Jump to content

Једностраним додељивањем аутокефалије, Цариградски патријарх укида аутокефалију осталих помесних цркава

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 38 минута, Zayron рече

Pitaj ih radije kad je to u istoriji ikada Konstantinopoljski Patrijarhat potpisivao svoje Tomose multilateralno i tražio da ga potpišu prije njega ili poslije njega nekakvi drugi poglavari Crkvi, bez toga neće biti ni jasno da li je to dobro ili loše a po koga? Odgovor na to pitanje bi i mene zanimao.

Recimo,  za sabor u Carigradu 1583.godine na kome su bili i Aleksandrijski i Jerusalimski patrijarsi kaze se da je bilo govora o davanju samostalnosti Moskvi (sam proces je trajao nekoliko godina) Carigradski patrijarh Jeremija II koji je i sazvao ovaj Sabor kasnije je ustolicio prvog patrijarha Moskovskog. 

Treba da postoji multileralnost u crkvi, narocito kod pitanja koja se ticu cele saborne crkve, moraju i druge patrijarsije da priznaju novoustanovljene autokefalne crkve. Na primer 3.Vaselje. sabor je dao autokefaliju Kiparskoj crkvi, znaci tek je jedan Vaselj. sabor resio ovo pitanje Kiparske crkve.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Бездомник рече

Још 34 апостолско правило дефинише однос примата и сабора.

Ne, o primatu u Crkvi tamo nerma ni riječi, to o primatu se nalazi u Svetom Pismu, ovo se odnosi na klir uopšte:

Biskupové každého národa musí míti svého prvního biskupa (na stare patrijaršije Pentarhije se to nikada nije odnosilo, odnosi izmedju njih su definisani drugačije, samo na nove pomjesne crkve) a uznávati jej jakožto hlavu a nesmí ničeho podnikati, co ty přesahovalo jejich pravomoc bez jeho schválení; ale každý se musí starati o svou eparchii a místa, která k ní patří. Avšak ani první biskup nemá ničeho činiti bez vědomí ostatních biskupů, neboť jedině tak může být jednota a proslaven Bůh skrze Pána, ve svatém Duchu, Otec a Syn a svatý Duch.

To poštujemo i kod nas. kad je nedavno poginulo onih 13 rudara na Ostravsku, iako su skoro svi bili poljski državljani, samo jedan je bio češki, ispred Crkve se ozvala Česka Biskupska Konferencija (ČBK) i Češki Primas, nadbiskup praški, kardinal Duka a ne Primas Poljski ni kardinal i nadbiskup Varšavski jer to nije njihova jurisdikcija. 

https://tinyurl.com/yc4ozke5

https://tinyurl.com/y8vcvyex

O primatu se rješavalo ovdje, to sam već postavljao:

http://www.ikatolici.cz/trinact-lvu-na-papezskem-trune-a-rekove-lev-i-a-lev-ii/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Zayron рече

Ne, o primatu u Crkvi tamo nerma ni riječi, to o primatu se nalazi u Svetom Pismu, ovo se odnosi na klir uopšte:

Biskupové každého národa musí míti svého prvního biskupa (na stare patrijaršije Pentarhije se to nikada nije odnosilo, odnosi izmedju njih su definisani drugačije, samo na nove pomjesne crkve) a uznávati jej jakožto hlavu a nesmí ničeho podnikati, co ty přesahovalo jejich pravomoc bez jeho schválení; ale každý se musí starati o svou eparchii a místa, která k ní patří. Avšak ani první biskup nemá ničeho činiti bez vědomí ostatních biskupů, neboť jedině tak může být jednota a proslaven Bůh skrze Pána, ve svatém Duchu, Otec a Syn a svatý Duch.

To poštojemo i kod nas. kad je nedavno poginulo onih 13 rudara na Ostravsku, iako su skoro svi bili poljski državljani, samo jedan je bio češki, ispred Crkve se ozvala Česka Biskupska konferencija i Češki Primas, nadbiskup praški, kardinal Duka a ne Primas Poljski ni kardinal i nadbiskup Varšavski. 

https://tinyurl.com/yc4ozke5

https://tinyurl.com/y8vcvyex

O primatu se rješavalo ovdje, to sam već postavljao:

http://www.ikatolici.cz/trinact-lvu-na-papezskem-trune-a-rekove-lev-i-a-lev-ii/

 

 
Правило 34
Епископи свакога народа треба да познају првога од њих и да га сматрају као главу, и ништа важнијега да не предузимљу без његовога знања, него сваки нека предузимље само оно што се тиче његове епархије и подручних места. Али ни онај први Eпископ нека не чини ништа без знања свију осталих Eпископа. Јер ће тако бити једнодушност и прославиће се Бог кроз Господа у Светом Духу, Отац и Син и Свети Дух.
(1. вас 4,6,7; 2. вас 2,3; 3. вас 8; 4. вас 28; Трул 36,39; Антиох 9)
  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Бездомник рече
 
Правило 34
Епископи свакога народа треба да познају првога од њих и да га сматрају као главу, и ништа важнијега да не предузимљу без његовога знања, него сваки нека предузимље само оно што се тиче његове епархије и подручних места. Али ни онај први Eпископ нека не чини ништа без знања свију осталих Eпископа. Јер ће тако бити једнодушност и прославиће се Бог кроз Господа у Светом Духу, Отац и Син и Свети Дух.
(1. вас 4,6,7; 2. вас 2,3; 3. вас 8; 4. вас 28; Трул 36,39; Антиох 9)

Pa gdje je tu o primatu? O primatu i diptihu su druga pravila, nema to veze s tim. To se odnosi na narodne pomjesne crkve kako tamo lijepo i piše, kad se uspostavi takva pomjesna crkva "Епископи свакога народа треба да познају првога од њих и да га сматрају као главу" a on ili oni ostaju uvijek podložni poglavarima Majke crkve (običnio nekom od Patrijarha iz Pentarhije. Tako je to u punom i ispravnom značenju, sve ostalo su poluistine tj. do kraja nedorečene istine. 

A evo šta je patrijarh Pavle rekao o poluistinama:

https://youtu.be/VMs56dE0r1s

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Zayron рече

Tada nije tražio da se potpisuju i drugi, nije to bilo potrebno. Ok, razumijem, no, sada KP tvrdi da je on Majka Crkva Kijevskoj Mitropoliji i da ima dookaze za tu svoju tvrdnnju koje je predstavio a ako je to tačno onda mu ne trebaju opet ničiji drugi potpisi. No, po tom pitanju nema ni mogućnosti arbitraže jer arbitrom u pravoslavlju je opet KP. A MP čak nema ni Tomos, pa kako bi onda takva arbitraža dopala?

Pa, u to vreme Kijev je ostao pod VP jer Ruska drzava nije imala vlast nad tim delom teritorijom i bilo je prakticnije da Vaselj. patrijarh jos uvek upravlja Kijevskom mitropolijom. Kada su se stvorili uslovi i kada je Kijev ponovo postao deo Ruske drzave stekli su se uslovi da i Kijev bude ponovo pod Moskvom. 

To je deo predanja Crkve, da crkvene oblasti treba da prate i promene u drzavnim granicama, narocito sto je i Kijevska mitropolija ranije dugo vremena bila u sklopu Moskovske mitropolije. Onda je sasvim ocekivano da Kijev i Moskva ponovo budu zajedno , ....sada pod jednom (zajednickom) novom MP.

Drugo, mnogo vremena  je proslo, Kijev je nastavio da zivi pod MP, nastavio je da se razvija crkveno i duhovno, postao je crkveni deo same MP. Ne moze se tek tako sada otkinuti od Moskve, ako VP zagovara pravo na Kijev, onda i Moskva ima pravo da Kijev smatra delom svoje crkvene oblasti.

I, onda, ako imamo pat poziciju, treba se sesti za sto i dogovoriti sta je najbolje i za Kijev i za celu sabornu pravoslavnu Crkvu, tako bi valjda trebalo, pogotovo sto smo mi saborna crkva, saborno i zajednicki resavamo stvari.

( ipak nije VP poslednja i konacna arbitraza na Istoku, to je samo Vaselj. ili Svepravoslavni sabor)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zayron рече

Pa gdje je tu o primatu? O primatu i diptihu su druga pravila, nema to veze s tim. To se odnosi na narodne pomjesne crkve kako tamo lijepo i piše, kad se uspostavi takva pomjesna crkva "Епископи свакога народа треба да познају првога од њих и да га сматрају као главу" a on ili oni ostaju uvijek podložni poglavarima Majke crkve (običnio nekom od Patrijarha iz Pentarhije. Tako je to u punom i ispravnom značenju, sve ostalo su poluistine tj. do kraja nedorečene istine. 

A evo šta je patrijarh Pavle rekao o poluistinama:

https://youtu.be/VMs56dE0r1s

 

Ali, gleda se princip funkcionisanja prvog kao glave odredjene crkvene oblasti u odnosu na podrucne episkope. Valjda takav princip treba da bude i na sirem nivou, pogotovu sto se kaze,..... Јер ће тако бити једнодушност и прославиће се Бог кроз Господа у Светом Духу, Отац и Син и Свети Дух....

Jednodusnost treba da bude i na Vaseljenskom nivou, jer cemo tako proslaviti Boga u sv.Trojici....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A šta jedno nagradno pitanje za milion dolara? :D

Koji je ispravan naziv Konstanttinopoljskog Patrijarhata?

a) Patrijarhat vizantijski

b) Patrijarhat turski

c) Patrijarhat vaseljenski

i Podpitanje:

Ono "vaseljenski" znači šta:

a) fanariotski

b) grčki nacionalni

c) svemirski

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Zayron рече

Pa gdje je tu o primatu? O primatu i diptihu su druga pravila, nema to veze s tim. To se odnosi na narodne crkve kako tamo lijerpo i piše, kad se uspostavi takva cpomjesna crkva "Епископи свакога народа треба да познају првога од њих и да га сматрају као главу" a on ili oni ostaju uvijek podložni poglavarima Majke crkve (običnio nekom od Patrijarha iz Pentarhije. Tako je to u punom i ispravnom značenju, sve ostalo su poluistine.

Примат Римској и Цариградској цркви је својевремено доделио Васељенски Сабор. Дакле, њима је примат од сабора и морају сабору полагати рачуне за своје претстојање. Погледај све референце црвеним словима испод 34. апостолског, пронађи их и прочитај, па размисли од кога је и коме реферише примус у цркви на сваком нивоу. Наравно сабору.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Бездомник рече

Примат Римској и Цариградској цркви је својевремено доделио Васељенски Сабор. Дакле, њима је примат од сабора и морају сабору полагати рачуне за своје претстојање. Погледај све референце црвеним словима испод 34. апостолског, пронађи их и прочитај, па размисли од кога је и коме реферише примус у цркви на сваком нивоу. Наравно сабору.

 

пре 1 минут, Бездомник рече

Примат Римској и Цариградској цркви је својевремено доделио Васељенски Сабор

Vrlo jednostavno, ....samo Vaselj.sabor moze,...ili, da ukine ove privilegije ili da ih mozda i prosiri, znaci sto se vec prica sto puta, Pravoslavna crkva kao skup svih autokefalnih crkava moze na kraju krajeva da presudjuje svima pojedinacno kada za to ima potrebe, cak i Vaselj. patrijarhu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Бездомник рече

Примат Римској и Цариградској цркви је својевремено доделио Васељенски Сабор. Дакле, њима је примат од сабора и морају сабору полагати рачуне за своје претстојање. Погледај све референце црвеним словима испод 34. апостолског, пронађи их и прочитај, па размисли од кога је и коме реферише примус у цркви на сваком нивоу. Наравно сабору.

Ako mislite na onaj 28. kanon kalcedonskog Sabora njega Rim nije potvrdio, proglasio ga je invalidnim, nekanonskim jer je u suprotnosti sa Svetim Pismom i cijelom hrišćanskom dotadašnjom tradicijom, o tom smo već govorili. Tada su se rješavali primati a ne tim 34. pravilom, to se odnosi na pomjesnu hijerarhiju i njihovu organizaciju. Patrijaršije imaju svoja pravila.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zayron рече

Ako mislite na onaj 28. kanon lalcedonskog Sabora njega Rim nije potvrdio jer je u suprotnosti sa Svetim Pismom i cijelom hrišćanskom dotadašnjom tradicijom, o tom smo već govorili.

 

Има тамо још неколико сличних канона који по духу подилазе првичном 34-ом апостолском правилу. Сабор и само сабор даје и одузима овлашћења да у његово име неко претстоји и претставља Цркву на било којем нивоу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Бездомник рече

Има тамо још неколико сличних канона који по духу подилазе првичном 34-ом апостолском правилу. Сабор и само сабор даје и одузима овлашћења да у његово име неко претстоји и претставља Цркву на било којем нивоу.

Ok. A vas sada predstavlja ko? I na kojem nivou?

Moskovski patrijarh? Ili carigradski? Ili srpski? Samo naprijed braćo u anarhiju!

Vaš vječiti problem: Realizacija! Tu su k ničemu i ti najsavršeniji kanoni. Mrtvo slovo na papiru.  :D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zayron рече

Ok. A vas sada predstavlja ko? I na kojem nivou?

Moskovski patrijarh? Ili carigradski? Ili srpski? Samo naprijed braćo u anarhiju!

Vaš vječiti problem: Realizacija! :D 

Вама друже смета наша способност да се клањамо Христу у Духу Светом, који је и успоставио први апостолски сабор Цркве, и што су наши сабори способни да себи назначе примуса по части у сабору.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Бездомник рече

Вама друже смета наша способност да се клањамо Христу у Духу Светом, који је и успоставио први апостолски сабор Цркве, и што су наши сабори способни да себи назначе примуса по части у сабору.

Da, a sad još jedno nagradno pitanje - to je ko? (ne mislim naravno na IC XC, već na primus inter episcopos)

Koga ste to izabrali svi vi zajedno i naznačili za primus inter episcopos u Pravoslavlju ili cijeloj Pravoslavnoj Crkvi? A kad se to desilo i gdje? Ne mislim na period do 1054. tada smo još bili zajedno. Mislim na to poslije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Zayron рече

Da, a sad još jedno nagradno pitanje - to je ko? (ne mislim naravno na IC XC, već na primus inter episcopos)

Koga ste to izabrali svi vi zajedno i naznačili za primus inter episcopos u Pravoslavlju ili cijeloj Pravoslavnoj Crkvi? A kad se to desilo i gdje? Ne mislim na period do 1054. tada smo još bili zajedno. Mislim na to poslije.

Никога новог и различитог од Цариградског нисмо имали потребе да изабиремо и постављамо на васељенском нивоу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...