Jump to content

Питајте свештеника - др Зоран Ђуровић, духовник цркве Ружице у Београду

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 82
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Управо сада, Родољуб Лазић рече

Не рече, шта си рекао жени која ти је захвалила на чуду?

Буди ми добра. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Zoran Đurović рече

Рекао сам ти да сам те поменуо над Петком

Мислиш светом Петком?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Zoran Đurović рече

Рекао сам ти да сам те поменуо над Петком. Исто сам урадио и за Змаја који је био на издисају од короне, а скинули су га из болнице сутра ујутро. Иако је он пре писао против мене и компликовао ми живот са безумном причом да ме је Вартоломеј тајно рашчинио, и то тако да ни ја не знам! Он је тада одрађивао шта му је било у агенди јер припада реду витезова који су под Фанаром. Но, његово исцелење коинцидира са мојом молитвом и праштањем. Остао је тврдоглави магарац, али шта да се ради. Ни ти ниси бољи!

Добро је, напредујеш. Раније си људе проклињао, сад си кренуо у добром правцу. Још да престанеш да се хвалиш, и да правиш од тога маркетинг, биће још боље.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

Буди ми добра. 

Занимљив одговор. 

 

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Не, несветом. 

Не знам који је тачно разлог, али стиче се утисак да имаш неки проблем да напишеш "света Петка". Да сам злонамеран, помислио бих да ословљавањем само именом указујеш на то да си јој уз раме, да си и ти "колега" светац. А колеге се ословљавају именом. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

Могуће да си у праву. А можда и ниси. У првој реченици она се моли Богу, иако је Јаков преминуо, а у другој се не говори о њој, него о неким другима који плачу и захваљују за исцељења. Могуће да је тај контекст, о којем ти говориш, а можда и није. 

У другој реченици коју сам цитирао, жена је свакако захвалила Ђуровићу, кад га је срела. 

У сваком случају, слава Богу и његовој светитељки што услишавају молитве свештеника и грешног народа. 

 

 

 

Слава Богу. А теби хвала на разумности у речима да "можда јесте" јер онда није да "сигурно није".

Својевремено кад сам добијао поуке (као млад вероучитељ) од тадашњег најшколованијег и најмногодетнијег свештеника у нас (до данас му је један син свештеник, један ђакон...) рече ми да, ако ћемо већ једном давати одговор за оно што чинимо, боље нам је давати одговор за благост него за строгост. "Каквим судом судиш..." Од тада се трудим да будем благ па иако неко можда и не би заслужио, јер ваља мени заслужити. Ово пишем теби јер знам да си, иако пуно пута "заједљив", уједно и благоразуман и умеш и чути другога, проучити подробно и тек онда "одрезати". Ето, ако разумеш шта велим...

Ово је, верујем, и одговор на оно друго питање...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Јанко рече

Од тада се трудим да будем благ па иако неко можда и не би заслужио, јер ваља мени заслужити. Ово пишем теби јер знам да си, иако пуно пута "заједљив", уједно и благоразуман и умеш и чути другога, проучити подробно и тек онда "одрезати". Ето, ако разумеш шта велим...

У принципу си у праву. Мислим да разумем шта велиш.

пре 2 минута, Јанко рече

Ово је, верујем, и одговор на оно друго питање...

Ако мислиш на моје питање ко је, по теби, у првом плану у Ђуровићевој поруци, Бог (или света Петка) или он, Ђуровић,  морам рећи да не видим да ово што си одговорио представља одговор на то питање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Родољуб Лазић рече

Добро је, напредујеш. Раније си људе проклињао, сад си кренуо у добром правцу. Још да престанеш да се хвалиш, и да правиш од тога маркетинг, биће још боље.

А кад се то деси, и потраје, можда ми буде занимљиво да се сретнем с тобом.

Мада мислим да ћу морати много више да се молим за тебе да би се то десило. 

(Обрати пажњу, рекао сам "кад", не "ако". Значи, верујем да је то могуће). ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Родољуб Лазић рече

Не знам који је тачно разлог, али стиче се утисак да имаш неки проблем да напишеш "света Петка". Да сам злонамеран, помислио бих да ословљавањем само именом указујеш на то да си јој уз раме, да си и ти "колега" светац. А колеге се ословљавају именом.

Опет стичеш утисак, а ја звучим као дрвени адвокат.:D

Зашто стално инсистираш на формализму називања светих СВЕТИМ испред имена, као да ће их неко - ко их лично често призива - обесветити ако у конверзацији са Родољубом тако не назива? Мени то звучи веома присно, јер ако читаш св. Оце, цитираш их, иконопишеш и призиваш у молитви, онда често изостављаш то "свети", нарочито ако их више одједном набрајаш, али и ако га често помињеш. И ја често кажем "апостол Павле" без оног "свети", па и Руси често Пресветој кажу наша Мајчица, ми у личној молитви често кажемо "Владичице моја, помози", итд, исл...

И онда кад инсистираш на формализму код неформалног црногорца, добијеш "црногорску антитезу" па се после качите и око тога... Волите обојица да се прегањате "више него `леба да једете".

Може то и лепше, него понос, инат, пркос, шта ли...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Родољуб Лазић рече

Добро је, напредујеш. Раније си људе проклињао, сад си кренуо у добром правцу. Још да престанеш да се хвалиш, и да правиш од тога маркетинг, биће још боље.

Тако се и Исус кориговао: Некима је говорио: Не казујте никоме, а другима: Иди и кажи. :D

Ја сам, брате, у миру са собом. Знам да ћу се дружити са светима, јер се и овде дружим са њима. Не радим други посао. Или се молим свецима, или пишем о њима, или их сликам. Не бавим се спортом као владика Григорије, јер за то немам времена. Будим се ноћу и молим за људе за које "видим" да су у проблему. 

Трша лимар, мој парохијанин из Сд је имао корону и 3 пута је завршио у болници, а за њега сам се из Рима молио да не умре од короне. Ништа пак нисам знао за то што је пролазио. Сада ми је рекао и захвалио што сам се молио за њега. Од њега узимам редовно ракије за попове, владике и драге ми особе, јер су првокласне. Он је био наш донатор за разне прославе у Сд, али и за мене је дао барем 1.000 литара што ракије, што вина. Ја сада од њега купујем око 10 литара ракије месечно, јер ми је ракија омиљен поклон. Хтео је и даље да ми дарује, али сам му казао да не треба да се свађамо. 

Преко Духа Светога сви смо повезани. Постојимо на тој матрици и захваљујући томе и васкрснућемо по одласку из овог света, макар нас дали зверима, самлели и спалили и прах бацили у реку, као што је урадио "просвећени" Марко Аурелије са бечким мученицима. Зато знамо шта се дешава са нама драгим особама. Зато је грех и мислити нешто лоше о ближњима. Камоли радити! Зато, трећи пут да поновим, мора да се молимо једни за друге. 

Ја се молим, а Павле Рак прави и метаније, иако је 20 година старији од мене. Пренеразио ме је са тим казивањем скоро, јер је опет отишао на Атос да буде тамо неко време. Захвалан сам њему, мојој ташти, мајци, игуману Пимену и небројенима који се моле за нас. И зато, брате, не можеш да грешиш. Ограђен си молитвама свих ових анђела. Наравно, све оно што је људско и чинимо, а то спада у оно 70 пута 7 опростити, јер се отписује на људску глупост, али од озбиљног греха си заштићен. Хвалисавост пак спада у безазлене грехе:))   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Mikorist рече

Samo da Vas podsetim kog datuma sam video da će se vrati ovde. 

:))

Пророче, кажи ми кад ће ме поставити за владику?:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Родољуб Лазић рече

Ако мислиш на моје питање ко је, по теби, у првом плану у Ђуровићевој поруци, Бог (или света Петка) или он, Ђуровић,  морам рећи да не видим да ово што си одговорио представља одговор на то питање.

Па хајде онда овако - падре Ђуровић није преподобни монах у келији који ће непрекидно коленопреклоно, уз благоглагољање Господу "на увце", проводити време између молитава за лаос.

Виђао сам разних попова. Са медом на устима а жуч им је била у чаши. Смотаних као сајле а молитва им чиста као снег. Распуштених и помало огрезлих у алкохол који су ми дали неке од понајбољих животних поука јер је био лични додир душа. Немарних за свој позив, а на литургији (кад служе) из олтара ме бије онај прави Страх Божији...

Чудо је све то...

Многи мени нису одговарали, но брату, сестри, мојој духовно распуштеној фамилији или комшији неким чудом јесу...

Немој га укалупљивати у свој калуп. Такав какав је треба некима. Ако се испостави - многима, како ћемо пред Господа?

"Своме Господару он стоји или пада, али ће стајати - јер је Бог моћан да га усправи".

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...