Jump to content

Моје молитвено правило


Молитвено правило  

30 члановâ је гласало

  1. 1. Имате ли своје молитвено правило?

    • Да! (^_^)
      27
    • Не, а баш бих желео/ла... (-_-)'
      2
    • Не и не треба ми. Довољно је ићи на Литургију. (u_u)/
      0
    • Први пут чујем за тако нешто.
      1
  2. 2. Да ли редовно испуњавате молитвено правило?

    • Да, уз Божју помоћ...
      13
    • Не али се трудим.
      16
    • Не и не трудим се.
      1


Препоручена порука

Ujutro i preko dana često, ali kratko,obično Isusova molitva ili nešto po vlastitom sricanju.Naveče duže i sa većom koncentracijom (trudim se da analiziram dan i sagledam grijehe) i poslije toga spavam kao beba! Ali nezamjenljiva je Sveta Liturgija i tu sam preporođena i spremna za iskušenja u novoj  sedmici ...,pa opet ponovo..... .smesko.

"Samo nas ljubav može spasiti!"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 129
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

 Помаже Бог браћо и сестре.

 

 Хвала JESSY која је поставила питање. Тема је јако занимљива па ево да и одговорим...

 

 

 Молим се углавном ујутру и увече и прво ,,радим,, Слава Оцу и Сину и Светоме Духу... затим Слава Теби Христе Боже наш, слава Теби... и Царе небески, утешитељу душе истине... , дакле после овога радим молитвено правило Светог Серафима Саровског: три пута Оче Наш, 3 пута Богородице Дјево и 1 Символ вере. 

 Након овога, не увек, молитве јутарње или вечерње, молитве светитељима и разне молитве. 

 

 За ово молитвено правило које сам поменуо потребно је око 5 - 7 минута, мада ми је у почетку то изгледало доста дуже .

Молитве радим искључиво у својој соби, стојећи пред иконама и за то су ми потребне самоћа и тишина. Молитву Господе Исусе Христе помилуј ме, некад радим идући улицом, у превозу и тд.

 

 Да не мислите да сам неки велики молитвеник, признајем да ме некад мрзи да радим те молитве, али осећам тада да ми посебно дан прође доста празно. 

 

 

JESSY нека ти је причест на здарље и спасење! И дај још неко питање  ; )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када, колико често и где се молите

Увек...

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Takodje sam imala razne faze, a mnogo zavisi i od mog duhovnog stanja.

Jedino pravilo kojeg se trudim da se pridrzavam je jutarnje. Najcesce izgovorim i to one koje znam napamet,one najvaznije, rijetko kad imam vremena za sve iz molitvenika. (Plus, volim da slusam vise nego da citam, pa kad imam vremena u samoci odslusam divni zvucni zapis sa yt). Volim kad imam vremena za to, sama u svojoj sobi sa ikonama. Navece vec rjedje; trudim se da pred i posle pricesca procitam sve one molitve s paznjom a i tu neke dijelove usvajam napamet... Dakle potreban mi je mir i samoca, da. Medjutim, prilagodjavam se okolnostima, pa i kad nisam sama volim da govorim (obicno u sebi) jutarnje molitve ali dosta krace i suzdrzanije.

Akatist - takodje sam vise slusala nego citala akatist Sv.Kseniji P., i poneki akatist Bogorodici. Da ne zaboravim, citala sam sa zarom i voljom akatist B. pred ikonom Pribavljenije uma, i mogu reci dda je meni um pribavila, jer otad zivim crkveno i SVE se promijenilo, tj. ja sam se promijenila...

Cesto i u raznim prilikama govorim molitve moje licne, svojim rijecima, u zaru srca, prema potrebi mojoj i ljudi oko mene... Kad god se bojim, brinem i osjecam nesigurnom, (a to je ceesto i mnooogo) molim se, kratkim, zarkim prizivima. (i djeluje...). Isusova molitva, umna, mi je 'poslastica' kojom se cesto bavim onda kada bih se zapravo dosadjivala, ili kad nesto radim sto ne zahtijeva preveliku paznju... Uopste ne umisljam da treba da steknem neke vise stadije molitve... ne znam da li je to uz zivot u svijetu moguce a prelesti se moramo cuvati. Prije 25 godina sam procitala savjet nekog ruskog starca duhovnom cedu 'vama u svijetu se svaka misao o Bogu prima kao molitva'. Odusevljava me misao 'ora et labora', i sve vise mi to postaje zivotni moto.

Volim kad na Liturgiji odrzim koncentraciju i zaista je cijelu provedem u molitvi, mnogo mi koristi... uopste ne obracam paznju na okolinu i nista mi ne smeta svana, osim pomisli (ali to je druga prica). I volim kad imam vremena za jutrenja i vecernja, narocito u Velikom postu. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

Јесте.

Зашто би било битно кад већ Бог све зна? Дакле, зна и за кога се молимо. Замолио бих да мало употпуниш одговор и кажеш зашто мислиш да јесте.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам хтео да те затрпавам информацијама које ниси ни тражио/ла у првом питању... ;)
Наравно да Бог зна све наше жеље, намере, тајне и сл. Бог прихвата нашу молитву за оне чија имена не знамо, заборавимо или "због мноштва имена" не стигнемо да поменемо али изговарање имена је важно зато што нечијим именовањем ми потврђујемо његов идентитет као крштеног човека, остварујемо лични однос са њим/њом и на тај начин (између осталих) потврђујемо да је Христос међу нама. Тако бар ја схватам помињање имена, није од суштинског значаја али је веома пожељно. С друге стране можемо у личним молитвама помињати и некрштене али не и на проскомидији из простог разлога - нису крштењем примили Христа, али то је већ друга ствар...

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@,

Таман сам хтела да те демантујем, али пошто си рекао да није од суштинског значаја, прихватам.

Значи, добро би било да поменемо име и тиме потврдимо љубав према ближњем, али и не мора.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можеш  да говориш Господе Исусе Христе помилуј ме и то се односи на друге људе за које желиш да се молиш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Najbolje je da se oko takvih pitanja posavetujes sa svojim parohijskim svestenikom pre svega. Pitanje molitvenog reda i pravila je veoma vazno, zavisi od dosta stvari, i zato i ne moze da postoji jedno unisono pravilo koje je isto za sve.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Najbolje je da se oko takvih pitanja posavetujes sa svojim parohijskim svestenikom pre svega. Pitanje molitvenog reda i pravila je veoma vazno, zavisi od dosta stvari, i zato i ne moze da postoji jedno unisono pravilo koje je isto za sve.

Да, прочитах то управо и овде: http://srbin.info/2014/10/15/molitveno-pravilo-za-vernike-redosled-dnevne-molitve/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace, dobro dosao na forum... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У сваком случају ако читаш молитву Оче наш , нећеш погрешити.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...