Jump to content

ПОЛИТИКА: Цариград не одустаје од аутокефалности за Украјинску Цркву

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 17 минута, Dragi рече

Samo kada je tako, i mi bi mogli da pitamo moskovsku patrijaršiju u vezi Češke i Slovačke (Velika Moravska^^) koje je baćuška Staljin posle 45-e oduzeo od nas i pripojio moskovskoj patrijaršiji ;)

da, vrlo zanimljiva faktografija u vezi s tim

https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/102433/C_Historica_53-2006-1_9.pdf

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pravoslavná_církev_v_českých_zemích_a_na_Slovensku

http://m.infokuryr.cz/news.php?item.20549.2

https://tinyurl.com/y9ttxmg2

https://tinyurl.com/ybykrnwp

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Dragi рече

Nećemo valjda da nacionalizujemo Crkvu, što je jeres u pravoslavnoj Crkvi, vidi etnofiletizam ;)

Ви припадате Антиохијској патријаршији?

  • Хахаха 1

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Dragi рече

Московский патриархат,

i

Патриарх Московский и всея Руси.

Руси, dakle Rus, ne России, Rusije.

:) 

da

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rus_(oblast)

  • Радостан 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Dragi рече

Ja sam Svetosavac ;)

Е онда боље да не помињате етнофилетизам. ;) Ко о чему Светосавац о етнофилетизму... :D

  • Хахаха 1

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Orthophill рече

Е онда боље да не помињате етнофилетизам. ;) Ко о чему Светосавац о етнофилетизму... :D

Možemo. Nama je svako dobrodošao, ali mi nikoga ne prisiljujemo niti nagovaramo. To što mi primamo svakog u našu zajednicu nije nacionalizam, nego naprotiv, to je naša otvorenost i bratstvo prema drugim narodima.

Mislim, šta li je bolje, da si od nas i da nema razlike između nas i tebe, ili da si ti svoj i da ostaneš svoj ali da si ipak drukčiji od nas?

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Dragi рече

Samo kada je tako, i mi bi mogli da pitamo moskovsku patrijaršiju u vezi Češke i Slovačke (Velika Moravska^^) koje je baćuška Staljin posle 45-e oduzeo od nas i pripojio moskovskoj patrijaršiji ;)

Епархије у Чешкословачкој су се после Другог Светског рата нашле у незавидном положају. Епископ (свети) Гаразд је убијен од стране немаца и православна Црква је забрањена. Српска Православна Црква је у немогућности да се стара о православнима у Чешкословачкој (због страховитог страдања које је претрпела током рата), канонски предала ове епархије Руској Православној Цркви. И то не под било чијом присилом већ је она била иницијатор тога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...