Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 13 минута, Vedran рече

И тајна није тајна зато што се још није догодила, како си горе написао, него зато што Аврам реално учествује у догађају који се историјски тек има збити. Зато је тајна. Јер да су у питању слике, виђења, замишљања или символи, то не би било никаква тајна. То је потпуно објашњиво, нема ту тајне. Али је тајна зато што је на несхватљив начин Он ту са Аврамом и Аврам с Њим.  

Jer da je drugačije onda se ne bi čudili što su nam pune loodnice "tajni".

Inače svaka čast na kompletnom odgovoru boksidu znam koliko je iskren i pun ljubavi a pogotovo koliko smirenja i strpljenja truda i Hrišćanske nezaboravnosti je utkano u taj odgovor.

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 28 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Imao bi pitanje za O.Zorana.

Na Tavoru Ilija i Mojsije razgovaraju sa preobraženim Hristom o budućim događajima u Jerusalimu. (Hristovo stradanje na Krstu)

Zanima me, da li i njima Hristos govori šta će VIDETI u Jerusalimu tih dana.

Dakle da li je razgovor išao u pravcu da Hristos Iliji i Mojsiju govori ono što je govorio i učenicima o budućem stradanju, da će biti mučen, da će umreti i da će vaskrsnuti i da će sve to učenici i VIDETI.

Ili je malo Mojsija i Iliju obaveštavao šta ima novo na zemlji i tako to......

Hoćeš reći da se za Iliju i Mojsija ovo već dogodilo , smrt na križu i uskrnuće? Nadam se da nisi tako mislio.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, kopitar рече

Hoćeš reći da se za Iliju i Mojsija ovo već dogodilo , smrt na križu i uskrnuće? Nadam se da nisi tako mislio.

Nije to mislio, ali me zanima kako ce o.Zoran znati sta su se Hristos Mojsije i Ilija domundjavali. :))

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Justin Waters рече

Nije to mislio, ali me zanima kako ce o.Zoran znati sta su se Hristos Mojsije i Ilija domundjavali. :))

Zapisano je da razgovaraju o prestojecem dogadjaju, mislim da ih Hristos priprema da budu ucesnici dogadjaja.

Na Krstu je  muceno ubijeno I vaskrslo Carstvo Bozje.

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bokisd рече

I, sad, Avram je doziveo real tu tajnu , a najvise nebeske sile koje stoje oko Svete Trojice i umno sozercavaju Boga, ne znaju o tom dogadjaju, dok se nije dogodio.  Tajna je 'tajna', jer se jos nije dogodila

Pre ce biti sakrivena, to nekako vise prilici tajni. 

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Tako će se pojaviti i Krst na nebu i to pravoslavno ocrtan i izrezbaren, šta ti misliš da će na nebu biti Krst koji tajanstveno i razumljivo isijava kompletno Hristovo ovaploćenje,preobraženje i Vaskrsenje, tako da će ga svi i čustveno razumeti? NE moj prijatelju to će biti oblik Krsta kao što ja na Hramu Svetoga Save samo će biti veći i od čistog zlata i lebdeće na nebu!!!

пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече

Da, da razumem Sin Božji je ustvari Mariju djevu molio da ga ona stvori. razumem hvala ti zamalo da zglajznem u jeres jer sam mislio da Sin Božji nije stvoren nego da je od Oca rođen.

пре 2 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ma nije bre ništa šta je sa tobom, kakva materija, to je bio film bre.

12:smeha:12:smeha::dobro:

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Justin Waters рече

Pre ce biti sakrivena, to nekako vise prilici tajni.

Da, mozda je tacnije i lepse zvuci.

Ali, isto je znacenje, zar ne ? Nesto je sakriveno od pocetka sveta i nama i andjelima i samo Bog zna sta se krije iza te 'tajne' i kada ce se dogoditi .


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mojsije (predstavnik Zakona) i Ilija (predstojatelj Proroka) govore recima Svetog Pisma sta se na Njega sve odnosi, Apostolima se ikonicno i realno prikazuje svedocenje Zakona i Proroka.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Savrsena Tajna je ona tajna u kojoj svi ucestvuju I koju svi iskustveno znaju ali ipak ona ostane tajna.

To nije trik ako je tajna da se pojede zemlja onda se ona ima doista I pojesti a trik ili iluzija jeste ako jedes cokoladu a govoris da jedes zemlju.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Благовесник рече

Mojsije (predstavnik Zakona) i Ilija (predstojatelj proroka) govore recima Svetog Pisma sta se na Njega sve odnosi, Apsotolima se ikonicno i realno pikazuje svedocenje Zakon i Proroka.

A Hristos njima?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Bokisd рече

Da, mozda je tacnije i lepse zvuci.

Ali, isto je znacenje, zar ne ? Nesto je sakriveno od pocetka sveta i nama i andjelima i samo Bog zna sta se krije iza te 'tajne' i kada ce se dogoditi .


 

Osim sto se ovo "dogoditi ne odnosi" na linearan protok vremena. U slucaju Avrama Bog djeliuje iz svoje perspektive, ne iz ljudske On ne mari sto se to ne poklapa sa linearnim protokом vremena. Zato kažem tajna nije zato što se mora dogoditi u linearnom vremenu, već zato što je tajna, sakrivena od ljudi i anđela ne vezano za to kada se ima dogoditi plus ima se dogoditi kada se Bogu izvoli. 

Razmislimo o ovom stihu u Jevandjelju po Jovanu:

Нико се не попе на небо осим онога који сише с неба, Сина човечјега, који је на небу.

Sad kako je to Hristos govorio ucenicima o penjanju na nebo i cak obitavanju Sina Covjecijega na nebu!!, dok se to jos nije dogodilo u linernom protoku vremena?? 

Dakle tajna i kad se dogodi ostaje i dalje tajna. Za pricesce mi pojma nemamo kako dolazi do pretvaranja vina i hljeba u Hristovo tijelo i krv, tajni braka pojma nemamo kako dolazi do misticnog sjedinjenja muza i zene u jedno tijelo, u tajni ispovjesti pojma nemamo kako dolazi do sinergija Duha i covjeka...pojma nemamo kako je Avram mogao svjedociti realnom Hristu, ne poklapa se sa nasim razumjevanjem linearnog vremena, ali zbog toga ne mozemo Bogu spocitavati vremenske prepreke. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Матусал рече

Не можемо разумети ове ствари пошто имамо временску логику. Оваплоћени Логос се јављао као такав и пре времена оваплоћења.

Onda brišeš suštinske razlike između Boga i stvorenog sveta,svet je večan,znači čist pantizam.Drugo u večnosti imaš dva lica koja su bez tela Oca i Duha i Sina koji je od Oca rođen sa telom,i to telom stvorenja a Bog tela nema nego je Duh.Ali evo izbaci mi vreme daj na večnom planu da vidimo el Sin ima telo i pre stvaranja sveta da ili ne?

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И гле, два човјека говораху с њим, а то бијаху Мојсеј и Илија,

 

31

Који се показаше у слави, и говораху о исходу његовом који је имао да се испуни у Јерусалиму.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Vedran рече

А сад на тему.

Да "долазеће Оваплоћење". Да ли је оно за Аврама било долазеће или није? Јесте. Колико година након Аврама се Оваплоћење десило? Значи долазеће је. Али за превечног Бога оно није долазеће. И зато нису потребне слике, замишљања и сличне ствари, јер је то једноставно сусрет са Богом, искакање из окова времена. Као што ми стојимо под Крстом Христовим ових дана (не у сликама него у стварности). Аврам седи на вратима шатора и Бог се јавља на вратима шатора. Мени ово делује као да Бог и Аврам стоје на ивици историје и есхатолошке стварности, на месту сусрета, "на вратима", и Бог не улази у шатор. Аврам седи на вратима, трчи на вратима, и пада Богу пред ноге, на вратима.

И тајна није тајна зато што се још није догодила, како си горе написао, него зато што Аврам реално учествује у догађају који се историјски тек има збити. Зато је тајна. Јер да су у питању слике, виђења, замишљања или символи, то не би било никаква тајна. То је потпуно објашњиво, нема ту тајне. Али је тајна зато што је на несхватљив начин Он ту са Аврамом и Аврам с Њим.

Preskocio sam tvoje direktno obracanje meni. Pokusacu da razumem sto je moguce bolje sve sto si rekao. Hvala na savetima.

Dolazece Ovaplocenje ? Slazes se da se govori o buducem dogadjaju u vremenu i jasno je da kada gledamo iz Avramove perspektive, on gleda na buducnost. Ako vec gleda na buducnost, kroz sadasnje vidjenje,  onda sadasnje, ne  predstavlja realno ono buduce, ....kada kroz sadasnje gleda buduce. To je sasvim logicna stvar.

To je sve iz nase perspektive, tj. Avramove.

Ilarije, samo konstatuje tu stvar. Kroz Coveka kome se poklonio kao Gospodu, on vidi, buduce Ovaplocenje. Ilarije tumaci stvari onakve kakve jesu , kako su se Avramu dogodile. Ako kaze, da je Avram video buduce Ovaplocenje, zbog toga sto se to ( Avramovo ) vidjenje bas tako i nikako drugo i dogodilo, .....kakve veze sada ima kako gleda Bog iz svoje perspektive na ovaj dogadjaj ?

Jer, Bog je i uredio taj dogadjaj tako, da Avram vidi buduce Ovaplocenje. :coolio: Da li ce sada On njemu dodatno da objasnjava da nije tako kako je on video, nego, da mora da vidi iz Njegove perspektive jer, za prevecnog Boga buduce je kao sadasnje. To je Njegova perspektiva , nije nasa, ne delimo je sa Njim.

I, jos, nikom nije recena ta Tajna od vekova sakrivena, sakrivena i od andjela, i sada, ce Bog da se 'lane' pred Avramom o svom ovaplocenju i da ga prebaci iz buducnosti u proslost i da ga aktualizira u Avaramovom vidjenju ? Deluje pomalo, cience-fiction, kao u filmu Povratak u buducnost. :945729:

Ona recenica od Tertulijana :

"Међу анђелима оним, сам Господ Христос се појавио, без оваплоћења, у месу (тј. Телу)"

Zar ne govori ovde slicno i Tertulijan. Nema ovaplocenja, nije se javio Hristos kao pri vremenskom ovaplocenju, nego u mesu, tj. telu obicnog coveka.

I, Tertulijan ne vidi Ovaplocenje kod  javljanju Hrista u telu obicnog coveka Avramu.

Mozemo i postaviti jedno legitimno pitanje. Ako se Hrist zaista javio Avramu kao u svome buducem ovaplocenju, kako i na koji nacin se sjedinio sa tim covekom putem kojeg se javio ?

Svoje telo kod Ovaplocenja je uzeo u Sebe, i postalo je deo Njegove licnosti. I, kasnije nije ga odbacio , nego je u njemu i Vaskrsao. Kako se sjedinio sa tim telom kojim se javio Avramu ? Ako je real ovaploceno javljanje, onda mora da se sjedini sa njim najprisnije. Onamo se sjedinio Duhom svetim u utrobi Bogorodice. Gde je Duh kod ovog sjedinjenja ?

I, sta se desilo kasnije sa tim covekom sa cijim telom je Hrist bio kod Avrama ? Posle svega, je Hrist tek tako izasao iz njega i ovaj je nastavio svoj zivot tek tako.

Znaci, taj 'jadnicak' je prvo bio obican covek, pa je postao Bogocovek ( da niko ne zna kako ) u tim trenucima kada se zbilo vidjenje Avramovo i kada se zavrsio ovaj dogadjaj, opet je postao 'prost' covek i nastavio da zivi normalnim zivotom kao svi mi. :gleda:

To su ti neki problemi, koji se mogu javiti kod ovakvog gledanja na stvari.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Кратос рече

Ali evo izbaci mi vreme daj na večnom planu da vidimo el Sin ima telo i pre stvaranja sveta da ili ne?

Дај ми прво да видимо да ли је Син власник света или није :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...