Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Vi verujete da je Bog stvorio svet voljom svojom i da je taj svet blagodat.

Vi budući rođeni u toj blagodati koja neće nestati posedujete dušu koja nije materijalna i koja će zato večno živeti.

Vi niste Hrišćani.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Ivan Marković рече

Ako kažeš da je Hristos vasksao na krstu, pa još atemporalno, onda ga em guraš, em falsifikuješ Simvol. Jer, da podsetim, "koji je raspet za nas, u vreme Pontija Pilata i stradao i bio pogreben. I koji je vaskrsao treći dan po Pismu" Dakle, u ovom spornom delu Vjeruju, nema nikakvih atemporalnih odrednica. Sve pršti od temporalnosti. Baš sve. Ako potpisuješ Simvol, potpisuješ i ove reči. Ako ne, tvoja stvar. Slobodan si čovek.

Морам ти признати да ми чини велико задовољство што тебе ово увесељава. Јуче си био нешто много тмуран, и мрзовољан, а данас видим кроз ово „failed again. But, try again...“ да си се орасположио. 

Ако твоје убеђење да ми је пропао аргумент теби причињава толико задовољство, ја долазим у искушење да кажем браво Иване, тако је царе, само се радуј. :)

Ипак пошто ће те и Ава увесељавати бојим се да ти не буде превише. Знаш, у свему треба имати меру па тако и у темпоралности. 

Даклем, да кренемо редом.

Кажеш да ја фалсификујем Вјерују. Ти би мени на овакво нешто брзо одговорио: докажи, цитирај, или ми се извини за клевету! Па хајде! Докажи да га фалсификујем, наведи где сам га фалсификовао. Ти као филолог знаш шта значи та реч? Фалсификовати нешто? Ако не знаш, да те научим. То ти је оно кад узмеш неки документ, а онда нешто у њему преправиш и затим га презентујеш као аутентичан документ. Значи где сам ја фалсификовао Вјерују, љубимиј мој? Шта сам то преправио и теби под нос подтурио говорећи да је то прави Символ Вере?

Што се тиче атемпоралних одредница у цитираном делу Символа. Драги мој, све су ти ово атемпоралне одреднице „распет“, „страдао“, „погребен“, „васкрсао“. То су атемпоралне одреднице јер се тичу Онога који је атемпорално-темпоралан. Дакле, ако верујеш у Њега онда верујеш у то да су ово атемпорално-темпоралне одреднице. Ако не, опет, као што би ти рекао: "твоја ствар. Слободан си човек“ 

Кажеш да се атемпоралне одреднице налазе само тамо где не могу да створе конфузију. Видиш једну ствар, неким људима ствара конфузију вера да је Христос Богочовек. Или да је један Бог, Отац, Син и Свети Дух. А ми тако верујемо и исповедамо, упркос њиховој конфузији. И још много таквих примера. Од када је конфузија или нечија лака збуњивост постала критеријум који ограничава исповедање вере? У којој се богословској школи то учи? „Не смеш то рећи јер ће се људи збунити“. И до којег нивоа нечије збуњивости се треба прилагођавати вера? Да ли да то ограничимо разредима школе, или да на крштењу уведемо психотест, или када наступи пунолетство да на неки начин измеримо коефицијент збуњивости, па да средњу вредност узмемо као границу испод које не сме да се иде? Како то да спроведемо? И како се тога нисмо раније досетили? Ко зна колико је збуњених људи погинуло до сада. 

Када сам поменуо шире богословље, нисам имао на уму савремено богословље него оно „традиционално“, Отачко. :) Ето, на пример, да ли ће ови са минимум средњим коефицијентом збуњивости прихватити Григорија Богослова, Максима, Симеона Новог Богослова, Дионисија, ... итд. Или ће ови ипак прелазити границу процењене средње збуњивости па ћемо морати да за границу узмемо богословље попа Пере из Доње Надоњије јербо он неће никога збунити. И на литургији има да певају само химну Св Сави и сви ће бити срећни и незбуњени. 

Драги Иване, ако Вјерују каже да је васкрсао "у трећи дан по ПИСМУ", дакле, не каже само "у трећи дан", него и "по Писму", а Писмо је темпорално Откривење Божије (за којим у атемпоралном свету Царства Божијег више неће бити потребе). Разумеш шта хоћу да ти кажем? Дакле Васкрсао је у трећи дан по темпоралном рачунању. Али, да питам, ако је тако "у трећи дан", буквалистички (темпорално ограничено), како ти тврдиш да Символ исповеда, да ли то значи да је време протицало за Њега који је умро и тиме прешао у атемпоралну димензију, па да је, стога, између Крста и Васкрсења било неко време (ток времена)?  

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Vedran рече

у трећи дан по ПИСМУ",

Ma to datumsko odredište zbog umrlice od kad do kad trajala.

Treba Ivanu imperatoru ta umrlica mu nedostaje u knjizi umrlih.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ma to datumsko odredište zbog umrlice od kad do kad trajala.

Treba Ivanu imperatoru ta umrlica mu nedostaje u knjizi umrlih.

Nije mu Pilat poslao zbog toga pilat izgubio privilegije silne.

Sreća ima Pismo tačno se vidi u simvolu od kad do kad.

Sad konačno ima trajanje umrlice da ne kaže neko da ima neko besmrtan ovđe... osim duša njihovih nematterijalnih

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Vedran рече

Кажеш да ја фалсификујем Вјерују.

Ne kažem "da falsifikuješ Vjeruju". Kažem "Ako..." Dakle, kondicional. Kao npr. sledeći pogodbeni sklop: ako imam para, ići ću na more" (podrazumeva da ako nemam, neću ići. Sam si citirao, pa pogledaj šta si citirao. Ostalo ću ti odgovoriti naknadno. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ma to datumsko odredište zbog umrlice od kad do kad trajala.

Симпатично ти је ово.

Када бисмо све заједно спојили Крст-Васкрсење (Велики Петак-Васкрс) у богослужбеном смилу, ја мислим да ми уопште не би могли у истој мери да созерцавамо тајну нашег Спасења. То "ново пиво" :) Васкрсења Христовог би нас потпуно опило и не би успели да сагледамо правилно домострој спасења. Неопходно је то да васкрсење буде "у трећи дан", али је оно тако "по писму", иако је на Крсту наступио осми дан, који не пролази. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Vedran рече

 Ето, на пример, да ли ће ови са минимум средњим коефицијентом збуњивости прихватити Григорија Богослова, Максима, Симеона Новог Богослова, Дионисија, ... итд. Или ће ови ипак прелазити границу процењене средње збуњивости па ћемо морати да за границу узмемо богословље попа Пере из Доње Надоњије јербо он неће никога збунити. И на литургији има да певају само химну Св Сави и сви ће бити срећни и незбуњени. 

Ma sve ok. Tresni pred raju De divinis nominibus ili Mojsijev život ili ono apofatičko tvrđenje da Bog ne-postoji (jer nad-postoji)...ili ono "Božiji mrak". Ili slobodno pred raju iznesi sva dela Grigorija Niskog i arepagitski korpus, pored ovih već navedenih...ja ti to ne branim. Sešću, uzeću gvaranu i kokice i posmatrati dešavanja...i nemoj posle da mi se žališ da ti nisam govorio...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Vi niste Hrišćani.

Zasto tako ?

Pricali smo na mnogim temama, uvazavamo sve hriscane raznih denominacija, veruju u Boga na neki svoj nacin, po njihovoj veri i savesti i po namerama srca Bog ce da im sudi , On sve zna , zasto i kako se sve desava, pa , tako i za te' hriscane.

A, sad, za rodjene hriscane iz svoje Crkve kazes, da nisu hriscani. :blush:

Zasto tako ? 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Ivan Marković рече
пре 13 минута, Vedran рече

Кажеш да ја фалсификујем Вјерују.

Ne kažem "da falsifikuješ Vjeruju". Kažem "Ako..." Dakle, kondicional. Kao npr. sledeći pogodbeni sklop: ako imam para, ići ću na more" (podrazumeva da ako nemam, neću ići. Sam si citirao, pa pogledaj šta si citirao. Ostalo ću ti odgovoriti naknadno. 

Умало не рекох mea culpa и не почех да се ударам по прсима. Кад онда опет прочитах. Рекао си ово:

1 hour ago, Ivan Marković рече

Ako kažeš da je Hristos vasksao na krstu, pa još atemporalno, onda ga em guraš, em falsifikuješ Simvol.

Овде се кондиционал односи само на први део (који у ствари и није упитан јер ја и говорим да је то било на Крсту али атемпорално), а закључак из тога кондиционала је да фалсификујем Символ. 

Дакле, за овај твој "кондиционал" би прикладнији био следећи пример. Ожењени човек каже: "Ако се оженим пољубићу своју жену". 

Другим речима, у твоме кондиционалу нема кондиције. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Ivan Marković рече

Ma sve ok. Tresni pred raju De divinis nominibus ili Mojsijev život ili ono apofatičko tvrđenje da Bog ne-postoji (jer nad-postoji)...ili ono "Božiji mrak". Ili slobodno pred raju iznesi sva dela Grigorija Niskog i arepagitski korpus, pored ovih već navedenih...ja ti to ne branim. Sešću, uzeću gvaranu i kokice i posmatrati dešavanja...i nemoj posle da mi se žališ da ti nisam govorio...

Немој да си тако маловеран. Нека раја то неће хтети читати. Али твоје тенденције контроле се опет показују. Ти не би да им се дозволи да читају, ако хоће.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Vedran рече

Ето, на пример, да ли ће ови са минимум средњим коефицијентом збуњивости прихватити Григорија Богослова, Максима, Симеона Новог Богослова, Дионисија, ... итд. Или ће ови ипак прелазити границу процењене средње збуњивости па ћемо морати да за границу узмемо богословље попа Пере из Доње Надоњије

 

пре 2 минута, Ivan Marković рече

Ma sve ok. Tresni pred raju De divinis nominibus ili Mojsijev život ili ono apofatičko tvrđenje da Bog ne-postoji (jer nad-postoji)...ili ono "Božiji mrak". Ili slobodno pred raju iznesi sva dela Grigorija Niskog i arepagitski korpus, pored ovih već navedenih...ja ti to ne branim. Sešću, uzeću gvaranu i kokice i posmatrati dešavanja...i nemoj posle da mi se žališ da ti nisam govorio...

Još bolje. Tresni im umesto svega pomenutog dogmatiku Dimitrija Staniloja. I to još u onom prevodu koji ni @Volim_Sina_Bozjeg ne bi uspeo onako krasno da složi. 

Zamisli da ja sad napravim temu o kvantnoj mehanici i počnem da laicima govorim o hermitskom operatoru, hamiltonijanu, de Brolji Bomovoj interpretaciji talasne funkcije....

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Isus je rekao učeniku da plati porez imperatoru i u njegovo ime.

Nedostaju novci skeleđiji koji prevozi preko.

Imperator kaže imam umrlicu imam novce prevezi Ga.

Skeleđija kaže imaš novce ali nemaš umrlicu.

I sad je bitka jer skeleđija je imperator.

Mora umrlica da ima datum ali  je zapečaćen u Pismu a skeleđija imperator van Pisma.

pa sad ti vidi koliko je simpatično.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...