Jump to content

Зашто свештеници у београдским црквама одбијају да причешћују вернике?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Belgrade92818.jpg

 

 

Чуо сам од многих пријатеља из Бг да у појединим Бг црквама свештеници одбијају да причешћују вернике?

 

А и у овим "регуларним" где наводно не одбијају постављају неке фарисејске услове које ни само не испуњавају. Колико ви таквих случајева познајете? Зашто је такво стање у Београду?

Пре годину дана сам био у успенској у Бг на литургији и чуо сам свештеника коме је главна проповед била о паклу и демонима. Пост је био у току па су се верници причешћивали, како је ван поста тамо заиста не знам.

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам зашто одбијају да причешћују редовно, мој бивши парохијски свештеник је имао ту праксу, када сам му рекла да хоћу/желим да се причешћујем сваке недеље, само ме бело погледао: "Чуј, она хоће!!!", а при том није дао ни један разлог нити смислен, нити бесмислен да ме одбије, просто је ишао неком линијом мањег отпора, таква је пракса и ћао - здраво. Пошто није имао никакав разлог да ме одбије, нисам ни ја више тражила дозволу, искакала сам као зец из шешира пред свако причешће.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zanimljivo, kod nas bi to mogla biti samo proglašena klatba, interdikt s takvim učinkom zabrane ili sprečavanja pričešcivanja na cijelu parohiju, cijeli grad, mjesto, oblast (dekanat - crkveni srez) ili cijelu dijecezu, eparhiju. Kod nas su tim interdiktom bile kažnjene papom Benediktom XVI neke župe u zapadnoj Hercegovini (Medjugorjska ukazanja) i neki franjevci. A župljani su takodjer u nekim od tih mjesta, župa upetljanim u Medjugorsku kauzu imali zabranu pričešcivanja a sveštenici zabranu držanja Mise. Interdikt je druga najveca kanonska kazna poslije exkomunikacije. Ne znači izopštenje vec opomenu pred izopštenje. Znači kod vas to izgleda kao da je nad tim parohijama proglašen interdikt tj. na njih uvaljena klatba, kako se to ovdje u Češkoj crkvenim rječnikom kaže.

interdikt

interdikt (lat.), u rim. pravu, uvjetna naredba, nalog ili zabrana koju je povodom zahtjeva jedne stranke izdavao pretor bez prethodnoga postupka drugoj stranci da se do daljnjega suzdrži od štetnih postupaka ili da vrati oduzetu stvar; u kanonskom pravu, kazna zabrane kojom se crkv. službeniku zabranjuje obavljanje crkv. dužnosti; personalni i., zabrana nazočnosti vjerskim obredima; lokalni i., zabrana bogoslužja na određenom području.

http://www.vevetecky.cz/view.php?cisloclanku=2009070005

https://cs.wikipedia.org/wiki/Interdikt

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Некада када би папа донио интердикт за неку област, сусједи нису имали никаквог гријеха , ако их нападну и опљачкају :skidamkapu:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да је само у београдским...

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Код нас и даље редовно, тј. на свакој Литургији причешћују, с тим што у последње време наглашавају: " Ко се спремао молитвом и постом(ко пости све постове) нека приступи." То се подразумева. Али вероватно има и оних који мисле да је Причест слаткоо од шљива, па к'о веле, дај да се мало осладимо, без иоле икакве тзв. припреме. Е, сад због таквих, не треба да трпе остали.

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, о.Небојша рече

Некада када би папа донио интердикт за неку област, сусједи нису имали никаквог гријеха , ако их нападну и опљачкају :skidamkapu:

Nikakvi crkveni kanoni ne dozvoljavaju, ne navode  niti odobravaju griješiti protiv 10 Božijih i 5 crkvenih zapovijesti. Radilo se isključivo o svojevoljnim "interpretacijama" državnih poglavara, careva ili kraljeva koji su u slučaju rabovanja oblasti, mjesta ili sela naseljenim jereticima, inovjercima (jevrejima i muslimanima) naročito kada se radilo o uzvratnim akcijama za njihov teror ili napade upuštali od krivičnog gonjenja i kažnjavanja počinioca takvih pljački, rabovanja, terora i spaljivanja tih mjesta za što bi se inače išlo na sud a to se praktikovalo svuda bez razlike, i na Istoku i u Vizantiji i u Rusiji i na Zapadu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Код мене се чак ни деца не причешћују на свакој литургији. Доведу родитељи детенце од годину, две, три и узму само нафору. Нико од "редовне екипе" се не причешћује стално, само у току вишедневних постова. 

ПС. Зашто, појма немам. Било ми глупо да питам. Али кад кренем опет на литургију мораћу да попричам са свештником.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Lady Godiva рече

Код мене се чак ни деца не причешћују на свакој литургији. Доведу родитељи детенце од годину, две, три и узму само нафору. Нико од "редовне екипе" се не причешћује стално, само у току вишедневних постова. 

ПС. Зашто, појма немам. Било ми глупо да питам. Али кад кренем опет на литургију мораћу да попричам са свештником.

Да ли има неко да се причешћује ван поста? Да ли ваш свештеник износи Путир и пита је л има неко ко се спремао за Причест? 

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Milan Nikolic рече

Da li vi vidite svog svestenika dok se pricescuje?

Да, иако су двери затворене. Ниске су, па се види. 

Није баш да зевам у њих сваки пут кад се причешћују. :)

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, AnaLaz рече

Да ли има неко да се причешћује ван поста? Да ли ваш свештеник износи Путир и пита је л има неко ко се спремао за Причест? 

Изнесе Путир, али приђе свега неколико људи. Мислим да се два пута десило да није нико пришао. Онако мучан тренутак, када Христос каже:„ Ово је Тело Моје.. пите из ње сви.. ово је Крв моја Новога Завета.." а ми стојимо, у фазону, Хвала, Боже, али ја ипак не бих. 

Једном, прве недеље поста, свештеник није ни изнео Путир, само је прескочио тај део. Иду све молитве, не изнесе се Путир, а онда је свештеник наставио:„Примивши ... Христове Тајне, стојећи смијерно, достојно заблагодаримо Господу". Лик ладно све молитве изговара као и обично, а нико није ни могао да се причести. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo mogu da ispričam jedan moj doživljaj, koji mi je donekle dao uvid u taj problem. Jednom, pre dosta godina, hteo sam da dođem na Liturgiju i da se Pričestim na svoju slavu. Znao sam da je običaj da se posti celu nedelju, ali sam se zaboravio, pa sam par dana pred praznik otišao da pitam jednog sveštenika da li mogu da se pričestim. On je ljutito i uznemireno reagovao, a i inače je grub, mada u zadnje vreme ne znam jer nemam kontakt. Uglavnom, ne sećam se detalja, ali video sam da mu je teško i da mi dozvoli, ali i da mi zabrani. I kao da sam mu video neki strah u očima. Čini mi se da je tako, nisam siguran. Bio je tu i neki drugi sveštenik koji je to posmatrao sa strane. Ne sećam se detalja, samo sam se okrenuo i otišao.

Moja teorija je da se oni plaše Boga. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U sumadiji tacnije u selima samo na praznike se ljudi pricescuju,inace mimo praznika u crkvu nedeljom dolazi standardna ekipa od par ljudi koji su redovni ostale vidjam samo kada im je slava ili praznik.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...