Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 26 минута, Branka62 рече

:)))

A female chimp with her granddaughter (left) and son (Credit: Fiona Rogers/naturepl.com)

A female chimp with her granddaughter (left) and son (Credit: Fiona Rogers/naturepl.com)

Mora da se i ona porađala sa epiduralom....0703_read

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 21 минута, ana čarnojević рече

Ne bih ja svuda tražila mitove i narative. Ljubav majke prema detetu je sveta i žrtvena po svojoj suštini. Sve ostalo je freak show. Bar za mene. 

Žene su trpele razne stvaru, kulturološki, ali ne možeš trpeti takvu i toliku ljubav koja se oseća prema detetu.

Normalni roditelji vole svoju decu. I ne vidim da je to manje tačno sad kad postoji više izbora i o njima se i priča.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Santi рече

Bukvalno. 

Cenim da su proseravanja poput ,,Moja žena voli naše dete više nego tvoja vaše''  dokaz zaludnosti određenih tipova ličnosti.

Ono, idi uči dete gde zeka pije vodu i gde je pametna glava...

A ako ne radimo to sa decom jer deluje kao nepotrebna dresura - je l' to sledeća velika rasprava o lošem roditeljstvu? :D

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tema je bila navodno kako je Bog kaznio Evu da će u mukama rađati djecu svoju..i to je stvarno tako..nijedna žena ne može bez muke roditi dijete,bilo to sa epiduralnom ili bez,na carski ili prirodno i svaka majka voli svoje dijete..

Ali iz iskustva govorim da je prirodni porođaj najbolji i za ženu i za dijete..rodila sam i na carski i prirodno pa znam.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Isusovo magare рече

Tema je bila navodno kako je Bog kaznio Evu da će u mukama rađati djecu svoju..i to je stvarno tako..nijedna žena ne može bez muke roditi dijete,bilo to sa epiduralnom ili bez,na carski ili prirodno i svaka majka voli svoje dijete..

Ali iz iskustva govorim da je prirodni porođaj najbolji i za ženu i za dijete..rodila sam i na carski i prirodno pa znam.

Pa normalno da je fiziološki proces kod koga nema potrebe za dodatnim intervencijama najčešće najlakši za oboje od ozbiljne operacije... Ali to nije ni bilo sporno.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 8.11.2018. at 9:56, kopitar рече

Može jedno pitanje u vezi vazmenog hvalospjeva uskrsnoj svijeći.

Veličanstveni hvalospjev uskrsnoj svijeći - Exsultet https://www.bitno.net/vjera/formacija/razmisljanje-nad-uskrsnim-hvalospjevom/#.W-Pk6DDO1T4.whatsapp

Tu se spominje ovaj stih:

O, zaista potrebna Adamova grijeha,
što ga smrt Kristova uništi.
O, sretne li krivice,
koja je zavrijedila takvog i tolikog Otkupitelja.

https://www.google.hr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://kaptol.ofs.hr/vazmeni-hvalospjev/&ved=2ahUKEwiB1fnAosTeAhVwlIsKHUKqA-UQFjALegQIAxAB&usg=AOvVaw2NaI71Y9cNaV8CApFD036b&cshid=1541662233400

Pošto je ovo glavni argument jednom katoličkom teologu da Krist nebi imao razloga doći da nije bilo Adamovog pada.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome jer se radi o starom liturgijskom tekstu , možda još od Augustina i Ambrozija?

Ta ideja da Hristos ne bi došao da nije bilo "kvara u sistemu" je izrazito loša. Obesmišljava ideju hrišćanstva o ovaploćenju Boga gdje je Isus Hristos centralna figura hrišćanstva, spona između Boga i čovjeka, prozor u raj, jedini način kako čovjek istinski i najbliže može da spozna Boga. Sad o svemu tome da razmišljam tako da je to sve plod nekakve greške u sistemu, a ne Božanske volje mi je totalno neprihvatljiva. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 8.11.2018. at 11:12, Просечан србенда рече

И онда сконтај да змија пузи по земљи, да жена у мукама рађа а да човек у зноју лица свога стиче хлеб док му проклета земља трње и коров рађа... Јес ти брате свестан шта пишеш и да се при томе грешиш о Божију реч? 

Pa neka puzi, puzi i to vrlo sofisticirano, umije da se penje po drveću, i da pliva, ima izuzetan njuh...no problem. 

Rađanje za žene nekad i sad je nešto potpuno drugačije. Danas je tu epidural koji umanjuje bolove, stručno osoblje koje pratii porode, a ne kao nekad iskusnije žene iz sela, kao i carski rez koji nikakvu muku ne predstavlja, a u mnogim slučajevima spašava život i majke i djeteta, nekad je bez carskog reza značilo da će i majka i beba sigurno da umru....no problem. 

O kakvom znoju i prokletom trnju i korovu pričaš? Kupovina hrane u supermarketima? Razni hemijski aditivi koji sprečavaju bolesti biljaka i omogućavaju rast gdje bi nekad bio izgubljen prinos? Plastenici i sofisticirano navodnjavanje su trnje i korov? Sofisticirane mašine za poljoprivredu? Ljudi su nekada ponaosob  morali sebi sami obezbjeđivati hranu pomoću primitivnih alata, i pri tome su u mnogome zavisili od vremena, jer ako bi im suša uništila usjeve, ostali bi da gladuju i gladovanje je u vrijeme kada je pisac biblije kontemplirao bilo normalno da je takva opšta sudbina čovječanstva za vjek vjekova. o toj muci je on pisao..a ne ovaj luksuz u kome mi uživamo kakav ni judejski car David nije imao kada su ti biblijski stihovi napisani. 

Ne ja sam izuzetno svjestan šta pričam, dok ostali čini mi se ovdje nisu jer vidim da su na ovu temu koju je Grigorije zagrijao svijm komentarom nas**** da se čovjeku zavrti u glavi od muke. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Isusovo magare рече

Ali iz iskustva govorim da je prirodni porođaj najbolji i za ženu i za dijete..rodila sam i na carski i prirodno pa znam.

Moj sin danas ne bi bio živ da nije izvađen hitno carskim rezom. 

Molim lijepo da iskustveno objasniš šta njemu fali to i šta njegovoj majci? Šta su to izgubili time što nisu prošli kroz prirodno rađanje? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Zayron рече

Tamo nije ključna pojavna materijalnost ili nematerijalnost već pojam biti (egzistencije) i bitnosti (esencije).

Тако је. Само се у Бога, по Томи, не разликују суштина или биће и постојање, то јест Божја Суштина се може идентификовати са постојањем. Ни код једног другог бића није тако, па тако ни анђела...томизам још увек није толико далеко од хришћанства као картезијанство али му је утро пут. 

Основни значај Томе је тај што је у потпунисти Бога из Библије потчинио Аристотелу. Ово се дакле више не тиче толико ни анђела, него и самог Бога.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Malo me je Paradoksa :osmeh:, zainteresovala sa pricom oko istrazivanja na ovom polju prirodnog i epiduralnog pododjaja i nasao sam ovu tvrdnju :

"Danas je epiduralna anestezija postala sinonim za lagodan porođaj. Ipak, kao i sve što se kosi sa prirodom, i ovaj vid "obezboljavanja" porođaja nosi izvestan rizik. Osim toga, epiduralna anestezija često usporava i otežava porođaj, a dokazano je i da se u tom slučaju donekle gubi veza između majke i deteta. Na svu sreću, sve je više lekara koji savetuju budućim majkama da se odluče na potpuno prirodan porođaj, ukoliko ne postoje medicinske indikacije koje iziskuju neku drugu intervenciju."

https://www.yumama.com/trudnoca/porodjaj/3003-teorija-bezbolnog-porodjaja.html

(koliko sam izguglao, autor teksta je mozda doc. dr sci. med. Sandra Živanović, nemam 100% sigurnu informaciju)

Ova (doktorka) kaze da je dokazano da postoji donekle gubitak veza izmedju majke i deteta tokom epidurala. Sad, koliko kvantitavno i kvalitativno dolazi do tih problema, pitanje je, ali, sledstveno, kod prirodnog porodjaja nema opasnosti da se desi takva stvar (ili je mnogo manja ).

Sto opet ne znaci, da kasnije tokom daljeg odrastanja i vaspitanja deteta majka ne moze da ima normalan majcinski osecaj i da izgradi kroz ljubav pravilne odnose sa svojim detetom,....(majku mu, pa, nismo bas toliko sadisti i neosecajni, valjda ima i kod nas  nesto malko'  ljubavi ...Just_Cuz_19)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Justin Waters рече

Moj sin danas ne bi bio živ da nije izvađen hitno carskim rezom. 

Molim lijepo da iskustveno objasniš šta njemu fali to i šta njegovoj majci? Šta su to izgubili time što nisu prošli kroz prirodno rađanje? 

Moje najmlađe dete i ja bismo umrli bez hitnog carskog reza. Carski rez je  prilično bezbedna procedura. Ali to je i dalje ozbiljna operacija u kojoj se seče sedam slojeva tkiva, uključujući mišiće, koja nosi rizike, i od koje oporavak može poduže da traje. Moja beba je imala sindrom respiratornog stresa, što je često kod beba rođenih carskim rezom, jer im se prolaskom kroz porođajni kanal ne istisne voda iz pluća. Reći da je fiziološki porođaj bez komplikacija lakši za majku i bebu nije isto što i poreći da je sjajno što carski rez postoji.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Justin Waters рече

Rađanje za žene nekad i sad je nešto potpuno drugačije. Danas je tu epidural koji umanjuje bolove, stručno osoblje koje pratii porode, a ne kao nekad iskusnije žene iz sela, kao i carski rez koji nikakvu muku ne predstavlja, a u mnogim slučajevima spašava život i majke i djeteta, nekad je bez carskog reza značilo da će i majka i beba sigurno da umru....no problem. 

добро утврдили смо да без обзира какве методе примењивали порођај увек прате муке и бол а ту је и одгајање те деце

 

пре 22 минута, Justin Waters рече

O kakvom znoju i prokletom trnju i korovu pričaš?

Запусти њиву па ћеш да видиш да ли неће да се изроди трње и коров?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Malo me je Paradoksa :osmeh:, zainteresovala sa pricom oko istrazivanja na ovom polju prirodnog i epiduralnog pododjaja i nasao sam ovu tvrdnju :

"Danas je epiduralna anestezija postala sinonim za lagodan porođaj. Ipak, kao i sve što se kosi sa prirodom, i ovaj vid "obezboljavanja" porođaja nosi izvestan rizik. Osim toga, epiduralna anestezija često usporava i otežava porođaj, a dokazano je i da se u tom slučaju donekle gubi veza između majke i deteta. Na svu sreću, sve je više lekara koji savetuju budućim majkama da se odluče na potpuno prirodan porođaj, ukoliko ne postoje medicinske indikacije koje iziskuju neku drugu intervenciju."

https://www.yumama.com/trudnoca/porodjaj/3003-teorija-bezbolnog-porodjaja.html

(koliko sam izguglao, autor teksta je mozda doc. dr sci. med. Sandra Živanović, nemam 100% sigurnu informaciju)

Ova (doktorka) kaze da je dokazano da postoji donekle gubitak veza izmedju majke i deteta tokom epidurala. Sad, koliko kvantitavno i kvalitativno dolazi do tih problema, pitanje je, ali, sledstveno, kod prirodnog porodjaja nema opasnosti da se desi takva stvar (ili je mnogo manja ).

Sto opet ne znaci, da kasnije tokom daljeg odrastanja i vaspitanja deteta majka ne moze da ima normalan majcinski osecaj i da izgradi kroz ljubav pravilne odnose sa svojim detetom,....(majku mu, pa, nismo bas toliko sadisti i neosecajni, valjda ima i kod nas  nesto malko'  ljubavi ...Just_Cuz_19)

 

O, Dik Grantli-Rid i njegova rasistička i mizogina ničim potkrepljena ludila i u našem vodećem naučnom časopisu, YuMama... Lepo...

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Paradoksologija рече

O, Dik Grantli-Rid i njegova rasistička i mizogina ničim potkrepljena ludila i u našem vodećem naučnom časopisu, YuMama... Lepo...

Zanimljivo, nisam upoznat.

U svakom slucaju, da li stoji da je dokazano da donekle ima gubitka veze izmedju majke i bebe kod epidurala ? (ko je Sandra Zivanovic koja je napisala ovaj tekst ?)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли је могуће да су Анђели створени од Божије створене светлости (енергије) овога света, и то одмах након Великог праска, и од оне светлости описане у првој слици стварања тј. првом дану, на самом почетку стварања, да буду као неки синови Божји и кнезови овога света, који  створено суштаство, материју, требали да усмере, принесу, Господу Богу...  Међутим, пад Сатане и палих анђела  на самом почетку, усмерио је материју  у деструктивни смер - уместо ка Богу, у смер од Бога - те је Богу остало да материја прогледа (постане свесна) и тако, на тај једини могући начин, врати Богу тј. избави из канџи палих Кнезова овог света.... У то се уклапају сви концепти - и креационизам, али и теорија еволуције, као и комбинована тероија (теорија Божјег промисла) итд...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...