Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 7 часа, Ведран* рече

Аво препоручујем хитну терапију, за опоравак мозга....:)))

На пример, 2 научна John Lennox-a од по сат недељно. 

Ево за почетак овај најновији ... 

Напомена: Овај мислим да ипак није довољно стручан за попа Горана, јер не подржава Куран, као што то чини научник Октар. 

 


 

 

Lenoks je jedan od mojih favorita jer zastupa stav uskladjenosti Biblije i naucnih cinjenica. Ali, i on je iznosio neke argumente protiv evolucije i ne prihvata evoluciju coveka posto u Bibliji pise da je covek stvoren direktno. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Ono što je činjenica je da organizmi imaju sposobnost prilagođavanja radi preživljavanja ostalo su maštarije evulotalibana...0703_read

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Јанко рече

Врт на истоку, шта је било ван врта, ван истока?

To "исток" се преводи само у Септуагинти као исток. У Аквиле имаш "απο αρχηνθεν", што би значило од почетка, у Симаха "εκ πρωτης" што значи "из почетка (из прве)" а у Теодотиона "εν πρωτοις" што би значило "у почетку". Коментатор у Оригеновој Хексапли на основу тога каже ово:"Ex quo manifestissime comprobatur, quod priusquam caelum et terram Deus faceret, paradisum ante condiderat sicut et legitur in hebraeo...

https://archive.org/stream/origenhexapla01unknuoft#page/12

Вулгата преводи ово са:"Plantaverat autem  Dominus Deus paradisum voluptatis a principio..."-превод на зербише:)):"Беше засадио Господ Бог врт жудње од почетка (или у почетку)" https://www.biblestudytools.com/vul/genesis/2.html

 

Тако да твоје питање нема смисла, јер нема ничег ван "истока"...

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Јанко рече

(Узгред: Да ли су Грци скроз грешили или нису о вечној материји ("и Дух Божији дизаше се над водом" пре стварања?!?),

Како пре стварања? А шта ћеш са оним "Берешит бара Елохим хашамајим вет хаарец"? Ово "бара" долази пре помињања воде.

Уосталом, ако имаш икакве дилеме око Бога и воде, не треба ти нека дубинска анализа Писама, довољно ти је да погледаш у Символ вере:

1) Бог је творац неба и земље и свега видљивог и невидљивог.

2) Вода је видљива

3) Бог је дакле творац воде

Заиста се бринем да не упаднете у јерес хермогенијанства и од Бога не направите Платоновог демијурга.

Али ево да те назида Тертулијан:http://www.academia.edu/36602940/Kvint_Septimije_Florens_Tertulijan-Protivu_Hermogena

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Ivan Marković рече

Тако да твоје питање нема смисла, јер нема ничег ван "истока"...

Не могу више да те зовем сотоном, али могу барем Инквизитором од милоште, јер си по разним основама почео да милиш души мојој!:D

Јанково читање је легитимисано употребом у цркви. Имаш у Отаца о Рају на истоку. Сада, једни су га тумачили чисто духовно, док су други говорили о ограђеном врту где нема ничег лошег или злог. Сам пак текст говори о ограђеном простору, зато би могао да одговориш Јанку: Шта је било изван врта?  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Ivan Marković рече

Како пре стварања? А шта ћеш са оним "Берешит бара Елохим хашамајим вет хаарец"? Ово "бара" долази пре помињања воде.

Овим стихом је јако тешко, односно немогуће, доказати стварање ни из чега. Такво тумачење ћемо имати тек са хр Оцима и јеврејским тумачима. Наравно да ја држим да је стварање екс нихило.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Zoran Đurović рече

Јанково читање је легитимисано употребом у цркви.

Али се нећемо у неким стварима позивати на легитимацију употребом у Цркви, а у неким не. Нпр. Јанкова и Џастонова скретања у хермогенијанство (Џастинова и у пантеизам) нити имају библијски нит отачки нит црквени легитимитет. Кад нам нешто код Отаца не одговара, позовемо се на Библију, и вице верса...

пре 12 минута, Zoran Đurović рече

Сам пак текст говори о ограђеном простору,

Где говори?

 

пре 12 минута, Zoran Đurović рече

зато би могао да одговориш Јанку: Шта је било изван врта?  

За сада колко видим, ништа...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наглашавам, врло важно. У фрци сам радим нешто и не могу сваки дан да будем овде. Али ћу свима дати одговоре по овој проблематици (Јанковој) када стигнем и ако их знам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Zoran Đurović рече

Наравно да ја држим да је стварање екс нихило.

Добро да си то рекао лоуд енд клир. Сада види на пп са Јанком и Џастином па пробај да их скренеш са пута којим крећу. Опростиће ти се многи греси:)).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Zoran Đurović рече

Овим стихом је јако тешко, односно немогуће, доказати стварање ни из чега.

Заправо ниси схватио шта сам хтео да кажем Јанку. Каже да се помиње вода пре стварања. Ја кажем да се стварање помиње пре воде. Јес да нигде не пише да је Бог створио воду, али нигде не пише ни да је створио кенгуре....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Ivan Marković рече

Џастином па пробај да их скренеш са пута којим крећу

Neko me trazio?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Кратос рече

Ono što je činjenica je da organizmi imaju sposobnost prilagođavanja radi preživljavanja ostalo su maštarije evulotalibana...0703_read

Šta je sporno u sledećim činjenicama:

- organizmi se međusobno razlikuju po DNK: po broju i rasporedu nizova 4 vrste nukleotida,

- potomci nemaju identičan DNK kao preci, već malo drugačiji..., kombinaciju DNK svojih roditelja, uz po neku mutaciju,

- većina organizama u prirodi umre pre nego što ima priliku da se razmnožava i prenese svoje gene potomcima,

- stoga oni koji su najprilagođeniji za opstanak u datim okolnostima imaju najveće šanse da svoju verziju DNK prenesu dalje na potomke,

- okolnosti za preživljavanje (ekosistem, klima, dostupnost hrane, itd.) se takođe menjaju, što uzrokuje da organizmi sa nekim varijantama DNK nekada više i ne mogu da prežive ("verzije" neke vrste, čitave vrste, pa i grupe vrsta),

- usled navedenih činjenica, DNK jedne generacije neke populacije organizama može biti više ili manje različit od prethodne generacije,

- ne znamo ni za jedan mehanizam koji bi u dužem periodu zaustavio i sprečio akumuliranje promena u potonjim generacijama.

Nije to naravno sve ali da se ne raspisujem dalje dok ne vidim šta je od ovoga sporno.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Ivan Marković рече

Чини ми се да има у Макавејаца

Да, али није ово што ми разумемо под екс нихило. Иако Писмо не говори експлицитно о стварању ни из чега, никако не подржава тезу да је посреди било само обликовање предпостојећег материјала.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...