Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

Vladika Maksim je tacan i ne lupa vec konstatira ono shto je sasvim ocigledno za onaj koji moze i hoce biti nepristrastan u pogledu na Ohridskoj arhiepiskopije. Kad i kako je postala Ohridska Arhiepiskopija autonomija u sklopu CP?

Cak i da je bila autonomija, autokefalnost Pecke Patriarsije nije po kanonima, jer je otkinuta teritorija Ohridske crkve bez saglasnosti Ohridskog Sinoda. Da bi bila analogija tacna to bi bilo kao sad KIril umesto Vartolomeja da zaobige Unufrija i da da autokefaliju ukraincima.

Sv.Sava je isto nasilno prinugavao episkope Ohridske Crkve da se odreknu eparhije i tu stavljao svoje episkope. Nista nije bilo tamo kanonsko, cak i patrijarh je bio sporni -Nikejski, na Epiru i Trapezuntu ni su ga priznavali.

Mit je da su se autokefalije dodelivale po "kanonima", uvek je Politika bila "vekovno kanonsko predanje" ili obicaj u pravoslavlje kad je pitanje autokefalije. Narocito Carigrad uvek kad mu je bila potrebna pomoc i osecao sebe ugrozen dodelivao autokefalije i bugarima i srbima. I kad je mogao opet je uzurpirao te crkovne teritorije.

Makedonci nemaju veze sa Aleksandrom Velikim, mozak im je ispiran u poslednjih nekoliko decenija, al sad sve se polako ispravlja i ovaj dogovor sa grcima sve stavlja na svoje mesto.

Al makedonci i te kako imaju veze sa Makedonijom za razliku od grka koji imaju pravo na Aleksandra a ne na Makedoniju. Makedonija im je najveci greh! Na osnovo anticke Makedonije napravili su genocid vrz slovena u Makedoniji gde su grci posle doseljivana slovena bila jadna manjina. 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Шалу на страну, иако вреде, али мислио сам да ће овај раскол моћи бити решен у овоме веку, сада изгледа да можда и не буде. Али што је човеку немогуће, Богу је могуће.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Македонци више не постоје од пре нки дан. 

Лепо је било познавати вас. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Тихон рече

Не разумем. Шта ово значи? Светогорци сад већи Грци "од папе"? Шта ли?

Чудно је како су активни по овом питању. О Украјини (директно Црквено питање) и расколу између МП и ЦП (директно Црквено питање) ни словца до сад нису прословили. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Ведран* рече

Не разумем. Шта ово значи? Светогорци сад већи Грци "од папе"? Шта ли?

Чудно је како су активни по овом питању. О Украјини (директно Црквено питање) и расколу између МП и ЦП (директно Црквено питање) ни словца до сад нису прословили. 

Сви Грци су националисти али су Светогорци ипак слободнији од фанариота који су НАТОвци.А што се не јављају поводом Украјине.Па на жалост здраворазумски кад размислиш излази да им је вера мање важна него нација.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Vladan :::. ОК Владане,није добро говорити о Милану Николићу на тај начин,те се ја извињавам.Али шта рећи када он каже да је Дух Свети присвојио нашу природу у своју Ипостас?Како се зове та изјава ? Православље? Он то нас учи томе,јел? Дух Свети присвојио нашу природу у своју Ипостас. Ужас.Шта се све не лупета овде.Требало би админи мало да смире лупетања.Није лупетање слобода стваралаштва.Милан је лупетао.Али није ми манир да се са било ким свађам,а и празник је.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Ромејац рече

Да ли то значи извини на изразу да ће да опште са њима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Ромејац рече

Katolička Crkva priznaje u kanonskom smislu samo Crkve koje se nalaze na ovom spisku, inače za sve ostale crkve nalazeći se van ovog "spiska Crkvi u punom crkveno-kanonskom zajedništvu sa svetom Stolicom" se ne radi o "priznavanju" u crkveno-kanonskom smislu nego u crkveno-diplomatskom smislu radi uspostavljanja crkveno-diplomatskih odnosa. PC Ukrajine je priznata isto toliko koliko i Anglikanska, Kalvinska, Luteranska na zapadu ili autokefalne pravoslavne Crkve na Istoku (Ruska, Srpska, Bugarska itd.) koje se ne nalaze u kanonskom zajedništvu sa Svetom Stolicom isključivo u tom istom crkveno-diplonatskom smislu u kojem npr. i patrijarh Irinej i SPC i ostali pravoslavni patrijarsi i arhijereji PC (ne)priznaju Katoličku Crkvu Crkvom. Dakle radi se o recipročnim i uzajamnim izvankanonskim diplomatsko-crkvenim odnosima izvan okvira važeće eklisiologije a iz potreba svakodnevnih medjucrkvenih kontakata i komunikovanja  u svrhu crkvene diplomacije. U vezi s tim je i crkveno-diplomatsko priznavanje crkvenih titula kojim se nosioci tih titula imenuju ili tituliraju. Radi se samo o medjusobnom uzajamnom tituliranju u svrhu interkonfesionalnog dijaloga, u tom smislu Sveta Stolica naziva i američke crkve metodističku, baptističku i pentekostalnu "crkvama" a njihove biskupe i klirike "biskupima" i kliricima (propovjednicima). Ne radi se o nikakvim teološki utemeljenim eklisiološkim i kanonskim pojmovima ili značenjima niti oni imaju nekakve kanonske posljedice. To je samo za potrebe tekuće crkvene diplomacije. Tačnije se može reći da se radi više o medjusobnom i uzajamnom učtivom "uvažavanju" nego o "priznavanju".

https://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_particular_churches_and_liturgical_rites#Particular_churches_sui_iuris

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, свештеник Александар рече

Али шта рећи када он каже да је Дух Свети присвојио нашу природу у своју Ипостас?Како се зове та изјава ? Православље?

To je nova naučna disciplina a zove se antropoteosofia, zato i niste mogli čuti do sada za nju jer je sasvim nova i mnogima još nepoznata. Ali na sreću, tu su videa sa You Tube koja nam mogu otkriti o čemu se radi, za sada još samo na letonskom jeziku, nažalost. 

https://www.youtube.com/channel/UCziI08imQ8AT6gbgS3Jcmew/videos

https://www.facebook.com/Antropoteosofija/

http://www.antropoteosofija.lt/lt/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, свештеник Александар рече

Требало би админи мало да смире лупетања.

Не призивајте админе и овде, руку вам пољубим!!!

Они већи лом направе кад се појаве него што то ико од сабраних овде може да учини. 

А с Миланом смо се мачевали, каштигали га, и сипали му форумски усијани челик на екран, на једној теми од неколико стотина страна. Али му језик нисмо секли. Чак ни зог оног што назвасмо "гаћологија". Ко није пратио не зна о чему се ради.

Нека прича шта му воља, а ако прича нешто што не ваља, када неко ко зна да то нешто не ваља, то и види, нека реагује. И ето. 

На овој теми није тога било. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ведран* рече

Они већи лом направе кад се појаве него што то ико од сабраних овде може да учини. 

Ето, Админи су данас затворили моју омиљену забавну тему "о Стварању". А сад, ако се намераче, и ову тему затворе, ја се враћам у форумску хибернацију. (1) Јер друго ништа не пратим, а немам ни жељу из више разлога. 

П.С. (1) можда сада, из овог разлога, баш и похитају да затворе тему. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе, поменути интервју са Владиком Максимом, садржи много добрих мисли.

Наравно, по мом мишљењу, не у оном делу о украјинској кризи. То је потпуни промашај. И још на пар места се не слажем.

Али у целини интервју вреди прочитати. 

http://teologija.net/ako-ovo-bude-kraj-znacu-da-nije-ljubav-razgovor-sa-episkopom-maksimom-vasiljevicem/

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Ведран* рече

Иначе, поменути интервју са Владиком Максимом, садржи много добрих мисли.

Наравно, по мом мишљењу, не у оном делу о украјинској кризи. То је потпуни промашај. И још на пар места се не слажем.

Али у целини интервју вреди прочитати. 

http://teologija.net/ako-ovo-bude-kraj-znacu-da-nije-ljubav-razgovor-sa-episkopom-maksimom-vasiljevicem/

 

E bas sam hteo da te pitam da li si ga procitao ali si brzi. Pa nisi ti za dzabe kengur! :) 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...