Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

Епископ славонски г. Сава у посјети Православној Охридској Aрхиепископији

 
 
 

24. Децембара 2012. год., у дводневној посјети Православној Охридској Архиепископији боравио је Његово Преосвештенство Епископ  славонски г. Сава.

Епископ славонски г. Сава био је дочекан са Доксологијом и поздравним ријечима од стране Епископа стобиског и Мјестобљуститеља струмичког г. Давида у манастиру Успења Пресвете Богородице, крај Скопља. У вечерњим сатима Епископи славонски г. Сава и стобиски г. Давид посјетили су Епископа полошко-кумановског и Мјестобљуститеља дебарско-кичевског г. Јоакима, у Куманову. 

Епископ славонски г. Сава посјетио је и Епископа брегалничког и Мјестобљуститеља битољског г. Марка, у Штипу, а двојица Епископа славонски г. Сава и брегалнички г. Марко посјетили су ставропигијални манастир Светог Јована Златоустог, крај Битоља.

На празник Светог Спиридона Тримитунтског на светој Литургији, а потом и при сусретима у градовима које је посјетио, Епископ славонски г. Сава са надахнутим ријечима обратио се вјерном народу Православне Охридске Архиепископије преносећи им упечатљиве догађаје из свог животног искуства, из личног познанства са светим Јованом Шангајским и са јеромонахом Серафимом (Роуз). 

Епископ г. Сава истакао је да данас широм Православља, сасвим сигурно Архиепископ охридски и Митрополит скопски г.г. Јован јесте јединствен православни Архијереј у свијету, који десет година трпи затворе и политички прогон само због његових вјерских убјеђења, предочавајући да историја свједочи како је из сличних околности Црква увијек излазила као побједник.

Епископи, монаштво и вјерни народ Православне Охридске Архиепископије срдачно су заблагодарили Епископу славонском г. Сави за одвојено вријеме да их посјети, као и за богонадахнуте изречене ријечи.

This post has been promoted to an article

Link to comment
Подели на овим сајтовима

29.12.2012

Епископите г. Марко и г. Давид се сретнаа со директорот на Канцеларијата за соработка со црквите и верските заедници при Владата на Р. Србија, г. Милета Радојевиќ
 

На 29-ти Декември 2012 г., во манастирот „Свети Прохор Пчински“, во присуство и на Архиерејот домаќин, Епископот врањски г. Пахомиј, Нивните Преосвештенства Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко и Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид се сретнаа со директорот на Канцеларијата за соработка со црквите и верските заедници при Владата на Р. Србија, г. др. Милета Радојевиќ.

Епископите од канонската Црква на Р. Македонија, Православната Охридска Архиепископија, го запознаа г. Милета Радојевиќ со тортурата и незаконскиот притвор, коишто ги трпи Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, и воопшто со прогонот пројавен во монтираните судски процеси против Архиепископот охридски Јован и останатите Епископи, монаштво и верници на Архиепископијата.

Соговорниците изразија надеж дека политичкиот прогон врз верска основа, којшто се спроведува над Архиепископот охридски Јован и Православната Охридска Архиепископија што поскоро ќе престане, а на негово место ќе се пројави цивилизациската придобивка на почитување на верските слободи на сите граѓани, без разлика на нивната верска или национална припадност.

 

http://www.poa-info.org/vesti/2012/12/20121229.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

29.12.2012
 

 

Епископи г. Марко и г. Давид сусрели су се са директором Канцеларије за сарадњу са црквама и верским заједницама при Влади Р. Србије, г. Милетом Радојевићем

 

 

http://www.poa-info.org/vesti/2012/12/20121229.html

 

svProhor.jpg

 

 

На  дан 29. децембра 2012. у манастиру „Свети Прохор Пчињски“, у присуству Архиереја домаћина, Епископа врањског г. Пахомија, Њихова Преосвештенства Епископ брегалнички и Местобљуститељ битољски г. Марко и Епископ стобијски и Местобљуститељ струмички г. Давид, остварили су сусрет са директором Канцеларије за  сарадњу са црквама и верским заједницама при Влади Р. Србије, г. др. Милетом Радојевићем.

 

Епископи канонске Цркве у Р. Македонији, Православне Охридске Архиепископије, упознали су г. Милету Радојевића са тортуром и незаконитим притвором, које трпи Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, и уопште са прогоном спровођеним кроз монтиране судске процесе против Архиепископа охридског Јована и осталих Епископа, монаштва и верника Архиепископије.

 

Саговорници су изразили наду, да ће политички прогон на верској основи, који се спроводи над Архиепископом охридским Јованом и Православном Охридском Архиепископијом убрзо престати, а да ће се на његовом месту пројавити цивилизацијска тековина, поштовања верских слобода свих грађана, без обзира на њихову верску или националну припадност.

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Arhiepiskop: MPC traži samo ono što imaju druge crkve
Beta | 04. 01. 2013. - 20:38h | Komentara: 0
 

Poglavar kanonski nepriznate Makedonske pravoslavne crkve (MPC), arhiepiskop skopski i ohridski Stefan Veljanovski, izjavio je da njegova crkva trazi samo da bude "priznata kao autokefalna, kao sto su to i druge crkve".

 

On je rekao da MPC ima duhovni prostor koji ima svoje granice, potvrđene u istoriji, prenela je Verska informativna agencija (VIA).

 

 

 

"MPC je obnoviteljka Ohridske arhiepiskopije, nije novonastala crkva. Iako joj je kontinuitet prekidan de jure, de fakto je ona postojala uvek, živela je u srcima i mislima Makedonaca i svih pravoslavaca na tim prostorima", ocenio je arhiepiskop MPC.

 

On je pozdravio izjave srpskog predsednika Tomislava Nikolića tokom njegove nedavne posete Makedoniji, kada je rekao da je spreman da se angažuje oko nalaženja rešenja makedonskog crkvenog spora. Taj angažman je "dobronameran i dobrodošao", rekao je arhiepiskop.

 

MPC je "uvek spremna za dijalog" sa SPC o "sporu koji nikome ne koristi", dodao je, navodeći da je o tome poslato pismo u Beograd. 

 

Prema poglavaru MPC, osnivanje MPC 1967. godine, "200 godina nakon njenog nezakonitog ukidanja", nije bilo politički ni nacionalistički čin, već duhovan, "u skladu sa željama pravoslavnog naroda da obnovi autokefalnost prostora za svoje spasenje".

 

Samoproglašenu autokefalnost MPC nisu priznale kanonske pravoslavne crkve.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уф уф уф, каква дубина мисли каква борба за веру.Сироти г.Стефан,како страда .Како га само не разумеју.Па ето увек велике људе нису разумевали па тако ни светило Стефана.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Старе, познате глупости и лажи.

Замајавање и замлаћивање.

Исте фаце, иста прича, исти новинари. Лаж и мимикрија. Лажни Димитрије.

Као додатак на глупост-скупоћу, дође му да расколнички сајтови стоје добро, к`о нокат и месо: Премин и Борба за сујеверје. 

... послато писмо у Београд... смејем се скоро на глас... па ово ни Цацко из К-15 не би тако добро ... а вест преноси ВИА од поштара што воли вас и штује... лупетање жешће... САСИПУЈЕ :)

 

 

 

ево још једном:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Христос се роди !

Ве молам со каква омраза се пишува за нашата Мајка Македонска Православна Црква, па зарем ние немамо право да имаме своја Црква, свој јазик, своја татковина со свое име, знете колку е навредливо за еден народ да го лишите од сето ова па и ние сме Христови и зарем не речено : По љубовта ќе ве познаат дека сте Христови!, зарем на ваков начин се љубиме, ние не сме во раскол ние имаме Чуда, Светиот Дух дише на секоја Литургија низ сите наши православни храмови низ целата наша земја Македонска, како што и е присутен Светиот Дух низ сите православни Храмови низ целиот свет, да ви кажам ниту еден од нашиот народ не се занимава со ова прашање дали сме во раскол бидејќи живееме со Христа, тоа со Јован е одамна завршена приказна тој и реално овде нема свои приврзаници едноставно е сам па зарем има потреба да се споменува неговото име и да има некаква врска со нашата земја Господ да му помогни и да го вразуми, ве молам да не се прикажува погрешна слика за нашата Православна Македонска Црква, во нашата вера нема поделба на нации, да ви кажам искрено нашиот народ Македонски ве љуби и мене многу ми е жал кога читам коментари каде се споменува Христа а воедно се зборува со невидена омраза према еден народ кој е исто православен, жалосно

Господ да е помеѓу нас да ни дарува многу љубов и разбирање      

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Христос се роди !

Ве молам со каква омраза се пишува за нашата Мајка Македонска Православна Црква, па зарем ние немамо право да имаме своја Црква, свој јазик, своја татковина со свое име, знете колку е навредливо за еден народ да го лишите од сето ова па и ние сме Христови и зарем не речено : По љубовта ќе ве познаат дека сте Христови!, зарем на ваков начин се љубиме, ние не сме во раскол ние имаме Чуда, Светиот Дух дише на секоја Литургија низ сите наши православни храмови низ целата наша земја Македонска, како што и е присутен Светиот Дух низ сите православни Храмови низ целиот свет, да ви кажам ниту еден од нашиот народ не се занимава со ова прашање дали сме во раскол бидејќи живееме со Христа, тоа со Јован е одамна завршена приказна тој и реално овде нема свои приврзаници едноставно е сам па зарем има потреба да се споменува неговото име и да има некаква врска со нашата земја Господ да му помогни и да го вразуми, ве молам да не се прикажува погрешна слика за нашата Православна Македонска Црква, во нашата вера нема поделба на нации, да ви кажам искрено нашиот народ Македонски ве љуби и мене многу ми е жал кога читам коментари каде се споменува Христа а воедно се зборува со невидена омраза према еден народ кој е исто православен, жалосно

Господ да е помеѓу нас да ни дарува многу љубов и разбирање

 

Сестро, и ђаво чуда чини. Успео је да убеди народ да нису у расколу! И да их остали православни народи мрзе!

 

 

Навистина се роди сестро!  4869

Добро дошла на форум.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И да их остали православни народи мрзе! - жалосно ако се православни тие народи тогаш не треба да мразат, како може да се спомене зборот мрази, национализмот ве заслепил , дури и омразата ви стана нормална, штета.

Тој што мрази треба да се запраша да не е под влијание на нечистивиот.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

жалосно ако се православни тие народи тогаш не треба да мразат, како може да се спомене зборот мрази, национализмот ве заслепил , дури и омразата ви стана нормална, штета.

Тој што мрази треба да се запраша да не е под влијание на нечистивиот.

 

Прелест је опасна ствар.

Посебно када се умисли да те други мрзе.

А помаже и да се оправда раскол.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неверојатно е сестра Јасмина, како можиш да зборуваш дека останати православни, ви ја мразат ''црквата'' и државата... а во исто време  владиката Јован е во затвор.. и тоа во нечовечни услови подолго од една година.. и тоа по барање на ''македонската православна црква''..

  Дали се имаш запрашано, каде ти е тебе љубовта, за која обвинуваш некои други да ја немаат.. кога ниту со и еден збор не го спомнуваш страдањето и неправда која што му се прави на владиката Јован... 

Мизерно...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...