Jump to content

Сахрана или кремирање: Неповратни заборав или вечно памћење

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Рапсоди рече

  А створи Господ Бог човека од праха земаљског .

 Јао Гризли..  " .није свеједно "  кремиран или не....

Кремирање као метафора или симболика  есхатолошког огња .

А шта ако се посветиш  " Свети Гризли "  како мошти да ти целивамо....?12:smeha:

 

Moramo hram kao Svetom Savi da mu podignemo :)

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Grizzly Adams рече

Ја не би да ме целивају кад рикнем... свакаквих људи има...

Ричу бре краве,  још за живота, а људи умиру аман....све ли си заборавио у тој АмериКи :ani_biggrin: 

пре 1 минут, Grizzly Adams рече

Замисли ако је душа свесна после смрти и ја морам све то да гледам, а не могу ништа.

Наравно да је свесна после смрти, али јој је свест другачија, по сведочењима многих нико не пожеле да се врати, нећеш ни ти бити изузетак....:D

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Рапсоди рече

Наравно да је свесна после смрти, али јој је свест другачија, по сведочењима многих нико не пожеле да се врати, нећеш ни ти бити изузетак.

Jedino svedočenje koje je u Svetom Pismu a ne u trećom oku je svedočenje Apostola Pavla koji kaže da ne zna ni da li je bio u telu niti van njega, što znači da ne zna da li duša može postojati van tela.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Paradoksologija рече

Moramo hram kao Svetom Savi da mu podignemo :)

Пре ће бити Вавилонску кулу.....12:smeha:

Скоро је јавна тајна да мошти Св.Саве нису спаљене... 

 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Рапсоди рече

Пре ће бити Вавилонску кулу.....12:smeha:

Скоро је јавна тајна да мошти Св.Саве нису спаљене... 

 

Da, a pošto smo još pod Turcima neće ni da pokažu mošti.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Da, a pošto smo još pod Turcima neće ni da pokažu mošti.

Eeee, da smo još pod Turcima , ali nismo.....

 Друмови ће пожелет Турака, ал` Турака нигде бити неће 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Рапсоди рече

Eeee, da smo još pod Turcima , ali nismo.....

 Друмови ће пожелет Турака, ал` Турака нигде бити неће 

Dobro onda Savu čuvamo  (krijemo) od nas a druge svetiteljske mošti po Crkvama našim ne čuvamo (krijemo)?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Duša je vezana za zemaljsko telo i umire sa telom, vaskrsava duhovni oblik koji je nova tvar i nebeske je stvorene prirode.

Da ne duzimo mnogo, pricali smo na xyz tema o tome, a i o. Sava je o tome mnogo i lepo pisao na svojoj temi ("Pitajte..."). Dusa NE UMIRE SA TELOM. To je svedocenje Crkve kao celine, zasnovano na mnogo tvrdih temelja, em na neizbrojnim iskustvima Otaca i ostalih hriscana.

Tako da... ostavite se psevdoakademskih vratolomija i silogizama, nema u njima zivota...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, obi-wan рече

Da ne duzimo mnogo, pricali smo na xyz tema o tome, a i o. Sava je o tome mnogo i lepo pisao na svojoj temi ("Pitajte..."). Dusa NE UMIRE SA TELOM. To je svedocenje Crkve kao celine, zasnovano na mnogo tvrdih temelja, em na neizbrojnim iskustvima Otaca i ostalih hriscana.

Tako da... ostavite se psevdoakademskih vratolomija i silogizama, nema u njima zivota...

Da ne dužimo mnogo vaskrsavamo ka nova duhovna tela.

Apostol Pavle je o tome pisao mnogo pre o.Save.

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Dakle diskusije i debate su neophodne približavanju Istini a upadanje sa bilo čim van debate i teme nije.

Ništa vas više te debate ne približavaju Istini, nego mi što debatujemo o socijalizmu tamo... :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад бих сад могла да бирам, радије бих да ме кремирају. Да ми не праве фешту од сахране, само да се, ако има ко, помоли за мене и да ме поспу на моје најдраже место на свету.

Не знам шта ће даље бити с душом, али Онај ко зна, је то удесио боље него што ја могу и да појмим. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Da ne dužimo mnogo vaskrsavamo ka nova duhovna tela.

Apostol Pavle je o tome pisao mnogo pre o.Save.

Vaskrsavaju umrla tela (fizikalna) kao nova duhovna tela - kao tela nepropadljiva, za razliku od ovih sad. Kao sto je i Hristos vaskrsao takvim Telom. Daklem, jeste Pavle pisao, ali i to treba da se razume, ne tek tako da se kida iz celine. A da bi se razumelo ipak je potrebno nesto vise od pukog citanja i iscitavanja.

:)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, obi-wan рече

Vaskrsavaju umrla tela (fizikalna) kao nova duhovna tela, tad vec nepropadljiva, za razliku od ovih sad. Kao sto je i Hristos vaskrsao takvim Telom. Daklem, jeste Pavle pisao, ali i to treba da se razume, ne tek tako da se kida iz celine. A da bi se razumelo ipak je potrebno nesto vise od pukog citanja i iscitavanja.

:)

Umiru duševna tela vaskrsavaju duhovna tela.

Duševno telo nosi stari adam a preobraženo i vaskrslo telo nosi Novi Adam Isus Hristos.

I nije prvo duhovno telo pa potom duševno telo,pa ponovo duhovno telo.

Vaskrsava i večno živi duh kojim smo kršteni duševno telo umire na način kao što zasadiš golo zrno i iz njega niče nova tvar duhovno telo.

U poslednje vreme se navodi da je duša nematerijalna te je zbog toga večna, što nije istina, to bi značilo da blagodat nije potrebna barem ne u onom preobraženom smislu što nam pokaza Gospod na Tavoru.

Mnogi navode citat iz postanja gde se veli da je Gospod od praha zemaljskog sačinio telo i u njega udahnuo duh života, te se stoga telo pretvara u prah truli a duh ide Bogu kao nematerijalno večan.

Što Pavle uniptava svojom formulom gde veli nije bilo prvo duhovno, nego je bilo duševno pa duhovno.

Dakle argument da je duša nematerijalna pa zbog toga može da postoji posle smrti nije nikakv argument za pravoslavne pogotovo što mnogi sveti oci odvajaju postojanje od življenja, jedno je postojati postoji i djavdjav ali on nije u Životu, nije u Hristu.

Duh i um imamo u Hristu Životu van toga ima nekog postojanja verovatno ali daleko od toga da ima postojanja koje bi se moglo život nazvati. Zato apostol i govori, ne svoj nego um Hristov imamo.

Imaš na prvoj stranici gde sam izdvojio iz uvodnog teksta gde se veli da je duša besmrtna jer joj je priroda takva.. ja se sa tim ne slažem složeno na takav način.

Eto..

Ako treba reći ću nešto i o samom obliku tela na koji nas Apostol upućuje, jer je oblik tela čovekov proslavljen i nastaviće se i kao Nebeski ali potpuno drugačija nova tvar, te stoga kremirati nekoga ne znači stavljati ga u večni zaborav kako nas ceo intervju upućuje, odnosno nedovoljno jasno razlaže to da kremiranje ne mora nužno značiti verovanje da nećemo vaskrsnuti u ovom obliku tela.

:)

Nema kod mene još ništa jeretičko. :)

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...