Jump to content

Информативна служба СПЦ: Осврт на антицрквену харангу у појединим овдашњим медијима

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 173
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Па шта је чудно реко? Каже да су догађаји у Украјини ”важни”. Па јесу важни.

Овако ту стоје ствари, са ове планине. Кад се све расплете што су разне пропаганде заплеле.

Нису Билдт и НАТО против Православља, него против Путина. Цивилизовани свет покушава да КГБ-овца на време спречи да направи нови СССР и поново завије пола Европе у црно наредних 50 или 100 година. То је главни сукоб овде. Сад што се Црква опет нашла на ветрометини то је трагедија и тужно. Ал’ није ни први ни последњи пут. Често су великаши злоупотребљавали и преко наших леђа се тукли. Од Нерона до Милошевића.

Е сад, проблем у Срба је што Православље поистовећују са ”мајком Русијом”, а у чему помажу и подгревају разне ”силе поднебесја” које су код нас још на руском платном списку. Православље није Русија. Нити је Путин. И Грчка је православна. И Украјина. А православац треба да размисли о коренима тог сукоба и ко је ту заиста на страни цивилизације и нормалног света, а ко није. Или може да се не меша, што би за пргаве Србе било најбоље... једном у животу и историји да гледају своја посла. Нема за нас ништа лоше да буде Украјинска Црква, не морамо ни да је признамо, ко нас па пита. Ал можемо бар да ћутимо. Сто му громова. Једном у животу. Народе пргави и наивни.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Grizzly Adams рече

Нису Билдт и НАТО против Православља, него против Путина.

...ma, Njet bre...:D ... mislis da jedna takva drustvena i pokretacka sila naroda nije u fokusu NATO i tih silnih medijskih i spijunskih agencija....naravno da je logicno pretpostaviti da jeste, narocito Pravoslavlje i Crkva u Rusiji koje imaju toliko veliku tradiciju u svesti naroda i moze da homogenizuje i pokrene narod u odbrani od napada spolja na Rusiju - sto naravno nije u interesu NATO da jedna takva znacajna institucija kao RPC moze kroz jedinstvo i harmoniju sa Putinom i narodom da se suprostavi uticajima na svest naroda u Rusiji , ....tako, da ne cudi ovaj bocni udar NATO kroz fanar i iznutra kroz samu crkvu,. itd...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Bokisd рече

RPC moze kroz jedinstvo i harmoniju sa Putinom

Па то и треба да се запитамо што је РПЦ у ”јединству и хармонији” са таквим човеком уместо да га критикује.

РПЦ и СПЦ су одлепиле скроз, још таквим бандитима деле ордење...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 51 минута, Grizzly Adams рече

Или може да се не меша, што би за пргаве Србе било најбоље... једном у животу и историји да гледају своја посла. Нема за нас ништа лоше да буде Украјинска Црква, не морамо ни да је признамо, ко нас па пита. Ал можемо бар да ћутимо.

СПЦ ни не може да се меша све и да хоће, нити може нешто у односима Украјине и Русије и Цариграда (било црквено а још мање политички) да промени. О томе уопште није ни реч.

Међутим, не може ни да ћути, да се прави Тоша, да блеји, да пилатовски пере руке. Зашто? Зато што у политици тако нешто пролази али у Цркви не. Јер је Црква једно Тело и не може рука да каже: шта ме брига за ногу. Али у политици, међу странкама и државама, то може. Чак је и правило.

Зато СПЦ својим јасним ставом брани првенствено себе да се не одвоји од Тела и (тиме) престане да буде Црква. На том плану политичка прагматичност тј. себичност (= издвајање из Тела) и дипломатија (= увијање лажи у обланде) не пролазе.

Осим тога, (из истог разлога) реагују и све остале Цркве, далеко од тога да ми једини имамо да кажемо нешто за дневник...
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Vladan :::. рече

СПЦ ни не може да се меша све и да хоће, нити може нешто у односима Украјине и Русије и Цариграда (било црквено а још мање политички) да промени. О томе уопште није ни реч.

Међутим, не може ни да ћути, да се прави Тоша, да блеји, да пилатовски пере руке. Зашто? Зато што у политици тако нешто пролази али у Цркви не. Јер је Црква једно Тело и не може рука да каже: шта ме брига за ногу. Али у политици, међу странкама и државама, то може. Чак је и правило.

Зато СПЦ својим гласним ставом брани првенствено себе да се не одвоји од Тела и (тиме) престане да буде Црква. На том плану политичка прагматичност тј. себичност (= издвајање из Тела) и дипломатија (= увијање лажи у обланде) не пролазе.

Осим тога, (из истог разлога) реагују и све остале Цркве, далеко од тога да ми једини имамо да кажемо нешто за дневник...

Колико видим СПЦ се дели и свађа. Тиме се свакако неће одбранити и сачувати...

Реко ти баш пре пар минута на другој теми - капирам теолошке аргументе и поштујем, али немир ту долази изван Цркве. Неко потпирује ватру. На доста препознатљив начин.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево један детаљ из текста који је можда читаоцима промакао:

пре 12 часа, Milan Nikolic рече

Матрица је следећa: законите власти и органе, раније државне, а сада црквене – Патријарха, Синод, портпарола Цркве... – прогласити ауторитарном, чак криминализованом групoм

Оће ли неко да ми објасни који су то ”раније државни органи” (па још ”законити”) које је неко ”прогласио ауторитарн(и)м ... криминализованом групом”?

Је л то хоће да каже оно што се мени чини или се варам?

Е сад, написао би још неке ствари, али да не обарају форум опет. ;)

 

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Grizzly Adams рече

Колико видим СПЦ се дели и свађа. Тиме се свакако неће одбранити и сачувати...

Не мора да значи. Било је тога и код нас после 2. св. рата, било је тога и код Руса и Грка и Бугара па се Црква сачувала. Нажалост од раскола, чак и зацељених, остају последице. Али ако се неко заинати (као украјински расколници рецимо) тешко их је одговорити било чим осим повлађивањем њиховој самовољи а то никуда не води.
 

пре 5 минута, Grizzly Adams рече

Реко ти баш пре пар минута на другој теми - капирам теолошке аргументе и поштујем, али немир ту долази изван Цркве. Неко потпирује ватру. На доста препознатљив начин.

Одговарам и на оно са друге теме а ставићу и тамо. Наравно да политичари неће пропусити овај зицер. Ни једни ни други ни домаћи ни страни. Али то не може да се спречи. Никада није ни могло да се спречи. Али Црква може да остане на линији Тела Христовог, и мислим да може да се каже да је то у ствари и једини посао Цркве. Без тога и ван тога бесмислено је и да се говори о Цркви.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Grizzly Adams рече

Ево један детаљ из текста који је можда читаоцима промакао:

Оће ли неко да ми објасни који су то ”раније државни органи” (па још ”законити”) које је неко ”прогласио ауторитарн(и)м ... криминализованом групом”?

Је л то хоће да каже оно што се мени чини или се варам?

Е сад, написао би још неке ствари, али да не обарају форум опет. ;)

 

Није најсрећније направљен спој између две реченице. То што те буни односи се на ову претходну реченицу:

"Примењена је техника испробане школе медијског спиновања и манипулације, истоветна или веома слична оној из деведесетих година прошлог столећа која је примењена у случајевима Маркале и Рачак пред бомбародвање Републике Српске и Србије."

Хоће да каже: техника медијског спиновања и манипулације која је раније примењена на државне органе Србије (током Маркала итд.) сада се примењује на црквене органе да би се спиновањем прогласили за ауторитарну и криминалну групу.

Дакле, спојено би изгледало овако (угњеждено програмерски):


"Матрица је следећa: законите власти и органе, раније државне (

на које је Примењена ... техника испробане школе медијског спиновања и манипулације, истоветна или веома слична оној из деведесетих година прошлог столећа која је примењена у случајевима Маркале и Рачак пред бомбародвање Републике Српске и Србије.

), а сада црквене – Патријарха, Синод, портпарола Цркве... – прогласити ауторитарном, чак криминализованом групoм..."

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ти државни органи јесу били ауторитарни и криминални... А питање колико су били ”законити”...

Капирам аналогију, али је крајње непримерена. Поредити Цркву са тим зликовцима.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Grizzly Adams рече

Капирам аналогију, али је крајње непримерена. Поредити Цркву са тим зликовцима.

Не бих рекао да је намера била да се направи аналогија тј. поређење између Цркве тј. садашњих црквених органа и ондашњих државних органа (иако се слажем да онако сложен текст даје и такву могућност тумачења). Намера је да се истакне да и за једне и за друге органе важи изложеност истим медијским спиновањима и манипулацијама.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ОК, ако се верује у ту причу о ”спиновању”. Само и овај текст по квалитету спада у спиновање и манипулацију... Ништа бољи од конкуренције.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...