Jump to content

ИН4С: Пуцано на владику Јоаникија и Даку Давидовића, Давидовић рањен!

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ma naravno da su gluposti i lazi i to je sasvim jasno od pocetka. Medjutim, problem je sto te price nisu necije slucajno misljenje ili greska nego se sistematski i planski propagiraju.

Zato se namece pitanje kome je u interesu da podmece takve klevete na vl. Amfilohija i SPC u CG i sa kakvim ciljem?

Takodje se namece i pitanje da li su te klevete deo istog paketa kao i skorasnje klevete drugih vladika SPC poput vl. Atanasija, vl. Irineja, vl. Teodosija, vl. Ignjatija, vl. Maxima itd... ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Православни Србин рече

Зато, све те оптужбе на његов рачун сматра, не само нечасним, него неутемељеним и непоткрепљеним ничим, ниједним доказом. 

Изнето је 100 доказа. Но ти думаш као Катнић Тајновидац који и кад види снимак не покреће истрагу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, florenntina рече

Ma naravno da su gluposti i lazi i to je sasvim jasno od pocetka. Medjutim, problem je sto te price nisu necije slucajno misljenje ili greska nego se sistematski i planski propagiraju. Zato se namece pitanje kome je u interesu da podmece takve klevete na vl. Amfilohija i SPC u CG i sa kakvim ciljem?

Црногорским властима. Све док постоји Српска Православна Црква у Црној Гори, која је део јединствене Српске Православне Цркве, свесни су да не могу да заокруже свој пројекат прављења овакве Црне Горе какву су они замислили.

(мали увод) Кад им је пропала идеја о прављењу полицијске "црногорске" цркве, онда су се бацили на то да систематски покраду и сломе постојећу Цркву у Црној Гори. То планирају да ураде овим законом, који предвиђа не само да се отима имовина МЦП, него и забрањује да се региструје било која верска заједница којој је седиште изван Црне Горе. Како са муслиманима и католицима већ имају споразуме на државном нивоу и њих неће да дирају, јасно је против кога је закон уперен.

Једном кад онемогуће регистрацију Митрополије као правног субјекта верског карактера (сем ако се не одрекне везе са СПЦ), онда ће да им буде и лакше да крену у отимачину имовине. Иако ни сада није регистрована у регистрима Црне Горе као верска заједница, Митрополија може да функционише по другим основама. Међутим, једном када се донесе закон који дефинише верске заједнице као правна лица, и када верске заједнице другачије не могу ни да функционишу, може да се одсече простор за функционисање Митрополије и да се и на тај начин врши притисак на Митрополију. Укратко, једном кад се закон донесе и изгласа, отвара се простор за отимачину имовине и малтретирање Митрополије на сваком кораку.

Ово што сам само укратко написао није прича само Митрополије, него целог Сабора СПЦ, Патријарха, Синода, Католичке Цркве, најеминентнијих светских правних стручњака, и сваког правника који је икад прочитао предлог закона. И управо је разлог оволике борбе Митрополије не само могућност отимања имовине, него и борба да се не одсече од матице, што би морало да се деси ако жели да опастане у држави у којој је на снази овакав монструм од закона. 

Са друге стране, имаш смутљивца који већ месецима сеје раздор у СПЦ за рачун црногорских власти. Прича о расколу у ЦГ и на КиМ за који нема ни најмањих доказа сем његове речи која не вреди апсолутно ништа, онда се одриче тога што је претходно причао као најсигурнију ствар, па онда наставља да просипа гадости и лажи, и бежи од било какве дискусије чим се појави нешто конкретно где не може да лови у мутном, јер једино кад лови у мутном може да просипа ове отрове које овде просипа.

Али кад се појави једина ствар која заиста прети да одвоји МЦП од СПЦ, што је јасно апсолутно свакоме ко је икад прочитао спорни предлог закона, одједном је по причи тог смутњивца будала свако ко верује у тако нешто, па то неће да се изгласа, па ако се и изгласа неће да се спроводи, па то је само још једна завера Митрополита и власти из Црне Горе којом слуђују народ, итд. итд. 

Свакоме са два грама у мозгу је сасвим јасно и шта је позадина ових напада на Митрополита и остале (не причам о овим фолклорним клановским борбама у СПЦ него о причама о расколу), и ко је онај ко их напада, и за чији их рачун напада.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Treba biti jako mudar. Ne sme se lomiti preko kolena i ne sme se dozvoliti da stvari krenu da se zaoštravaju, pa da dodje ne dao Bog do nekog raskola.

Treba pronaći neki održivi model sa te pravne strane. Kako - nemam pojma. Najvažnije je da ostanemo u duhovnom jedinstvu sa braćom u CG i da oni ne krenu da grade identitet na anti-srpskoj priči. 

Ovo su već ozbiljni napadi na Crkvu u CG. Da se pomolimo da Bog na kraju okrene sve na dobro.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта год било, неминовно је да Црна Гора буде српска.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, RYLAH рече

То планирају да ураде овим законом, који предвиђа не само да се отима имовина МЦП, него и забрањује да се региструје било која верска заједница којој је седиште изван Црне Горе.

Član 19
Registracija vjerske zajednice ili dijela vjerske zajednice čiji je vjerski centar u inostranstvu nije obavezna.
Vjerske zajednice,
odnosno dio vjerske zajednice čiji je vjerski centar u inostranstvu slobodno odlučuje o tome da li će zahtijevati upis u Registar.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читава ствар није црно-бела ни једноставна. Оно што је најтеже и најтужније јесте да очигледно постоје кланови у СПЦ који, притом, нису монолитни него су интереси њихових чланова, колико се може видети, испреплетани на разне начине.

Што се тиче Митрополије, ту је све довољно јасно, не постоје никакви реални докази за заверу митр. Амфилохија са Милом и Вартоломејем за стварање аутокефалије. Постоје само некакве инсинуације и натегнуто посредно закључивање на основу тих инсинуација.

Међутим, у Америци су ствари другачије. Јасно је да су тројица епископа на своју руку (без претходног одобрења Сабора, што је био услов) променили статут на необичан начин, који оставља сумњу да се дешава нешто закулисно, у смеру који може да значи (кажем МОЖЕ да значи) пут ка отцепљењу. Сама чињеница да је та одлука понништена и да је наложено да се у Америци одржи Сабор указује на постојање проблема. А тај проблем не би постојао да је претходно прибављено одобрење Сабора СПЦ за измене. Међутим,  ствар је урађена по систему "свршеног чина" и показатељ је да нешто (или много) није у реду. Видимо да је Сабор заказан за фебруар што је прилично дугачак период, није јасно зашто.Али је могуће да пожар који је претио може да се угаси.

 Сумњу у мутна збивања у Америци појачава и деловање еп. Максима, чији став у вези са украјинским расколом представља подршку Вартоломеју, а супротан је ставу СПЦ, као и његов став у вези аутокефалије СПЦ. Потпуно је нејасно откуд њему порив да се оглашава о тој ствари и да "плива" насупрот матици. Мада би неки рекли да је потпуно јасно. 

Дакле ја не бих ситуацију у Митрополији и у Америци трпао у исти кош. 

Понављам, најгоре од свега је што евидентно постоје сукобљени кланови у СПЦ.

А додатан проблем овде на Поукама је што се стиче утисак да вишемесечно бављење овим темама, са стављањем нових, истих или сличних чланака, на сваких недељу дана, са запаљивом и увредљивом реториком, не доприноси смиривању и разрешењу проблема него, супротно томе - додатно га заоштрава и продубљује, а актере још више завађа и конфронтира. И то није у интересу СПЦ. У интересу је појединцима у СПЦ.

 

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Родољуб Лазић рече

Читава ствар није црно-бела ни једноставна. Оно што је најтеже и најтужније јесте да очигледно постоје кланови у СПЦ који, притом, нису монолитни него су интереси њихових чланова, колико се може видети, испреплетани на разне начине.

Што се тиче Митрополије, ту је све довољно јасно, не постоје никакви реални докази за заверу митр. Амфилохија са Милом и Вартоломејем за стварање аутокефалије. Постоје само некакве инсинуације и натегнуто посредно закључивање на основу тих инсинуација.

Међутим, у Америци су ствари другачије. Јасно је да су тројица епископа на своју руку (без претходног одобрења Сабора, што је био услов) променили статут на необичан начин, који оставља сумњу да се дешава нешто закулисно, у смеру који може да значи (кажем МОЖЕ да значи) пут ка отцепљењу. Сама чињеница да је та одлука понништена и да је наложено да се у Америци одржи Сабор указује на постојање проблема. А тај проблем не би постојао да је претходно прибављено одобрење Сабора СПЦ за измене. Међутим,  ствар је урађена по систему "свршеног чина" и показатељ је да нешто (или много) није у реду. Видимо да је Сабор заказан за фебруар што је прилично дугачак период, није јасно зашто.Али је могуће да пожар који је претио може да се угаси.

 Сумњу у мутна збивања у Америци појачава и деловање еп. Максима, чији став у вези са украјинским расколом представља подршку Вартоломеју, а супротан је ставу СПЦ, као и његов став у вези аутокефалије СПЦ. Потпуно је нејасно откуд њему порив да се оглашава о тој ствари и да "плива" насупрот матици. Мада би неки рекли да је потпуно јасно. 

Дакле ја не бих ситуацију у Митрополији и у Америци трпао у исти кош. 

Понављам, најгоре од свега је што евидентно постоје сукобљени кланови у СПЦ.

А додатан проблем овде на Поукама је што се стиче утисак да вишемесечно бављење овим темама, са стављањем нових, истих или сличних чланака, на сваких недељу дана, са запаљивом и увредљивом реториком, не доприноси смиривању и разрешењу проблема него, супротно томе - додатно га заоштрава и продубљује, а актере још више завађа и конфронтира. И то није у интересу СПЦ. У интересу је појединцима у СПЦ.

 

Skoro da mi citas misli Rodjo....:idea:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Pontifex Emeritus рече

По чему то ја проповедам “папску” еклисиологију? По томе што ми у нику стоји Pontifex? А да сам ставио Артемије, ти би тад рекао да проповедам псеудозилотску еклисиологију? По тој логици ја треба, због твоје титуле у профилу, да закључим да си мухамеданац, јер си, ето, испунио дужност једног од 5 стубова ислама? Наравоученије: не треба обраћати пажњу шта стоји у нечијем профилу, него шта стоји у његовој поруци. 

Да си пажљивије пратио, видео би да ја овде браним пастире, иако нисам пастир. И поред тога што о њима немам добро мишљење, ја их не клевећем по форуму. А зашто? Зато што боље немамо. А вероватно боље и не заслужујемо. А ти, који их овде нападаш, причај неком другом о “једнодимензионалности” и недостатку памети.

Ти и овим својим постом свједочиш исто, браниш пастире од лаика иако немаш добро мишљење о пастирима? И онда дискфаликујеш лаика зато "што напада" пастире, а тај лаик о њима мисли вјероватно боље него ти. То излази из такве "једнодимензионалне памети". Из те памети си говорио да је боље да имамо васељенског на челу цркве ма какав је него да га немамо.

На крају твој ник и потпис су истом духу и кад смо код тога, најозбиљније те питам: да ли ти мислиш да је могуће грјешити са катедре?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, RYLAH рече

Црногорским властима. Све док постоји Српска Православна Црква у Црној Гори, која је део јединствене Српске Православне Цркве, свесни су да не могу да заокруже свој пројекат прављења овакве Црне Горе какву су они замислили.

Риле ти си потпуно залутао, па ти си правник човјече, по ком основу злоупотребљаваш СПЦ, за рачун неке државне организације или политичке идеје. Шта има лоше у томе да држава Црна Гора заокружи своје постојање, зашто би јој Црква у томе сметала?

Таквим злоупотребама СПЦ за рачун неке политике, ти и такви етатистички манијаци, дајете стварни жалбени основ за отцјепљење Црногорске Цркве, и то многи раде несвјесно али за тебе је упитно.

Као браниш Митрополита, плашим се да се не проведе као Таса са његовим апологетама, нико их више не оцрњује од Вас.

Зар у дужност епархиота митрополије спадају било какве политичке идеје, било идеја свесрпског државног јединства, било аутономашке, треба Вас као мјењаче бичем истјерати напоље.

Па митингујте и гласајте, за шта Вам воља.

 

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

Што се тиче Митрополије, ту је све довољно јасно, не постоје никакви реални докази за заверу митр. Амфилохија са Милом и Вартоломејем за стварање аутокефалије. Постоје само некакве инсинуације и натегнуто посредно закључивање на основу тих инсинуација.

Зашто то мора бити завјера, таква могућност постоји и постоје разлози за њу, СПЦ је уједињена у Југославију, границе се мјењају, Цркве одрастају, не мора таква тежња да подразумијева раскол или неко зло.

Мене управо брине што се и помисао на то крије, шта је ту проблем, зашто би се СПЦ свуда понашала као амбасада Србије?

 

Мислим да овде постоји један ликовни проблем, створена је слика о Атанасију и Амфилохију као светима, али та слика је постала представа, предрасуда, малте не и догма и све што се у ту представу не уклапа одбације се и осуђује.

Ни на какав начин не негирам њихову светост нити било чију икону, а да ли су они увјек и у свему при томе, или само по некад у надахнућу? Православни одговор је понекад по надахнућу, а католички по чину.

Лично сам свједок чуда Владике Атанасија, али једнако тврдим да много и често грјеши и да се на неким пољима живота уопште не сналази.

Слично је и са Амфилохијем...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

Član 19
Registracija vjerske zajednice ili dijela vjerske zajednice čiji je vjerski centar u inostranstvu nije obavezna.
Vjerske zajednice,
odnosno dio vjerske zajednice čiji je vjerski centar u inostranstvu slobodno odlučuje o tome da li će zahtijevati upis u Registar.

Нема те одредбе коју си цитирао. Али сад видим да у последњем нацрту има друге, измењене у међувремену због критике, и опет је крајње лоша за СПЦ. Она гласи:

https://www.paragraf.me/nacrti_i_predlozi/predlog-zakona-o-slobodi-vjeroispovijesti-ili-uvjerenja-i-pravnom-polozaju-vjerskih-zajednica.pdf

                                                                              Član 25

Područje registracije ili evidencije vjerske zajednice u Crnoj Gori može se prostirati unutar granica Crne Gore.

Sjedište registrovane ili evidentirane vjerske zajednice za teritoriju Crne Gore mora biti u Crnoj Gori.

Dio vjerske zajednice čiji je vjerski centar u inostranstvu, a djeluje u Crnoj Gori, stiče svojstvo pravnog lica u Crnoj Gori upisom u Registar ili Evidenciju.

Према овом члану, мора да се региструје једна верска заједница за Црну Гору, која има седиште у иностранству (у овом случају, у Србији). То значи да било која подручна Епархија која има седиште у Србији или у РС а опет делује на територији Црне Горе мора да се региструје или као посебна верска заједница, или као део јединствене верске заједнице која делује у Црној Гори, а седиште јој је у Србији. Ово значи да ће да постоји једна СПЦ за подручје Црне Горе, за коју би по закону могло само да се констатује да јој је седиште у иностранству, али не постоје посебне подручне јединице којима је један део у Србији а други део у Црној Гори (Милешевска и Захумско - херцеговачка). Што није никакав проблем за католике или муслимане, али јесте за СПЦ. Посебно ако узмемо у обзир да се ради о држави у којој је Епископу једне од подручних Епархија забрањен улаз у Црну Гору, и ако узмемо у обзир сво досадашње понашање те државе према СПЦ. Што даље има и низ практичних импликација, посебно око одбране имовине пред судовима, и апсолутно улази у разбијање унутрашње организације СПЦ. Надам се да је јасније да је, чак и са овим ублаженим ставом (који је ублажен само због муслимана и католика), намера према СПЦ сасвим јасна и апсолутно је неизмењена од прошлог нацрта који није предвиђао седиште у иностранству. А она је да се једном кад се заокружи јединствена Црква за територију Црне Горе, и кад се имовина те Цркве упише на државу, полако притисцима иста одвоји од СПЦ.

Иначе, да не буде забуне, одредбе које се односе на отимање имовине су:

Član 62

Vjerski objekti i zemljište koje koriste vjerske zajednice na teritoriji Crne Gore koji su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, i za koje ne postoje dokazi o pravu svojine vjerskih zajednica, kao kulturna baština Crne Gore, državna su svojina.

Vjerski objekti koji su izgrađeni na teritoriji Crne Gore zajedničkim ulaganjima građana do 1. decembra 1918. godine, a za koje ne postoje dokazi o pravu svojine, kao kulturna baština Crne Gore, državna su svojina.

Član 63

Organ uprave nadležan za poslove imovine dužan je da, u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, utvrdi vjerske objekte i zemljište koji su, u smislu člana 62 ovog zakona, državna svojina, izvrši njihov popis i podnese zahtjev za upis prava državne svojine na tim nepokretnostima u katastar nepokretnosti.

Organ uprave nadležan za poslove katastra je dužan da, upis prava iz stava 1 ovog člana izvrši u roku od 60 dana od dana podnošenja zahtjeva.

Ако неко мисли да ће ове одредбе да се примењују према муслиманима или католицима, нек се јави да му продам један велики мост, повероваће и да сам ја власник. Према овим одредбама, није држава дужна да доказује да је у нешто улагала паре, него су верске заједнице дужне да приложе доказе о томе да нису користиле државне фондове приликом изградње, односно да се неки верски објекат није водио на име државе Црне Горе до 01.12.1918. године (дан окупације од стране Србије, како они сматрају). Према члану 63, рок за ову отимачину и упис права државе Црне Горе над том имовином верских заједница је годину дана од дана подношења захтева. А једном кад се упишу, крећу уцене и малтретирање.

Тако да те монтенегринске приче причај својим ботовима, једино још они могу да поверују у твоје подлости.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Риле ти си потпуно залутао, па ти си правник човјече, по ком основу злоупотребљаваш СПЦ, за рачун неке државне организације или политичке идеје. Шта има лоше у томе да држава Црна Гора заокружи своје постојање, зашто би јој Црква у томе сметала?

Ајд ми се скини више, човече, мајке ти. Веруј у шта год хоћеш, ботуј за свог гуруа до сутра, само немој мене да цитираш или помињеш да ми не искачу безвезе нотификације, све помислим нека је озбиљна прича.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, RYLAH рече

Član 25

Područje registracije ili evidencije vjerske zajednice u Crnoj Gori može se prostirati unutar granica Crne Gore.

Sjedište registrovane ili evidentirane vjerske zajednice za teritoriju Crne Gore mora biti u Crnoj Gori.

Dio vjerske zajednice čiji je vjerski centar u inostranstvu, a djeluje u Crnoj Gori, stiče svojstvo pravnog lica u Crnoj Gori upisom u Registar ili Evidenciju.

Јасно је да си лагао и да зато ми ниси хтео дати предлог закона. МЦП може да се региструје у ЦГ, иако си лагао да не може. Све остало што си овде навео је бацање прашине у очи. 

На крају, нисам ни у каквој колизији: Рекао сам да закон неће проћи, а исто и сада тврдим, односно да неће бити имплементације јер је у супротности са европским вредностима. Сада ће га изгласати само да би се извршио озбиљан притисак на СПЦ а Митрополит рекао: Боље да нам ви дате аутокефалију него да изгубимо имовину. ЦГ је на папиру независна држава, де факто није. Зато овај закон има само унутрашњу употребну вредност.  

Није проблем у томе што ја пишем, него у твом недостатку емпатије. Ти једноставно нећеш да разумеш оно што говорим. Али то је твој проблем. Слободно спинуј до зоре, нису овде малоумници. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, RYLAH рече

Ајд ми се скини више, човече, мајке ти. Веруј у шта год хоћеш, ботуј за свог гуруа до сутра, само немој мене да цитираш или помињеш да ми не искачу безвезе нотификације, све помислим нека је озбиљна прича.

Скини се ти и пренеси моје жаљење твоме духовнику који ти је благословио да лажеш и овде глумиш србина.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

Јасно је да си лагао и да зато ми ниси хтео дати предлог закона. МЦП може да се региструје у ЦГ, иако си лагао да не може. Све остало што си овде навео је бацање прашине у очи. 

Ви Милови Монтенегрини стварно немате ни стида ни срама :)) :)) 

Претходна верзија закона, све до 5.12.2019. године:

Члан 11

Територијална конфигурација вјерске заједнице која је регистрована и дјелује у Црној Гори, не може се простирати ван Црне Горе. Сједиште вјерске заједнице која је регистрована и дјелује у Црној Гори мора бити у Црној Гори.

Ово ми је на компу, ако сумњаш, аплодоваћу га негде. Није могуће да си мислио да ће овакве шабанске форе да ти прођу сад, а већ ти сто пута нису прошле?

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

На крају, нисам ни у каквој колизији: Рекао сам да закон неће проћи, а исто и сада тврдим, односно да неће бити имплементације јер је у супротности са европским вредностима. Сада ће га изгласати само да би се извршио озбиљан притисак на СПЦ а Митрополит рекао: Боље да нам ви дате аутокефалију него да изгубимо имовину. ЦГ је на папиру независна држава, де факто није. Зато овај закон има само унутрашњу употребну вредност.  

Опет лажеш и мутиш. Рекао си да закон неће да буде ни изгласан, и да цела халабука служи само да Митрополија и власт у ЦГ мажу очи народу. И нисам једини на форуму код којих твоје муљање не може да прође. Сад кажеш да ће да буде изгласан, али да неће да се примењује, иако ови твоји увелико најављују оно што им је сад већ завршница двадесетогодишњег пројекта.

Шта ће да ти буде прича кад ови твоји крену да уписују имовину на државу Црну Гору? Они то само уписују, али неће да примењују? Или шта ће да ти буде прича кад буду серијски престали да признају права двојици епископа из РС и СРбије са канонском територијом у ЦГ? То све нема везе, јер МЦП иовако има и превише права у ЦГ?

Као што рекох, причај те приче својим ботовима. Код свих иоле паметнијих на форуму си проваљен.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...