Jump to content

Отац Александар Јовановић: Црква и девијантни типови побожности

Оцени ову тему


Препоручена порука

@Августин  bojim se da si prestrog u svojim zapazanjima. Jasno je da je svako doziveo ovo izlaganje na svoj nacin, ali nisam sigurna da je Tvoja ocena primerena kontekstu autorove teme I pedagoskog stila izlaganja, ako podjemo od toga da o.Aleksandar ipak najbolje poznaje zajednicu kojoj se obraca. Ne treba zaboraviti da se nas klir uopsteno suocava sa raznovrsnom pastvom I da nam je kao narodu potrebna cvrsta pastirska ruka, barem sto se tice edukacije u ovom vise nego smutnom dobu. Ako njegovo razoblicavanje uvrezenih shvatanja I paganstine (jos uvek prisutne u nas) nije bas takticno, ja to nisam shvatila kao podsmevanje, vec naprotiv, kao putokaz ka autenticnoj pravoslavnoj poboznosti, ukazujuci na devijacije koje je kao pastir primetio. Naravno da nijedna molitva nije uzalud, ali treba se cuvati prelesti kao zmije, a kako cemo to paziti, pa valjda je tu vazan I svestenicki blagoslov da se svakim dobrim trudom, uz Boziju pomoc obradjuje taj povereni vinograd. Raditi sa narodom, sastradavati I poducavati kako I koliko je kome dato je svakako bolje nego ignorisati konkretne duhovne probleme radi pastirske korektnosti (da ne kazem politicke korrektnosti); On je u ovom izlaganju umeo da se nasali I na sopstveni racun, tako da ne bih bas rekla da je ismejavao druge; sto se tice njegovog bogoslovskog poznavanja pojma pijetizma, ne zaboravimo da se on obracao direktno prosecnim ljudima, dok je o.Radovan pisao ovu odlicnu analizu, gde se svakako bira I akademski jezik. Poznata stvar je da se neretko mesao Pijetizam sa Puritanizmom, zar ne? Pijetizam je osudjen of poznatih teologa, Otaca kao veliko zlo, to nije izmislio ovaj svestenik; on ukazuje da nasa vera kao vaskrsno-centricna, da u njoj nema mesta za depresivnu poboznost. To nema veze sa sabornoscu, vec sa stepenom zdravog pravoslavnog etosa koji treba da se siri medju nama, u kojem se upravo prepoznaje Bog Koji je Ljubav I Dobar. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 8.11.2017. at 19:17, Рапсоди рече

Могао би неко да отвори тему у подфоруму разбибрига - Типови побожности наших форумаша

aha...otvori...:ok:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, "Tamo daleko" рече

@Августин  bojim se da si prestrog u svojim zapazanjima. Jasno je da je svako doziveo ovo izlaganje na svoj nacin, ali nisam sigurna da je Tvoja ocena primerena kontekstu autorove teme I pedagoskog stila izlaganja, ako podjemo od toga da o.Aleksandar ipak najbolje poznaje zajednicu kojoj se obraca. Ne treba zaboraviti da se nas klir uopsteno suocava sa raznovrsnom pastvom I da nam je kao narodu potrebna cvrsta pastirska ruka, barem sto se tice edukacije u ovom vise nego smutnom dobu. Ako njegovo razoblicavanje uvrezenih shvatanja I paganstine (jos uvek prisutne u nas) nije bas takticno, ja to nisam shvatila kao podsmevanje, vec naprotiv, kao putokaz ka autenticnoj pravoslavnoj poboznosti, ukazujuci na devijacije koje je kao pastir primetio. Naravno da nijedna molitva nije uzalud, ali treba se cuvati prelesti kao zmije, a kako cemo to paziti, pa valjda je tu vazan I svestenicki blagoslov da se svakim dobrim trudom, uz Boziju pomoc obradjuje taj povereni vinograd. Raditi sa narodom, sastradavati I poducavati kako I koliko je kome dato je svakako bolje nego ignorisati konkretne duhovne probleme radi pastirske korektnosti (da ne kazem politicke korrektnosti); On je u ovom izlaganju umeo da se nasali I na sopstveni racun, tako da ne bih bas rekla da je ismejavao druge; sto se tice njegovog bogoslovskog poznavanja pojma pijetizma, ne zaboravimo da se on obracao direktno prosecnim ljudima, dok je o.Radovan pisao ovu odlicnu analizu, gde se svakako bira I akademski jezik. Poznata stvar je da se neretko mesao Pijetizam sa Puritanizmom, zar ne? Pijetizam je osudjen of poznatih teologa, Otaca kao veliko zlo, to nije izmislio ovaj svestenik; on ukazuje da nasa vera kao vaskrsno-centricna, da u njoj nema mesta za depresivnu poboznost. To nema veze sa sabornoscu, vec sa stepenom zdravog pravoslavnog etosa koji treba da se siri medju nama, u kojem se upravo prepoznaje Bog Koji je Ljubav I Dobar. 

КО је престрог ја или онај који све осуђује и руга се при томе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
On 11/8/2017 at 19:17, Рапсоди рече

ефсефијци ...дедер јављајте се...:smeh1:

Извол'те, шта сте желели? a5215ae23227d4e25d86b456bf723e151237191480_medium.gif

Ево, тек сада послушах ово занимљиво предавање. И мени се углавном допало, али приписаћу то својим мазохистичким преференцијама... Има и наставак: "Црква и табуи" и "Свештеник по мом укусу“

On 11/9/2017 at 19:50, "Tamo daleko" рече

nema mesta za depresivnu poboznost

Па добро, нема... Сетите се и мене у Царству... ne_shvata

On 11/8/2017 at 18:18, Марина Савковић рече

поред доброг и корисног реченог има нешто што ми смета срцу.

Ниси једина. Јавио се још неко са сличним ставом:

Цитат

Једна критика оних који критикују девијантне облике побожности

Између обманутих (који трпе критику) и поткованих (који не сумњају у своју „провереност“ зајамченом „типиком“ академштине), трећи тип „побожних“ су такозвани: изобличитељи (премда могу седети на две претходно поменуте столице). Колико неко мора бити очајан да темељи своју теологију на скенирању туђе заблуде а да се то чини у име Христа..? Даље >>>

 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Још једна ствар, мислим да није довољно образложена алтернатива, илити - шта после деконструкције? Верујем да би за то питање требало организовати бар још једно предавање, ако не и читав циклус. Рецимо, верујем да постоји бар онолико различитих рецепата колико и различитих типова личности. По Јунгу их има 16.

Такође се о. Александар дотиче и појма послушања а то није тако наивно, бар кад су мирјани у питању. Да допунимо бар то...

 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Čvarak рече

Molim Oca Ivana i druge sveštenike koji posećuju ovaj sajt da se potrude da naš Otac Aleksandar ali i drugi sličnog duha dodju u Kruševac da malo pomognu ovakvim predavanjima.

 

Pozdrav svima.

Pridruzujem se Vasoj molbi I dodajem, povodom veceg ucesca naseg klira na Poukama, sta bismo mi mogli da ucinimo kako bi njihova pastirska briga pa makar I elektronskim putem bila prisutnija? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...