Jump to content

Разговарајте са теологом Александром Милојковим о догматским темама

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

пре 1 сат, Александар Милојков рече

хоће ли Бог, ако спаси мене, спасити и оне које волим, будући да мог идентитета нема без мојих ближњих

Ја сам био убеђен да је било неопходно лоботомизовати себе Христа ради: Дође ли ко мени, а не мрзи оца свога и мајку, жену и децу, браћу и сестре, па и сам живот свој, не може бити мој ученик!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, mirko1929 рече

Ја сам био убеђен да је било неопходно лоботомизовати себе Христа ради: Дође ли ко мени, а не мрзи оца свога и мајку, жену и децу, браћу и сестре, па и сам живот свој, не може бити мој ученик!

То значи да не засниваш идентитет на хоризонтали - зато што ће такав идентитет појести смрт. Такав идентитет треба замрзети - то Христос говори. Јер, навео је две највеће заповести које су неодвојиве једна од друге - љуби Бога и љуби ближњег свога. Нема ту никаквог лоботомизовања. Човек све своје љубави треба да узнесе у љубав према Богу - само ће тако све сачувати у вечности. Дакле, потребан је крстолики идентитет - вертикала и хоризонтала, а не само хоризонтала.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Александар Милојков рече

Али ако дете одрасте и не жели више да слуша оца? Није ти добар пример, јер поништаваш човекову слободу.

Говорио сам о малом детету у односу на свог оца. Аналогија са одраслим човеком не стоји, јер човек никада не одрасте у односу на Бога (не може му постати раван, или га чак превазићи).

 

пре 6 минута, Александар Милојков рече

Христос јесте рекао - колико је коме дато, толико ће му се и тражити. Али је рекао и ово - онај који није знао, па није чинио, биће мало бивен. А онај који је знао а није чинио, биће много бивен.

Нешто слично је причао и Златоуст, па је дао баш екстреман пример. Каже персијанци када се суздржавају од инцеста (такав брак је био прихваћен код њих), то им се рачуна у добро дело, док се хришћанима непрактиковање инцеста не рачуна у добро дело, него се подразумева да неће практиковати то.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, mirko1929 рече

Ја сам био убеђен да је било неопходно лоботомизовати себе Христа ради: Дође ли ко мени, а не мрзи оца свога и мајку, жену и децу, браћу и сестре, па и сам живот свој, не може бити мој ученик!

Који љуби оца или матер већма него мене, није мене достојан, и који љуби сина или кћер већма него мене, није мене достојан (10, 37)

Evo ti druga 'lobotomizacija',..... i sta sad,....:POPOcorn1:..... (naravno da jedno i drugo ima svoj kontekst...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Здраво о. Александре

У патролгији о. Јована мајендорфа у антропологији св. Иринеја Лионског, каже да човек као трихотомно биђе је поред тело, душе састављен и од Духа Светога, човечијег духа...т.ј. да св . Иринеј се не изјашњава конкретно? 

Дали је ово питање разјашњено прецизније?

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! vaistinu 0442_feel

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...