Jump to content

Саблазни од стране свештених лица - има ли др.одговора осим осуђивања?


Препоручена порука

19 hours ago, obi-wan рече

Svestenik u odnosu na obicnog krstenog coveka ima odgovornost uvecanu geometrijskom progresijom. Nista manje od toga. E sad, kad znamo kakva je svih nas hriscana ta opsta odgovornost, onda zamisli kolika je tek svestenicka. A tek vladicanska, ne moze da se objasni recima...

Знаш како брате, сво моје писање овде није у смислу да браним владике и свештенике или да мерим чији је какав грех, већ пишем у сасвим другом смислу, а тај смисао је да не дозвољавам блицевима, куририма и осталим "брижним" медијима и људима да пљују по Цркви. Морају да се раздвоје добронамерна и злонамерна критиковања, али овде код нас у земљи Србији, махом људи потпадају под ова злонамерна критиковања и онда се деси да по медијима, неким форумима и у личном контакту видимо или чујемо од људи како су се разочарали у Цркву, а никада пре нису ни ушли у исту или су верници по потреби. Зато је танка линија између те злонамерне и добронамерне критике, где људи и добронамерну критику могу да виде као нешто што их као одваја од цркве. Пример, ти и ја знамо шта се све дешава у Цркви, доживели смо свашта, али ништа не може да нас одвоји од исте. Е сада, ако ти и ја причамо како је неки владика или свештеник, урадио неку ствар, а нама је то не неважно, већ нас једноставно не може одвојити од Цркве, док неко са стране слуша, може да се саблазни и да га одвоји од цркве, јер једноставно још није утврђен у вери.

Друга ствар, одговорност је и на свима нама јер ћутимо (писање по форумима и коментарима на медијима не рачунам). Када би подигли свој глас и када би рекли шта нам смета, директно се обраћајући њима, мислим да би била другачија прича. Исто, када би теолози дигли свој глас, другачија слика би била, а не да многи ћуте, само да би се ухлебили, тј. ушли у чин, а после уђу у њихову колотечину и тако у круг.

О владикама и свештеницима можемо до следеће године да причамо, али ће они тако све док их неко са љубављу не продрма и тргне их из њихове лагодности. Можда би тиме учинили и добро дело, пошто смо браћу вратили на прави пут, а то је велика ствар.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 67
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

7 hours ago, Јелена011 рече

Tu postoji samo jedan mali problemcic -retki su zreli ljudi, jako.

@Tomo, tvoj pristup ima jednu manu -ti si osudio njega, drzavsi mu lekciju i upiruci prstom da mu dokazes njegov greh. A nista nisi uradio, strast u njemu je i dalje tu. Osuđivanje onih koji osuđuju je isto osuda, a i drzanje lekcija o tome je gordost tako da ne bi delovalo na duge staze.

Nazalost, nismo zreli ljudi, sve drugo je sekundarno.

Tacno, ali dosledno primenjivanje sankcija pomaze deci i ljudima da sazrele. Zato kazem da je kazna dobra, naravno podrazumevam da je primerena i u skladu sa pravilima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

20 hours ago, Дијана. рече

Da, ali mi smo 'utvrđeni u vjeri', mi u crkvi tražimo Gospoda i samo u njega gledamo, a početnici ili ateisti posmatraju kritički, vide ljude, ovo, ono... I još i ono što si prethodno rekla, da položaj sveštenika podrazumijeva odr. ugled u društvu, bez obzira na vjerski profil bilo kog posmatrača, koji zahtjeva od njega moralnu odgovornost, jer on služi za primjer, kao i sudija, ljekar, učitelj, soc.radnik... dakle društveni ugled, nevezano za vjeru i zapovijesti...

Evo iz prve ruke, ono o čemu pričam. Ateisti i oni koji bi možda prišli crkvi crkvu isključivo posmatraju kroz klir, oni još nemaju pojma da 'svi smo mi crkva', itd.

 

 

 

Draga Dijana,

Mislis li da su "utvrdjeni u veri" koji traze Gospoda, zaista utvrdjeni svojim snagama, inteligencijijom, otvorenoscu za onostrano? Ili treba da se podsetimo da je vera Dar Boziji I ona nije statican saputnik u nasem zivotu, vec dinamican, koliko I citav kosmos; sve sto si rekla je sasvim u redu, ali nemoj ogranicavati Pravoslavlje na ideoloske principe, vec kao sto Oci rekose: Pravoslavlje je "samo" naj-autenticniji hriscanski nacin zivota, koji obavezuje svakog, bez razlike (klir, mirjane, Crkvu Hristovu),  da po meri rasta u Hristu--svedoci tu nasu veru, dakle I ateistima I agnosticima I I I ...;

Posto sam sigurna da znas "definiciju" pojma ateizma I odlike ateista, onda ne mozes svu odgovornost, pa makar to bilo I inicijalno prilazenje/otvaranje za duhovne dimenzije bica, dakle ne mozes preneti tu odgovornost najvise na  klir koji je po vama prvi na udaru, nesto poput cuvara hrama kada naidju ateisti I neverujuci uopste. Mislim da su vece sanse jednom ateisti da kroz licnost drugog dodje u poznanje vere jer on sam mozda nece ni prici crkvi niti svesteniku zbog svojih predubedjenja koje gaji poodavno... Naprotiv, svi znamo da se darovi Boziji, blagodacu dobijaju kroz drugoga; gle kako nas On upucuje jedni na druge.... utvrdjujuci u nama 2 glavne Zapovesti o ljubavi....

Poenta bi bila, da se ostavimo upiranja prstiju na tog I takvog drugog I to na nehriscanski nacin (u sustini), premda svi lebdimo na klackalici poslusnosti majci Crkvi I hriscanskog aktivizma (polaganje prava da se glasno I jasno kaze sopstveni stav, pa makar I po cenu otvorenog gresenja);

Citajmo Jevandjelje, zivimo Jevandjelski, drzimo se I snazimo evharistijskim zivotom u Crkvi I sve ce nam biti kazano kako da propovedamo, ispovedamo I cuvamo nase sveto Pravoslavlje! Gle toliki Svetitelji nam otvorise put ka jedinom Putu, pa necemo se valjda spasiti samo Ti I ja, vec se molimo da se ceo stvoreni svet spase u Njemu! Kada Ti I ja budemo svete, bice I nasi oci, svestenici I vladike. Naravno ovo je receno alegoricno Ti I ja, ali se odnosi na sve krstene, obucene u Hrista. Samo kroz zrtvenu ljubav prema tom drugom cemo nazreti spasenje kojem tezimo.

Nemojte me pogresno shvatiti, ali s obzirom da imam 4 dece, sklona sam da potvrdim da je batina iz Raja izasla, tako da u principu nemam nista protiv vase pozivnice na konstruktivne rasprave/misljenja o kliru u nasoj Crkvi, dakle ako dozivljavate nas klir kao svoju decu, pa onda I karanje sluzi u pedagoske svrhe, ali pazite se, pazite svoje srce I uvek se setite price o bludnici na koju su svi njeni bliznji bili spremni baciti kamen I kamenovati je do smrti (zbog takvog postovanja zakona), ali nas Spasitelj kaze a koji od vas nema greha!?

Molite se za sav klir I verni narod, to je liturgijski "iskorak"  koji mozemo I trebamo ciniti, a sve drugo prepustite drugima.....cuvajte Vasu dusu I srce. Trebace Vam, kao I Vasim bliznjima.

Oprostite na mnogorecju...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 hours ago, verum est in beer рече

тај смисао је да не дозвољавам блицевима, куририма и осталим "брижним" медијима и људима да пљују по Цркви

A kako im to ne dozvoljavas? Oces li da im zabranis da pisu te bljuzgarije i kako?

Valjda ti je jasno da cemo to da im "ne dozvoljavamo" samo kad budu nestali pravi povodi koji se proizvode unutar same Crkve. Mozemo mi ovde i svi drugi da im to "ne dozvoljavamo" do mile volje, oni ce da nastave da pljuju po Crkvi dokle god za to imaju ma i najmanjeg razloga od nas Hriscana.

`De je lesina, onde se i orlovi sakupljaju, kako kaze vl. Nikolaj.

E, a sto se tice nas ostalih i nase odgovornosti, to je vec prica za sebe. Jasno je da mora da se cuje i nas glas, zato i pricamo ovde o svemu tome, sad samo da smislimo kako. Po tom pitanju situacija je mozda i daleko najgora, jer prosto do sad nisam video praktican nacin da obican laik, makar i bogoslovski skolovan, dodje do tog momenta da ga jedan pop ili (jos manje) vladika razlozno saslusa i uzme u obzir njegove primedbe po bilo kom pitanju. Cast vrlo retkim izuzecima.

U svakom slucaju, ja sam nepopravljivi optimista, ali mi to opet ne smeta da probleme nazovem pravim imenom.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

13 minutes ago, obi-wan рече

Valjda ti je jasno da cemo to da im "ne dozvoljavamo" samo kad budu nestali pravi povodi koji se proizvode unutar same Crkve. Mozemo mi ovde i svi drugi da im to "ne dozvoljavamo" do mile volje, oni ce da nastave da pljuju po Crkvi dokle god za to imaju ma i najmanjeg razloga od nas Hriscana.

`De je lesina, onde se i orlovi sakupljaju, kako kaze vl. Nikolaj.

Ta pljuvanja i služe da nas sve kao Crkvu urazume i poprave. Jasno je da je to Božje dopuštenje. Ono što boli je što su opravdana, bar što se tiče nesumnjivih moralnih pa i krivičnih prestupa. Da je bilo pravog odgovora Crkve, onda bi pljuvanje bilo neosnovano i lako bi ga bilo pobiti. Ismijavanja npr. o.Rafaila i +Amfilohija ne spadaju u tu kategoriju, to su ta pljuvanja koja su neosnovana i ne mogu uticati na nas. 

Ovde smo u mogućnosti dosta da naučimo iz kritika ateista. Oni ti guraju prst u oko, kao hrišćaninu, da preispitaš svoju savjest, da sagledaš sebe i hrišćane i crkvu iz njihovog ugla. Ukoliko nije baš otvoreno 'zloriganje', može se naći dosta istine u tome, dosta prostora za rad na sebi, i na zajednici. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dijana

Za o. Rafaila i +Amfilohija stvarno ima materjalala za kritiku. 

Što se tiče sablaznjavanja, pa mislim da je sve ovo što se dešavalo oko Kačavende krajnje dno dna i oko Pahomija naravno, mada je i Filaret imao mnogo ozbiljnih ispada, ali ne kao ova dvojica koja su trebala biti u zatvoru. Zataškavanje je samo pokazalo kako se ovi koji su visoko u hijerarhiji ponašaju. Ne znam kako će moći Gospoda u lice da pogledaju. Znam da je + Amfilohije poludio što Kačavende nisu maksimalno sankcionisali. On bi sigurno to uradio, ali ne moze sam. Mirjani u Crkvi nemaju nikakvog uticaja jer episkopi smatraju da oni nisu sposobni ništa razumno da procjene i da ih ne treba slušati. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Ronald рече

Znam da je + Amfilohije poludio što Kačavende nisu maksimalno sankcionisali. On bi sigurno to uradio, ali ne moze sam.

Hvala ti za ovu informacijju, jer sam se pitala kako je on to dozvolio. Sad ga još više cijenim.

Ma pusti to, za njih dvojicu... to su smiješne stvari u poređenju s ovima... Vjerujem da će o.Rafailo izaći iz ove faze i biti još bolji monah i molitvenik. Gospod neće dozvoliti da ga ponese 'slava'. A čestitom se mitropolitu nema šta zamjeriti... Mora neko i da grmi, neka ga, nek' grmi... 1324_womens

Link to comment
Подели на овим сајтовима

48 minutes ago, Дијана. рече

Hvala ti za ovu informacijju, jer sam se pitala kako je on to dozvolio. Sad ga još više cijenim.

Ma pusti to, za njih dvojicu... to su smiješne stvari u poređenju s ovima... Vjerujem da će o.Rafailo izaći iz ove faze i biti još bolji monah i molitvenik. Gospod neće dozvoliti da ga ponese 'slava'. A čestitom se mitropolitu nema šta zamjeriti... Mora neko i da grmi, neka ga, nek' grmi... 1324_womens

Pa ne možeš Kacavendu sankcionisali kad je finansijski bio toliko jak da je svima na Saboru kojima je trebalo dijelio novac. Kod +Mitropolita su svi troškovi precizni. Jedan sveštenik sa sjevera Crne Gore se žalio +Mitropolitu jer ga je Filaret stalno ucenjivao, obično mu naredi da za desetak dana skupi ne malu svotu novca i ovaj jadan ide i moli da mu pozajme. +Mitropolit mu izašao u susret, sada ima platu 400 evra i srećan je.

Sveštenici su ok, ne pitaju se mnogo, nije im lako kad trpe teror sa vrha. Episkopi su krivi i zbog loših sveštenika jer ne vode računa o eparhiji, niti o duhovnom životu ljudi već postavljaju svoje svestenike koje mogu bolje da kontrolišu. Nisu svi takvi, ali dobar dio jeste.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...