Jump to content

АПСУРДИ СРБИЈЕ И НАС СРБА: Зашто рушимо, ниподаштавамо и омаловажавамо темеље Србије и српства?!

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 сат, Никола Станковић рече

Партије стварају и доводе на власт веште демагоге, а не веште државнике. Зато је неопходан посебан начин одрастања и припреме за државне положаје, који пружа једино монархија. Монарх од рођења одраста у средини која се бави владањем и од најранијег доба стиче неопходна знања и вештине за вршење власти. Уколико неко сматра, да је сулудо поставити за лекара некога ко није завршио медицински факултет и потребну специјализацију, онда је још већа лудост доводити на власт (која је најважније занимање у једној држави) људе који нису припремљени да се баве владањем, а видели смо да партијски политичари то ретко могу бити. Како неко, ко сматра суманутом идеју, да се здравље макар једног–јединог пацијента стави у руке нестручног лекара, у исто време може сматрати исправном намеру, да се судбина читавог народа стави у руке људи који нису способни да владају?

Све је ово тачно и ја не сумњам у добре намере овакве иницијативе. Само једна ствар ме интересује: који је то тачно механизам који ће омогућити монарху да спречи да вешти демагози дођу на власт? Одакле ће он добити такво право и по ком основу се сматра да ће било ко од вештих демагога (тежак еуфемизам) који већ деценијама владају Србијом поштовати монарха и његове ставове и одлуке? Пошто ваљда сви врло добро знамо да су за поменуте закони, па чак и сам Устав, обично мртво слово на папиру које крше кад им се ћефне. Зашто? Јер им се може. Е, дакле, шта је то што ће да промени ову реалност у којој живимо?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 50
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 сат, Никола Станковић рече

На унутрашњем плану, васпостављање монархије донело би престанак константних сукоба између лидера политичких партија, што је нешто најпотребније Србији у овом тренутку. Наиме, васпостављањем Краљевине и доласком Краља на место шефа државе, нестале би и лидерске амбиције шефова политичких партија који се углавном боре за освајање функције шефа државе. То би отворило простор да се политичке партије, уместо именима лидера, надмећу квелитетом својих програма и понуђених решења проблема у земљи.

Нашој земљи је потребан Краљ као фактор стабилности, који је неутралан, политички неопредељен и независан од било каквих центара моћи, спреман да преузме тешку одговорност у име свих, бити гарант Уставом загарантованих права сваком појединцу као институција која никоме не „дугује“ за свој положај. То не можемо рећи за институцију председника, јер он за свој положај „дугује“ странкама, коалиционим партнерима и финансијерима из предизборних кампања. То утиче на ефикасност институције председника и на појаву честих политичких нестабилности у земљи, које даље резултирају економском нестабилношћу – ефекти политичке нестабилности су ти да нашу земљу заобилазе озбиљни инвеститори са здравим капиталом, што има директне последице на животни стандард грађана.

Краљ се рађа и од малена се васпитава и спрема да преузме улогу шефа државе, спрема се да преузме огроворност за сваки свој поступак, без могућности да се, по истеку мандата, повуче а да при том никоме не полаже рачун за евентуалне грешке. Краљ нема резервни положај, већ мора својом личношћу и својим радом константно бити у служби свог народа!

Краљ  би такође био и гарант да се Уставом загарантована права и односи у Србији никада неће некажњено нарушити. Постојањем Краља на месту шефа државе, никада се више не би могло десити да било који појединац или политичка групација, преузме више власти од онога што јој по Уставу припада. Нажалост, били смо сведоци да се у периоду од 1945. године на овамо то стално понавља, да су све полуге власти у рукама једног човека или политичке групације а то не може донети стабилност и здраве односе у држави.

Utrkivace se za mjesto premijera. Dinamika politickih odnosa ce biti ista. Vucic je vladao 5 godina, kao prvi potpredsjednik vlade, pa kao premijer, i sada kao predsjednik. Sa kraljem njegove ambicije bi bile iste, radio bi isto - samo ne bi mogao biti sef drzave. Dakle, isto bi bilo, samo sa jednom funkcijom manje oko koje bi se grabili.

Stranke nikada nece biti jedinstvene. Nisu ni u UK gdje Laburisti titraju izmedju republikanaca i monarhista, a nikada nisu formirali velike koalicije sa torijevcima. Toliko o jedinstvu. U prirodi stranaka je da budu suprotstavljene. Takve i trebaju biti, kako bi vlast imala opoziciju i trudila se da bude bolja i izbirljivija od opozicije.

Kralj takodje ne moze sprijeciti premijera da uzme puno moci. To ni engleski monarh ne moze. Tacerku je skinula njena stranka, npr., a ne monarh. Jedino bi mogao ako bi imao realna ovlascenja, a to malo ko zeli.

Nema prakticne koristi od monarhije. Jedna funkcija manje za bacanje para i vremena za izbore + simbolika. Nista vise.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Никола Станковић рече

Партије стварају и доводе на власт веште демагоге, а не веште државнике. Зато је неопходан посебан начин одрастања и припреме за државне положаје, који пружа једино монархија. Монарх од рођења одраста у средини која се бави владањем и од најранијег доба стиче неопходна знања и вештине за вршење власти. Уколико неко сматра, да је сулудо поставити за лекара некога ко није завршио медицински факултет и потребну специјализацију, онда је још већа лудост доводити на власт (која је најважније занимање у једној држави) људе који нису припремљени да се баве владањем, а видели смо да партијски политичари то ретко могу бити. Како неко, ко сматра суманутом идеју, да се здравље макар једног–јединог пацијента стави у руке нестручног лекара, у исто време може сматрати исправном намеру, да се судбина читавог народа стави у руке људи који нису способни да владају?

Stranke preko izbora dovode demagoge na vlast. Sa kraljem stranke ce i dalje dovoditi demagoge na vlast - na poziciju premijera koji ima pravu vlast u drzavi.

Kao i do sada.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Апсолутно против тога.

У кризним временима многи спас виде у регресији, али то нит је кад донело резултата нит бољитка.

Да им се имовина врати до последњег парчета земље, свакако, ако хоће да се зову титулама, нек се зову како год хоће, ал нема потребе да враћамо на истрошене историјске моделе зато што нисмо довољно способни да се снађемо у модерним формама друштвеног уређења.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 6/18/2017 at 6:58, Никола Станковић рече

У уставној парламентарној монархији однос власти коју има Краљ и коју има влада је најбоље објашњена у реченици „Краљ краљује, а влада влада„. У монархијама се на слободним и фер парламентарним изборима бирају представници народа у скупштини који на основу формиране већине предлажу мандатара владе, кога потврђује Краљ. Главне одлуке које се тичу вођења државе доносе влада и скупштина, а Краљ, као нестраначка и надстраначка личност, је фактор стабилности, јединства, континуитета и помирења и он је ту да помогне политичарима у превазилажењу страначких сукоба и да усмери носиоце власти ка заједничком раду у корист државе и народа. Тај систем је омогућио да данашње монархије буду и најуспешније земље на свету, а међу њима су: Норвешка, Шведска, Велика Британија, Данска, Аустралија, Канада, Јапан

Мислим да грешите у дијагнози наших проблема, а прагматично гледано нисте нашли најквалитетније аргументе за своју ствар. Да објасним.

Наш проблем није што су странке "несложне", то је код нас нека митологија како је проблем то што "политичари нису сложни" па не "раде у корист државе и народа". Политичари су штеточине, боље је кад су несложни. Они већином раде у своју корист и на штету народа. Наш проблем је што тренутни систем њима даје могућност да свој положај злоупотребљавају. Решење је тај систем растурити, реформисати, и направити нови у коме ће они имати минимална овлашћења, бити само небитне бирократе који лупају печате на таксене марке и то је то. Онда нити кога ће бити брига за њих, нити ће они моћи да праве штету.

Кад би краљ и могао да дође па да их "помири и уједини" (у шта сумњам) то би било бескорисно, вероватно и контрапродуктивно. Било би корисно кад би нека особа од ауторитета као што је краљ дошла и кренула да критикује читав политикантски систем и тражила да се реформише. То би било нешто. Иначе, ако мислите да ће вам "добри односи" са политичарима помоћи да остварите свој циљ, варате се и веома сте наивни. Политичари ће престолонаследника и идеју монархије само развлачити и злоупотребљавати како им одговара за своје дневне интересе. Али никад ништа неће урадити по том питању. То је очиглено. Треба да гађате на популарност у народу, да народ заволи престолонаследника - а то је ово изнад што написах. Мора он да заузме одлучнији и оштрији став према свему томе. Неминовно да се сукоби и замери многима на власти итд.

Ето, добронамеран савет.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On ‎18‎.‎6‎.‎2017‎. at 13:37, obi-wan рече

Ovo ovako izgleda kad su stvari idealne. Medjutim, gledajuci naseg prestolonaslednika, sticem utisak da je njemu mnogo toga iz te pripreme ipak promaklo.

Zasto je to tako? Tj. zasto, evo i ovde na ovoj temi, ima ne malo ljudi koji mu prosto ne ukazuju nikakvo poverenje? 

Ja smatram zbog toga sto covek, u koga gleda sav narod, ne samo da treba da bude iznad stranackog ludovanja - kao sto i sami kazete, i sto je tacno, naravno - nego i iznad i izvan i same te monarhijske uslovljenosti, tj. da bude jednostavan, jasan, bistar, otvoren i iznad svega narodni covek, koji moze i ume da pokrene ljude ka Dobru.

Nas sadasnji prestolonaslednik prosto ne odaje takav utisak, i meni se cini da bas zbog toga ima mnogo ljudi koji prosto ne zele da mu ukazu poverenje.

Glavna zamjerka mu je sto prica maternji kao da ga je poceo uciti prije mjesec dana. Meni licno to ne smeta jer je covjek odrastao van matice, pa donekle i mogu razumjeti. Ali itekako stoji ovo sto si rekao. Ja bih samo dodao da nam prestolonaslijednik vise odaje utisak nekog stranca negoli Srbina - pa da je taj "nedostatak harizme" problem. Realno, kralj i kraljica najvise lice na Bila i Hilari Klinton po svom nastupu.

Sad, sa jedne strane mozda nam treba malo injekcije direktno sa Zapada i jedna nova perspektiva da se stvori preko toga, a sa druge strane kako da se narod poistovijeti sa kraljem koji nit prica nit izgleda da dise srpski ni u osnovnim crtama?

No opet, engleski Hanoverci su tek u trecoj generaciji progovorili engleski i postali Englezi - pa nikom nista.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма ОК, он човек није рођен са тим талентом, а и време му је прошло. Можда би његови синови могли нешто да ураде по том питању, изгледају као кршни момци. ;) 

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Grizzly Adams рече

Ма ОК, он човек није рођен са тим талентом, а и време му је прошло. Можда би његови синови могли нешто да ураде по том питању, изгледају као кршни момци. ;) 

Ali jednom sam ga čula i engleski kako priča... reklo bi se da mu nije ni to maternji...

Zaključak: severnokorejski špijun? :D

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Grizzly Adams рече

Наш проблем није што су странке "несложне", то је код нас нека митологија како је проблем то што "политичари нису сложни" па не "раде у корист државе и народа". Политичари су штеточине, боље је кад су несложни. Они већином раде у своју корист и на штету народа. Наш проблем је што тренутни систем њима даје могућност да свој положај злоупотребљавају. Решење је тај систем растурити, реформисати, и направити нови у коме ће они имати минимална овлашћења, бити само небитне бирократе који лупају печате на таксене марке и то је то. Онда нити кога ће бити брига за њих, нити ће они моћи да праве штету.

Da, samo sto bi povratak (naravno parlametarne) monarhije zadao izuzetno bolnu, agonijski bolnu zaoku u trulo telo komunistickog raka koji decenijama razjeda nas narod. Dacic bi mogao da se nagodi, njemu ta socijalisticka ideologija ionako ne predstavlja nista do nacin da bude na vlasti, ali povratak monarhije bi izuzetno veliki odjek imao u narodu medju komunistima i njihovom decom. Mi u Srbiji imamo defakto gradjanski rat koji nikada nije zavrsen vec je samo "uspavan" sestdecenijskom komunistickom tiranijom. 

Dosijei svih tajnih policija (Ozna, Udba, DB, itd.) u Beogradu moraju biti otvoreni, imovina koja je pokradena i razdeljena partizanskoj bandi mora biti vracena uz kamatu, komunisticki dzelati (sada vec metuzalemi) moraju biti osudjeni i strpani u zatvor. Bez ovoga ce tranzicija ka slobodnom drustvu Grizli trajati jos dugi niz decenija, ako ne i vekova. Dok bi sa kraljem, iako bi to trenutno bilo bolno i neprijatno, daleko _daleko_ brze mogli da stignemo do slobodnog drustva zato sto bi taj rat najzad bio zaista zavrsen. 

...

A Nikolin tekst je fantastican, svaka cast zaista! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, uros рече

Dosijei svih tajnih policija (Ozna, Udba, DB, itd.) u Beogradu moraju biti otvoreni, imovina koja je pokradena i razdeljena partizanskoj bandi mora biti vracena uz kamatu, komunisticki dzelati (sada vec metuzalemi) moraju biti osudjeni i strpani u zatvor. Bez ovoga ce tranzicija ka slobodnom drustvu Grizli trajati jos dugi niz decenija, ako ne i vekova. Dok bi sa kraljem, iako bi to trenutno bilo bolno i neprijatno, daleko _daleko_ brze mogli da stignemo do slobodnog drustva zato sto bi taj rat najzad bio zaista zavrsen. 

Камо лепе среће. Ништа ми не би било драже него да видим те злотворе у затвору, макар тих пар месеци што им је остало.

  • Волим 1

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, uros рече

Da, samo sto bi povratak (naravno parlametarne) monarhije zadao izuzetno bolnu, agonijski bolnu zaoku u trulo telo komunistickog raka koji decenijama razjeda nas narod. Dacic bi mogao da se nagodi, njemu ta socijalisticka ideologija ionako ne predstavlja nista do nacin da bude na vlasti, ali povratak monarhije bi izuzetno veliki odjek imao u narodu medju komunistima i njihovom decom. Mi u Srbiji imamo defakto gradjanski rat koji nikada nije zavrsen vec je samo "uspavan" sestdecenijskom komunistickom tiranijom. 

Dosijei svih tajnih policija (Ozna, Udba, DB, itd.) u Beogradu moraju biti otvoreni, imovina koja je pokradena i razdeljena partizanskoj bandi mora biti vracena uz kamatu, komunisticki dzelati (sada vec metuzalemi) moraju biti osudjeni i strpani u zatvor. Bez ovoga ce tranzicija ka slobodnom drustvu Grizli trajati jos dugi niz decenija, ako ne i vekova. Dok bi sa kraljem, iako bi to trenutno bilo bolno i neprijatno, daleko _daleko_ brze mogli da stignemo do slobodnog drustva zato sto bi taj rat najzad bio zaista zavrsen. 

...

A Nikolin tekst je fantastican, svaka cast zaista! 

Дотакао си веома занимљиву тачку која ми је пар пута пролазила кроз главу - "културни рат" који се води унутар српског корпуса. Ја мислим да се тај културни рат мора завршити и да неко мора изаћи као побједник ( или да се направи некакво компромисно рјешење ), а да успостављање монархије ту неће ништа урадити. Успостављање монархије, тј., неће и не може бити фактор који ће утицати на исход тог сукоба, већ оно може бити само један од исхода завршетка тог сукоба. Уколико побиједи једна страна која би вољела видјети монархију, наравно. Зато је успостављање монархије један јако битан симболички чин, јер би њено успостављање значило да је побједу за српску душу однијела одређена струја, "школа мишљења". Монархија ту сама по себи не би ништа значила, већ би била само симбол преваге једне струје.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, Paradoksologija рече

Ali jednom sam ga čula i engleski kako priča... reklo bi se da mu nije ni to maternji...

Zaključak: severnokorejski špijun? :D

Ма стара школа МИ6. Прави се мутав да нас завара! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Ћириличар рече

Дотакао си веома занимљиву тачку која ми је пар пута пролазила кроз главу - "културни рат" који се води унутар српског корпуса. Ја мислим да се тај културни рат мора завршити и да неко мора изаћи као побједник ( или да се направи некакво компромисно рјешење ), а да успостављање монархије ту неће ништа урадити. Успостављање монархије, тј., неће и не може бити фактор који ће утицати на исход тог сукоба, већ оно може бити само један од исхода завршетка тог сукоба. Уколико побиједи једна страна која би вољела видјети монархију, наравно. Зато је успостављање монархије један јако битан симболички чин, јер би њено успостављање значило да је побједу за српску душу однијела одређена струја, "школа мишљења". Монархија ту сама по себи не би ништа значила, већ би била само симбол преваге једне струје.

Да, помињали смо већ то - комунизам, социјализам и све сродне идеје морају код нас да прођу осуду и једном заувек буду уништене интелектуално, правно итд.

Ми тај процес никад нисмо прошли.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Grizzly Adams рече

Да, помињали смо већ то - комунизам, социјализам и све сродне идеје морају код нас да прођу осуду и једном заувек буду уништене интелектуално, правно итд.

Ми тај процес никад нисмо прошли.

Када почнемо умјесто Пашића величати Јована Ристића, Слободана Јовановића, можда чак и Милана Стојадиновића, онолико колико, да простиш, оргазмирамо на четнике и партизане - можда бисмо и кренули напријед. И то мало квалитетних што смо имали не испоштовасмо како треба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...