Jump to content

Разговарајте са теологом Александром Милојковим о догматским темама

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

@@Archan631,

 

Да ли се ово што си рекао/ сте рекли (иначе ми се свидело) може да се уклопи са увидом да Бог као Савршенство мора бити непромељив јер је савршенство, а савршенство и промена не иду заједно? И да је као чиста актуалност непромељив јер је за промену (ако не грешим) потреба потенцијалност? Или се не уклапа али се то недомештава "специјалним околностима" у којима важе специјална правила?

 

Nažalost, i meni neko treba bolje da objasni. Nedavno sam otkrio parakonzistentnu logiku. Tu napredujem isto kao i u kvantnoj fizici - malo, malo pa stane. Mogu da ponudim odgovor klasične logike, da logički nema razloga reći da savršenstvo i promenljivost ne idu zajedno. Naprotiv, zvuči prirodnije da je krajnja promenljivost vrhunac prilagodljivosti. Barem bi meni bilo lakše da branim takvu Božiju poziciju - da On stalno izmiče, svakoj definiciji ili okviru, jer je savršeno prilagodljiv, itd. Boljih izgleda ima Aleksandrova izjava o istini kao nepromenljivoj - ta izjava važi barem u klasičnoj logici. Bog je nezahvalan za definisanje, ali je kao koncept veoma zahvalan u filozofiji, gde je poput probnog kamena za testiranje ideja. Sada mi se ne da razmišljati o raznim varijantama, ali otprilike bi bilo sasvim moguće da neke Božije osobine budu promenljive, a neke ne. Ne menja se to da je svemoćan, npr. Radi se o "dinamici" Njegovih osobina koja se javlja zato što nam je On transcendentalan, pa se i naše gledište dinamički menja, kako god da Ga opisujemo, via positiva ili via negativa, uvek nam izmiče. Čini mi se da argument o nepromenljivosti neće moći da se održi u budućnosti, ali zato parakonzistentna logika možda može da dopuni argumenat o trojičnosti u jednome, tj. paradosk da je Bog istovremeno i Jedan i Trojica može da se istopi i za one koji ne shvataju drugačija objašnjenja za trojičnost. Jedina promenljivost koja dolazi u obzir jeste da Bog postaje sve savršeniji. Nešto kao teorija o kosmosu koji se neprestano širi...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Да можда опет не приписујемо наше особине Богу овим мењањем? Он је врло восоко постављена лествица, али истовремено и онај који нас учи како да све више скачемо да би је достигли. Његово прилагођавање ("најеластичнији" како вели св. Николај) није због нечег новог што ми уносимо, већ спуштање у нашу простоту да би нас винуо к себи. Ту нема промене у њему, већ је то само помоћ слабом спрам слабости.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imam pitanje za Milojkova

 

Interesuje me sta Sv. Maksim Ispovednik podrazumeva pod onim ''vecnokrecucim mirovanjem'' ili kako se vec zove? Kaze da u Eshatonu sa obozenjem covek pronalazi pokoj, to ste i vi spominjali, ali kako je Bog beskonacan onda postoji beskonacno kretanje/uzrastanje ka Njemu? 

Moze li se to kretanje u vecnosti (koje ovako deluje krajnje apsurdno) shvatiti kao kretanje u smislu uzrastanja u odnosu sa Njim, a ne kao kretanje u smislu da se desavaju neke promene u prirodi tipa da obozeni covek trci po obozenim zelenim livadama brzinom od 30 km/h? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Deja Vu,

 

Ко зна каква ће зелена ливада бити. :) То ће бити кретање у самоме Богу - Надсуштаственом. :)

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мало да растеретим тему - хоће ли бити пљескавица у есхатону? (очекујем одговор у истом духу)

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мало да растеретим тему - хоће ли бити пљескавица у есхатону? (очекујем одговор у истом духу)

Hoce sigurno biti, bas sam razmisljao :)

Isus je trazio da jede nakon vaskrsenja...

P.s. Ali bez gresnih i satanskih dodataka, kao sto je majonez!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Под условом да твоја личност то дозволи :)

 

 I da priroda ne bude razdeljena od ipostasi tokom procesa pripreme jer aditivi mogu pokrenuti proces ekstrakcije prirode od ipostasi pa onda dodje Zizjulas i kaže - zašto razdvajate ta dva? Priroda uvek teži da se uipostazira u konkretnoj ličnosti. A prodavac mu kaže - ma pali, brate!

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Леп стадион, само му је трава мало избледела. Вероватно се слабо залива.

 

Ко је зналац да погоди њен идентитет?

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...