Jump to content

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 10 минута, Православни Србин рече

Поготово ако знамо да то око хомосексуалности још није званичан став науке, постоје велика спорења у научним круговима око тога, да подсетим да је сама хомосексуалност скинута са листе болести гласањем. Дакле, ништа ту још није утаначено, постоје различита спореаљѕ око тога.

Pricas nesto o cemu ipak malo znas, tako da....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 227
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Управо сада, Ronald рече

Pricas nesto o cemu ipak malo znas, tako da....

Постоје спорења научника око тог питања и ти то врло добро знаш. Итекако има научника који оспораваају тезу да је хомосексуалност нормална и природна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Православни Србин рече

Што се тиче ове расправе природно или не, па чак и да кажемо да је то природно, да је хомосексуалност ,,природна", то још увек не значи да је то нешто добро и прихватљиво.

Ох, коначно неко да каже нешто и на ову тему, одн. додирне постулат!

"Добро/лоше", "пожељно/непожељно" су термини настали у култури и немају ама баш никакве везе са тиме да ли је нешто природно или није, зато је данас бесмислено дрвити о природности овога или онога (кажем данас јер ми код Отаца не налазимо ништа о поменутим порнићима, а да не говоримо уопштено о "додацима" - о контактним сочивима, бионичким деловима тела, или тсл. нити назнака о томе колико % човек мора бити од крви и меса да би био сматран човеком (толико о "заокруженој, јасној, непроменљивој антропологији" ;)  Свима који би овим и сл. питањима приступали "по Предању" желим сву срећу, требаће им :D )!

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Православни Србин рече

Постоје спорења научника око тог питања и ти то врло добро знаш. Итекако има научника који оспораваају тезу да је хомосексуалност нормална и природна.

Ja vrlo dobro vidim da ti ipak ne znas mnogo, ovo ti kazem iskreno bez nekog gordisanja, iskreno bratski. Homosexualnost jeste prirodna. Kod domacih ovnova oko 8% muzjaka je homosexualno, i to nije situaciona homosexualnost kao kod mnogih zivotinja, nego u prisustvu zenki oni biraju muzjake i imaju odnos sa njima. Zatim se kao i kod ljudi isti stvari desavaju u hipotalamusu itd.  Druga stvar je tvoj problem normalnosti, ukoliko mislis na nekakav drustveni pojam onda ti vjerovatno imas neku svoju definiciju. ukoliko se radi oistom pojmu u medicini, onda homosexualci sve psihotestove prolaze kao i heterosexualci.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Џуманџи рече

"Добро/лоше", "пожељно/непожељно" су термини настали у култури и немају ама баш никакве везе са тиме да ли је нешто природно или није, зато је данас бесмислено дрвити о природности овога или онога (кажем данас јер ми код Отаца не налазимо ништа о поменутим порнићима, а да не говоримо уопштено о "додацима" - о контактним сочивима, бионичким деловима тела, или тсл. нити назнака о томе колико % човек мора бити од крви и меса да би био сматран човеком (толико о "заокруженој, јасној, непроменљивој антропологији" ;)  Свима који би овим и сл. питањима приступали "по Предању" желим сву срећу, требаће им

За мене, као хришћанина, није тако. За мене су основни ставови вере непроменљиви, не може тако ставови Цркве да се мењају. Сутра кад наука ,,утврди" да је и педофилија ,,природна" и ,,нормална", хоћемо ли и то прихватити и усвојити?

Дакле, говорим као хришћанин, нека буде да је то све ,,природно" - и хомосекауалност, и инцест и педофилија, итд- за мене као хришћанина није тако. За мене је то неприродно и ненормално. Е сад, говорим као хришћанин. И тај пример са порнићима, Оци то не помињу, али то се не може поредити са овим. Хомосексуалност је суштинско изопачавање смисла постојања људске сексуаклности. Кажу да је Августин, чини ми се, рекао да је хомосексуалност гора чак и од спавања са проститутком. Оци су тако оштри, зато јер је хомосексуалност извртање смисла људске сексуалности. Дакле, ово су финесе, али ово са хомосњексуалношћу је кључна ствар. Јер сексуалност је људима дата да буде у служби љубави мужа и жене и зарад продужења рода. Дакле, то је њена намена због које ју је Бог дао људима. Хомосексуалност је суштинско извртање тога, тај однос нема никаквог смисла, осим у чистом задовољењу нагона. А то је погрешно и то је промашај. Дакле, говорим са хришћанске тачке гледишта. Тако да, чак иако је по науци нормална и природна, онда она ипак не може да буде прихваћена за нас хришћане, она је за нас и даље нешто што је лоше, што је промашај.

Што наравно, нипошто не значи да хомосексуалце треба истерати из Цркве и да х треба осудити, њих треба прихватити и помоћи им, али никако не треба релативизовати и хомосексуалност прихватити као нормалну. Поређење са порнићима (нису Оци писали о томе) је погрешно, по мени. То је појединост, док је проблем хомосексуалности суштински.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На човеку је да се бори са свим својим слабостима. Ни једног човека који се подвизава Христа ради Бог неће оставити. Треба изабрати подвиг колико год он био тежак. А подвиг је борити се са хомослексуалним нагоном, подвиг је борити се са жељом за туђом/другом женом и подвиг је неосуђивање итд.

У Цркви постоји обиље лекова за све човекове слабости. Богу је све могуће, само је битно жели ли то човек или не.

Да нам Господ подари снаге да се од свих грехова избавимо и нађемо у Његовом вечном загрљају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Ronald рече

Ja vrlo dobro vidim da ti ipak ne znas mnogo, ovo ti kazem iskreno bez nekog gordisanja, iskreno bratski. Homosexualnost jeste prirodna. Kod domacih ovnova oko 8% muzjaka je homosexualno, i to nije situaciona homosexualnost kao kod mnogih zivotinja, nego u prisustvu zenki oni biraju muzjake i imaju odnos sa njima. Zatim se kao i kod ljudi isti stvari desavaju u hipotalamusu itd.  Druga stvar je tvoj problem normalnosti, ukoliko mislis na nekakav drustveni pojam onda ti vjerovatno imas neku svoju definiciju. ukoliko se radi oistom pojmu u medicini, onda homosexualci sve psihotestove prolaze kao i heterosexualci.

Ок, а шта ћемо са оним научницима и њиховим истраживањима који тврде супротно'Мораш да признаш да и  они постоје. Или се то игнорише, њихови радови одбацују да не угрожавају ,,званичан став"?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Православни Србин рече

 да је и педофилија ,,природна" 

И после толико страна (видим и код тимјанчице) "природњаци" не капирају да је корен свему набројаном (хетеро,би,хомо,некро, штагод) један и исти нагон. Сексуални. И не капирају колико је ступидно тврдити да су 3. и 4. природни, а 2. и 6. неприродни. 

Дакле, уопште се не ради о "прихватању и усвајању", мени је заиста жао, али да би неко силовао дете мора имати сексуални нагон

пре 23 минута, Православни Србин рече

али то се не може поредити са овим.

Ко каже да поредим? Само наводим (уз контактна сочива и др) као пример колико је бесмислено уопште мислити да је антропологија "завршена". 

пре 25 минута, Православни Србин рече

Тако да, чак иако је по науци нормална и природна,

Нема ту "по науци". Цунами који убије 200.000 људи је природан, свиђало се то науци, мени, теби, баба Ванги. Схизофренија је природна, свиђало се то мени, теби, науци, деда Милету.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Православни Србин рече

Ок, а шта ћемо са оним научницима и њиховим истраживањима који тврде супротно'Мораш да признаш да и  они постоје. Или се то игнорише, њихови радови одбацују да не угрожавају ,,званичан став"?

Ne ignorise se nista, nego jednostavno nema kontraargumenata bioloskim studijama bar kada je male homosexuality u pitanju, posto je ona najblje ispitana, fiksna, za razliku od female:) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Џуманџи рече

И после толико страна (видим и код тимјанчице) "природњаци" не капирају да је корен свему набројаном (хетеро,би,хомо,некро, штагод) један и исти нагон. Сексуални. И не капирају колико је ступидно тврдити да су 3. и 4. природни, а 2. и 6. неприродни. 

Ја говорим из хришћанске перспективе. Изгледа да ти то не разумеш. Не поимам ја природу на тај начин. За нас хришћане, све лоше у природи је последица пада у грех, све па и тај цунами. Пре тога, пре пада, верују хришћани, тога није било, животињер нису биле агресивне, владала је хармонија. А та трагедија људског пада у грех је све пореметила. Али, Бог, будући да вболи човека и жели човечје спасење, му је дао начина да у том и таквом се спасе. О томе ја говорим, то је суштина моја приче.

Не да ли је хомосексуалност природна у том смислу, она свакако јесте својство наше пале природе, али она није са хришћанске тачке нормална и природна. Она, представља и изопачавање саме сврхе постојања људске сексуалности, а то је љубав мужа и жене и продужавање људског рода. Зато је Августин рекао да је гора и од спавања са проститутком, јер са проститутком ти можеш да оствариш један од циљева људске сексуалности (продужења рода) а овде не може. Наравно, не значи да је спавање са проститутком ок, или добро, далеко било, али хоћу да ти објасним зашто су Оци толико оштри кад је хомосексуалност у питању. Она нема никаквог смисла, са хришћанске тачке гледишта. Сексуални нагон има свој смисао, он тачно служи некој сврси, али ово нема смисла никаквог.

Опет кажем, то све са хришћанске тачке гледишта. Зато је хомосексуалност тежак промашај. Наравно, ја никоме не судим и никлога не осуђујем, то није моје, свакако да тим људима треба помои да превазиђу свој проблем. Ми хришћани ипак верујем да је човек у стањуз да контролише своје нагоне и да не сме да допусти да они владају над њим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ronald рече

Ne ignorise se nista, nego jednostavno nema kontraargumenata bioloskim studijama bar kada je male homosexuality u pitanju, posto je ona najblje ispitana, fiksna, za razliku od female:) 

Извини, мени то звучи ко нека догма, слинчно оној папској ,,нема противаргумената да је земља равна плоча. Сви који то тврде су шарлатани".

Али ок, нека ти буде, опет моја је поента сасвим друга, ја на све то гледам из друге једне перспективе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Православни Србин рече

Извини, мени то звучи ко нека догма, слинчно оној папској ,,нема противаргумената да је земља равна плоча. Сви који то тврде су шарлатани".

Али ок, нека ти буде, опет моја је поента сасвим друга, ја на све то гледам из друге једне перспективе.

Nije dogma, postoje kritike ali ne kako ih ti zamisljas, narocito jer ti imas neku drugu poentu i sve gledas iz druge perspektive:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Православни Србин рече

Ја говорим из хришћанске перспективе.

Ти још увек не схваташ да "хришћанска перспектива" није апсолутна? Зар није очигледно да би се Св. Василије Велики (ако ништа друго) престравио када би видео:  ht_Glen_Lehman_nt_130225_wmain.jpg

http://abcnews.go.com/Health/bionic-arm-means-battle-wounded-warrior/story?id=18592011

пре 17 минута, Православни Србин рече

Сексуални нагон има свој смисао

1 hour ago, Православни Србин рече

Јер сексуалност је људима дата да буде у служби љубави мужа и жене и зарад продужења рода.

Да ли ово значи да су асексуални људи мање људи? Да оплетемо мало по њима, за промену. :))) 

Измењено од Џуманџи

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Џуманџи рече

Ти још увек не схваташ да "хришћанска перспектива" није апсолутна?

За мене, као хришћанина, јесте. При томе, требало би да разлучиш оно што је суштински важно у делима Отаца од онога што је културолошки условљено. Чини ми се да ту правиш збрку, а ово ми је потврда за то:

пре 2 часа, Џуманџи рече

Зар није очигледно да би се Св. Василије Велики (ако ништа друго) престравио када би видео:  

Могуће, али он би као разуман и интелигентан човек, још надахнут Духом Светим, схватио да то није ништа што што је суштински промашај и грех. Разумеш? Човек који има вешачку руку или ногу-сама та чињеница није нешто што га води у промашај и што га одваја од спасења.

Хомосексуалност је промашај, промашај у односу на смисао. И ту је велика разлика, то је суштинска разлика, тако да ово твоје поређење није на месту.

пре 2 часа, Џуманџи рече

Да ли ово значи да су асексуални људи мање људи? Да оплетемо мало по њима, за промену. :))) 

Наравно да не значи. Ако бих ишао том логиком, то би значило да су и монаси ,,мање људи", пошто се они не жене и живе у целибату. Али, за мене је лудост да то и помислим, а камоли да кажем.

Не, ја сам ти овде само рекао шта је смисао сексуалног нагона, по хришћанском учењу и зашто је он дат људима. Е сад, кажем, ти можеш да се слажеш са тим или не, али то је хришћанско учење и не може се сад то релативизовати или мењати. По Хришћанству, хомосексуалност је изопачење смисла људске сексуалности и то не може да се промени или релативизује.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Православни Србин рече

схватио да то није ништа што што је суштински промашај и грех.

Све време говорим о различитим перцепцијама и концептима о томе шта је човек, не знам какви су те греси спопали. 

пре 43 минута, Православни Србин рече

Ако бих ишао том логиком, то би значило да су и монаси ,,мање људи", пошто се они не жене и живе у целибату.

Потпуно погрешно: то што се не жене не значи да немају сексуални нагон. Следи да се асексуалне особе мање подвизавају ако су у монашким редовима, а ако нису, онда да не испуњавају оне циљеве (љубав, рађање и тсл.) Ко зна што ли (ако) су такви створени - ем им је много лаганије у животу, ем не доприносе "Божијем плану за продужетак људске врсте". :D:D

Но, чим кажеш да је за тебе перспектива  (хришћанска (или која год, заправо)) апсолутна, то је знак за мене да се дискусија не може наставити.  :mahmah:

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...