Jump to content

Зоран Ђуровић: Контроверзна писма митрополиту Амфилохију

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 18 минута, Леон Професионалац рече

Лепо сам навео шта и како. Дакле, ако је боље за Цркву - што да не. Ви стављате то на тапет као да се ради о покатоличавању.

Да је све у истини и Духу вере, наравно да би додељивање аутокефалија било исправно. Међутим, када је све у служби против Русије и азијских политичких сила, тј. у служби НАТО пакта и њихових себичних интереса, онда хајде макар да преиспитамо како стоје до истине вере. Пре ће бити да немају православне вере, него протестантизма. А проблем са новонасталом јереси папоонтологизма, тек је посебна прича.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 706
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Мило потврдио индиректно да је он иза спина да Вучић прави проблеме у ЦГ да би скренуо пажњу за предавање Косова. Исто што су и Лохијеви причали. Запитајте се сада ко је са киме пријатељ? Факат је да Вучић никад није посетио ЦГ. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Панарет рече

Иако се слажем да у Цркви не би требало да све буде структурисано у националним оквирима, не слажем се да је питање националног опредељивања без икакве везе са духовним животом. Црногорски идентитет је и у оквиру Српства увек био јак и постоји читав дијапазон идентитета православаца у Црној Гори на том прелазу од крајњег Црногорства према потпуном Српству. Међутим, црногорски национални идентитет који се не разуме као еволуција једног дела српства већ је по својој природи антисрпски (а није могућа неутрална позиција) несумњиво има грешну основу и не може егзистирати у Христовој цркви. Тако да црква у Црној Гори на овај или онај начин мора остати интегрални део Пећке патријаршије. 

Uf, bas teska pitanja i Leon zvani Djomic :D je dobro pokrenuo temu i ima tu materijala za velika :D razmisljanja i ako gledamo realno u pravu je, ali opet taj etnofiletizam koji se gradi na nezdravim osnovama nacionalizma i pogotovo ako uzmemo da u CG postoji taj antisrpski nacionalizam manje ili vise jak, ... onda samo mozemo pretpostaviti sa kakvim se iskusenjima suocava nasa crkva i Mitropolija u CG i svi vernici i episkopi i svestenici i monastvo i narocito m.Amfilohije kao mitropolit crkve .... eh, ne daj Boze bilo kome da bude na njegovom mestu, mislim, lepo je iz udobne stolice, kafica i grickalone pisati 0703_read  ... eto ajde ovako, ajd onako, eto, ajd da smenimo Amfilohija, sta Milo ce da postane mecena crkve :D....... trenutno je mozda Amfilohije na najtezem mestu sto se tice crkvenih i geopolitickih stvari i treba to imati u vidu, ali ono sto meni pomalo smeta, zasto se nasa SPC malo aktivnije ne ukljuci u pricu ili se mozda radi u tisini da se ne isprovociraju neki veci sukobi u CG,.... ja bih najvise voleo da je ovo drugo.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Milan Nikolic рече

Да је све у истини и Духу вере, наравно да би додељивање аутокефалија било исправно. Међутим, када је све у служби против Русије и азијских политичких сила, тј. у служби НАТО пакта и њихових себичних интереса, онда хајде макар да преиспитамо како стоје до истине вере. Пре ће бити да немају православне вере, него протестантизма. А проблем са новонасталом јереси папоонтологизма, тек је посебна прича.

Па милогорци оптужују СПЦ да је као некакав окупатор. И сада са тако идеолошки лоше поткованим људима, Мило хоће да направи нову или обнови стару помесну Цркву а СПЦ да аминује?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Просечан србенда рече

Па милогорци оптужују СПЦ да је као некакав окупатор. И сада са тако идеолошки лоше поткованим људима, Мило хоће да направи нову или обнови стару помесну Цркву а СПЦ да аминује?!

Ово је више жвака. Хоће мирашевима да каже да их не оставља као говно на цедилу. Лохи ће примити неке од мирашеваца, мада Мираш неће моћи бити епископ у тој цркви. Мило само продаје м... за бубреге, јер су ови 3% верника од укупног броја МЦП чланова. Без обзира на њихову малобројност, Милу су потребни да заврши причу и да то буде као обједињење цркава, односно да обједини Србе и черногорце. Сви ће бити задовољни. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Zoran Đurović рече

Ово је више жвака. Хоће мирашевима да каже да их не оставља као говно на цедилу. Лохи ће примити неке од мирашеваца, мада Мираш неће моћи бити епископ у тој цркви. Мило само продаје м... за бубреге, јер су ови 3% верника од укупног броја МЦП чланова. Без обзира на њихову малобројност, Милу су потребни да заврши причу и да то буде као обједињење цркава, односно да обједини Србе и черногорце. Сви ће бити задовољни. 

Можда се варам али мени ово мирише на то да је сазрело или сазрева време за одржавање нашег помесног сабора.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Панарет рече

Па то ти кажем, Амфилохије мимо своје помесне цркве проглашава светим, чист сепаратизам...

Проблем је само што је Иринеју Кирил упоредо са иницијативом Митрополије послао Његошеву икону. Замисли да је то урадио Вартоломеј, каква би "читања текстова" настала...

Црква јесте Света али је саборност неодвојива карактеристика Цркве. Рецимо да Амфилохије ужива велико поверење Иринеја, да су разменили ставове током посете разрушеног Дамаска и уређеног Либана... Па самим тим не осећају потребу да се оглашавају више него што то раде у овим моментима.

Шта је упитно са Његошевом не-канонизацијом? мсм. какве то има везе са питањем аутокефалије-аутономије и етничке поделе на Србин-Црногорац у Митрополији ЦГ приморској?

Ја мсм. да сам једноставно образложио етничко питање и мој став где Митрополија греши са тиме: Што је опет последица више политичких уцена које може да ради пост-комунистички режим самим тим што поседује и даље већину Црквене имовине (мсм. на задужбине земљишта које је Црква добила пре комунизма), која је раније била гарант независности Цркве од државе..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Аристарх рече

Шта је упитно са Његошевом не-канонизацијом? мсм. какве то има везе са питањем аутокефалије-аутономије и етничке поделе на Србин-Црногорац у Митрополији ЦГ приморској?

Тиме показујем своје виђење природе Амфилохијевог "сепаратизма": потпуно је црквен. 

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Леон Професионалац рече

Уопште није битно да ли се осећају као Срби или не.

Не мош тако посматрати то питање. Ајде споји 300.000 усташа и 500.000 Срба у једну Цркву. То је неизводљиво. Једноставно је та подела у ЦГ, изграђено на мржњи, криминалу, злостављању, лажима... Миловим писмима НАТО званичницима да бомбардују ЦГ... Што је лепо зебележено у биографијама западних партнера из више држава. 

Ако анализирамо ситуацију по узору на неки округ у Србији у ЦГ има више етничких група. Што се Православаца тиче, нпр. имаш једну стару заједницу (једно од племена) у ЦГ која води порекло од нордијаца који су ишли на освајање данашње Италије. Имаш заједницу (племена) досељеника из самог Израела или из Либана од пре Христа. И они се сматрају заједно са осталима, Српскин народом. Зато што је део досељеника из Либана себе и тамо сматрао Србима, то данас знамо поуздано по Израелској академији наука.

Након Косовског боја долазе Турци и оснивају Црногорски санџак па Црногорски вијалет где досељавају моровлахе и влахе који постају управници. Баш у време Црнојевића. Споримо се академски дал су Црнојевићи Срби или нису Срби? колко сам ја изчитао... докази да су Срби, не постоје сем индикација да се њихов родослов повезује са неким из времена Цара Лазара, што не може бит прихваћено на основу нечије идеје која није добила никад писани доказ за такву тврдњу.

Значи Петровићи који долазе касније уз помоћ Млетака, Аустроугара, Руса... бележе геноцид у Скадарску краину, Проклетије... над Србима од стране потурица и "хришћана који не хају на своју веру (власи и моровласи)"... Баш због потомака тих људи су Петровићи потенцирали ЦГ и СРБ као један народ, јер је под 1. право прве брачне ноћи довело до тога да на данашњем ипсилон хромозом тестирању ДНК, иста презимена и братства, пореклом из ЦГ имају порекло од различитих очева, Српских и Моровлашких. То ДНК тестирање посматра један хромозом који се преноси са оца на сина и иде јако далеко у прошлост, по томе и знамо да постоји одприлике 10-ак мушких оснивача људског рода. Којих је можда било више, или су можда потекли од само једног мушкарца то сад није битно. Иако ја мсм. да је било и неких анђела који узимаху жене човечије, за своје јер беху поштене и лепе:smeh1:.

То је сукоб у најави што влада ЦГ ради, они нас Србе оптужује да смо ми извршили геноцид у ЦГ и посрбљавање, иако сами Турски архиви пописа и записа говоре обрнуто да је то Српска земља, где су поставили владајућу елиту која данас кука да су под опресијом великосрпске агресије. Мило је преокренуо академике историје у ЦГ, који су од највећих Срба постали највећи Црногорци и Србе свали на непријатеље.

Обновили су тај идентитет моровлаха као Црногораца, пошли су до самог краја љубави са Моровласима у Хрватску, Бугарску, Косово... Све то подмећући Србији 90-их разне ратне злочине, који су толико примитивно организовани да су раскринкани. Зато је битно како се осећају јер подела је направљена и доведена до тога да ће неко да преовлада.

пре 11 часа, Леон Професионалац рече

Црква не сме да познаје нације. Сваком православном Русу који је у Крагујевцу је Еп. Јован шумадијски надлежан. Говорим само о бољем функционисању Цркве, уколико је то оно што би се постигло - ја сам за! 

Јесте, али ја мсм. да ће временом Роми и друге етничке групе да добију своју Цркву. До тада ће бити део СПЦ... У том смислу не треба да познаје нације, али замисли да Ромска Црква обухвати 80% Срба у своје. То је баш оно што владајућа класа у ЦГ, хоће да уради, притом да их убеди да нису Срби него власиconfused1.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Живимо у лудим временима. Мислим да је једина околност која иде у прилог Србској цркви и Саборном Православљу уопште, та што су се расплет и реализација планова о политичком реформисању наше вере и Цркве почели одвијати веома ужурбано, а самим тим и поприлично грубо и траљаво. На нама је да докле год је могуће сачувамо јединство и не потпадамо психози црковне параноје, т.ј. раскола, већ да до краја, мирно и смерно исповедамо истину своје вере, верношћу и послушношћу нашој светој црквеној заједници, Српској Православној Цркви.

А, којима се жури да потчине Цркву Христову гротескним деспотима и деспотијама типа Црне Горе, Северне Македоније, а преко њих и њиховим господарима овога света, такви нека пожуре да издају Бога, шта им је и допало према срцу њиховом чинити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne oglasavam se od pocetka ove price, jer nisam imao sta pametno reci. Molio sam se i molim se da o. Zoran nije u pravu, mada... O svemu mislim otprilike isto sto i o. Leon, da ne ponavljam.

Inace, nacionalnost mi je tu oko pretposljednjeg mjesta u prioritetima u zivotu i u slojevima identiteta, odmah ispred pravila karlinga...Ceklinjanin, mada dok slusam hor Aleksandrova na momente sam Rus, cini mi se.

Razmisljam o. Zorane o tome sto ste pisali da nas Gospod kaznjava raskolima zbog mrznje prema katolicima. Dosta je nepravedne mrznje u Crnoj Gori prema svemu i svakome, valjda naucimo dok smo na vrijeme.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Панарет рече

Тиме показујем своје виђење природе Амфилохијевог "сепаратизма": потпуно је црквен. 

Ја би рекао мистичан и тајан Митрополит! Потпуно Црквен, са кадионицом изнад Тита прави се јуродив да би скренуо тему са геј параде која му је донела тужбе (Извор:http://www.novosti.rs/вести/насловна/друштво.395.html:532902-Амфилохије-у-Кући-цвећа-држао-опело-без-дозволе):pop:.

Шалим се мало, има овај чланак о Јованки из њене биографије, који оправдава опело, па нека је и опет опело одржао. То све дође као једно исто опело0703_read (Извор: https://www.in4s.net/jovankina-poslednja-zelja-bila-da-joj-mitropolit-amfilohije-sluzi-opelo/):

У монодрами ће се видети да се Титова удовица никада није одрекла своје православне вјере. Без обзира на режим у чијем је корену био атеизам. Шарац сведочи да је од њега Јованка тражила да се сретне, заправо да је посјети митрополит Амфилохије. То се и догодило, о чему је свједочио и митрополит црногорско-приморски Амфилохије Радовић.

Шарац наводи и да није знао који је био епилог разговора Јованке и митрополита,али каже да је Амфилохије као највећу жељу имао то да одржи опело на мјесту где су положене Дражине кости.

„Да ли му је Јованка нешто рекла, ја не знам, али је мене завјетовала да јој он служи опело када дође тренутак њеног одласка у вјечност. Митрополит није био тада у Србији, али је неколико дана по Јованкиној сахрани служио помен у Кући цвећа“, рекао је Шарац.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, Flavius Belisarius рече

Razmisljam o. Zorane o tome sto ste pisali da nas Gospod kaznjava raskolima zbog mrznje prema katolicima. Dosta je nepravedne mrznje u Crnoj Gori prema svemu i svakome, valjda naucimo dok smo na vrijeme.

То нема везе са логиком да нас Бог кажњава јер ми "мрзимо" римокатолике. То што су они хришћани, не значи да ми не смемо да мрзимо на њихове грехе према нама, у најмању руку да наше потомство не би извело етничко чишћење у некој од будућих генерација. Али ми јесмо католичанска Православна црква, па самим тим мрзити католичанство значи да између осталог, мрзимо и сами себе.

Док са друге стране гледано, они су нас прогласили за расколнике одвојивши се од Православног саборног веровања у јединство Цркве, заменивши га прејемством једног Патријарха (Папа на латински).

1 hour ago, Flavius Belisarius рече

Ne oglasavam se od pocetka ove price, jer nisam imao sta pametno reci. Molio sam se i molim se da o. Zoran nije u pravu, mada... O svemu mislim otprilike isto sto i o. Leon, da ne ponavljam.

Inace, nacionalnost mi je tu oko pretposljednjeg mjesta u prioritetima u zivotu i u slojevima identiteta, odmah ispred pravila karlinga...Ceklinjanin, mada dok slusam hor Aleksandrova na momente sam Rus, cini mi se.

Цеклињани су познати по првим комунистичким ћелијама у Југославији, зато ми није чудно да ти је питање националности око предпоследњем места:945729:

Ви Цеклињани и јесте етнички Срби, што ти и дође као Рус. мсм. да бјелице нису етнички Срби већ да су дошли током Османске инвазије, значи морлаци пореклом (ако сам добро схватио њихове интелектуалне радове)...

АКо погледамо реално и упоредимо Украину и Црну Гору. Велика је разлика, Украина је била под влашћу Литваније и ПОљске некада. Зато и имају неких 30% не-руса. Јер је ипак РУсија настала у Украини око Кијева и Новгорода касније, што је била једна Русија пре турско-монголских упада.

Један председник им је ишао са нагрђеним лицем од хемијских отрова, које је једва преживео. Па је после њега дошла Литванка на власт у Украини. Кад је и започео раскол у Православљу Украине, који је имао инфраструктуру богословије и преко 30.000.000 становника Украине да цепају на комаде. Мираш нема богословију.

У Украину је про-руски председник добио изборе, владао и отишао једног лепог дана на заказану службену посету Литванији. Тада је ПОрошенко искористио одсуство Председника и извео државни удар узпомоћ Литванске и Немачке службе, чак су Руси јавно и Америчког амбасадора ухватили са списковима и плановима о мајдану у Украни.

Украина је као да сада, лупам.... да албанци нису извршили геноцид и асимилацију Срба у Скадрску крајину, проклетије... па сад постоји Скадарска Краина (Уместо украина нек се зове Скраина) са главним градо Скадром и игром случаја добију Пећ и Призрен па се прогласе за своју Цркву и нов народ. А ми завршимо са Београдском Патријаршијом...

 

 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Аристарх рече

То нема везе са логиком да нас Бог кажњава јер ми "мрзимо" римокатолике. То што су они хришћани, не значи да ми не смемо да мрзимо на њихове грехе према нама, у најмању руку да наше потомство не би извело етничко чишћење у некој од будућих генерација. Али ми јесмо католичанска Православна црква, па самим тим мрзити католичанство значи да између осталог, мрзимо и сами себе.

Док са друге стране гледано, они су нас прогласили за расколнике одвојивши се од Православног саборног веровања у јединство Цркве, заменивши га прејемством једног Патријарха (Папа на латински).

Лупаш за све паре. Сликам па немам времена да ти цртам, мада не би било ни користи. У старту ниси хтео да разумеш оно што говорим, мада се Белизар временом освестио, и тај процес је потрајао око годину и нешто. Ти тек кад схватиш да је црква раздробљена, онда ћеш моћи да разумеш о чему говорим. Овде ти отписах, да не би мислио да немам шта рећи и на она твоја блебетања око двоструког крштења. Ти о томе немаш појма. Драг си ми човек, али мора да разумеш и своје лимите и то да ти треба да учиш од мене, јер сам ја доктор у овим стварима. Буди ми добар!  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...