Jump to content

Дигитализација коју спроводи влада Србије - хоће ли неко у САД знати све о вашем детету у вртићу или школи?


Препоручена порука

Ко ће све имати приступ подациме из електронских дневника, обданишта, болница? Посебно је занимљив пројекат еектронских дневника као и то где су ти подаци похрањени и коме ће бити доступни. Није ли сулудо да приватне компаније и западне службе знају све о нашој деци? Које оцене имају? Када су добили укор? Да ли су и какви таленти? Од чега болују и сл.?

 

Па комјутераши...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Eh, hakeri upadaju u najzasticenije institucije drzava, kamoli da ce ovo moci da ostane nezasticeno,..... i samo da se napomene da drzave imaju svoje (drzavne) hakere koji rade za njih i jos ako se uvedu razni zakoni koji dozvoljavaju drzavama mogucnost dostupnosti podataka i pracenja licnosti (recimo kao patriotski zakon u Ameriku posle napada na New York)

Tako da, cim si na netu preko kompa, telefona, laptopa i slicno, .... ti si prakticno sve sto imas o sebi dao na izvolte'...:stidljiv:

Jos kada dodje 5G mreza i neki supet brzi internet,..... i super brzi kompjuteri i procesori i grafika, koji mogu u realnom vremenu da obrade mililjarde podataka,.... i jos kada se unapredi softver,..... onda, pa,..... Orvelova 1984 je mnogo blizu,....brrr

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Bokisd рече

Eh, hakeri upadaju u najzasticenije institucije drzava, kamoli da ce ovo moci da ostane nezasticeno,.

Vidi, ja ne znam detaljno kako i gde se pohranjuju podaci, ali nije problem haker ovde, nego sto su ti podaci pohranjeni na mestima koji su dostpni bez hakovanja. To je dostupnu na par klikova, bez ikavih upada. Eto naka neko, ako ima takvih, ko je upucen u infrastrukturu servea i sl. razjasni, i 100% su ti podaci dostupni ljudima kojima ne bi trebali biti dostupni.

Isto kao sto nas mejl moz da se cita, i kao sto nasi razgovori mogu da se prislukuju, tako i to amercke agencije mogu da vide bez ikavog hakovanja. To je metoda koloniyiranja i kontrole kolnija. A mi smo kolonija jos uvek. Nije Brnabicka slucajno tu....mislim, nije to teorija zavere, nego cinjenica.

Primer, kod Svedjana da bi neko citao tvoj medecinski zurnal, policija recimo, moras biti pod sumnjom/istragom da si ucinio krivicno delo do nekoliko godina zatvora, ali komletan softverski sistem i pohrana podataka je vlada skloila ugovor sa Majkrosoftvom na nekoliko decenija, ne secam se sada, ali nadzivece Bil Gejtsa jer se radi oko pola stoleca.

Tu je kvaka. Sad Bil Gejts je sam se obogatio, bez fakulteta, napravi Vindovs 3.11 sam kao sto sam ja kineski car. I tako poceo da preuzima monopol na svim OSistemima svih komjutera sveta...msilim smesno.

Ali da skratim: pitanje je: GDE su pohranjeni podaci? KO moze da ima pristup podacima? Ne to da li je mama dobila lozinku, nego ko ima pristup serverima ili cloudo-ovima i sl.?

Eto, zamoli Ivana ili bilo koga neka izbrise sve sto je Boki napisao ya ove godine sa par klikova? Pitanje je da li je moguce da ti uklone profil...tako i ti podaci...sam dragi Bog i saka ekstremno dobrih komjuterasa zna gde su oni pohranjeni i kome su dostupni.

Sve razumem, ali decu svesti pod to - ludilo mozga krajnje. Ok je na faksu, licni pdaci...ma rokaj...moze necim da se opravda....ali ovo je ludilo digitalizacija licnih podataka dece u skolama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam, ali mislim da su podaci zasticeni i verovatno samo neko sa dozvolom moze da pridje podacima i to je drzava i cinovnici koji su zaduzeni za tu oblast.

Ali, je problem ko po zakonu sve moze da pridje podacima i da li podaci mogu da se prosledjuju dalje nekome ko je zainteresovan za te podatke. Na primer, ovde u Srbiji imas da razne kompanije i trgovci zovu ljude samo penzionere i nude im odredjene proizvode, i to po nekoliko puta mesecno..... kako oni znaju da je neko penzioner.

Tako da, mislim, da drzave i vlasti mogu prakticno da rade sta hoce sa nasim podacima, bilo ilegalno, bilo legalno donosenjem odredjenih zakona,.... evo recimo Vucko kaze pre neki dan, zvao sam neki pacijente sa koronom da ih malo pitam za zdravlje i obodrim.... okey, ali odakle ti pravo i ko ti je dao podatke tih pacijenata, ne moze ni predsednik bas kako hoce da ima te podatke bez dozvole samog pacijenta.

Da ne pricamo o tome da sa tim nekim dolazecim sistemom cipovanja i slicno, prakticno covek postaje kontrolisan, ne samo spolja kamerama i slicno, nego i iz 'unutra',.... prakticno daje svoju slobodu i licnost drzavi i nekom drugom na izvolte i time postaje deo sistema.

Sto je malko' problematicno, jer je taj sistem vec opisan tamo u Otkrovenju.... da niko nece moci ni kupiti ni prodati,.... osim onih koji su u sistemu i time priznaju vlast (sistema i onoga koji je taj sistem i uspostavio)....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Bokisd рече

Ali, je problem ko po zakonu sve moze da pridje podacima i da li podaci mogu da se prosledjuju dalje nekome ko je zainteresovan za te podatke.

Ma ne verujem Boki. Ok je nekako da je to u rukama drzave, ali nije. Kako su Merkelovu prisluskivali? Kako mogu da slusaju svaki raygovor na planeti ili citaju svaki mejl ako nije kriptovan?

To je sve kao na dlanu nekim ljudima van Srbije. Primer, uzmi banku. Recimo ministarstvo odbrane nase mor aimati racun u privatnoj banci koja dalje isplacuje plate vojsci i oficirima. I sad recimo nek aje Komercijalna rzavna banka (a nije vise) ta banka ima naloge ministarstva odbrane Tom-i-Tom isplatiti 100 000 dinara svakog 1og. u mesecu.

Nema drzava svoje servere, "oblake" ili gde se vec pohranjuju podaci - to je u vlasnistvu kompanija. To je sve nekome dostupno. Rusija je tek nedavno pocela po novom ukazu Putina da stiti te podatke gradjana. Mislim da jedino Kina i Rusija u svetu sada mogu to da stite. P anije Snoudan dzaba u izbeglistvu, skinuli bi mu glavu...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Ćiriličar рече

ali ovo je ludilo digitalizacija licnih podataka dece u skolama.

Mislim cak koliko se secam, ide se na to i da se od rodjenja digitalizuju svi podaci dece. Pa, onda ko poseduje sve te podatke deteta moze na osnovu toga i da predvidja sta to dete kada poraste moze da postane kao licnost, koje navike da ima, verske i politicke poglede i slicno.

I, na osnovu toga da kreira i usmerava i tu samu licnost i ceo sistem i drustveno i socijalno i politicko uredjenje.

A, za to sve treba puno resursa u smislu kompjutera i softvera. I, to moze da omoguci i ova 5G mreza. Da ne pricamo tek o nano tehnologiji koja je brza od ove danasnje 1000 i ko zna koliko  puta,....i mislim da kad takva tehnologija dodje masovno na ovaj svet ko zna kako ce izgledati takav jedan svet kojim ce covek biti okruzen,.... pa kako da kazem, ....jedan svet sa visoko sofisticiranon i 'mislecom' tehnikom i sistemom, .....gde ce onome koji ima zakonsku i svaku drugu vlast nad tim sistemom, to ce mu pruziti neslucene mogucnosti kontrolisanja i upravljanja nad ljudima i celim svetom.

...tako da, .....odo da citam malko Otkrovenje i tumacenja svetitelja,...:stadaradim:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Bokisd Pazi, za 15-20 godina ta deca ce voditi Srbiju. Biti ministri, vladike, predsednici...i sada neko hoce od njih da povede Srbiju putem suverenizma. Lepo sedne neko negde, uklika se i preko digitalnog dnevnika, preko bankovnih racuna vidi sve o njemu. Sve! Moze da ga vrbuje kako oce, ili da ga osramoti kako oce...

Meni kad gulg-mape posalje iyvestaj gde sam bio, sta sam trazio koje adrese ja se najezim...ajde sve mislim, bas me briga, nisam niko i nista - ali to je uzasan osecaj da neko zna svaku adresu gde si bio. Ako ne iskljucis lokaciju (a svaa aplikacija trazi pristup), slikas svoje dete, posaljes prijatelju i neko zna GDE je fotografija napravljeno - ludilo. Kamoli da neko zna komletan istorijat dece za sve vreme skolovanja.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sa sajta vlade Srbije. Kakva je ovo biografija? Ocemo da znamo sve ocene od prvog razreda :))

Председница Владе Републике Србије

Рођена је 1975. године у Београду. Поседује мастер диплому (МБА) са Универзитета Хал из Велике Британије и више од десет година рада са међународним организацијама, страним инвеститорима, локалним самоуправама и јавним сектором у Србији.

To je komletan CV nase preCednice...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Ćiriličar рече

Pazi, za 15-20 godina ta deca ce voditi Srbiju.

Pa, vidi bratko moj Cirilicar,.... za upravo zato valjda i rade tu digitalizaciju i pracenje od deteta, da bi mogli da imaju uvide u formiranje licnosti i da bi upravo i takve vec odrasle i zrele licnosti koje podrzavaju taj sistme i dosle na vlast i upravljale tim sistemom koji bi bio zasticen od toga da neko drugi ne dodje i mozda i srusi taj sistem.

Zato ce se verovatno i taj sam sistem prvo zakonski zastititi (da samo oni upravljaju sistemom, koji su i stvorili taj sistem) i onda medijski i politicki i na svaki drugi nacin prezentovati svetu i svim ljudima kao nesto dobro i bas korisno za sve ljude i bez cega covek ne moze da zivi i da radi.

Tako da, idem opet malo da pogledam 0703_read sta kaze otkrovenje o onome liku koji ce se predstavljati kao dobar i pravedan i pobozan i koji ce ako ga ljudi prihvate (i njegov sistem)..... donece mir i blagostanja za ceo svet i sve ljude. Ali, kako kazu svetitelji, posle ce pokazati svoje pravo lice i taj lik (pu, pu,... dosta sam ga pominjo...staniiiiiii) i taj sam sistem.

....al pricam u siframa,....a,.... :smeh1:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Ćiriličar рече

Sa sajta vlade Srbije. Kakva je ovo biografija? Ocemo da znamo sve ocene od prvog razreda :))

Председница Владе Републике Србије

Рођена је 1975. године у Београду. Поседује мастер диплому (МБА) са Универзитета Хал из Велике Британије и више од десет година рада са међународним организацијама, страним инвеститорима, локалним самоуправама и јавним сектором у Србији.

To je komletan CV nase preCednice...

Ah, sistemski covek dobardecko koji upravlja tim istim sistemom koji digitalizuje decje licnosti ,.... ne trebaju joj vise nikakvi CV i slicno,...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...