Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 6 часа, Ведран* рече

Синод грчке Цркве ипак неће разматрати питање Украјине на следећем заседању. Изашао дневни ред. Украјине нема.

Ово звучи као детиња игра 'оце - неце' 

пре 6 часа, Bokisd рече

Mislim da VP i neke druge pomesne Crkve igraju na kartu vremena i onoga da ... tiha voda breg roni.... da ce' vremenom sve ovo sto sada cini VP nekako uci u  pravoslavni kolosek i da ce se (vremenom) prihvatiti ovakav nacin rada i odlucivanja u PC.

Баш сам на тако нешто мислио када сам написао да ако се дуго развлаче боље да се и не изјашњавају јер би то онда повукло сумњу да иду на признавање статуса кво и глумљење дипломатије у стилу: ето шта ћемо, појео вук магарца...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

То смо спомињали већ неколико пута . Шта мене брине сад као сви позивају на сабор а Фанар одбија сабор упорно . Хоће неко онда сазвати сабор макар без Цариграда и хоће се сви одазвати ?? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, srb_Lo рече

То смо спомињали већ неколико пута . Шта мене брине сад као сви позивају на сабор а Фанар одбија сабор упорно . Хоће неко онда сазвати сабор макар без Цариграда и хоће се сви одазвати ?? 

Изгледа да ће наша прослава 800 бити преломни камен за ту причу тј. надам се.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Vladan :::. рече

Баш сам на тако нешто мислио када сам написао да ако се дуго развлаче боље да се и не изјашњавају јер би то онда повукло сумњу да иду на признавање статуса кво и глумљење дипломатије у стилу: ето шта ћемо, појео вук магарца...

 

Ја мислим да су они били близу негативне одлуке, и да је Барт издејствовао да се макар мало одложи, размотри, итд. 

Сад ће друге службе да преузму, приволе, уцене, притисци, итд....

Тако ми се јавља. :idea:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Ромејац рече

 

пре 6 часа, Ромејац рече

Therefore,” the Patriarch writes to the Albanian Synod, “it is up to you to realize the truths that have been spoken, not to ratify them.”

Ово је хтео да наметне и на предсаборским саветовањима када је било реч о начину доделе аутокефалије. Он је хтео да на документима о додели аутокефалије пише да он одлучује а остали су сагласни са његовом одлуком. Другим речима његов потпис је важан, а остали су ту ради декорума. Док су остале Цркве хтеле да одлука буде заједничка и његов потпис први као онога који одлучује, а они саодлучују са њим, саборно.

Он то није прихватио. Како није могао да изгура своје, скинуо је аутокефалију са дневног реда Критског Сабора. А онда је урадио што је од почетка и хтео. Доделио сам Украјини "аутокефалију", чак не тражећи те потписе других као сагласних, јер се нико и не би сагласио. А онда је измислио причу како је Украјина део цариградског патријархата, па је он наводно на то имао право, без ичије сагласности. 

Дакле све оно што се договарало и причало на предсаборским саветовањима, пада у воду. Када не прође оно што Фанар жели, Вартоломеј свеједно ради што је замислио. Тако је на Криту донета одлука против другобрачног свештенства, а онда је Фанар одлучио да уведе другобрачно свештенство, насупрот Криту. 

Ствари су посве јасне.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Испада да су РПЦ,БПЦ, Грузијска и Антиохијска биле управу што нису учествовали на Критском Сабору . Битне теме скинуте са дневног реда а како видимо остале се не поштују . Па зашто онда сабор и зашто би се звао велики а камоли васељенски ?? Шта је то достигнуће да су се сви(и нису сви) састали на једном месту у 21веку у доба авиона, интернета , мобилних телефона ?Комунизам је пао пре скоро 30 година и сад су све помесне цркве  слободне (неке можда и нису ??)да причају да путује да се састају.И онај Шамбези ми је феномен састају се сви у Швајцарској као неутрална територија , шта смо то ми УН ? НАТО -Варшавски Пакт па се састајемо на неутралном терену ??  Ваљда ће доћи некада време кад ће постати нормално да се више пута годишње састају на једном месту и причају о проблемима данашњице којих је све више па макар преко Skype конференција . 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не, наредних пола века ће слати писма на пеграменту са печатом од воска, преко коњаника и голуба писмоноша док се не договоре ко ће да сазове Сабор. 

Онда кад се договоре наредних пола века ће да утврђују дневни ред. 

Сабор ће бити 2119 на Недељу Православља. 

Под условом да не буде беспарица, и да се пре тога не деси крај света.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помоћница државног секретара САД код Патријарха српског

http://www.spc.rs/sr/pomotshnica_drzhavnog_sekretara_sad_kod_patrijarha_srpskog

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Milan Nikolic рече

Помоћница државног секретара САД код Патријарха српског

http://www.spc.rs/sr/pomotshnica_drzhavnog_sekretara_sad_kod_patrijarha_srpskog

Биће да је прича отприлике била овако нешто..

"...inter-Orthodox cooperation, inter-Christian and inter-religious dialogue, as well as ... efforts to promote religious freedom and human rights, also initiatives to advance religious tolerance among the world’s religions, together with work toward international peace and environmental protection ... as other ... global visionaries, peacemakers, and bridge-builders ... and promoters ... of love, peace, and reconciliation.

... through... work to advance reconciliation with the Roman Catholic Church and the Anglican Communion, as well as other Christian confessions, through theological dialogues and personal encounters with respective leaders, in order to address issues of common concern..."

 

и, наравно, да му објасне да:

"... Ecumenical Patriarch ... is ... the primary spiritual leader of the Orthodox Christian world and transnational figure of global significance ... and he through his personal experience and theological formation... continues to prove increasingly vital ... (for the United States Congress)... "

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:unbelieveble:

После овога, тебе Владане, боље да одмах узму себи ови из Патријаршије! И да ти дају неку фунцкију. Ако ишта знају.

Иначе има да те зграбе стране тајне службе. 

:D

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Ведран* рече

:unbelieveble:

После овога, тебе Владане, боље да одмах узму себи ови из Патријаршије! И да ти дају неку фунцкију. Ако ишта знају.

Иначе има да те зграбе стране тајне службе. 

:D

Ма иди бегај... :)) 

Ако их баш занима одакле ми ово могу да виде на овој теми шта се десило 29. фебруара тј. шта би се десило да је ове године био 29-ти  :smeh1:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...