Jump to content

Саопштење Министарства културе и информисања у вези са изложбом у Уметничкој галерији „Стара капетанија” у Земуну

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Тражитељ рече

Пази, покушавам да спустим лопту јер капирам да се око свега битног овде слажемо, само ме иритира то што ја такво понашање/реакције не доживљавам ни као правдање ни као изједначавање, него као објективно сагледавање, а ти не. Дакле, на оном мом примеру, апсолутно сам за то да се казни и то без олакшавајућих околности навијач који је пребио оног са провокативном мајицом. Као што сам и у сукобу вране (у урбаној зони), или пса луталице, и човека који их провоцира, увек на страни човека, али питање остаје: зашто то радиш?

На примеру ове изложбе, а за шта и даље мислим да је у питању била организована ствар јер ми је апсолутно непојмљиво да нешто толико небитно, ма колико болесно било, тригерује градске идиоте или проблематичне клинце прво јер доводим у питање како су уопште чули за то, мислим да би саопштење у ком се осуђује приказ оних болештина без најаве да је у питању изложба болести, свакако било издато. И око тога заиста не видим разлог да се не сложимо - не да неко има право да нешто сматра болесним, него да ако нешто излаже нешто болесно, није никакав злочин то вербално осудити, без консеквенци типа кривичне или прекршајне одговорности. Разбијаче изложбе чека кривично гоњење, организаторе изложбе не чека никакво, већ су се само као увређене фрајле понели јер се неко усудио да их прикаже икако другачије него као уметнике, и тачком након тога. Као да онај са мајицом "Црвена звезда смрди" инсистира на томе да се, ето тако, само шеткао градом, невешт.

Sa svime sam saglasan sto si napsiao osim sa aludiranjem da je izlozba namerna provokacija. Svako ko je isproviciran reci ce da je isprovociran namerno sto u mnogim pa ni u ovom slucaju uglavnom nije tacno.

Ja ti potpisujem da ni dok je karikatura crtana pre 20 i kusur godina ni dok je izlozba pravljena niko nije planirao da njome ikoga nervira. Na kraju krajeva zasto bi ikoga  nervirala karikatura koja ukazuje na nasilje i dize svest o mnogim losim stvarima u nasem drustvu.

E dizanje svesti o losim stvarima je nesto sto odredjenom soju ne prija bas previse pa je zato i organizaovao ovaj upad, To ne samo da se slazem s tobom nego sam i detaljnije obrazlozio citav taj momenat.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 659
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 21 часа, cloudking рече

Karikatura ima pacifisticku konotaciju i njena uloga je da ukaze na odredjene probleme i tako podigne svest o njima

ОК. Слажем се,  већ рекох (али ти чујеш само себе) начин  на који то хоће да каже и сами приказ   проблема  или алудирање на нешто и некога, показује само тотални контраефекат од можда замишљеног....и то се дешава, није спорно....али деца су светиња и у њих се не дира. 

пре 21 часа, cloudking рече

Pa vi vernici bi PRVI morali da sve nas ostale ucite tolerancij i prihvatanju drugacijih ljudi, misljenja i stavova? A vi? Sram vas bilo... majke mi to mislim, najiskreniije. Sram vas bilo...

Једна од мисија Цркве је  и указивање на зло,  неприхватање зла и указивање па и на потенцијално зло. Никако прећутати и проћи поред очигледног зла. 

Црква не познаје толико појам толеранција колико љубав , из љубави према деци  људи у цркви не могу да жмуре  и да се прави толерантни и да зарад толеранције уметника не критикују  скаредне карикатуре, што не значи да мрзимо илити не волимо уметника ако укажемо на потенцијално зло у његовим цртежима. Није речено баш академски, али надам се да ће ваше академско височанство укапирати шта сам хтела рећи . 

Види да хришћани овде на форуму поседују само толеранцију, не би те трпели ни часа, мислим  првенствено на модерацију а и на чланове, али пошто имају(мо) вишак љубавитрпимо,зарад исте, дрекаве изливе и невероватна смарања  једног дипломираног  уметника. 

Да закопамо ратне секире ево ти један филм погледај....:D

TV.ALADIN.INFO

U trileru čija je radnja smeštena u svet umetnosti, Džejson Patrik glumi Herija Donovana, vrhunskog falsifikatora umetničkih dela. Britanski trgovci...

Филм није уметнички, али на анимљив начин прича о уметности, из критичке перспективе. Давно је снимљен.Није новија продукција .

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Рапсоди рече

Једна од мисија Цркве је  и указивање на зло,  неприхватање зла и указивање па и на потенцијално зло. Никако прећутати и проћи поред очигледног зла. 

ok, dosli smo do toga da je crtez "ocigledno zlo"... nema dalje....

  • Свиђа ми се 1
пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Рапсоди рече

Види да хришћани овде на форуму поседују само толеранцију, не би те трпели ни часа, мислим  првенствено на модерацију а и на чланове, али пошто имају(мо) вишак љубавитрпимо,зарад исте, дрекаве изливе и невероватна смарања  једног дипломираног  уметника. 

Podsmevanje kao jedan od nacina da se udje  u carstvo nebesko... nemoj da stajes Rapso, odlicno ti ide :)

пре 11 минута, Рапсоди рече

Није речено баш академски, али надам се да ће ваше академско височанство укапирати шта сам хтела рећи . 

Gle, gle... kako tacno znaju i da koriste i da razumeju sarkazam, ali samo onda kad im to odgovara  ;)

 

пре 13 минута, Рапсоди рече

Црква не познаје толико појам толеранција колико љубав , из љубави према деци  људи у цркви не могу да жмуре  и да се прави толерантни и да зарад толеранције уметника не критикују  скаредне карикатуре, што не значи да мрзимо илити не волимо уметника ако укажемо на потенцијално зло у његовим цртежима.

Ove karitkature nisu povredile ni jedno dete, ali su zato povredile osecanja i sujetu jednog broja prilicno odraslih ljudi.

 

Sve je jasno rapso, nema tu mnogo sto sta da se doda. Ja licno ocekujem ako ova tema potraje jos neku stranu da cemo doci do zakljucka da su karikature svojom rukom ubile pesto-šesto dece i to samo prolse nedelje a da autori tajno piju krv abortiranim embrionima... samo gledaj :D 

  • Свиђа ми се 1
пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кажем ја, али ме не слушате. Једино решење (пошто админи неће да затворе тему) је не хранити трола. Нема се више шта рећи, све је речено, њему сигурно нећете ништа моћи да докажете, јер су начини размишљања и вредносни системи мимоилазни (хришћански vs.атеистички), тако да....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, cloudking рече

Podsmevanje kao jedan od nacina da se udje  u carstvo nebesko... nemoj da stajes Rapso, odlicno ti ide :)

Учила од тебе занат ....:)

 

пре 3 минута, cloudking рече

Ove karitkature nisu povredile ni jedno dete, ali su zato povredile osecanja i sujetu jednog broja prilicno odraslih ljudi.

Добро си рекао нису...и хвала Богу да нису. Сујета је опака ствар, и не треба ти уопште :D достојанство је већ нешто. 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Авангардна уметност је дошла до краја, до дна, просто нема више шта да понуди, жврљотине до жврљотине. :smeh1: Авангардна уметност ће ускоро бити повратак на нормалне токове у уметности , на чист зрак . :D 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Bokisd рече

Da, takodje mislim da je najveca odgovornost na onima koji su dozvolili (dozvola) za takve skandalozne i provokativne slike.

A ko dozvoljava i zabranjuje slike?

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, cloudking рече

Sa svime sam saglasan sto si napsiao osim sa aludiranjem da je izlozba namerna provokacija. Svako ko je isproviciran reci ce da je isprovociran namerno sto u mnogim pa ni u ovom slucaju uglavnom nije tacno.

Ja ti potpisujem da ni dok je karikatura crtana pre 20 i kusur godina ni dok je izlozba pravljena niko nije planirao da njome ikoga nervira. Na kraju krajeva zasto bi ikoga  nervirala karikatura koja ukazuje na nasilje i dize svest o mnogim losim stvarima u nasem drustvu.

E dizanje svesti o losim stvarima je nesto sto odredjenom soju ne prija bas previse pa je zato i organizaovao ovaj upad, To ne samo da se slazem s tobom nego sam i detaljnije obrazlozio citav taj momenat.

А не, не тврдим ја да је изложба намерна провокација, штавише тврдим да није. Онај пример који сам дао, са навијачем и мајицом је провокација, а навео сам га само као пример, да разјаснимо да ли у таквом случају изједначавамо или умањујемо кривично дело ако вербално осудимо провокатора. Апсолутно се слажем и такође стојим иза тога да изложба није имала намеру никога да провоцира, тј. бар не на онако еклактан начин, да некога испровоцира на насиље, јер карикатура ипак има задатак да испровоцира, али на други начин. И немам разлога да не верујем да је сврха онога била ОК.

Мислим само да се и министарство а и читава ова тема несрећно уплела у ланац реакција и првобитних извештавања о свему. Толико да ми све делује чак као социјални експеримент. Прва ствар што одређени медији који су од првог дана ту вест ставили у фокус и алармирали јавност да се тако нешто догодило, у старту су кренули да су инцидент направили фашисти. Само одбијање да се оквалификују као вандали, делинкнвенти, хулигани, већ инсистирање на фашизму, ствара ланац асоцијација како је тема изложбе на неки начин била изразито антифашистичка, јеврејска, или истицала неке ствари везане за Други светски рат. Други ланац асоцијација, у контексту тога да су за "другу Србију" фашисти заправо исто што и српски националисти, створио је идеје да се изложба тицала можда гејева, Бошњака, Сребренице или неког страдања косовских Албанаца. Тупљење и испирање мозга са "уметност под чизмом фашизма у Земуну", које је бар Н1 првих дана папагајски понављала (Данас нисам пропратио), свој анти-климакс доживело је постављањем слика оних беба ван икаквог контекста, где је прва реакција била "чекај, зар због уништавања оваквих сра*а треба да се мобилише нација у одбрану уметности од фашиста?", а затим се клатно померило у другу страну, у осуду саме изложбе, и опет досегло свој екстрем у тачки када је све стављено ван контекста. Мој став је да се ни 1% прашине око овога, у јавности, не би подигао да је вест пренета као "Вандали демолирали контроверзну изложбу, истрага је у току". Јер свакако би се починиоцима, да су познати, судило за вандализам и сродне прекршаје односно кривична дела, а не за фашизам, и у јавности би били жигосани као вандали, а не као фашисти који уништавају уметност.

Можда је око финеса у избору термина ствар, не знам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Рапсоди рече

Авангардна уметност је дошла до краја, до дна, просто нема више шта да понуди, жврљотине до жврљотине. :smeh1: Авангардна уметност ће ускоро бити повратак на нормалне токове у уметности , на чист зрак . :D 

Ne znam sto, al ja zamisljam ovaj tvoj post kako ga izgovara seoska pijanica olešen od piva ispred seoske zadruge dok ispija poslednje pivo sto mu kupili iz sazaljenja :D pre toga je pricao o big farmi i dubokoj drzavi koje su mu unistile zivot :D :D 

  • Хахаха 1
пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, cloudking рече

Ne znam sto, al ja zamisljam ovaj tvoj post kako ga izgovara seoska pijanica olešen od piva ispred seoske zadruge dok ispija poslednje pivo sto mu kupili iz sazaljenja :D pre toga je pricao o big farmi i dubokoj drzavi koje su mu unistile zivot :D :D 

Хахаха...моШ ти да замишљаш  и ванземаљце у комшилику :smeh1:  на срећу реалност је сасвим супротна...Рапса не пије  чак ни пиво, ни ликер...а богме ни вино и никад није ни пила. Рапса ти је тврд орах, не сломиш га ал зубе поломиш .... :D

 

Ја твоје постове замишљам  доста боље. 

Имам утисак да их пише неко  ко  има жељу да буде макар и почасни члан Србске академије наука и уметности :D неко ко мало,  експериментише са дрогама услед тренутне блокаде у инспирацији, ( чуо ваља се то када креација закаже ) неко ко  носи кишобран у НиШ када пада киша у ЛондоН  :smeh1: (асоцијација на сноба ) неко ко таааако жели да буде ин, ин . 

Праштај  ако можеш, ниси ти тако лош, само да победиш сујету, гордост да само малкице  скренеш са левог пута ,  и да не допустиш да никада продаш образ, савест  ни за шта ни за сву славу овога света, ни за понуде  разних невл.орг....итд..итд, ајде остај у здрављу :)

 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Тражитељ рече

Прва ствар што одређени медији који су од првог дана ту вест ставили у фокус и алармирали јавност да се тако нешто догодило, у старту су кренули да су инцидент направили фашисти. Само одбијање да се оквалификују као вандали, делинкнвенти, хулигани, већ инсистирање на фашизму, ствара ланац асоцијација како је тема изложбе на неки начин била изразито антифашистичка, јеврејска, или истицала неке ствари везане за Други светски рат.

Razumem te ali mislim da nisi u pravu. Vandali su klinci koji lome i cine stetu iz ko  zna kojeg razloga (ili bez) . Ovo je bilo ocigledna politicka intervencija. Bilo da ih je poslao Vucic licno, bilo da su zaista mladi fasisti (sto najverovatnije i jesu s obzirom da ih je vodio fasista- Damnjan Knezevic koji je  i sam o tome pisao na fejsu) ovo jeste svakako politicka akcija te s toga "momci" nikako ne mogu biti vandali.

Mozda nisu ni fasisti ali pomenuti Damnjan Knezevic je prilicno dobra indikacija da jesu. E  sad, gde je ovde Vuciecva genijalnost, tradicionalni deo Srbije je logicno skocio ko poparen na "skaradne" karikature... gradjanski deo srbije je skocio na uzurpaciju slobode govora a niko nije skocio onome ko najvise profitira od cele akcije- gospodaru nasih zivota i imperatoru vremena i prostora....

S tim sto je za mene i dalje uzurpacija slobode govora nesagledivo opasnija od bilo kakvog crteza bilo kakve bebe. Tradicionalisti taj deo malo teze kapiraju jer se vode emocijama a emocijama se najlaske manipulise, dokaz za to su ne samo vucic i kamarila nego i filmovi, tj sama umetnost :)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 19 минута, Рапсоди рече

Хахаха...моШ ти да замишљаш  и ванземаљце у комшилику :smeh1:  на срећу реалност је сасвим супротна...Рапса не пије  чак ни пиво, ни ликер...а богме ни вино и никад није ни пила. Рапса ти је тврд орах, не сломиш га ал зубе поломиш .... :D

 

Ја твоје постове замишљам  доста боље. 

Имам утисак да их пише неко  ко  има жељу да буде макар и почасни члан Србске академије наука и уметности :D неко ко мало,  експериментише са дрогама услед тренутне блокаде у инспирацији, ( чуо ваља се то када креација закаже ) неко ко  носи кишобран у НиШ када пада киша у ЛондоН  :smeh1: (асоцијација на сноба ) неко ко таааако жели да буде ин, ин . 

Праштај  ако можеш, ниси ти тако лош, само да победиш сујету, гордост да само малкице  скренеш са левог пута ,  и да не допустиш да никада продаш образ, савест  ни за шта ни за сву славу овога света, ни за понуде  разних невл.орг....итд..итд, ајде остај у здрављу :)

 

srpske... ;)

  • Радостан 1
пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Тражитељ рече

Мој став је да се ни 1% прашине око овога, у јавности, не би подигао да је вест пренета као "Вандали демолирали контроверзну изложбу, истрага је у току". Јер свакако би се починиоцима, да су познати, судило за вандализам и сродне прекршаје односно кривична дела, а не за фашизам, и у јавности би били жигосани као вандали, а не као фашисти који уништавају уметност.

A zamisli koliko bi se prasine podiglo da niko nije prekidao izlozbu?

Pazi ovo, ti sad imas celu zemlju koja se zgrazava nad karikatiruama koje "pozivaju na nasilje i predstavljaju opasnost po naciju" a bu-kvalno NIKO ne bi za njih ni znao da celavci nisu resili da upadaju. Sami autori kazu da je izlozba bila za njih neka retrospektiva rada u poslednjih par decenija (otud stari radovi) i da su ocekivali da im dodje par stotina ljjudi, uglavnom prijatelja, drugara i poneki slucajni istomisljenik.

Aj ti sad meni objasni kako da objasnim ikome da je takva izlozba sa takvim konceptom i posecenoscu ugrozila bilo koga?

Druga pogresna stvar je sto se tema prebacuje na kvalitet samih radova, kao da to ima ikakvu vaznost...

  • Свиђа ми се 1
пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Родољуб Лазић рече

Нисам редопвно пратио тему, можда је ово неко већ поставио. Реаговање на ову изложбу, али даје и ширу слику о овој појави:

http://www.vladimirdimitrijevic.com/sr-rs/tekstovi/494-sta-bi-se-desilo-da-je-na-izlozbi-umesto-bebe-bio-lgbt-lik-sa-sekirom-u-glavi.html

 

Belgrade Pride 2012: Faith, Love, Hate | BTURN

Evo umetničke fotografije gde je prikazan gej mladić koga su na smrt pretukli.

Ova izložba je prikazana u Beogradu 2012. 

Bilo je reakcija, besa, protesta, tužbi. Od strane Dveri, pravoslavaca, desničara.

 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...