Jump to content

"Зла у Цркви долазе због недостатка молитве" - Надбискуп Ладариа Ферер, нови перфект ватиканске Конгрегације за вјероучење (доктрину)

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 5 минута, Леон Професионалац рече

Нисам желео да Вас овом констатацијом увредим. Безвезе је испало! Опростите.

Оно је требало више под наводницима, неспретно испаде, мислио сам спрам оних којима је то егзистенцијално питање.

Леле! Па кад би се ја тако лако вређао пукао бих начисто! :0201wink:ки балон. Јесам ја осетљива душа, али не баш толико :)

Ма каква увреда! Схватио сам ја оно Ваше као шалу, и прихватио је као такву. Умем и на свој рачун да се шалим, не само на туђи (поповски :smeh1:) па сам зато то опет поменуо, прихватајући шалу, не зато што нешто спочитавам.

Али шалу на страну, вероватно ја не бих био добар поп anyway, па чак и да сам озбиљно схватио, а не као шалу, не бих могао да се наљутим.  

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Јелена011 рече

Kaze se blagos meni :) bre :)

Stilska figura onomatopeja :)))

оћеш да ме збуњаш, начисто!

ку-ку ти је ономатопеја. а може и ле-ле, или јао-мјао. 

Ал не може "благош мени, бре!" никако бити ономатопеја. :))

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Vedran рече

оћеш да ме збуњаш, начисто!

ку-ку ти је ономатопеја. а може и ле-ле, или јао-мјао. 

Ал не може "благош мени, бре!" никако бити ономатопеја. :))

 

Jes to je antiteza :D

I nemo skreces temu sa bezbozni popovi bre :))

Preskolovan si ti za popa, Ava se provukao po starom programu, ipak je on u godinama :ani_biggrin:12:smeha: (ubice meeee :D )

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Јелена011 рече

I nemo skreces temu sa bezbozni popovi bre :))

Не смем више попови да дирам. Урекли ми компЈУТОР. :unbelieveble:

Почео да цркава!

А нешто ми се не куповује нови, мислим куповује се мени, радо би, али немам ни водице ни венчања па ће тешко да бидне 12:smeha:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vedran рече

Не смем више попови да дирам. Урекли ми компЈУТОР. :unbelieveble:

Почео да цркава!

А нешто ми се не куповује нови, мислим куповује се мени, радо би, али немам ни водице ни венчања па ће тешко да бидне 12:smeha:

Vidis, da si se vise molio i lupao krstice i slavabogice i aminice ne bi ti crko kompjukter :D 

Da si ovde, mogao bi da oboris par studenata pa bi se skupilo i zakompjuter :D 

Nego si sve pozaboravljao tamo u kenguriji, ovde pises, zaboravio si korene, eeee nemam vise inspiracije zamreh :D

Zao mi je za kompjuter. Nadam se da ce preteci.

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Јелена011 рече

Vidis, da si se vise molio i lupao krstice i slavabogice i aminice ne bi ti crko kompjukter :D 

:pop::babuska:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Vedran рече

П.С. За божићне несам баш сигуран.

Веровао или не, у Смедереву су светили водицу сваког младог или пуног месеца, не сећам се. Уствари, поп је у бакарном лончету носио освећењу водицу, и прскао куће. Било је краће од овог нашег супер-кратког обреда. Из лонца сипали по мало воде код домаћина/це да би осветили и ту воду. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Zoran Đurović рече

Два дана нисам имао нет... Мора да ме неки владика уклео:)))

Повратак отписаних.. још на Петровдан, папа римски изгледа повуко своје везе у СПЦ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 11. 7. 2017 at 12:10, Леон Професионалац рече

Брак, као сакрамент, је доста касно препознат у Цркви (владика Порфирије лепо вели ,,последњи артикулисан као Св. Тајна").

Канонско право, с друге стране, настоји да оправда фактичко стање, не може оно да конституише само стање.

Сјајно сте ово запазили!

Иначе, да питате свештенике, бар 90% ће Вам рећи да је Брак у Кани установљен, блабла, Господ својим присусвом итд. глупости - па, на многим местима је био присутан па немамо за свако Његово присуство по једну тајну. 12:smeha:  Свакако, учило се то о Кани раније и по богословијама и на факултетима.

Такве да питате шта је Господ тада рекао они би Вам можда одговорили и да је рекао ,,Господе Боже наш, славом и чашћу венчај их" - они не читају Писмо, отуда збрка.

Има смисла али се свакао венчање тиче заједнице као и Крштење. Има о томе подоста да се пише, ипак је оправдано јер се тај пар сједињује Чашом. Без Чаше литургијско свршавање тајни нема смисла.

Брате, с друге стране, и ми треба од нечега да живимо.:))

No, tome se kaže da je to na osnovu vjekovne usaglašane tradicije Saborne Crkve kroz liturgijsku praksu, kanone i Saborske odluke na pomjesnim i Vaseljenskim Saborima a to onda svemu tome daje taj Sakramentalni/Svetotajinski smisao a takodjer je tu i pravni, crkvenokanonski okvir koji se opire naravno o Jevandjelje i teološki kompetentna tumačenja Svetih Otaca i episkopskih sinoda.Tako smo opet tamo gdje smo bili, nije bitno kako je to izgledalo na početku već u šta se sve to sotvorilo na kraju. I ranohrišćanska liturgija je nekad izgledala kao sasvim spontano i ne baš mnogo dirigovano, stihijsko okupljanje slučajnih sljedbenika Hrista po grobljima i na usamljenim mjestima, pećinama i sl. a sada je to temeljna i glavna Sveta Tajna - Euharistija.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Веровао или не, у Смедереву су светили водицу сваког младог или пуног месеца, не сећам се.

Е Аво! Куд не остадосте у тако благочестивој средини? :))

Али, веровали ви мени или не, бивши Артемије се залагао за сличну „грчку" праксу још давнијех дана. 

Него у Смедереву јесу ли то све радили само да не носе богојављенску или су и по Богојављењу ишли?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Два дана нисам имао нет... Мора да ме неки владика уклео:)))

Ја знам који није. Јер тај оне из својега племена никад не би.  А Ава неће веровати, јер се то тек види кад се једноплеменици нађу у странству. Уверих се. На пример, да га сад сретне у Риму пољубио би му чело јуначко. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Zayron рече

No, tome se kaže da je to na osnovu vjekovne usaglašane tradicije Saborne Crkve kroz liturgijsku praksu, kanone i Saborske odluke na pomjesnim i Vaseljenskim Saborima a to onda svemu tome daje taj Sakramentalni/Svetotajinski smisao a takodjer je tu i pravni, crkvenokanonski okvir koji se opire naravno o Jevandjelje i teološki kompetentna tumačenja Svetih Otaca i episkopskih sinoda.Tako smo opet tamo gdje smo bili, nije bitno kako je to izgledalo na početku već u šta se sve to sotvorilo na kraju. I ranohrišćanska liturgija je nekad izgledala kao sasvim spontano i ne baš mnogo dirigovano, stihijsko okupljanje slučajnih sljedbenika Hrista po grobljima i na usamljenim mjestima, pećinama i sl. a sada je to temeljna i glavna Sveta Tajna - Euharistija.

У реду, слажем се.

Но, надовезао сам се на Вашу констатацију о Кани да појасним да се чудо у Кани не тиче толико брака већ својевесног отклона од јеврејске синагоге. И пре Кане су се венчавали и множили.

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Brak je ranije imao za cilj napuniti zemlju, a u Novom zavetu napuniti Raj. U Novom zavetu Brak postaje Sveta tajna jer  (kao i sveto monastvo ili sveta devstvenost (celibat (uskopljenistvo Hrista radi)) postaje osvecena staza kojom idemo u Carstvo Bozje. Brak je ustanovljen pre dolaska Hristovog, jos u Edemskom vrtu, ali je OSVECEN u Novom zavetu VHODOM  mladozenje i mlade u ZAJEDNICKO BRACNO uzrastanje u Gospodu i Spasu nasem Isusu Hristu. Brak kao sveta tajna postojao je i pre VIII veka, u vidu blagoslova episkopa. 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Brak kao sveta tajna je postao kad su ljudi postali neozbiljni :D

Pa mesto da fakticki brak - do tada covek dovede zenu u kucu, predstavi porodici i ajmo svi na zajednicki rad, red i disciplinu, trpezu i krevet. E kad to vise nije bilo dovoljno, pa bi se covek posle nekog vremena predomisljao, pa uskakao gde stigne i kako stigne, onda je bilo ama ljudi cekajte, nije to za zezanje, ne mozete vi tek tako uskakati u ciji krevet vam dodje, mora neki red da se zna. I onda malo misticizma, malo tajne, malo vec tu je i platonizam da pripomogne...i eto zurke.

Ljudi su poceli neozbiljno da shvataju keksanje i sta sve uz njega ide. I to ne kazem u pogrdnom smislu nego u mnogo dubljem.

Ta vrsta odnosa nije videla cist hedonizam, ma kako se nekom cinilo i ma kako neko uzivao, to je samo vrh ledenog brega. To je najdublja, najsofisticiranija, najjaca i najtajanstvenija energija coveka, a sto neko misli da je prost keks to je grdno varanje. 

A brak ko brak je samo tu da konstatuje cinjenice koje vec postoje ili da posvedoci da je tako, da nema prepreka, da sve tako redom.

Pitajte one koji imaju problema u toj sferi da li je keks samo keks i da li je sve tako povrsno i lako. 

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...