Jump to content

Једностраним додељивањем аутокефалије, Цариградски патријарх укида аутокефалију осталих помесних цркава

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ето, о том рамништу сам усхтео попричати. Како је Цариград, између осталих и преко Зизијуласове тријадологије пројектовао размере овлашћења примуса у Цркви, правећи паралелу да је он лично, не само архи (начелник), или пиги (извор), већ, ни мање-ни више етиос (узрочник) њеног јединства.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ето како је, тако је. Лепо каже м.Амфилохије:

,,Ја се чудим, морам да вам кажем искрено да, велики теолог православни, Митрополит пергамски Јован Зизјулас, да је он у последње време оптерећен - ја разумем њега као јелина и везаног за Цариград -, оптерећен је местом првога, Цариградом. То се види у његовим написима, чак и у његовом теолошком приступу првога које је утемељено на Светој Тројици. Пориче историју, наводно не може се на основу историје дати права слика устројства Цркве, него морамо да се вратимо на теологију, на Свету Тројицу. Катастрофално. Зато и не прихвата сабор исихастички 1351. године; Света Тројица и унутарња тајна Свете Тројице је ван домашаја, а Света Тројица која се открива свету, преко логосâ и преко енергија, то је Света Тројица на којој почива устројство и света и устројство Цркве. Не можеш ти бежати из историје да би могао (решити питање првенства). Пре свега, постављање питања првога је веома дискутабилно...''

Од 120. минута.

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:) Црква је, у својој историји, била и  без Рима и без Цариграда, па је опет постојала... 

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Са друге стране, схватам и Цариградског, који је без тог примата практично мртав. Ипак, не мислим да ће ићи на даље признавање шизматичких скупова у ЦГ и Македонији, него се бојим да ће директно, позивајући се на своја самопроглашена суперовлашћења, без усаглашавања са помесним црквама посрнути у јединство које није по вери са Ватиканом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Благовесник рече

:) Црква је, у својој историји, била и  без Рима и без Цариграда, па је опет постојала... 

 

Spor nikada nije bio oko gradova vec oko interpretacija Svetog Pisma tičući se primata u Crkvi:

(jedan pastir - jedno stado, ti si Petar Stijena, da vam sad još ne zveckam i ključevima) :D 

Předně není pravdou, že římská církev a moskevský patriarchát jsou odděleny tisíc let, protože tento patriarchát vznikl r. 1589. V pěti předcházejících staletích a ještě před nimi byl tento patriarchát pod Cařihradem východním partnerem Říma. Během 2. vatikánského koncilu setkal se Pavel VI. 6 ledna 1964 s jeruzalémským patriarchou Athenagorem z Cařihradu, aby zahájili „ekumenický dialog“ mezi katolickým a pravoslavným světem Tento dialog nedosáhl žádných pokroků kvůli tisícileté opozici pravoslavných vůči římskému primátu. Pavel VI. to sám potvrdil ve své řeči 28. dubna 1967 před tehdejším Sekretariátem pro podporu jednoty křesťanů, když řekl:„Jak víme, papež je nepochybně největší překážkou cesty ekumenismu (Pavel VI. Insegnamenti VI. s 192-193) .

Cařihradský patriarchát byl jedním z pěti hlavních sídel křesťanství ustanovených na koncilu Chalkedonu. Byzantští patriarchové však zastávali názor, že po zániku západní poloviny Římské říše je Cařihrad jako hlavní stolec Východu nadále hlavou západního světa a také hlavní náboženskou hlavou světa. V kánonu 28 chalkedonského koncilu, který zrušil svatý papež Lev Veliký (440-461), je již v jádru obsaženo celé byzantské schizma, protože svrchovanosti římského papeže byl připisován pouze politický a nikoli božský základ. Proto dal papež Hormisdas (514 – 523) r. 515 podepsat východním biskupům Formula Hormisdae, ve které uznali svou jednotu s Římem a primát katedry Petrovy ( Denz-H, n. 363)

Mezi 5. a 10. stoletím, kdy se upevňovalo na Západě rozlišení mezi duchovní autoritou a světskou mocí, rodil se naopak na Východě spontánní cézaropapismus, ve kterém byla církev prakticky podřízena císaři, který se – jako Boží vyslanec – pokládal za halvu jak v církevní tak světské oblasti hlavu. Cařihradští patriarchové byli prakticky podřízeni funkcionářům byzantské říše a podněcovali o to více radikální opor proti církvi v Římě. 

https://www.lumendelumine.cz/index.php?page=k-historickemu-setkani

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Zayron рече

 

Spor nikada nije bio oko gradova vec oko interpretacija Svetog Pismo (jedan pastir - jedno stado, ti si |Petar Stijena, da sad ne zveckam ključevima) :D 

Předně není pravdou, že římská církev a moskevský patriarchát jsou odděleny tisíc let, protože tento patriarchát vznikl r. 1589. V pěti předcházejících staletích a ještě před nimi byl tento patriarchát pod Cařihradem východním partnerem Říma. Během 2. vatikánského koncilu setkal se Pavel VI. 6 ledna 1964 s jeruzalémským patriarchou Athenagorem z Cařihradu, aby zahájili „ekumenický dialog“ mezi katolickým a pravoslavným světem Tento dialog nedosáhl žádných pokroků kvůli tisícileté opozici pravoslavných vůči římskému primátu. Pavel VI. to sám potvrdil ve své řeči 28. dubna 1967 před tehdejším Sekretariátem pro podporu jednoty křesťanů, když řekl:„Jak víme, papež je nepochybně největší překážkou cesty ekumenismu (Pavel VI. Insegnamenti VI. s 192-193) .

Cařihradský patriarchát byl jedním z pěti hlavních sídel křesťanství ustanovených na koncilu Chalkedonu. Byzantští patriarchové však zastávali názor, že po zániku západní poloviny Římské říše je Cařihrad jako hlavní stolec Východu nadále hlavou západního světa a také hlavní náboženskou hlavou světa. V kánonu 28 chalkedonského koncilu, který zrušil svatý papež Lev Veliký (440-461), je již v jádru obsaženo celé byzantské schizma, protože svrchovanosti římského papeže byl připisován pouze politický a nikoli božský základ. Proto dal papež Hormisdas (514 – 523) r. 515 podepsat východním biskupům Formula Hormisdae, ve které uznali svou jednotu s Římem a primát katedry Petrovy ( Denz-H, n. 363)

Mezi 5. a 10. stoletím, kdy se upevňovalo na Západě rozlišení mezi duchovní autoritou a světskou mocí, rodil se naopak na Východě spontánní cézaropapismus, ve kterém byla církev prakticky podřízena císaři, který se – jako Boží vyslanec – pokládal za halvu jak v církevní tak světské oblasti hlavu. Cařihradští patriarchové byli prakticky podřízeni funkcionářům byzantské říše a podněcovali o to více radikální opor proti církvi v Římě. 

https://www.lumendelumine.cz/index.php?page=k-historickemu-setkani

Да. Један пастир и једно стадо, јер исповедамо једну и исту веру, као слободна и свесна бића. Дакле, поверење да на сваком нивоу изаберемо првог међу једнакима произилази из заједничког нам поверења ка Христу Богу, а не обрнуто, брате Зајроне. Јер ми не верујемо у нешто апстрактно, у неке узвишене моралне принципе и поредке, већ у личности Бога Тројице. Јер се у друго и не треба веровати, већ само логички мислити. Отуда, морамо наше саборовање у вери потврдити назначењем за повереника првог међу нама, претстојећег, а не претпостојећег.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Бездомник рече

Са друге стране, схватам и Цариградског, који је без тог примата практично мртав. Ипак, не мислим да ће ићи на даље признавање шизматичких скупова у ЦГ и Македонији, него се бојим да ће директно, позивајући се на своја самопроглашена суперовлашћења, без усаглашавања са помесним црквама посрнути у јединство које није по вери са Ватиканом.

Сада када би и Ватикан признао Цариград као првога и прихватио да Римска Црква буде једна од помесних православних Цркава, ништа не би вредело за успостављање јединства Цркве, јер је Цариград применио нову јерес за наметање свог примата. Дакле, овде није више реч само о канонским питањима територија, него је постало питање и саме вере.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Бездомник рече

Да. Један пастир и једно стадо, јер исповедамо једну и исту веру, као слободна и свесна бића. Дакле, поверење да на сваком нивоу изаберемо првог међу једнакима произилази из заједничког нам поверења ка Христу Богу, а не обрнуто, брате Зајроне.

Da, a to povjerenje Hristu Biogu izražavamo kao njegovi nasljedovatelji, sljedbenici i učenici povjerenjem i poslušnošću prema crkvenoj hijerarhiji od Hrista datoj i uspostavljenoj. Zato su discipulus - učenik i disciplina riječi sa istim korijenom. Nema učenika (a ni učenja) bez discipline. Lako je biti Hristov učenik i slušati samo sebe! Problem je naravno, da li su takvi uopšte učenici Hristovi ili čiji? Svaki egoista je sposoban slušati sam sebe. :D 

https://latin.stackexchange.com/questions/126/on-the-etymology-of-discipulus-and-disciplina

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Постоје историјски докази, када се римски епископ први пут назвао папом, и од када га зову папом, постоји документиван развитак примата римског папе, који се кардинално разликује од оног пре и након Великог раскола... итд... Итд... Међутим, Римска ЦРКВА се тако организовала, не кажем, чак и нешто пре Велике шизме, тако, папоцентрично. Источна Црква је исто тако прошла РАЗНЕ фазе организованости... Сада би један њен део хтео по принципу источног папизма, па ОК! Ми тј. остали део, можемо се организовати и по устројству времена пре Петрархије, ако нужда натера, а може и Москва бити трећи Рим, све је то ствар организације... 

Наш народ каже, у сваком злу неко добро. По мојем неком предвиђању, УТИСКУ, интуицији... све ово може привести велики број људи запада Православљу, прихватњу православне традиције,примања Православне вере и уласка у Цариградску Цркву, јер као и у Јужној Америци, тако и у Европи многима је Православље аутентичније и души њиховој ближе, разочарани многи у РКЦ, а сада се прави и отклон од ЊИМА омражених Руса...

Све је то, кажем, нажалост, али у сваком злу, јел, неко добро... ne_shvata

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када би Цариград ретерирао од супремације и вратио сву ствар у сабору, верујем да су све остале помесне цркве спремне прихватити уједињење са Ватиканом на основи исте вере, чији је израз и схватање првенства.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема никакве користи за спасење да западни верници пређу у још гору јеретички засновану Цркву, па била то и Цариградска Црква.

Све више постаје јасно да постоји могућност да Цариград жели да Римојеретици прихвате Зизјуласову јерес примата, да Римски Папа постане апсолутни подржавалац Цариградске нове јеретичке теологије примата и да тако Римска Црква постане кобајаги поново православна Црква, а сви православни кобајаги опет да буду у јединству са Римском Црквом као пре раскола.

Е па тај филм нећете да гледате. Може бити неких преварених, али права вера и истинска Црква заснована на тој вери, а то значи на правилном устројству католичанства (=саборност једнаких и једно [Христос] у мноштву), опстаће до краја времена.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Milan Nikolic рече

Нема никакве користи за спасење да западни верници пређу у још гору јеретички засновану Цркву, па била то и Цариградска Црква.

Све више постаје јасно да постоји могућност да Цариград жели да Римојеретици прихвате Зизјуласову јерес примата, да Римски Папа постане апсолутни подржавалац Цариградске нове јеретичке теологије примата и да тако Римска Црква постане кобајаги поново православна Црква, а сви православни кобајаги опет да буду у једниству са Римском Црквом као пре раскола.

Е па тај филм нећете да гледате. Може бити неких преварених, али права вера и истинска Црква заснована на тој вери, а то значи на правилном устројству католичанства (=саборност једнаких и једно [Христос] у мноштву), опстаће до краја времена.

Не можемо прихватити примат који представља апликацију Зизијуласове теорије да је “Бог један јер је отац”, и отуда “да је црква једна због папе”, било Цариградског или Римског.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Благовесник рече

 Постоје историјски докази, када се римски епископ први путназвао папом, и од када га зову папом, постоји документиван развитак примата римског папе, који се кардинално разликује од оног пре и након Великог раскола... итд... Итд... Међутим, Римска ЦРКВА се тако организовала, не кажем, чак и нешто пре Велике шизме, тако, папоцентрично. Источна Црква је исто тако прошла РАЗНЕ фазе организованости... Сада би један њен део хтео по принципу источног папизма, па ОК! Ми тј. остали део, можемо се организовати и по устројству времена пре Петрархије, ако нужда натера, а може и Москва бити трећи Рим, све је то ствар организације... 

Наш народ каже, у сваком злу неко добро. По мојем неком предвиђању, утиску, итуицији... све ово може привести велики број људи запада Православљу, прихватњу православне традиције,примања Православне вере и уласка у Цариградску Цркву јер прави отклон од ЊИМА омражених Руса...

Све је то, кажем, нажалост, али у сваком злу, јел, неко добро... ne_shvata

Mentalitet zapadnjaka je da će uvijek gledati ako je to moguće izbjeći nered i anarhiju a prihvatiće svakog ko drži taj red i poredak, sasvim svejedno kojim titulama da se nazivaju. Ako im tako nešto pruži RPC, SPC ili KP, neće biti protiv, no, umjesto toga oni vide ovo:

https://tinyurl.com/ybllsaw6

https://tinyurl.com/y86qv93e

https://tinyurl.com/yavxptbn

https://tinyurl.com/y8fhw25z

Ako ste sposobni ponudit zapadnjacima pravoslavlje bez anarhije onda ok, do tada će se zapadnjaci tomu gledat radije izmaketi gdje god je to moguće.

https://tinyurl.com/yba5yfvo

https://tinyurl.com/ydzd46kn

https://tinyurl.com/ybykrnwp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Православни хришћани који не желе да подрже Цариград у садашњим активностима, морају да схвате да морају имати чиме да оборе теолошке аргументе Цариграда по питању примата. Једно је канонски спор око територија, а нешто сасвим друго је иницијатива за теолошким оправдањем примата.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Благовесник рече

Све је то, кажем, нажалост, али у сваком злу, јел, неко добро... ne_shvata

Ima tamo negde gde apostol Pavle kaze da je dobro sto se Hristos propoveda, cak i na ne' bas tacan nacin u vezi vere u Njega  i tacnog shvatanja i razumevanja njegove licnosti, ....verovatno je postojanje nekih specificnih spoljasnjih uslova uzrokovalo ovakvom dopustenje Pavla,.....

ima ona anegdota,....leteli protestantski misionari pocetkom 20.veka avionom negde tamo po sirokim prostranstvima Afrike,....i, pokvari se avion i oni nekako slete u necivilizovanu oblast u nekoj sumi,.... tamo ih uhvatise neko pleme kanibala i vec su se pomirili sa svojom sudbinom i pocese iz ocaja da se mole Bogu i na neki nacin da pricaju nesto o Hristu i Jevandjelju ovim 'gladnim' :stadaradim:domorocima i tako nekako malo po malo i stupe u kontakt i pricu sa njima i  na kraju se i pomire i sprijatelje sa njima i vremenom ovo pleme poveruje u Hrista..... naravucenije, :buba: ....da li bi voleli da nabasate na pleme gladnih kanibala ili na pleme koje veruje u protestantskog  Hrista,.... :smeh1:   ..( ma koliko se njihovo poimanje vere u Isusa dosta razlikuje od naseg)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...