Jump to content

Поуке сазнају: Синод Македонске цркве у расколу и архиепископ Стефан признали Бугарску Патријаршију за мајку цркву и затражили да их убудуће представља у православном свету

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 9 минута, Милан Ракић рече

как` се звао онај високи мршави са коврџавом косом :))) На вр` ми језика име

Христо Бонев можда? :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 292
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

пре 14 минута, Лазар Нешић рече

Није Ивајло (кратка коса, средњи раст), ни Влада Бугарин (дуга коса, цвикери), већ Живко :D

Могуће... Давно беше :))) Знам да смо се "качили" због Папе

пре 11 минута, Вилер Текс рече

Христо Бонев можда? :)

Он је студирао на Пољопривредном... Пиликарство 12:smeha:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, MKD13 рече

Mi nemamo nikakve pretenzije ni na srpsku teritoriju, niti trazimo vlast nad srpske dushe. Mozete to isto reci vi za makedonce? Tako cemo stici do odgovora ko razrusuje ljubav.

Drugo problem resavanja crkvenog pitanja Makedonije bez Bugarske je nemoguc. Jedno shto kanonska teritorija Ohridske Arhiepskopije oduvek je vezana sa bugarima, a jos vaznije shto sad nema kontrole u Makedoniji u izucavanju istoriskih izvora, te sad mnogi makedonci  osecaju sebe kao bugari. i to je nezadrzliv proces.

Kako bi bilo vama da vam opet ukinu autokefaliju i potom da vas ucenuju da nemate pravo na nju?

Istorija nas uci da se stvari u svetu menjaju. VI ste izgubili Crnu Goru, Kosovo, Hrvate i Bugare su vam najveci neprijatelji. Hvala vam shto nas makedonce volite, jos od 1918-te.

Vidite krivice u svih samo ne u vas samih. I onda ...hajmo malo svi da se smirimo...!!!

Mi samo trazimo da nam priznate pravo, tamo kde sad ima nezavisna drzava, a crkvena teritorija koja pripada istoriski i kanonski ohridskoj autokefalnoj crkvi bude i danas to shto je bila kroz vekove? U cemo je problem??? Samo u srpskom i grckom nacionalizmu koje pretendira na makedonsku teritoriju!! Pravoslavlje i kanoni su vam samo izgovor!

Izvinite ako boli istina! al mi smo ti koji su osteceni...

Prijatelju, mnogo si nekorektan, da ne kažem bezobrazan. Ako si već bugarski nacionalista, to je u redu, ali moraš tako i da se legitimišeš, a ne ovako da glumiš zabrinutog makedonskog patriotu. No, idemo redom:

1) 

пре 2 часа, MKD13 рече

Mi nemamo nikakve pretenzije ni na srpsku teritoriju, niti trazimo vlast nad srpske dushe.

E baš vam hvala, neopisivo plemenito sa vaše strane...

2)

пре 2 часа, MKD13 рече

Mozete to isto reci vi za makedonce?

Mi možemo. Mogu li Bugari? Da li vas oni uopšte priznaju kao narod? Da li vam priznaju jezik? 

3)

пре 2 часа, MKD13 рече

Tako cemo stici do odgovora ko razrusuje ljubav.

Da. Damo vam državu, naciju i jezik (Tito, Tempo i ostali mahom srpski komunisti...). Potom kada se federacija (čija su se sredstva neštedimice slivala kod vas) raspala, priznamo vas pod imenom koji ste izabrali (Slobodan Milošević). Onda vam pomognemo 2001. A vi? Šta radite? 

4)

пре 2 часа, MKD13 рече

Drugo problem resavanja crkvenog pitanja Makedonije bez Bugarske je nemoguc.

Nemoguć je i sa njom. Jer je Bugarska država, a ne Crkva. Ako si pak upotrebio stilsku figuru, odma da ti kažem da Bugarska patrijaršija ima dve opcije:

1) Da vas otkači (na finjaka)

2) Da vas prizna kao svoj deo (i time izazove raskol, koji može biti i dublji, ako joj se pridruži Carigrad ili neka druga pomesna Crkva)

5)

пре 2 часа, MKD13 рече

Jedno shto kanonska teritorija Ohridske Arhiepskopije oduvek je vezana sa bugarima

Pa ako je tako, šta se vi onda tu petljate? Ili možda ti sebe smatraš Bugarinom? To je u redu, ali onda moraš tako i da se legitimišeš. Meni su Bugari jako simpa, naročito zbog svoje uloge u razbucavanju mahinacija carigradskog patrijarha, tako da sa njima nemam nikakav problem...

6)

пре 2 часа, MKD13 рече

a jos vaznije shto sad nema kontrole u Makedoniji u izucavanju istoriskih izvora

Nemate pare da platite poštene istoričare, ali imate za dizanje kojekakvih kipova antičkih Grka po Skoplju i onda se čudite što vas Grci ne vole?

7)

пре 2 часа, MKD13 рече

te sad mnogi makedonci  osecaju sebe kao bugari. i to je nezadrzliv proces.

I onda vam smetaju Srbi? Jel kapiraš koliko je ceo tvoj post besmislen?

8)

пре 3 часа, MKD13 рече

Kako bi bilo vama da vam opet ukinu autokefaliju i potom da vas ucenuju da nemate pravo na nju?

Kakve ovo veze ima sa bilo čim što si ovde rekao? Ukoliko je Ohridska arhiepiskopija bila kako si rekao "

 

пре 3 часа, MKD13 рече

Jedno shto kanonska teritorija Ohridske Arhiepskopije oduvek je vezana sa bugarima

", i ukoliko smo joj mi ukinuli autokefalnost, onda valjda treba Bugari da se bune? Kakve to veze ima sa vama? Osim ako i vi niste Bugari? Ali bi bio red da se onda tako i legitimišete.

9)

пре 3 часа, MKD13 рече

Istorija nas uci da se stvari u svetu menjaju.

Ma nije valjda? A misliš da se menjaju samo jednoj strani?

пре 3 часа, MKD13 рече

VI ste izgubili Crnu Goru

Nismo. Bila je posebna federalna jedinica u SFRJ i SRJ. Nije bila deo Srbije još od srednjeg veka (da ne računam par nedelja u novembru 1918). A onda je postala deo SHS  i svih njenih sukcesora. Ako smo je izgubili, izgubili smo je 1.decembra 1918. I to dobrovoljno. Ali naša nacionalno politička samoubistva vas ne treba da se tiču.

10)

пре 3 часа, MKD13 рече

Kosovo

Vojnički odbranjeno, predato kroz politički proces. 

11)

пре 3 часа, MKD13 рече

Hvala vam shto nas makedonce volite, jos od 1918-te.

Uputi tu zahvalnost Bugarima koji su vas okupirali u prošlom veku dvaput i oba puta anektirali...

12)

пре 3 часа, MKD13 рече

Vidite krivice u svih samo ne u vas samih.

Ako smo nekome skrivili, vama vala nismo...

13) 

пре 3 часа, MKD13 рече

tamo kde sad ima nezavisna drzava

Ovo kad bi se šalili...formalno jeste nezavisni, faktički ste protektorat NATO/EU. Nismo ni mi mnogo dalje od vas, ali to je druga tema

14)

пре 3 часа, MKD13 рече

a crkvena teritorija koja pripada istoriski i kanonski ohridskoj autokefalnoj crkvi bude i danas to shto je bila kroz vekove?

Sti normalan? Morali bi da ukinemo i našu i bugarsku autokefaliju? Pa jel znaš koliko je Ohridska arh u pojedinim momentima istorije zahvatala? Vi imate pravo da se pozivate na Ohrid, taman koliko i na Aleksandra Makedonskog. Ili sam nešto propustio iz istorije?

пре 3 часа, MKD13 рече

U cemo je problem??? Samo u srpskom i grckom nacionalizmu koje pretendira na makedonsku teritoriju!!

Auuu...tebi su najveći problem srpski i grčki nacionalizam, a ne albanski i bugarski? 

пре 3 часа, MKD13 рече

Pravoslavlje i kanoni su vam samo izgovor!

Ne znam...objasni se sa Carigradom oko toga. Upravo se oni najviše deru oko etnofiletizma. Mada mi se nešto "javlja" da će sada da se prave naivni. No videćemo...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vi tad niste ni postojali kao nacija....
Така е. Бевме еден народ со нашите браќа од исток - Бугари. Дојдоа Србите и неможејќи да не' направат Срби (како нишлиите, врањанците и пироќанците), не' направија Македонци.
Еве сега повторно шанса да си бидеме еден народ. Фала Ви Кратос што не' потсети на нашите историски корени.

Послато са Point_X501 користећи Pouke.org мобилну апликацију

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Orthophill рече

Така е. Бевме еден народ со нашите браќа од исток - Бугари. Дојдоа Србите и неможејќи да не' направат Срби (како нишлиите, врањанците и пироќанците), не' направија Македонци.
Еве сега повторно шанса да си бидеме еден народ. Фала Ви Кратос што не' потсети на нашите историски корени.

Послато са Point_X501 користећи Pouke.org мобилну апликацију
 

Pa kažem ja da se vi osećate Bugarima...:ani_biggrin:. A onda nama prodajete krastavce na kilo...:ani_biggrin:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Вилер Текс рече

Брате, вам нико од нас не спори ни да будете Македонци ни да имате Цркву. Ствар је у томе што би ви Цркву на неканоски начин. Не може брате.

Ми вас не желимо да "посрбимо", ви сте Македонци. Ствар је опет у томе, како се мени чини да се код вас негира било какво српско порекло. То је тужно. Са друге стране нико не може да каже да има бугарског елемента међу вашим народом. 

Треће, Бугари који би да сва побугаре вама нису проблем?! Нису вам проблем ни Шиптари који би да вас, као и нас поједу за доручак а ако остане и за вечеру нешто. Само су Срби проблем. Е то је већ србофобија.

Постоји историјска одговорност и грешка  државне власти из Београда, што су после ослобођења од Турака са вама, сада Македонцима, а тада Србима поступали лоше и немарно. И то је узроковало да ми сад нисмо исти народ. Али власти из Београда су и према другим Србим биле ужасне и кроз историју и до дана данашњег.

Поента је много смо блиски, нема потребе да се то негира, кад би само мало смањили национализам и прихватили нас за браћу имали би канонску Цркву одавно. Нема потребе да тражите од Бугара оно што вам не могу дати. Будите ви Македонци, не сме нико то да вам забрањује, имајте Цркву али канонску и на канонски начин.

 

Odgovoricu ovde ne samo na ovaj komentar nego i na druge da ne bi na svako pojedinacno.

1. Meni je sv.Sava Arhiepiskop vseh srpskih zemalja i pomorskih jedan od najomileniih svetitelja. Al u tih srpskih zemalja teritorija Makedonije nema ni u pomenu, cak Sv.Sava obilazi svaki put Makedoniju zbog spora sa Arhiepiskopa ohridskog (citaj bugarskog). Prvi do Prilepa je dosao kralj Milutin a celu Makedoniju je osvoio po prvi put Dusan. Ali oni nasilno nisu nas pravili srbe niti su ukinuli nezavisnost nase Crkve. I svi njemanjicu su meni jako simpaticne. 

U ponovo vreme ijako se neslazem sa njihovim pogledima za Maskedoniju jako su mi dragi Lotic i Zbor. toliko o mojoj mrznji prema srbima.

2.Jl bilo kanonski ukidanje srpske crkve i ohridske arhiepiskopije od strane fanariota?

3.Ne svi, ali i u ovaj gore komentar, vidi se da vi predendujete na teritoriju Makedonije u svakom smislu. Posle balkanskih ratova pravi ste teror pravili u Makedoniji, svaki koji bi se osmelijo da kaze da je bugarin a ne srbin podlozen je mucenju. tortura po zatvorima su prosli oko 120 hiljada makedonaca a dosta ste i poubijali mirno stanovnistvo koje e komuniciralo sa VMRO.

4.Nas narod imao je bugarsku samosvest u to vreme, svedoci su tome, prerodbenici VMRO i Egzarhija. Proterali ste iz Makedonije svo egzarhisko svestenstvo i ucitelje. sa njima su pobegli i oko 500 hiljada makedonaca. I vasa je ideja bila da makedonci ako ne moze da se pridobiju za srbe , nek budu onda drugi poseban etnos, al ne samo bugare.

5.Niko ne porice da u Makedoniji zhive i srbe i oni mogu slobodno da se izjasnavaju shta su, al vecina 95% nisu srbi.

Ja nikad nisam cuo da neko od srba da ima volje da nam se izvini za teror koji nam je ucinjen u Kralstvo SXS.

Makedonci ce da dobiju avtokefaliju, kako shto su dobili i bugare u Bugarsku. Opstrukcija koja traje od srba i grka ce da se zavrsi, kad se resi spor sa grcima oko imena, srpska strana i nije tako silna kad popuste grci, jer evropa hoce Makedoniju u Evropu.

Albanci su mene braca, ne po veri, mada ranije bilo ih mnogo vise pravoslavaca, isto kao hrvati. Zlocine koji su radile protiv srba ne opravdavam u nikom slucaju, niti to da kosovo ne bude srpsko. Al to neznaci da priznam da vas nacionalizam od 19 veka do dan danas je sasvim u redu! Mozda sve sto vam se desilo je posledica vase nepravde i nad makedoncima i nad drugim narodima koje ste pravile.

I opet za kraj SPC po kojim kanonima je dobila pravo na crkvenu teritoriju Makedonije? Grci su uzeli pare zato ili ne? jl to nije simonija?

I opet, kako i po kojim kanonima u tursko su uzurpirali eparhije autokefalne ohridske arhiepiskopije? Ili kanone vaze samo za makedonce?

Molitva i sasluzivane shto srpski ekumenisti praktikuju nije za opravdanje, naveo sam taj primer samo da dokazem, da je slucaj sa MPC celosno politicki. ako moze da se mole sa jeretickom svestenstvom , shto da se ne mole sa <<pravoslavnim raskolnicima iz MPC>> . Vidi se da kanoni vaze samo za MPC i pravoslavlje je bitno samo kad smo mi u pitanje.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, MKD13 рече

Mozda sve sto vam se desilo je posledica vase nepravde i nad makedoncima i nad drugim narodima koje ste pravile.

Ovo je ogroman bezobrazluk. Sve što nam se desilo jeste, po mome mišljenju, posledica bolesnog liberalizma koji su nam uterali kreteni obrazovani u inozemstvu:ani_biggrin: još u devetnaestom veku...da smo vršili nepravde, vas ne bi bilo. Svi biste bili Srbite:ani_biggrin:. Baš kao što su u Grčkoj svi "Grcite" u Bugarskoj svi Bugari, i tako dalje...umesto toga, mi smo se odrekli sopstvenog nacionalnog identiteta, zarad Hrvata i Slovenaca, pa nam je čak i ime bilo zabranjeno od 1929 do (kakve li ironije) 1941...a državu nam je (opet, o ironije) obnovio Tito...

пре 19 минута, MKD13 рече

Ne svi, ali i u ovaj gore komentar, vidi se da vi predendujete na teritoriju Makedonije u svakom smislu.

Daj navedi jedan koji bi implicirao tako nešto...samo jedan...

пре 21 минута, MKD13 рече

I vasa je ideja bila da makedonci ako ne moze da se pridobiju za srbe , nek budu onda drugi poseban etnos, al ne samo bugare.

Jasno, ti si bugarski nacionalista. Sad prestani da se foliraš i istupi u ime nacije koju (misliš) da zastupaš. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, MKD13 рече

Albanci su mene braca

Sasvim normalno, jer ne rasturaju Bugarsku nego Makedoniju...teško da bi ovo rekao Makedonac (mada nije nemoguće, verovatno i vi imate vaš NGO).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, MKD13 рече

Nas narod imao je bugarsku samosvest

..али зато одлично говори српски.. да разуме цео свет. :D

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Данче* рече

..али зато одлично говори српски.. да разуме цео свет. :D

Ma folirant, u pitanju je tipičan bugarski nacionalista iz Makedonije (najverovatnije odatle). Verujem da ovo što je ovde rekao ne bi smeo u nekom kraju sa jakom makedonskom samosvešću (posebno ono za Albance)...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Данче* рече

..али зато одлично говори српски.. да разуме цео свет. :D

Shto ceo svet? pricaj srpski da te Bog razume! Novije generacije posle raspada YU skoro da ne razumeju srpski, a sad kad udba nemoze da forsira vise turbofolk u Makedoniji, zaboravicemo i mi).  iz mojih postova vidi se da se osecam kao bugarin iz Makedonije, i svakog dana sve vise i vise makedonaca osecaju se tako. Bice i revizija u istoriskim ucebnicima u tom smeru po dogovoru koji je sklucen sa Bugarskom. Sa albancima mi cemo da se pomirimo, jedno da ne bi nam se desilo kosovo, drugo zato shto zhivimo u jednoj kuci sa njima. tako smo i zhiveli zajedno i mirno kroz istoriju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ivan Marković рече

Ma folirant, u pitanju je tipičan bugarski nacionalista iz Makedonije (najverovatnije odatle). Verujem da ovo što je ovde rekao ne bi smeo u nekom kraju sa jakom makedonskom samosvešću (posebno ono za Albance)...

Не знам шта је и ко је, и не улазим у то. Него колико се сећам, пуцњаве и конфликте са албанцима није било у Охриду (пошто рече да је из Охрид) али зато нека пита оне које живе у Куманово, Араћиново, Тетово и Гостивар, да ли су им албанци браћа и докле ће да братују. 

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, MKD13 рече

Shto ceo svet? pricaj srpski da te Bog razume! Novije generacije posle raspada YU skoro da ne razumeju srpski, a sad kad udba nemoze da forsira vise turbofolk u Makedoniji, zaboravicemo i mi).  iz mojih postova vidi se da se osecam kao bugarin iz Makedonije, i svakog dana sve vise i vise makedonaca osecaju se tako. Bice i revizija u istoriskim ucebnicima u tom smeru po dogovoru koji je sklucen sa Bugarskom. Sa albancima mi cemo da se pomirimo, jedno da ne bi nam se desilo kosovo, drugo zato shto zhivimo u jednoj kuci sa njima. tako smo i zhiveli zajedno i mirno kroz istoriju.

Ко не разуме и не говори српски, кладим се да већина разуме и више него што ти мислиш а и признај српски је милозвучан језик. :D Ма ти можеш да будеш шта хоћеш и да говориш само у своје име. Могуће да се осећају као бугари они који живе у источном делу Македоније, али ови који су у западном делу, тешко би могли бити бугари. 

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, MKD13 рече

iz mojih postova vidi se da se osecam kao bugarin iz Makedonije

Dobro, idi sada to sve objasni Makedoncima. Objasni onima iz Skoplja i Kumanova ovo što si ovde rekao, pa da vidimo šta će oni da ti odgovore. Samo nemoj to preko ekrana, nego uživo licem u lice...dakle, lepo odeš u Skoplje i objasniš da su im Albanci braća i da su im Srbi neprijatelji. Nemoj nas ovde da smaraš, i pomiri se sa onom presudom Strazbura...moraćete da naučite da je Ohridska arhiepiskopija deo SPC, pa bili Bugari ili Marsovci...http://www.blic.rs/vesti/svet/ohridska-arhiepiskopija-dobila-spor-protiv-makedonije/erp5s84

PS. I ne pokušavaj da ovde raspaljuješ razdor između tri bratska naroda:srpskog, bugarskog i makedonskog. Niti razdore između dve sestrinske i kanonske Crkve...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ivan Marković рече

Dobro, idi sada to sve objasni Makedoncima. Objasni onima iz Skoplja i Kumanova ovo što si ovde rekao, pa da vidimo šta će oni da ti odgovore. Samo nemoj to preko ekrana, nego uživo licem u lice...dakle, lepo odeš u Skoplje i objasniš da su im Albanci braća i da su im Srbi neprijatelji. Nemoj nas ovde da smaraš, i pomiri se sa onom presudom Strazbura...moraćete da naučite da je Ohridska arhiepiskopija deo SPC, pa bili Bugari ili Marsovci...

Dobro, necu vas smarati vise, ionako shto imah rekoh. Jl rekoh istinu ili bezobrazluk neka svakome savest kaze. I sami vidite  u kom pravcu vetar duva...

Zelim vam sve najbolje...al bez Makedonije. Bog s vama!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...