Jump to content

Препоручена порука

пре 11 минута, Драшко рече

isto

nemam pojma dal maske štite ili ne ali ako bar smanjuju mogucnost zaraze (jer ipak je kapljični prenos, a teško ćeš da pljuckaš kroz masku) onda vredi....jes dosadno i smara ali vredi, a ima i studija koje navodno pokazuju da je količina zaraženih manja kad se poštuju mere (fsa je postavio neke iz USA studije zar ne?) pa ako je tako onda ćemo izdržati i masketine

ja se nadam da će najkasnije do proleća proći ovaj talas-pik šta li je i da će posle da rikne korona nekako bar da predahnemo proleće i leto!

Moramo se nadati ljudi, mora optimizam ali mora i oprez.

Mene žešće  smaraju mere opreza ali navikne se čovek valjda pa proći će ovo. Radim u školi pa moram da dam primer i da se čuvam i tako to. Mislim da u Srbiji ljudi pokazuju zrelosti i odgovornost e sad zašto je ovo buknulo, možda negde i ne pokazuju nego udri u zatvoreni prostor bez maske i distance i ćao!

 

Све се слажем Драле. Истакао бих само, да на основу онога што сам ја читао и како сам ја то разумео, вирус "путује" или лети у различитим величинама, у већим и мањим капљицама. Свака маска штити носиоца донекле, а ниједна, сем ових пар што је Оби поставио, не штити потпуно (у њима вероватно не можеш ни да дишеш да би могао да функционишеш дуже време...). Н95 би требало да штити довољно да можеш да проведеш неко време у зараженој околини, а да опет имаш пристојне шансе да не удахнеш довољно честица вируса да се разболиш. Нема наравно гаранција, али читао сам о случајевима да се од преко 100 клијената у фризерском салону, које су по 15ак минута у просеку шишале две заражене фризерке, нико није разболео јер су те две носиле маске. Дакле, на страну заштиту онога ко маску носи, доста је примера добрих да маске штите друге од нас... Уосталом, носили су хирурзи маске и пре короне...

Слажем се да смо ми, иако се можда не чини кад отвориш новине, као народ доста разумни и дисциплиновани. Е сад, што имамо главне и одговорне уреднике живота и здравља такве какве имамо, то је друга тема. Али просечан човек у САД или у УК нпр. је верујем немарнији него просечан човек код нас... Или барем није ни пажљивији. Азијати су очигчледно друга прича...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Срђан Шијакињић рече

Истакао бих само, да на основу онога што сам ја читао и како сам ја то разумео, вирус "путује" или лети у различитим величинама, у већим и мањим капљицама. Свака маска штити носиоца донекле

Vozac autobusa na liniji koja ide do moje kuce nosio je hirursku masku neprestano u vozilu, vrlo strogo, i nije je skidao unutra nikad. Bio je vrlo rigorozan i prema putnicima.

Preminuo je pre par sedmica od posledica zaraze ovim virusom.

Hirurska maska ga, naravno, nije zastitila.

E sad, mene zanima, ko ce da odgovara za ovakve slucajeve? Zasto se ljudima sa tih vesti lepo ne kaze koji usni respirator da uzmu i da se ta prica jednom okonca? Zar je moguce da svi vi neki mislite da su proizvodjaci tih maski totalni idioti kad na kutiji napisu jasno i razgovetno da ta maska ne stiti od respiratornih virusa? U cemu je problem da se umesto nje uzme odgovarajuci usni respirator???

Naravno da ljudi treba da cuvaju svoje zdravlje, narocito oni koji su potencijalno mnogo vise ugrozeni zbog nekog vec pretpostojeceg stanja ili zdravstvenog problema.

Naravno da niko normalan to ne spori i ne dovodi u pitanje.

Naravno da ljudi treba da se cuvaju adekvatnim priborom, a ne onim koji njima dune.

Naravno da oni "na televizor" ne samo da su cesto vrlo nepismeni, nego su jos cesce i vrlo opaki i zlonamerni, te ovo stanje maksimalno zloupotrebljavaju u svoje dnevnopolitikantske svrhe. Kon je 2009. bio saucesnik one velike afere gde je umesto stvarnih vakcina u nase ambulante stigla ogromna kolicina infuzionih rastvora. Oni, razume se, nisu mogli da skode nikom, ali nisu ni mogli da zastite nikog. Moja majka se redovno vakcinisala od svih sezonskih respiratornih virusa, jer je bila plucni bolesni, a tad je primila obican infuzioni rastvor. I taj isti Kon sad i dalje prdi po ekranu i neverovatno hipnotisana masa ga i dalje slusa. Dakle, ti "na televizor" ne mogu nikako da nauce ljude kako da se stvarno zastite, k`o da je to nuklearna fizika, ali mogu da nateraju penzionere da u 3 ujutro bauljaju za hleb; i nikom nista, naravno, sto bi to nekom smetalo.

Naravno da i pored postojece opasnosti ne samo da ne treba nego nikako ne sme da se upada ni u kakvu paniku, jer to samo celu stvar cini visestruko gorom i tezom. O verujucima ovde samo da zacutimo, jer sam obecao sebi da necu da psujem.

Naravno da je u istoriji ljudskog roda bilo i mnogo i neuporedivo vecih opasnosti, pe se ipak zivelo i islo napred. Ali su ljudi, fakat, bili mnogo manji egoisti nego ovo pokolenje danas.

Naravno, naravno, naravno...

Otac moje prijateljice ima tumor na grlu. Poslali ga kuci i rekli "cekaj da te mi zovemo za terapiju, ne znamo ka` cemo". Od proleca je cekao do skora, naravno da ga nisu zvali, a onda se ona mucila pa nasla vezu da bi covek poceo sa terapijom.

Tesko bolesna deca klece po fezbuku i mole i preklinju sa roditeljima da im se udeli malo paznje, e da bi uopste mogli da pocnu sa lecenjem. O njima niko "na televizor" nikad ne progovara ni slova.

Itd, itd. Ovako mozemo do ujutro, da i ne nacnemo pricu kako treba.

 Ali neeeee... svako ko se usudi da dovede u pitanje televizor je zaverolog, neodgovoran, trt, mrt...

Da, kad udjem u zatvoren prostor tipa javni prevoz ja stavim neku masku, najcesce platnenu, jer izgleda malo bolja i gusca od ove kupovne. U taksiju. U biblioteci. U VIP-u kad placam racun. Mada nisam bolestan, `fala Bogu, naravno da mislim i o drugima; mislio sam o njima i mnogo pre virusa i sasvim nevezano za virus.

Ne, ne pada mi na pamet da se tresem i krijem po coskovima, i mada inace najveci deo vremena sedim kod kuce, kad negde idem ponasam se normalno i opusteno.

A za kraj cu opet da citiram naseg sjajnog o. Nesu Ilica:

"Толико приче о томе ко је умро, ко је болестан, за кога се плаше да ће да умре.
Има ли овде живих?!
Има ли васкршње радости? Јунаштва? Чојства? Где је било рата без жртава? Ми православни Срби смо баш глатко пролазили кроз ратове...
Јел то умирање почело јуче, до тада сви бесмртни?
Ако хришћани почну да се повлаче, онда је овај светски рат добио онај најгори."

...

P.S. naslovni clanak kojim je pocela tema je izrazito zlonameran i maliciozan.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, obi-wan рече

P.S. naslovni clanak kojim je pocela tema je izrazito zlonameran i maliciozan.

Članak samo oslikava realno stanje, a situacija je manje-više istovetna i u SPC. Tu i tamo se deo sveštenstva i vernika pridržava nekih mera zaštite prilikom boravka u hramovima, ali većina to ne čini

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@obi-wan Па у свему бих се могао сложити, сем у неким детаљима... Чисто илустрације ради, да и ја поменем лично искуство, на основу кога сам, између осталог, формирао мишљење - моја вереница се у јулу возила око пола сата у аутомобилу са још две особе. Она је носила хируршку маску, оне нису никакву. После два или три дана обе те особе су се разболеле и тестирале се позитивно, моја боља 1/2 ништа. Е сад, да ли је била асимптоматиски случај, да ли су се то двоје негде друго заразили, или је њу маска заштитила... Ко ће га знати. 

Руку на срце ја сам чуо више пута и од нашег КШ да хируршка маска штити пре свега друге, а не онога који носи. Али свакако се слажем да је требало јасно и гласно причати и цртати људима шта штити теоретски (хируршка маска), шта штити скоро потпуно (ове две што си помињао, тј. респиратори), а шта је евентуално нешто између (рекао бих лично да н95 пружа довољно добру заштиту јер је користе и лекари кад раде са пацијентима који су потенцијално заражени).

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

mario belotti akka brigitte bardot iskuliraj malo deder

 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Драшко рече

mario belotti akka brigitte bardot iskuliraj malo deder

 

Ово што трчи и лупа минусе? :) Сад ћу за викенд да му изминусарим сваку поруку коју је написао откако се учланио, да буде једини на форуму са негативним скором. :ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Потпуно је ненормално да све телевизије 60-70% програма говоре само ковид,зараза,смрт,маска и то такоод марта.

Потпуно ненормално је да се шаље полиција у куће на дан Крсне Славе и да контролише број људи.

Ова болест се злоупотребљава.

Само тода додамна Обијев текст.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 6.11.2020. at 22:01, Tristatri рече

.

Uh, varaš se. Koronu će proglasiti za sezonski oblik virusa, npr. kao što je i grip sezonski, ili čak smatrati i nezavisnu od sezona. Tako da vraćanja na staro neće biti. Posle korone malo šta će biti isto kao pre ... Tako, ako si mislila sledećeg leta u Grčku na more, opet, zaboravi. Ali eto, biće verovatno vaučera za turizam po Srbiji, a ima toliko neotkrivenih turističkih dragulja ... evo, recimo, jednog predloga: http://surcin.rs/?p=21951&script=lat . Još ako si iz BGD-a ... 601, 602, 607, ... 

Ko ima oči vidi iz aviona, proročki dar uglavnom je nepotreban.

.

Зашто се онда шпански грип више никад није вратио?

А нису нађене вакцине...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Јанко рече

Зашто се онда шпански грип више никад није вратио?

А нису нађене вакцине...

Зар вирус "шпанског грипа" није овај Х1Н1 за који иде вакцинација сваке године и од ког и даље људи сваке године умиру?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не.

Свињски.

Умиру сваке године од разних болести, вируса, туберкулозе итд они који су лошег имунитета, системски болесници итд.

Све зависи од чега човек болује и шта је ризично за њега.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Јанко рече

Не.

Свињски.

Умиру сваке године од разних болести, вируса, туберкулозе итд они који су лошег имунитета, системски болесници итд.

Све зависи од чега човек болује и шта је ризично за њега.

Да, али говоримо о грипу и умирању од конкретно од грипа. Тешко је рећи да ли је Х1Н1 постојао и пре епидемије шпанског грипа јер у даљој прошлости вируси нису били ни познати ни лако идентификовани (ако се не варам, и прве вакцине против шпанског грипа су биле усмерене против бактерија које су изазивале пратеће инфекције), али Х1Н1 би требало да је глобално присутан од тад све време, зар не? Конкретно, за сој Х1Н1 који је изазвао епидемију шпанског грипа, карактеристично је да су од њега најтрагичније страдали управо људи са јаким имунитетом, његове највеће жртве су били одрасли мушкарци и жене у пуној снази.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно, нисам стручан за вакцине па не оспоравам него само разговарамо... Сваке године се код нас врши вакцинација против грипа типа А, а "тип А" је преширока дефиниција, јер у њега спада и Х1Н1. Ја сам разумео да је он све време присутан, а конкретно од грипа код нас и даље сваке сезоне умиру људи, само неселективно - од њега једнако умиру и деца као и старци, и тинејџери као и људи у зрелим годинама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Тражитељ рече

Да, али говоримо о грипу и умирању од конкретно од грипа. Тешко је рећи да ли је Х1Н1 постојао и пре епидемије шпанског грипа јер у даљој прошлости вируси нису били ни познати ни лако идентификовани (ако се не варам, и прве вакцине против шпанског грипа су биле усмерене против бактерија које су изазивале пратеће инфекције), али Х1Н1 би требало да је глобално присутан од тад све време, зар не? Конкретно, за сој Х1Н1 који је изазвао епидемију шпанског грипа, карактеристично је да су од њега најтрагичније страдали управо људи са јаким имунитетом, његове највеће жртве су били одрасли мушкарци и жене у пуној снази.

Нисам стручњак, али ознака шпанског је

А Х1Н1, док је свињски само Х1Н1.

Напротив, у првом таласу су углавном страдали старији (као и сад), у другом млађи 20-40г. а у трећем доста заражених али мала смртност (из неког разлога наши тврде да смо ми у Србији у 3. таласу а цео свет у 2! Можда се зато наш КШ тако понаша... )

Иначе, тек 2003-4. (чини ми се) су неки луди лабораторијски научници "реконструисали и оживели" Шпански грип. До тада га није било, а претпоставка је да је и даље у лабораторији, на безбедном...?

Све у свему, нема разлога да се вакцинише против непостојећег вируса. Са сигурношћу знам, од лекара сам чуо да се вакцинишемо (између осталих) против Свињског грипа. Прошле године је био 1 од 4 најраспрострањенија.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...