Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Ослобођен из затвора Архиепископ охридски Јован (Вранишковски)

3. Фебруар 2015 - 10:26

Саопштење Службе за комуникацију Одељења спољних црквених веза Московске Патријаршије и Информативне службе Српске Православне Цркве

Дана 2. фебруара 2015. године, на основу решења суда у граду Скопљу, из затвора Идризово ослобођен је јерарх Српске Православне Цркве, Архиепископ охридски Јован (Вранишковски).

Питање његовог положаја и стања здравља разматрано је приликом братског сусрета Његове Светости Патријарха московског и све Русије Кирила и Његове Светости Патријарха српског Иринеја у Београду 15. новембра 2014. године.

Дана 20. децембра 2014. године, по благослову Његове Светости Патријарха московског и све Русије Кирила и Његове Светости Патријарха српског Иринеја, Председник Одељења спољних црквених веза Московске Патријаршије Митрополит волоколамски Иларион посетио је Скопље и сусрео се с архиепископом Јованом.

Истог дана у Скопљу је дошло до сусрета Митрополита волоколамског Илариона са државним руководством Републике Македоније, председником Ђорђем Ивановим и премијером Николом Грујевским. Митрополит Иларион се сусрео и с архиепископом Стефаном, поглаваром Македонске Православне Цркве која се сада налази ван општења са светским Православљем.

Дана 28. јануара 2015. године архиепископа Јована је у затвору Идризово, по благослову Предстојатељâ Руске и Српске Цркве, такође посетио Епископ бачки Иринеј у пратњи архимандрита Филипа (Васиљцева).

Очекује се да архиепископ Јован наредних дана, у складу са достављеним му позивом Светејшега Патријарха московског и све Русије Кирила, а са благословом Светејшега Патријарха српског Иринеја, стигне у Русију на лечење.

У Руској и Српској Православној Цркви сви са благодарношћу Богу поздрављају ослобођење архиепископа Јована.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

С А О П Ш Т Е Њ Е

8. 2. 2015.

 

mosxas-axridos.jpg

 

 

Обавештавамо јавност да је Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г.г. Јован отпутовао у Русију, где ће  једно извесно време провести у Санкт Петербургу.  Архиепископ охридски г.г. Јован, борави у Русији на позив Његове Светости Патријарха московског и целе Русие г.г. Кирила, и за сво време боравка, Архиепископ ће бити званични гост Свјатјејшег Патријарха Кирила.

Као што је претходно саопштено, Руска и Српска Православна Црква поздрављају и изражавају своју радост због ослобађања Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског г.г. Јована из Скопског затвора Идризово, у коме је он провео пуне три године и један месец до свог ослобађања.

Исказана радост због ослобађања Архиепископа охридског г.г Јована, поделиле су и остале Православне Цркве, како и мноштво правдољубивих људи широм света.

 

ИЗВОР

http://www.poa-info.org/arhiepiskop/soopstenija/20150208.html



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
  • Волим 1

الحرية أو الموت

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

7 сати · iOS · 
 

Встретили и проводили на отдых и лечение в Санкт-Петербург архиепископа Охридского Иоанна (Вранишковского). Свободен!

 

 

10959617_814491311956677_523087727384061

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Архиепископ охридски Јован

на Света Три Јерарха служио у Новодевичком манастиру 

 

3305.JPG

Источник:

http://www.novodev.spb.ru/zhizn-obiteli/novosti/2015-god/fevral-2015-god/prestolnyij-prazdnik-trex-svyatitelej-v-novodevichem-monastyire

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Архиепископ Јован Вранишковски: Процес за прање новца против мене је био монтиран    

   

Архиепископ Јован Охридски изјавио да је процес за прање новца против њега у Македонији био монтиран.

"Ја сам цео живот посветио светлом и великом циљу - борби за јединство цркве. За такву идеју се вреди жртвовати. Енергију и време које улажем нисам узалуд потрошио. Затвор ме није променио, моја убеђења остала су чврста. Једино ми је страдало здравље", рекао је владика охридски Јован за Вечерње новости.

 

vladika-jovan-vraniskovski-.jpg

Он је рекао да му је, приликом изласка из затвора, једини услов био да не понови исто кривично дело због којег је био осуђен.

"Али ја то кривично дело и не могу да поновим јер је оно било измишљено. Како сам могао да перем паре којих није било? Ни сада немам пара па не могу да направим било какво кривично дело које се назива прање новца. Свима је јасно да је то био монтиран процес и да нисам ништа мућкао са било каквим новцем", рекао је владика.

Према његовим речима, боравак у затвору му је само ојачао дух и уверење да је на правом "Христовом путу".

"Борим се за јединство цркве и вере и те високе вредности ми дају смисао животу", рекао је он.



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.mitropolija.com/episkopi-niski-jovan-i-bregalnicki-marko-u-nedjelju-prastanja-odsluzili-liturgiju-u-donjem-ostroskom-manastiru/


Сабраним вјерницима, након читања светог Јеванђеља архипастирском бесједом се обратио Владика Марко.


Он је изразио велику радост што га је Господ удостојио да данас буде у Острогу, посебно на дан праштања пре почетка Великог васкршњег поста.


– Хвала светом Василију Острошком што је помогао молитвама својим пред Свевишњим да Архиепископ наш Јован који је био заточен три године изађе из затвора и надамо се опет молитвама светог Василија да ће ствари код нас у Македонији кренути на боље – казао је Епископ Марко.


Владика је потом затражио опроштај грехова и слабости и замолио да сви једни другима опростимо своје слабости и недостатке.


– И да сјутра кренемо на пут који води до васкрсења али и на пут који не заобилази голготу. Познато је да нечастиви много више напада оне који желе да се посвете Богу, да направе неки подвиг, да иду ка васкрсењу, а за то нам је потребна помоћ Божија и помоћ свих светитеља – казао је Владика Марко и подсјетио да је Крст наше спасоносно оружје кога не треба да се плашимо.


Након светог Причешћа, на крају свете Литургије, сабранима се обратио  некадашњи игуман острошке светиње, сада Епископ нишки Г. Јован.


Он је захвалио Епископу Марку што је донио благослов Охридске Архиепископије и благослов исповједника и страдалника Архиепископа Јована и великих светиња Македоније.


– Благодаримо и Светом Василију који нас је сабрао овдје. Лијепо нас је Владика Марко позвао на дух покајања, поста и молитве, а  услов да би започели пост је управо праштање. Користим прилику и велику благодат и благослов овога храма и ове светиње да затражим и ја опроштај од светог Василија, слава му и милост, да затражим опроштај од Архијереја нашег Амфилохија, од вас драги Владико, да поздравите пуно Владику Јована, од свих вас – казао је Његово преосвештенство Епископ нишки Г. Јован.


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Како је лепо видети нашег Архиепископа на слободи ! Слава Богу.


pskov1.jpgpskov5.jpgpskov9.jpgpskov12.jpg

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Врховни суд Македоније поништио пресуду Архиепископу Јовану и свим оптуженима из П.О.Архиепископије

 

Мук откако је владика Јован доказао своју невиност 

 

http://plusinfo.mk/vest/25027/molk-otkako-vladikata-jovan-ja-dokaza-svojata-nevinost

الحرية أو الموت

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мук у МПЦ откако је владика Јован доказао своју невиност

 

Седамдесет дана било је потрбно Врховном суду Македоније да извести јавност да је још 26 фебруара донео одлуку да је условни отпуст архиепископу ПОА, Јовану, поништен, предмет враћен на почетак, а он сада само окривљени и може да се слободно креће до почетка евентуалног новог судског процеса против њега.


Зашто се толико дуго чекало са објавом пресуде за сада није познато јавности. Поглавар ПОА, пресуду Врховног суда сазнао је јуче. Он се већ неколико месеци налази на лечењу у Русији. Дан по одлуци Врховног суда, МПЦ ћути, иако је више него гласно сведочила да је владика наводно радио незаконски исто као и тужитељство у сада већ поништеним процесима.
 

Према пресуди, врховне судије су суштински, само потврдили оно што је Јован годинама уназад тврдио, да је неправедно ухапшен, затворен и осуђен, а све је заправо била само лаж и политичка игра.

 

http://plusinfo.mk/vest/25027/molk-otkako-vladikata-jovan-ja-dokaza-svojata-nevinost



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!

الحرية أو الموت

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

 

Беседа Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског ГГ Јована на Спасовдан у Високим Дечанима.
21. мај 2015 године. - храмовна слава манастира

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Време jе да се македонска Црква канонски осамостали и уједини 
 

Архиепископ Јован

 

arhiepiskop%20jovan%200.jpg

 

Владика Јован, поглавар Православне охридске архиепископије, после дуго времена проведеног иза решетака, и са неформалним статусом политичког затвореника, фебруара ове године бива пуштен на слободу, под такорећи драматичним околностима. У Идризову пише есеј „Слобода у затвору“, док се у јавности ,,говорка'' како је у затвору изложен  малтретирању и претњама, те да је његово здравствено стање веома угрожено.

 

НАСТАВАК НА:

http://plusinfo.mk/mislenje/560/vreme-e-makedonskata-crkva-kanonski-da-se-osamostoi-i-da-se-obedini

الحرية أو الموت

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...