече

glupo je što su joj rekli da ekg radi na sebi.. ALi ako nije znala EKG..

Знала је, али тражили су управо то што је глупо. Све је јасно- циљ је био заштити своју колегиницу "професорку".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, Ђорђе Р рече

Ако добијеш неадекватно питање, онда то и изнесеш аргументовано пред професора/комисију. Ако знаш да поставиш електроде, онда то и кажеш, и тражиш да ти обезбеде добровољца на ком ћеш то демонстрирати.

Не пролази та логика код њих. То је проблем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Александар Милојков рече

Не пролази та логика код њих. То је проблем.

Strasno, sve ovo mi deluje kao izivljavanje nad tom decom, evo ako sam se ja iznervirao ujutro:1314_womens:mogu da zamislim kako je tebi i roditeljima i narocito deci.

 Iz kog razloga se tako ponasaju, sigurno postoji dobar razlog zasto to cine, deluje kao neresiv problem jer je to vec nesto kao sistemsko ponasanje komisije i profesora. Koje je neko moguce resenje, ne znam stvarno, kao grupacija studenata da deluju zajednicki mislim da je vrlo tesko, to bas treba da bude dobro organizovano i sprovedeno i onda mislim da je stvar vise na licnom planu, kako se ko organizuje i pokusa da nadje neko moguce adekvatno resenje, da se napravi neki plan i taktika kako da se dopre do profesora i da se nekako odobrovolji za razgovor i slicno, meni licno (subjektivno) uvek nekako kako se kaze lepa rec i gvozdena vrata otvara, treba sve pokusati.

Dace Bog da bude to sve u redu na kraju.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Александре, ако се ради о томе да и испитна комисија стаје иза одлука те професорке да се неко обори на испиту, ту је онда велики проблем. Не може некога констатација да цев за спирометрију може бити и гумена толико да избаци из такта да више није у стању да одговара. Ону причу о ЕКГ заиста не бих ни да коментаришем.

Једино што теби могу да саветујем јесте да као аналитичан човек будеш веома обазрив према порукама подршке овде на форуму, јер долазе од људи који су свесни твог угледа или те познају, а то уопште није показатељ да би такву подршку имао свугде. Ја заиста, крајње добронамерно, мислим да је савет који сам ти дао на претходној страни, да ти се ћерка определи за пасиван али упоран приступ уместо било какве борбе против ветрењача најбољи. Нека се против те професорке и за њено удаљавање ангажује након што положи тај испит, јер ако уз толики углед и утицај који има заиста јесте толико перфидна, ризикујете да изгубите много времена, живаца и енергије ни за шта. Замисли ситуацију да јој та професорка годинама блокира полагање тог испита због личног замерања и да након тога  добијете борбу, смени се професорка и неко други призна испит - шта је овде вредније, добијена правда или изгубљене године?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...