Jump to content

Саблазни од стране свештених лица - има ли др.одговора осим осуђивања?


Препоручена порука

Помаже Бог. Опростите, али морам да се укључим у дебату пошто сам свештеник. Ја сам први много осуђивао свештенике и монахе, док и сам нисам "обукао" мантију. Тешко је то објаснити. Оном нечастивом је много лакше да сломи једног свештеника, и да преко њега саблазни 1000 људи, него да слама 1000 људи једног по једног. Свештеници стварно имају велика искушења, и сталне унутрашње борбе. Са друге стране некада имам осјећај да сам нечастиви шапуће људима шта ружно а кажу за слуге олтара. Чувати душу најприје треба, пазити се осуде и злих ријечи. Како судимо, нако ће нам се и судити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 67
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Što se tiče nas vjernih, mi možemo biti potreseni, šokirani (sablažnjeni), ali nama je takođe zapovjeđeno neosuđivanje i za nas je duhovno štetno da osuđujemo pripadnike klira, jer 'ko smo mi da sudimo tuđem sluzi', i od njega će se svakako 'više tražiti'. Mi zatvaramo oči da ne bismo sudili normalnim ljudskim sudom, i da ne bismo posumnjali u valjanost tajni. 'Grešan pop, nije grešna njegova molitva' - citat koji se pripisuje sv.Savi, i vl. Nikolaj mislim ima poučnu pričicu o tome kako rđavom čovjeku-svešteniku nije uskraćena blagodat koju je dobio stupanjem u čin. To je jasno i ima npr. u ovom članku taj stav jasno iznesen, "Ко врши Тајну Светог Причешћа? Они који приступају Светим Даровима не треба наивно да мисле да се та велика Тајна врши благодарећи личним врлинама свештенослужитеља. Њу врши сва Црква на челу са Христом. А свештеник, био грешник или свет, – само је честица [делић] Цркве и без ње [или ван ње] не може да свештенодејствује."  Ali je tu napomenuto i kako to djeluje na druge ljude, koji nisu crkveni, nisu utvrđeni u vjeri i sl.  "Читалац је вероватно имао прилике да чује од малограђана изјаве као што су „верујем у Бога, али поповима не верујем“, „код куће се молим, али у цркву не идем, јер су сви свештеници варалице“, „сви они у храму грешнији су од мене: шта ћу ја тамо“. А богоборни атеисти говоре још одређеније." link

Zaista svi kao hrišćani imamo odgovornost da budemo 'svjetlost svijetu', i ne treba da se bavimo tuđim grijesima. Samo, ja lično sam čula od mnogih ljudi koje cijenim i koji su izuzetni ljudi po svojim duševnim i moralnim kvalitetima upravo ovakve tvrdnje.. uopšte ne moraju da budu ateisti. Možda na nesvjesnom nivou jesu to samo izgovori, i vjerovatno ima tu i neka duhovna zakonitost, ali činjenica je da to ljude odbija od crkve, od broda spasenja...

Ne znam šta se može učiniti...Ja u takvim prilikama pokušam da objasnim da zaista ima divnih sveštenika, u stvari vise nego ovih losih koji jedino vise 'upadaju u oci', opišem primjere koje znam, naročito ako ih i oni znaju; ukažem na svijetle primjere među monaštvom, pa među episkopima... objasnim šta je meni vjera u životu značila, kako je promijenila moj život, moju porodicu... pokušam da objasnim da toga nema bez crkve, da se može naći druga crkva ako u ovoj nešto ne odgovara. Kad čovjek ojača duhovno, on će izgubiti potrebu da sudi, pa i da primjećuje te stvari. ali dok ne ojača, trebaju svijetli primjeri međ' pastirima, stvarna so zemlje, svjetlost svijetu, da ljude u ovo vrijeme bezboštva i moralnog cinizma privuku Hristovom nauku i crkvi...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

14 minutes ago, Отац Богдан рече

Помаже Бог

Бог ти помого и добро нам дошао! :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

15 minutes ago, Отац Богдан рече

 Оном нечастивом је много лакше да сломи једног свештеника, и да преко њега саблазни 1000 људи, него да слама 1000 људи једног по једног. Свештеници стварно имају велика искушења, и сталне унутрашње борбе. Са друге стране некада имам осјећај да сам нечастиви шапуће људима шта ружно а кажу за слуге олтара. Чувати душу најприје треба, пазити се осуде и злих ријечи. Како судимо, нако ће нам се и судити.

Bog vam pomogao, oče! Hvala na sažetom i tačnom zaključku

Upravo u tome jeste poenta: 'Onaj' napada naravno sve Hristove sluge, tim prije sveštenike i episkope. Upravo zato što će sabazniti 1000! 

Neće vjerni biti sablažnjeni, niti će osuđivati, jer jako dobro znaju ovo zadnje što ste rekli. Ali tih hiljadu malovjernih, mlakih, nepobožnih, njih hoće, i možda udaljiti od vjere i crkve...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сестро драга Дијана, вјеруј ми да већина свештеника има проблема са дијабетесом, желуцом, притиском, и свим осталим болестима које настају из те унутрашње борбе. Оно што најтеже падне свештенику што их пљују људи који са њима никада нису кафу попили. Не знају како је свештенику када види људе на самрти а потпуно незаинтересоване за спасење. Када дође човјек на исповјест потпуно хладан. Дође реда ради. Ти причаш, а као да зиду причаш и на крају наравно ниси по нечијим мјерилима ни солидан свештеник. Важнија је фарма, и парови и све остало осим Бога. На крају се свештеник не дај Боже умори и дигне руке од борбе. То је жалосно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

48 minutes ago, Ненад. рече

Треба прво да погледамо и себе и да схватимо да и ми нисмо "анђели" И да не можемо да очекујемо да су свештеници бољи од нас. Једноставно има их разних, као и у целом друштву.

Ovo bukvalno znači da i ja (ateista) mogu bez ikakvih problema da budem sveštenik, jer jelte ne možemo da očekujemo.......

A od koga onda da očekujemo da bude bolji od nas i čemu uopšte sveštenici?

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 hours ago, verum est in beer рече

Мислиш да ће свештеник ако направи неки грех да се више "пече" у паклу од неког цивила?

Oce. "Jer kome se vise da, vise mu se i trazi". To je bar jasno k`o dan, sa darovima Duha Svetog nema sprdnje i zafrkancije.

Izvin`te sto ovako upadam na temu, uglavnom na ovakvim temama nisam dobrodosao...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Размишљати о чину било свештеника, или монаха без призива Божијег је немогуће. Бог даје свој благослов за чин свештеника коме зна да треба. Свакоме бог даје различите дарове. Неко је писац, доктор, астронаут, а неко свештеник. Свештеник је слуга Бога и своје пастве. Цијели живот се бори да свједочи Господа. Наравно, да пада и устаје. Наравно да је сваки свештеник завршио богословију, данас већина и  факлтет, што значи да је посветио скоро десет година свог живота изучавајући ријеч Божију, спремајући се да је пренесе народ. Колико ће себе да подари својој пастви то зависи од човјека до човјека. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оче Богдане, оче, има ту мало и измене духа у Србској Православној Цркви, некада су наши архијереји и јереји предводили Србство у борби за слободу, позивајући на устаничку Србију или као поп Миле Јововић у Никшић, улетео међу Турке са крстом и јатаганом...:).Данас не смемо ни да их поменемо, имају се друга велика искушња и сталне унутрашње борбе у желуцу...:mazenje:А имали смо јунаке носили барјак Христа и барјак слободе Светог Саве, били живи спаљивани, данас  види се по плодовима какви смо...Него, да вас Бог поживи!

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, obi-wan рече

Oce. "Jer kome se vise da, vise mu se i trazi". To je bar jasno k`o dan, sa darovima Duha Svetog nema sprdnje i zafrkancije.

Izvin`te sto ovako upadam na temu, uglavnom na ovakvim temama nisam dobrodosao...

Сада не знам да ли си ме ословио са оче или си рекао хоће :) Шала наравно.

Потпуно се слажем да нема спрдње и зафрканције са даровима Духа Светога, зато и кажем да сваки крштени човек има много већу одговорност од некрштеног, баш због тога јер је добио печат дара Духа Светога. Нема више ни свештеника ни народа, сви смо једно у Христу и сви одговарамо.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, verum est in beer рече

Сада не знам да ли си ме ословио са оче или си рекао хоће :) Шала наравно.

Потпуно се слажем да нема спрдње и зафрканције са даровима Духа Светога, зато и кажем да сваки крштени човек има много већу одговорност од некрштеног, баш због тога јер је добио печат дара Духа Светога. Нема више ни свештеника ни народа, сви смо једно у Христу и сви одговарамо.

Svestenik u odnosu na obicnog krstenog coveka ima odgovornost uvecanu geometrijskom progresijom. Nista manje od toga. E sad, kad znamo kakva je svih nas hriscana ta opsta odgovornost, onda zamisli kolika je tek svestenicka. A tek vladicanska, ne moze da se objasni recima...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чини ми се да је била лакша борба са Турцима,него данас са медијима, фармом, грандом, дрогом, алкохолом, незаинтересованошћу. Узгред, Србин сам из Босне тако ми јатаган није стран 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Отац Богдан рече

Србин сам из Босне

Odakle oče Bogdane? Poznajem jednog mladog, ali jako dobrog sveštenika koji se zove Bogdan. :)

 

 

Oprostite što spamujem 

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...