Jump to content

Како зауставити дебилизирајуће и тровачке ријалити програме? (Борба против кича и шунда)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Skoro sve ovo iz teksta sam radio ili radim, nije ni cudo sto sam sve gluplji :) (ako su naucnici u pravu)

Ma, nee, samo se mozak malo ulenji. Ja zato resavam sudoku. Resavam... :D
  • Волим 1

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем је што ментално и психичко здравље народа није (а морало би бити)  предвиђено као друштвено заштићена вредност.

 

 

 

Narod je skup pojedinaca a ne entitet sam za sebe. Ne postoji "mentalno zdravlje naroda" osim eventualno kao zbir ili prosek zdravlja pojedinaca... a zdravlje pojedinaca jeste vrednost zaštićena krivičnim pravom.

 

  • Волим 1

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем је што ментално и психичко здравље народа није (а морало би бити)  предвиђено као друштвено заштићена вредност.

 

Ko sto rekoh, taj problem mozes resiti ako se preselis u Severnu Koreju.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хитно увести порез на воће, авионе и летење, прасиће, интернет и жваке!

 

На интернет обавезно. Ко га не користи у циљу духовног усавршавања и напретка земље дебео порез да им се уведе!

 

 

 

Исто важи и за летење, ове туристе што се сликају по плажама са "уловом". :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто се сваки покушај комуникације са тобом на ову тему завршава сарказмом и доскочицама? Да ли се на тај начин брани "ментално здравље нације"? Ево, треба их забранити, то се ваљда сви слажемо, да ли може да се пређе на тему како то урадити и да ли је то изводљиво? Али да се прича конкретно, а не "пааа, увести неки порез". Мени се чини да си ти у исто време и за укидање тог садржаја и за његово додатно опорезивање, а то је неспојиво. Ако га додатно опорезујеш, он остаје у програму и са становишта просечног гледаоца чије је ментално здравље угрожено се ништа не мења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако се неко разуме, за који од следећих садржаја би требало наплатити порез конзументима истог (или их забранити)? На основу којих универзалних и објективних критеријума је то утврђено?

  1. Нино - Усне вреле као жар
  2. Бађи - Кад сам пошо, Цвето, у туђину
  3. Стеван Христић - Грлица
  4. Ангел Димов - Једна прича о нама
  5. Лепи - Иза облака
  6. Предраг Цуне Гојковић - Кафу ми, драга, испеци
  7. Лепа Лукић - Од извора два путића
  8. Бане Бојанић - Пола вино, пола вода
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овде се јављају људи који су против ријалити програма, а додатним порезом би они и даље постојали, тако да не видим у чему је поента... да државни буџет буде пунији или да се телевизија очисти од штетног садржаја?

Licno ne bi' ja tu nista "cistila", samo bih im uzela vise para. Uostalom, samo najsiromasniji imaju izbor izmedju Farme i Srecnih ljudi (26-i put), mi ostali imamo yt. :D

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не мора да се понуди решење, али онда може да се уздржи од давања квази-решења. Не мислим на тебе, него нпр. баш на Панаотовића, где сам прво прочитао текст и помислио да новинар није пренео битне ствари, али сам онда погледао његово гостовање у Дневнику и видео да он заправо ништа битно и не говори. У праву си, није у обавези онај који види проблем да понуди и решење, ја сам око тога запиткивао јер нисам био сигуран да ли неко има неко решење у виду или не. Али онда треба бар јасно дефинисати проблем. На пример, да се дефинише шта је тај кич и шта је садржај који је штетан и да се објасни његова штетност. Да се то уради са бар мало пажње на прецизност, јер ријалити програми нису кич. Кич је појава у уметности и на телевизији је могућ у виду музике, филма и визуелног садржаја који би требало да имају уметнички и естетски карактер. Ни сам кич није нужно лоша појава јер се може употребити у функцији пародије, хумора или нпр. у дечјим садржајима, кич је кич када се доживљава озбиљно као права уметност. Панаотовић помиње и шунд, а шунд је везан за литературу... Ако просечан човек користи речи кич, шунд и неукус као синониме, директор једне културне установе који се залаже за опорезовање тих појава мора да води рачуна о јасном дефинисању онога о чему говори, јер ако неко треба да одлучује шта може а шта не може да иде у етар, мора да се руководи неком логиком и правилима, а не личним осећајем.

 

На пример, шта је штетан садржај на телевизији данас, које конкретно емисије, на којим конкретним телевизијама и на који су то конкретно начин штетни. Дакле, какву штету и коме су нанели и шта би било битно другачије да их на телевизији нема.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma potpuno si u pravu - seča stabla ili krivolov jesu mnogo veći problem od debilizacije stotina hiljada ljudi.

Nema to veze sa Severnom Korejom, nego sa društvenom odgovornošću. Uzalud je tvoje insinuiranje neke autoritarnosti, radi se o brizi društva o bazičnom (mentalnom) zdravlju.  Ako ti to ne prepoznaješ, meni je žao. 

 

A sta ces za bazicno fizicko zdravlje ugrozeno od rakije, Koka Kole, cevapa, pljeskavica, promaje? Za to se ne brines? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo nije tačno, narod nije (samo) skup pojedinaca, ali nije ovde predmet razgovora. Postoje, uostalom i razna kolektivna prava, nije sve na nivou pojedinca... Ali nebitno. 

Dakle, mnoga krivična dela nisu usmerena protiv pojedinaca, nego protiv neodređenog broja ljudi. Štiti se ne (samo) pojedinac nego i grupe ljudi (npr. pripadnika neke verske ili etničke zajednice) ili neodređeni broj ljudi, ili pravni subjekti (zabrana zloupotrebe monopolističkog položaja) ili životna sredina itd.

U konkretnom slučaju, međutim, nisam imao na umu narod kao poseban entitet, nego ono što ti zoveš skupom pojedinaca.

 

Nije sporno da krivično delo može da se odnosi i na grupu ljudi... nego, kao što rekoh, zdravlje pojedinca (ili grupe pojedinaca) je već zaštićeno kroz brojna dela... suštinski problem je što ne možeš da dokažeš da "rijaliti" programi ugrožavaju mentalno zdravlje bilo kog pojedinca, a pogotovo ne grupe... te bi takvo krivično delo bilo potpuno besmisleno.... OSIM ako ne bi (kao što pretpostavljam) napisao delo tako da se ne traži posledica, već bi sam čin (emitovanje programa koji je po tebi "štetan" bez da dokažeš da je zaista štetan) bio dovoljan da neko ide u zatvor... zato te je Deja i uputio na Severnu Koreju...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али онда треба бар јасно дефинисати проблем.

Znam ja, znam ja! :D Definis'o RA: Turbo folk je gorenje naroda; svako pospjesivanje tog sagorijevanja je turbo folk, razbuktavanje najnizih strasti kod homo sapiensa. :D Doduse, ni mitropolit (episkop tada) Porfirije nista nije mogao dok je bio u RRA. Tako da, ono, ljudi samo treba da ne gledaju... Ni na yt!

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можемо овако да се зевзечимо надугачко. Али нема потребе више. 

 

Pa da, uvek kad ti covek postavi neka pitanja na koja nemas odgovora, ti odjednom se vatas za to da nema potrebe o tome vise, da neces sa nekim da ulazis vise u diskusiju, da se zavrsio sa svakom pricom i tome slicno.

 

 To sto tebi izgleda kao zevzecenje ne znaci da sam ja neozbiljan. Stavise, ovakva pitanja su od drustvenog znacanja jer npr. nekada je postojala zabrana prodaje i proizvodnje alkohola jer je neko smatrao da ce time poboljsati "mentalno" i fizicko zdravlje ljudi, da ce ljudi manje da piju, da nece biti svadja po kafanama, ubijanja, silovanja, toga da pijan muz bije zenu, da se deca alkoholisu i da se izazivaju saobracajne nesrece. I sta se onda desilo? Povecao se kriminal, mafije su bile svuda pa se zabrana morala ukloniti. 

 

Zato me interesuje kako ti tako dobrodusan i brizan za narodno zdravlje se ne brines sto deca od 15 do 20 godina svako vece stuku litre rakije i vinjaka, pa neki od njih zavrse zakucani kolima od bandere i drveca, a brines eto za mentalno zdravlje sake ljudi pored malih ekrana. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja mislim da bi dovoljno odstrašujuća, adekvatna i učinkovita kazna za produkciju kiča i šunda bilo javno bičevanje.

Provinilci, grješnici bi se odvezli na mjesto gdje bi javno bili izbičevani a to bi se prenosilo i na TV, You Tube i na internetu.

Lizard III - Výkon trestu - veřejné bičování v Sarkani (alebo v Srbsku, jak je libo)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је било твоје питање од кога бежим ? Ниси неозбиљан? Промаја, ћевапи... Жао ми је, немам потребе да се озбиљно бавим тиме.

 

Sto te automatski svrstava u grupu neozbiljnih forumasa i samim tim tvojim postovima oduzima na kredibilitetu...

 

Zasto nemas vremena da pricas o cevapima (trendu konuzmiranja nezdrave hrane koja na ima kardio vaskularnih obolenja godisnje odnosi mnoge zivote)? A imas vremena da pricas o gologuzim pevaljkama, sund muzici i modi koje jos uvek nikog nisu ubile?

 

Moras da razumes da ne mozes da zabranjujes nesto samo zato sto se tebi ne svidja. Na ovoj temi ti nisi dao obrazlozenje kako je i zasto taj kic i sund stetan po gradjane? Na koji nacin ih povredjuje? Evo mozes da mi objasnis, za pocetak, na svom konkretnom primeru. Dakle na koji nacin si ti povredjen postojanjem sunda u Srbiji?

 

Takodje moras da shvatis da sund i kic nisu uzrok problema nego njegova posledica. BIjes bitke na potpuno pogresnom bojnom polju. 

Svakom problemu pa i ovom mora da se pritupi analiticki a ne emotivno.  Ko konzumira tu subkulturu? ko je pravi, zasto je pravi, odakle dolazi... Da si tako uradio dosao bi nekih zanimljivih zapazanja, kao na primer, da je sund uglavnom (ali ne iskljucivo) rezervisan za nize slojeve drustva (ne nize finansijski vec nize kulturno). Pa te ja pitam odakle tebi pravo da njima odredjujes sta ce oni da vole i konzumiraju? Osim toga, jel moguce da si toliko naivan da verujes da bi zabrana sunda onemogucila njegovo konuzimranje?

Ako bi SPC bila zabranjena, da li bi ti prestao da budes pravosalvni hriscanin... razmisli o tome...

 

Odavde imas tri opcije "borbe" protiv te posasti

- zabrana

- edukacija

- celokupna promena mentaliteta jednog naroda

 

ZABRANA je svakako najgluplja stvar koja se moze uraditi iz gore objasnjenih razloga. Osim toga, nije se rodio taj ko ce mog dedu da odvoji od parova tako sto ce mu u isto vreme ponuditi Mocartov rekvijem u izvodjenju becke filharmonije... da ne pricam  o tome sto ce ako mu ih zabranis on biti nesrecan, bice tuzan covek jer mu je neko oduzeo jedinu zabavu koju je imao nakon tog napornog dana rada na polju.

 

EDUKACIJA  iako svakako jedan od najbitnijih koraka ka eliminisanju sunda iz drustva (ciji sam  i ja veliki zagovornik) ne nudi totalno resenje zbog proste genetske uslovljenosti pojedinaca. Ne mozemo svi u drzavi da budemo akademici. Neko mora  i da cisti g**** a s obzirom na prirodu posla on uvek odpadne ljudima koji nemaju edukaciju da rade nesto drugo i koji, gle cuda, uglavnom jesu uzivaci sund i kic kulture...

 

CELOKUPNA promena mentaliteta naroda  ovo je jedini nacin za promenu na bolje kad je kultura u pitanju, ali ovaj nacin ima tu manu sto je bajka... Jer se tu podrazumeva jedno siroko razmisljanje  o svetu koje je  u srbiji nemoguce prihvatiti ne zbog toga sto ga ne poznajemo nego zbog toga sto smo otisli u drugu krajnost da takvo razmisljanje osudjujemo kao pogubno, lose, zapadnjacko i slicno... jer ko ce srbina da natera da da sagleda kosmos  iz perspektive  u kojoj on nije  u njegovom sredistu i da oko njega postoje  i drugi ljudi koji imaju svoje zivote i zelje i kojima ne mozes tek tako da zabranjujes stvari samo zato sto si ti "cvrsto ubedjen" da su lose i sto se tebi jednostavno ne svidjaju...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је било твоје питање од кога бежим ? Ниси неозбиљан? Промаја, ћевапи... Жао ми је, немам потребе да се озбиљно бавим тиме.

 

To uopste ne menja smisao mog pitanja koliko god tebi delovalo neozbiljno, a to je da postoji hiljade nacina da se ugrozi fizicko zdravlje, kao sto postoje hiljade nacina da se ugrozi mentalno.

 

 

 

Али то не значи, ако алкохол из неког разлога није забрањен за целокупну популацију, да ни о чему другом не може и не треба да се разговара док се алкохол не забрани.

 

Naravno, samo sto to nuzno sa sobom povlaci pitanja koja sam postavio, znaci zasto zabraniti jedno, a ne drugo. Jer veca je opasnost od rakije i mnogo vise ljudi gine od nje, nego sto je veca opasnost od tamo nekih Parova i Maldiva.

 

No, ono sto je poenta a sto ti ne vidis zbog tog kolektivistickog stava o "zdravlju naroda" jeste da ti nemas pravo meni da uskracujes gledanje bilo cega na TV-u samo zato sto ti mislis da to nije dobro za mene na bilo koji nacin, isto kao sto ja nemam pravo tebi da uskracujem konzumiranje rakije jer mislim da ona nije dobra za tebe. Znaci svako od nas ima pravo da radi od svog zivota sta hoce, da gleda i prikazuje sta hoce, da pije i jede sta hoce pa makar to bio otrov sve dok ne ugrozava slobodu drugog.  

 

I ti nama uopste nisi objasnio sta podrazumevas pod "mentalnim zdravljem naroda". Pitao te je Avocado, nisi odgovorio, pa ajd probaj jer je to temelj tvog argumenta. 

 

 

P.S. ja naravno ne gledam taj sund na TV-u u vidu Parova, kao sto ne mislim da ti pijes rakiju (mozda i pijes, tvoja stvar) nego sam nas uzeo kao primere. Ali ja recimo slusam muziku koju su nekad smatrali sundom i opasnom po ljude. Isto tako nekada su ljudi grckog filozofa Sokrata smatrali opasnosnim po atinsku omladinu, a on je danas temelj nase civilizacije. Toliko da znas, da ti bude na umu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...