Jump to content

Саблазни од стране свештених лица - има ли др.одговора осим осуђивања?


Препоручена порука

Nisam ni mislila da se prozivaju imena, jer toga ima već i previše, i na forumu, i u medijima. Ono što je strašno i što odbija, to su pojave, one su samo personifikovane u liku ovog ili onog sveštenika ili vladike. Ja uvijek i želim ako je moguća konstruktivna rasprava bez osuđivanja i ogovaranja. I u naslovu sam istakla da tražimo nešto drugo a ne osuđivanje. Da, bilo je ružno i po mom mišljenju prozivanje po imenu nekih u stvari čestitih vladika i monaha, za njihove greške u javnom nastupu. Smiješno je to porediti sa pedofilijom i sl. prestupima.

Nažalost nije tačno da se to sudi tamo gdje treba... Dakle neki vladike nisu gonjeni krivično ni osuđeni za ono što jeste za krivično gonjenje; a nisu osuđeni ni od crkvenog suda, jer da jesu, ne bi mogli biti u vladičanskom činu i dalje. To čini mnogo veću štetu crkvi, jer se crkva onda svodi na bilo koju društvenu organizaciju, koja dakle pomoću socijalnog kapitala štiti svoje članove, ili, po našim hrišćanskim mjerilima, brine se za svjetsko više nego za Božije.

Nije tačno da su sveštenici isto kao i obični ljudi, oni imaju veću odgovornost po prirodi stvari. Mi dakle odgovaramo za svoje lične grijehe, a oni za svoje grijehe i za upropaštene duše. Sada, u realnom životu, oni odgovaraju za sablazni. Oni de facto tjeraju ljude od crkve. Mi možemo reći da neki ljudi koriste izgovor jer im se ne nameće na svoja pleća tako težak teret kao što je hrišćanski moralni kodeks, ali oni zaista imaju odlično opravdanje, i kažu spremno, i s pravom, kad sveštenik taj-i-taj, ili vladika taj-i-taj to ne čini, to krši, ili je licemjer, što bih se trudio-la ja? Ne možemo reći da to nije logično. Znači sveštenik ti kaže odgovaraćeš za svoje grijehe, nemoj to da činiš, a on čini te ili gore (na stranu to što on ima veću odgovornost, to nešto znači samo nama koji smo vjerujući, one drugesamo odbija od crkve). 

Svi mi svjedočimo svoju vjeru djelima. Ako smo mi loši, ovi koji nas posmaraju, misle, eot oni kao hrišćani nisu takvi kakvi bi trebalo da budu, ali neće odustati od vejre ili crkve zbog toga. Mi lično ćemo ih razočarati, i ništa više od toga Ali kad radi to isto pripadnik klira, onda zaista s pravom ljudi se gnušaju takvog licemjerja i podlosti, i neće da idu u 'njihovu' crkvu.

Nisu samo prestupi u vidu 'činjenja', nego i 'nečinjenja' koje za posljedice ima neku štetu za ljude. Primjer ovog nesretnog dječaka gdje je s pravom crkva prozvana, novinari su koristili svjetovnu logiku (obaveza), a mi znamo da je moralna obaveza, zapovijest Gospodnja nešto još veće i važnije. Nemilosrđe, propuštanje da se efektivno pomogne ljudima direktno šteti ugledu crkve i volji naroda da joj priđe. I obratno, gdje postoji milosrđe i pomaganje potrebitima od strane crkve, to im na djelu svjedoči ljubav koju je Gospod zapovjedio.

Vjerovatno je tačno da ima i naše odgovornosti, nas, laika, jer idemo linijom manjeg otpora, jer se bojimo autoriteta, imamo iracionalan strah od sveštenog lica i sl. Imamo mi svi odgovornosti, naravno, mi ne smijemo zatvarati oči pred nepravdom, ma ko da je čini, Hrišćani su oni koji su uvijek imali hrabrosti da se bore za pravdu protiv zemaljskih, pa ako treba, i crkvenih autoriteta. Drugo, mi kao zajednica smo tu takođe da budemo crkva, da mi imamo zajednicu podrške, da mi budemo humani...

I naravno, da se molimo. Ali potrebna su i vjera i djela.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 61
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

3 hours ago, "Tamo daleko" рече

Treba usmeriti svoju energiju, datu nam od Boga na to da svedocimo nasu spasonosnu veru Pravoslavnu najbolje sto mozemo, kako bi licnim primerom ohrabrili nasu decu I nove narastaje da zarone u dubine I visine vaskrsne radosti koju nam je omogucio Hristos, BogoCovek!

A onda ti mladi naraštaji vide i čuju šta rade (ne naravno svi) oni prvi među jednakima.....i uruše sav vaš napor.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јасно је да постоји очекивање да пример свештеници буду више морални него ми остали. Свештенички чин наравно мора доказати да је достојан угледа и поверења које положај захтјева. То значи да озбиљност овиси на ком се положају сједи, а ође је стога још горе ако свештеник или судија зезају се пијани на улици. Мој лични став је да се људи из цркве требају појавити као пример и да свако одговара само за себе...Боже мој и они су од крви и меса (људи).

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

26 minutes ago, Дијана. рече

Nije tačno da su sveštenici isto kao i obični ljudi, oni imaju veću odgovornost po prirodi stvari. Mi dakle odgovaramo za svoje lične grijehe, a oni za svoje grijehe i za upropaštene duše. Sada, u realnom životu, oni odgovaraju za sablazni. Oni de facto tjeraju ljude od crkve.

Слажем и не слажем. Слажем се да имају већу одговорност. Де-факто нико не може да ме отера од цркве (свако одрасло чељаде) до саму себе.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Рапсоди рече

12:smeha: A bre Arso  originalno nema šta .....u podrum pića ili vinski ....:) 

U neki podrum sa jednim prozorom koji gleda - nigde narocito ...

I tu bi kako kakva vocka koja trune poceo da vri ...  A posle znate vec ... Kazan !    :smeh1:

Salim se malo ... Ali da ... Ni sama Crkva ne postuje svoj zakon ... I onda je logicno da ona gubi svoj kredibilitet . 

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад би се закони примењивали па да се казне сви који не посте, нису били на 3 Литургије, ко би остао у Цркви ?

Сваки свештеник мора знати да има већу одговорност коју је добио уз благодат. Рече ми давно један човјек : Ја могу да шверцујем, коцкам, направим хаос у кафани и да ујутро сасвим нормално дођем по хљеб и новине. А то вама поповима не приличи и народ би о томе причао данима и додавао и што није било.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, о.Небојша рече

Кад би се закони примењивали па да се казне сви који не посте, нису били на 3 Литургије, ко би остао у Цркви ?

Ali , Oce ... Onaj ko bi zaista zeleo tu i da ostane bi morao da se potrudi ... Jer nije poenta samo napuniti crkvu  ljudima ili skolu djacima ... Vec je cilj da se oni potrude , ne bi li nesto naucili ... U suprotnom se , kao sto rekoh , gubi kredibilitet te institucije ... 

 

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Тања1 рече

Слажем и не слажем. Слажем се да имају већу одговорност. Де-факто нико не може да ме отера од цркве (свако одрасло чељаде) до саму себе.

Da, ali mi smo 'utvrđeni u vjeri', mi u crkvi tražimo Gospoda i samo u njega gledamo, a početnici ili ateisti posmatraju kritički, vide ljude, ovo, ono... I još i ono što si prethodno rekla, da položaj sveštenika podrazumijeva odr. ugled u društvu, bez obzira na vjerski profil bilo kog posmatrača, koji zahtjeva od njega moralnu odgovornost, jer on služi za primjer, kao i sudija, ljekar, učitelj, soc.radnik... dakle društveni ugled, nevezano za vjeru i zapovijesti...

Evo iz prve ruke, ono o čemu pričam. Ateisti i oni koji bi možda prišli crkvi crkvu isključivo posmatraju kroz klir, oni još nemaju pojma da 'svi smo mi crkva', itd.

 

1 hour ago, VaSa110 рече

 

5 hours ago, "Tamo daleko" рече

Treba usmeriti svoju energiju, datu nam od Boga na to da svedocimo nasu spasonosnu veru Pravoslavnu najbolje sto mozemo, kako bi licnim primerom ohrabrili nasu decu I nove narastaje da zarone u dubine I visine vaskrsne radosti koju nam je omogucio Hristos, BogoCovek!

A onda ti mladi naraštaji vide i čuju šta rade (ne naravno svi) oni prvi među jednakima.....i uruše sav vaš napor.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свештеници су људи који требају да престављају спону између Бога и нас, обичних људи и требало би да дају позитиван пример другим људима у сваким ситуацијама.

Са друге стране, ти свештеници су људи потекли са овог нашег подручја и не могу бити "бели анђели". 

Треба прво да погледамо и себе и да схватимо да и ми нисмо "анђели" И да не можемо да очекујемо да су свештеници бољи од нас. Једноставно има их разних, као и у целом друштву.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

45 minutes ago, Дијана. рече

Da, ali mi smo 'utvrđeni u vjeri', mi u crkvi tražimo Gospoda i samo u njega gledamo, a početnici ili ateisti posmatraju kritički, vide ljude, ovo, ono...

Можда си ти занавек утврђена у вери, сестро, нисам ни ја сваштојед, кратковида и наивна, молитвама се утврђујем у вери и свакодневно...али некад посматрам другачије...а није да се не ТРУДИМ да не обраћам пажњу на спољну лепоту више него на лепоту душе...понекад као да сам тек ушла у храм. Знате.

Из Пролога

Ко по свету ходи ко по старом гробљу,
O људима мисли ко o слабом робљу,
O пет земних копна ка o пет гумана,
Ka o пет локава o пет океана —
Том је Христос мера, ким сс вечност мери.
Те се мере држи утврђен у вери,
Ко ту меру позна, одустат је неће,
Јер за тајне света другу наћи неће;
Свака друга мера, поред све напреге
He стиже до Алфе нити до Омеге,
Но вара ко месец што по води гмиже.
A личи да до дна, до дна воде стиже.

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

43 minutes ago, Arsenija рече

Ali , Oce ... Onaj ko bi zaista zeleo tu i da ostane bi morao da se potrudi ... Jer nije poenta samo napuniti crkvu  ljudima ili skolu djacima ... Vec je cilj da se oni potrude , ne bi li nesto naucili ... U suprotnom se , kao sto rekoh , gubi kredibilitet te institucije ... 

 

Кад би у школама остали они који воле да уче, неке би се затвориле.:mahmah:

Не мислим да Црква треба да занемарује квалитет, али не може све одједном. Као 90'их људи прилимили свештеника у дом за водицу, после им дошао други свештеник, изгрдио их што немају кандило да гори пред славском иконом, што нису редовни у цркви, не посте све постове, нису вјенчани, наводио им каноне , пријетио паклом, они му се захвалили и наставили по старом.

Нема ту неке мудрости, ко је свјестан свог позива неће правити глупости, као што као грађанин неће чинити прекршаје и кривична дјела. Не из страха од законе, него из своје воље да чини добро и клони се од зла.

Некада је била контрола сеоских свештеника, да се види да ли редовно служе Литургију , а онда је неко паметно рекао да ако не пожели да служи једном седмично, не може га никаква казна на то натјерати. А и само служење под морањем је :coolio:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помаже Бог. Опростите, али морам да се укључим у дебату пошто сам свештеник. Ја сам први много осуђивао свештенике и монахе, док и сам нисам "обукао" мантију. Тешко је то објаснити. Оном нечастивом је много лакше да сломи једног свештеника, и да преко њега саблазни 1000 људи, него да слама 1000 људи једног по једног. Свештеници стварно имају велика искушења, и сталне унутрашње борбе. Са друге стране некада имам осјећај да сам нечастиви шапуће људима шта ружно а кажу за слуге олтара. Чувати душу најприје треба, пазити се осуде и злих ријечи. Како судимо, нако ће нам се и судити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Što se tiče nas vjernih, mi možemo biti potreseni, šokirani (sablažnjeni), ali nama je takođe zapovjeđeno neosuđivanje i za nas je duhovno štetno da osuđujemo pripadnike klira, jer 'ko smo mi da sudimo tuđem sluzi', i od njega će se svakako 'više tražiti'. Mi zatvaramo oči da ne bismo sudili normalnim ljudskim sudom, i da ne bismo posumnjali u valjanost tajni. 'Grešan pop, nije grešna njegova molitva' - citat koji se pripisuje sv.Savi, i vl. Nikolaj mislim ima poučnu pričicu o tome kako rđavom čovjeku-svešteniku nije uskraćena blagodat koju je dobio stupanjem u čin. To je jasno i ima npr. u ovom članku taj stav jasno iznesen, "Ко врши Тајну Светог Причешћа? Они који приступају Светим Даровима не треба наивно да мисле да се та велика Тајна врши благодарећи личним врлинама свештенослужитеља. Њу врши сва Црква на челу са Христом. А свештеник, био грешник или свет, – само је честица [делић] Цркве и без ње [или ван ње] не може да свештенодејствује."  Ali je tu napomenuto i kako to djeluje na druge ljude, koji nisu crkveni, nisu utvrđeni u vjeri i sl.  "Читалац је вероватно имао прилике да чује од малограђана изјаве као што су „верујем у Бога, али поповима не верујем“, „код куће се молим, али у цркву не идем, јер су сви свештеници варалице“, „сви они у храму грешнији су од мене: шта ћу ја тамо“. А богоборни атеисти говоре још одређеније." link

Zaista svi kao hrišćani imamo odgovornost da budemo 'svjetlost svijetu', i ne treba da se bavimo tuđim grijesima. Samo, ja lično sam čula od mnogih ljudi koje cijenim i koji su izuzetni ljudi po svojim duševnim i moralnim kvalitetima upravo ovakve tvrdnje.. uopšte ne moraju da budu ateisti. Možda na nesvjesnom nivou jesu to samo izgovori, i vjerovatno ima tu i neka duhovna zakonitost, ali činjenica je da to ljude odbija od crkve, od broda spasenja...

Ne znam šta se može učiniti...Ja u takvim prilikama pokušam da objasnim da zaista ima divnih sveštenika, u stvari vise nego ovih losih koji jedino vise 'upadaju u oci', opišem primjere koje znam, naročito ako ih i oni znaju; ukažem na svijetle primjere među monaštvom, pa među episkopima... objasnim šta je meni vjera u životu značila, kako je promijenila moj život, moju porodicu... pokušam da objasnim da toga nema bez crkve, da se može naći druga crkva ako u ovoj nešto ne odgovara. Kad čovjek ojača duhovno, on će izgubiti potrebu da sudi, pa i da primjećuje te stvari. ali dok ne ojača, trebaju svijetli primjeri međ' pastirima, stvarna so zemlje, svjetlost svijetu, da ljude u ovo vrijeme bezboštva i moralnog cinizma privuku Hristovom nauku i crkvi...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

14 minutes ago, Отац Богдан рече

Помаже Бог

Бог ти помого и добро нам дошао! :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

15 minutes ago, Отац Богдан рече

 Оном нечастивом је много лакше да сломи једног свештеника, и да преко њега саблазни 1000 људи, него да слама 1000 људи једног по једног. Свештеници стварно имају велика искушења, и сталне унутрашње борбе. Са друге стране некада имам осјећај да сам нечастиви шапуће људима шта ружно а кажу за слуге олтара. Чувати душу најприје треба, пазити се осуде и злих ријечи. Како судимо, нако ће нам се и судити.

Bog vam pomogao, oče! Hvala na sažetom i tačnom zaključku

Upravo u tome jeste poenta: 'Onaj' napada naravno sve Hristove sluge, tim prije sveštenike i episkope. Upravo zato što će sabazniti 1000! 

Neće vjerni biti sablažnjeni, niti će osuđivati, jer jako dobro znaju ovo zadnje što ste rekli. Ali tih hiljadu malovjernih, mlakih, nepobožnih, njih hoće, i možda udaljiti od vjere i crkve...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...