Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Ево једне вести која у правом смислу показује ниво у коме живи П.О.А. (Православна Охридска Архиепископија) и која на најбољи начин показује страдање исте. Наиме.. Архиепископ Јован је служио 10. Јула 2007. године у Параклису Св. Нектарија егинског у Скопљу, ''опроштајну'' Литургију пред одлазак у затвор те године.. А већ прекосутра, дакле на ПЕТРОВДАН, дошло је до потпуног демолирања и паљења Истог Параклиса тако да су Скопљанци изгубили једно значајно место у коме су служили свету Литургију.

У нападу је комплетно уништен сав инвентар Параклиса као што су и оскрнављени и сви Богослужбени Предмети и Сасуди. Интересантно је помена и потпуно несхватљиво иоле побошном човеку, да не помињем православном, да је хорду која је демолирала и запалила параклис предводио ''свештеник'' расколничке ''мпц''. ''отац'' Горан иначе старешина оближњег Скопског храма. Интересантно је и то да је део хорде сачињавао комплетан ''црквени одбор'' тог храм, дакле црквени одборници.. У нападу су брутално претучени и верници П.О.Архиепископије као и један монах а свештеник који је тог јутра служио избегао је судбину да буде жив запаљен.. на крају је само добио батине.

Ко би претпоставио д аће се после усташке ''НДХ'' овако нешто десити после 60. година дакле у 21. веку у православној и братској Македонији...

Права слика и прилика.. ево у наставку фотографија па онда и превод текста са П.О.А. - сајта.

Верни П.О.Архиепископије са Архиепископом Јованом два дана пре демолирања параклиса:

3.jpg

Фотографије после демолирања, два дана после ..Обратите пажњу ово дивљање свештенства расколничке ''мпц'', ''црквених'' одборника и њихових приврженика(никако нећу рећи верника), десило се на сам ПЕТРОВДАН дакле 12.Јула те 2005. године. Као што се види на последњој фотографији, успели су да оставе и свој потпис на руинама параклиса.. великим словима ''мпц''...

paraklis1sega.jpg

paraklis6sega.jpg

paraklis2sega.jpg

ИЗВОР: http://www.poa-info....7/20050713.html

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

Колико је ово страшно, да немам речи! Аман, шта раде ове тзв. невладине организације за заштиту људских права? Која је од њих подигла глас за ове злочине над људима? Има ли у Македонији неко ко се брине о људским правима и ко СМЕ да подигне глас против овога?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Браћо и сестре, отворио сам Блогослов (ЖРУ блог) са свим овим преводима:

https://www.pouke.org...E%D0%BC-%D1%98/

Можете и ви сада да додајете нове видео снимке (и старе видео снимке), преводе, изборе са најбољим порукама са ове теме. Довољно је да идете на опцију коју имате на свакој поруци "постави на блог", да одаберете блог "Архиепископија охридска, текстови на спрском)" и да унесете наслов поруке уместо постојећег.

Када будемо превели све текстове, поставићемо блог на насловну страну Поука да што више људи прочита.

Таман сам хтео нешто слично да предложим.

Наиме, мислио сам да се на једном месту сакупи 10 так релевантних докумената разврстаних по реду како се дешавало: 1. нишки споразум, 2. позив Патријарка Павла у јединство, 3. одговор вл.Јована и приступање у јединство (постоје и фотографије Вл,Јована испред цркве са народом, 4. први прогони, рушење цркве, 5. Томос , 6. Даљи прогони, затвор 7. ...даље, сведочења, писма,обраћања.....

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Таман сам хтео нешто слично да предложим.

Наиме, мислио сам да се на једном месту сакупи 10 так релевантних докумената разврстаних по реду како се дешавало: 1. нишки споразум, 2. позив Патријарка Павла у јединство, 3. одговор вл.Јована и приступање у јединство (постоје и фотографије Вл,Јована испред цркве са народом, 4. први прогони, рушење цркве, 5. Томос , 6. Даљи прогони, затвор 7. ...даље, сведочења, писма,обраћања.....

Да ово је одличан концепт .... и то мислим да је веома добар АЛИ... добар предлог за Блог..јер мислим да је чак и то преопширно за форум..

Из простог разлога што ће тешко то масовно неко читати..

А на Форуму, само АКТУЕЛНЕ ствари, и ЦРКВЕНЕ.. а све што је историја - поготову преписке на релацији Београд (званично) Скопље, нека се стављају само оне које су најинтересантније и најсуштинскије ... и то баш кад затреба... А на Блог нека иде по овом концепту који предлаже Перезвон.. За форум мислим да су адекватније актулне ствари и из историје само нешто што на најбољи начин осликава ситуацију на најнепосреднији и директан начин... Као овај пост о демолирању и паљењу параклиса у Скопљу ...

Мислим да је то конструктивније..

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам злонамеран и не бих волео да будем погрешно схваћен..

Али ево читам о прогону свештенства Епархије Mилешевске, http://www.spc.rs/sr/progon_sveshtenstva_eparhije_mileshevske на сајту СПЦ, и буквално ми се на најгори могући начин потврђује нешто што сам одавно мислио, а уствари је парафраза једне Тасине реченице од пре много година..када је Таса пророчки поручио Слободану Милошевићу: ''Даћеш, даћеш, и Ибар и Мораву''.. На конто Милошевићевих изјава да ћемо се бранити тек кад Косово, самим тим Морава и Ибар буду угрожени.. а пре тога, дакле Дрина, није наша брига..

Тако некако ми изгледа и ово..

Ево прогон у БЈР-Македонији траје константно и несмањеном жестином већ ДЕСЕТ ГОДИНА..чак се и појачава ..врло перфидно и суптилно. А држава Србија није учинила ама баш ништа да барем преко својих ингеренција апелује на судство, на Министарства, НИШТА ВИШЕ ОД ТОГА! Дакле САМО ДА АПЕЛУЈЕ, на државу Македонију да заштити народ који је прогоњен...не да уводи неке санкције или забране.. НЕ..

Када нам у македонији ништа није било ненормално и чудно ових 10 година, што би у Црној Гори било другачије.. И која је поБогу разлика...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поставио сам албум са сликама Архиепископа Јована па ко хоће нека погледа:

https://www.pouke.org...98%D0%BE%D0%B2/

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поставио сам албум са сликама Архиепископа Јована па ко хоће нека погледа:

https://www.pouke.org...98%D0%BE%D0%B2/

Свака част брате Ромејац.. свака част !

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прогон расколника и "независног" судства се наставља:

Архиепископ, по овој вести судећи, има право на поновно суђење али не може да се брани са слободе него мора да буде у притвору. Треба из затвора Идризово да буде пребачен у Шутку.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=87160

П.С.-- Според пресудата Вранишковски направил злоупотреба тешка 250 илјади евра со парите на трите епархии на МПЦ- поточно Брегалничката, Преспанско – пелагониска и Повардарска. --- за оне који мање знају: три епархије за три године - проневерити 250 000 евра; то је проневерити три комплетна буџета односно проневерити сваки евро! Глупост невиђена од оптужнице.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прогон се наставља...

http://www.kanal5.co...3&eventId=87160

И као што смо више пута констатовали несмањном жестином, чак напротив.. Ево превода ове вести,...:

Вранишковски добија поновно суђење, али се брани из притвора

Кривични савет Основног суда у Велесу донео је одлуку о понављању судског процеса против Зоран Вранишковски(Македонска новинарска стока без репа, неосновано Архиепископа Јована назива световним именом Зоран, без икаквог смисла јер Архиепископ наравно у свим грађанским документима носи име Јован, али и то је само делић њихове организоване медијске манипулације и потпуне острашћености - прим прев). Вранишковски ипак неће имати могућност да се брани са слободе, (иако се тиме крше сви македонски закони, као и људска и грађанска права а судство у Македонији показује да је потпуно у рукама структура државе као и саме ''мпц'' која је једна од тих структура - прим.прев.) дознаје Канал 5.

После официјалног објавувљивања одлуке велешког суда, он ће бити пребачен из затвора ''Идризово'' у ''Шутку'' одакле ће се појављиватти на рочиштима у Велесу.

Велешки суд по други пут доноси решење за понављање суђења. Исту одлуку ја донео и пре три месеца, дакле децембра 2011. КАДА ЈЕ ДОЗВОЛИО ВРАНИШКОВСКОМ ДА СЕ БРАНИ СА СЛОБОДЕ. Ту одлуку ја укинуо Апелациони суд из Скопјља прихватајући ја жалбу јавног тужилаштва из Велеса.

Апелација тражи од суда у Велесу да преведе документа са бугарског на македонски језик и тачно утврди када је Зоран Вранишковски дознао за пресуду.

Вранишковски је пре више од едне године, проглашен за кривог у отсуству.

Према пресуди Вранишковски је направио злоупотребу тешку 250 000 евра со новцем од трију епархија ''МПЦ''- тачније Брегалничке, Преспанско – пелагонијске и Повардарске.

У овим тренутцима се још увек налази у Идризову где издржава затворску казну у трајању од две и по године.

Убавка Јаневска

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пронађох ову вест (да не преводим све пошто се новински чланак не разликује од претходно постављених, изузев што даје мало појашњење на крају):

http://press24.mk/st...nuva-vo-pritvor

На крају пише ово:

У мају месецу ове године застарева кривично гоњење за дело за које је оптужен бивши владика МПЦ-а, па ако се до тада суђење не заврши правоснажно, Вранишковски ће бити ослобођен оптужби по сили закона.

Значи да ће суђење,

1. Тећи експресно да би испоштовали законски рок, или

2. Одуговлачиће процес да прође рок за суђење, па ће онда тврдити: Ето он је крив али по закону не можемо да га осудимо., или

3. Лажу као што лажу и о свему осталом што је наведено у овој вести.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда је следећа вест условни трачак светлости, на помрачену што медијску - што цивилну свест у Македонском друштву..

Вест наиме, долази са Скопског медија ТВ-Алфа, и на један објективнији начин који више одговара истини информише о ситуацији око суђења Архиепископу Јовану и његовом неправедном бивствовању у затвору. Међутим, то с еодноси само на извештавање о самом суђењу, што је потпуно недопустиво и више него недовољно а и недоследно јер се види да и тај текст робује устаљеним камуфлажама истине карактеристичним за птогон Арх.Јована и П.О.А. који владају у Македонији. Тако да је показатељ какво је и на којим је Сразинама ово парче земље коју називамо Македонија...

Извор:

http://vesti.alfa.mk...6&eventId=46209

Превод вести:

Нови судски процес за Вранишковског

среда, 15 февруари 2012, 19:02

Екс- владики Јовану Вранишковском ће се изнова судити за финансијске проневере у цркви иако он остаje у затвору, тачније из затвора у Идризову ће бити премештен у притворску јединицу на другом месту - Овакав предлог је поднело Јавно тужилаштво Велешком суду, који ће сутра донти одлуку (дакле данас-прим. прев.) око новог судског процеса у вези незаконски потрошенихсредстава, уколико процени да постоји могућност да се затворска казна замени притвором, одакле би се Вранишковски појављивао на суђењу.

Јавното тужилаштво је још на почетку изразило спремност да дође до новог суђења, али је и проблематизовало мере обезбеђења, односно изразило страховање да се екс- владика неће појавити у судници ако се ослободи и буде му дозвољена одбрана са слободе.

Иако је логично да издржавање казне затвора мора да се прекине ако стартје ново суђење, сада се тражи начин како да Вранишковски ипак остане у затвору. Претходна позитивна одлука суда о новом процесу пала је на апелацији под објашњењем да недостају документи који су иначе достављени али су на бугарском јазик.

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево нове вести којој мислим да не треба превод..

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=87185&AspxAutoDetectCookieSupport=1

ако ипак треба реците да преведемо...

Потпишано решението за ново судење на Вранишкоски

Денеска е потпишано решението на Кривичниот судски совет на велешкиот суд со кое на обвинетиот Зоран Вранишкоски повторно ќе му се суди за кривичното дело злоупотреба на 250 илјади евра,црковни пари.

Екс владиката на МПЦ ќе остане во притвор и од Шутка ќе доаѓа на судскиот процес кој ќе се води во велешкиот суд.

Решението денеска ќе го добијат бранителот на Вранишкоски и велешкото Јавно обвинителство. Засега не се знае само дали со овој документ ќе биде испратена и поканата за започнување на судскиот процес.

Како што вчера објави Канал 5, Кривичниот совет на велешкиот суд донесе одлука за повторување на судскиот процес против Зоран Вранишкоски, но без можност да се брани од слобода. /У.Ј.

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ново суђење и притвор Вранишковском

четврток, 16 февруари 2012, 12:49

Бивши владика ''МПЦ'', Јован, из затвора Идризово иде на 30 дневни притвор у Шутку.

Такву меру је одредио суд у Велесу и одлучио да му суди изнова за финансијске малверзације у ''мпц''.

Неизвесно је дали ће суд уопште успети да донесе пресуду зато што за три месеци дело за које се Јован окривљује биће застарело, као што се већ десило са другим кривичним делима у Битољском суду.

Од момента када одлука за ново суђење постане правоснажна, заказаће се и тачан датум почетка поновног процеса.

У судници, екс- владика,ће се појављивати из притвора који му је додњљен услед ''опасности од бегства'', иако за овакво кривично дело не постоји редовна пракса одређивања притвора.

ТВ-АЛфа - Скопље

http://vesti.alfa.mk...8&eventId=46234

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://poa-info.org/organizacija/strumickaep/20120216.html

Интервју на Епископот г. Давид за „Православље“

Во најновото издание на весникот на српската Патријаршија, „Православље“ (бр. 1078 од 15ти Февруари 2012 год.) објавено е интервју на Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид.

Разговорот го водеше Славица Лазиќ, а Епископот г. Давид во тој разговор се осврна на актуелната тема на затворањето на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, на строгиот режим на којшто е подложен во затворот, на државниот прогон којшто Архиепископот Јован и Православната Охридска Архиепископија ги трпат по наговор на расколничкиот синод во Р. Македонија како и на пораката што Црквата ја упатува во условите на прогон.

Во продолжение споменатиот разговор го пренесуваме во целост.

Разговор са Његовим Преосвештенством Владиком стобијским и Мјестобљуститељем струмичким Г. Давидом

Архиепископ Јован шести пут у затвору

Разговарала Славица Лазић

Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован ухапшен је и утамничен 12. 12. 2011 г., приликом уласка из Грчке у Р. Македонији. О читавом догађају у српској јавности се мало зна. Можете ли нас упознати са околностима?

Македонска полиција је, тог дана на граници, прво одузела пасош Архиепископу охридском г. Јовану, а затим су га одмах и спровели у затвору Идризово. Сматрамо да треба да се осврнемо управо на следеће суштинске околности. У разговорима, дакле, са људима који се активно баве поштовањем верских слобода, истиче се да је са правног аспекта симптоматично када неко бива утамничен више од два пута, због оптужбе као што су оне против Архиепископа. А, у случају Архиепископа Јована битно је да се зна да ово није ни први, ни други, већ шести пут како је он утамничен! Сасвим је јасно да је, у суштини, реч о државном прогону на верској основи.

Р. Македонија чека, и ако Бог да дочекаће, неког свог новог Константина, који ће се едиктом побринути о поштовању верских слобода свих грађана, без разлике на њихову националну или верску припадност. То би, свакако, говорило о цивилизациским достигнућима неке будуће политике, али Црква постоји неовисно од позитивних или негативних норми једне државе.

Које оптужбе се стављају на терет Архиепископа Јована, какав судски процес је у току?

Прва и једина ”оптужба” јесте то што је Архиепископ охридски г. Јован решио проблем раскола у Р. Македонији. Из те ”оптужбе” проистићу сви политички монтирани судски процеси против њега. То решење раскола се, на жалост, не уклапа у посткомунистичку идеолошку матрицу македонске политике, која уместо да изналази конструктивна решења за добробит свих, ствара горуће проблеме. Неће бити сувишно да се нагласи да према свим међународним извештајима, македонско корумпирано судство апсолутно јесте највећи проблем нашег друштва и, уједно, услов за интегрисање државе у савремене цивилизацијске токове. Сада, управо од тог пословичног судства зависи какав ће бити и како ће се одвијати процес против Архиепископа Јована. Треба поменути и да исто то судство упорно одбија захтев за регистрацију Православне Охридске Архиепископије.

За мото једне своје књиге, писац Светислав Басара, написао је следеће: ”опчињеност великом празном причом, изазива колективни губитак идентитета”. Опчињеност празном причом раскола, на жалост многих, довела је расколничке клирике у Р. Македонији до губитка православног хришћанског идентитета. У Цркви се идентитет добија од Христа, у расколу од пагубног етнофилетизма и политичких граница и ограничења.

До када ће Архиепископ бити у затвору, дали сте ви или породица успели да га посетите и имате ли примедбе на услове у којима се Архиепископ налази?

Када је прошли пут Архиепископ Јован био у затвору, написао је књигу ”Слобода у затвору”. На промоцији те књиге, на београдском сајму, ми смо сведочили да је Архиепископ своју слободу поклонио Христу Господу, и да је тако постао, никоме другоме, него једино заробљеник Љубави. Сасвим је јасно да човек може да буде слободан и у затвору, а да буде утамничен, управо као што је утамничена македонска, државно-расколничка политика у односу на Цркву, када слободу схвата једино као ослобођење од другога, што претставља најгрубљи облик самољубља, а не схвата је као слободу у саборности.

Архиепископ охридски г. Јован је дакле слободна и саборна личност у затвору у коме су према признањима и саме државе, услови испод сваког основног људског достојанства. Имајући у виду све гореречено, разуме се да нико од нас не може да га посети јер је за то потребна дозвола од стране Управе за санкције, а то је процес по ходницима на коме би могао да позавиди и сам Франц Кафка.

Дали је хапшење изазвало међународне реакције, и има ли политичких притисака на вођење процеса?

Хапшење, и то не само ово, и не само сада, свакако да је изазвало реакције. У задњих десет година, Претстојатељи из свих православних јурисдикција, писали су македонским политичарима, а и у свим међународним извештајима о непоштовању верских слободи у Р. Македонији, увек се указује на прогон Архиепископа Јована и Православне Охридске Архиепископије.

Поред Светог Синода Српске Православне Цркве, реаговао је Сабор свих канонских Епископа Америке, затим Митрополити из Грчке… Реакције ће тек уследити! Чека се одлука суда, који у недоглед одуговлачи процес, држећи Архиепископа, ево, већ три месеци у затвору. Суд је пресудио Архиепископу Јовану у његовом одсуству, и замислите, управо та процедура је сада у току, суд треба да одлучи дали ће му дати оно што, у грађанском друштву, следује сваком човеку, дакле дали ће Архиепископу дати основно право да се он брани у присуству и са слободе!

Дали је српски државни врх упутио протест поводом хапшења?

У више наврата наглашавамо да као људи који нису политичари, ми никада и не тражимо политичку подршку. За нас је најважније од свега то што знамо да нас Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј и саборски Архијереји увек имају у њиховим светим молитвама.

Дневне политике се мењају, а васељенском Православљу кроз дугу историју Цркве позната је небеска политика древне Пећке патријаршије и њених Претстојатеља и Епископа који, према савременом изразу професора Георгија Марцелоса, остварујући се тајанствено као Црква у оквирима помесне јурисдикције, никада нису одвајали бригу за своју помесну Цркву, од бриге за Цркву свуда по васељени. Свјатејши Патријарх српски и Сабор Архијереја не штедећи себе, са саможртвеном љубављу увек брину о јединству и саборност Цркве. Управо ту љубав, ту саборност, верни народ Охридске Архиепископије живи литургијски и онда све постаје лако, сви прогони јесу благослов Божји за напредак Цркве, постојање се не дели више на свето и профано, него само на Цркву и на потенцијалну Цркву.

Свакако поменути начин постојања не искључује жељу, уколико је имају, претставницима држава да реагују када се некоме наноси неправда.

Како на цео догађај реагује јавно мњење у Македонији?

У Р. Македонији постоје добри људи, заиста добар народ, и та доброта веома често не кореспондира са званичном државном политиком према Цркви. Према свим извештајима Фридом Хаус-а о слободи изражавања, годинама уназад Р. Македонија не спада у целосно слободне земље. У истим тим извештајима новинари се називају ”политички назначеници”. То је разлог због чега у нашој земљи једноставно не постоји размена мишљења, тотално је отсутна јавна дебата, не само по питању Цркве, него и по, не мало, осталих питања.

Архиепископ Јован је пребачен из пријемног у најстрожи режим затвора Идризово. Шта то практично значи, по чијем захтеву и када је то урађено и дали је Архиепископ Јован у прилици да комуницира са јерархијом СПЦ?

Архиепископ Јован, несразмерно са висином пресуде, налази се у најстрожем затворском третману. То значи да нема никакву могућност да комуницара са било ким. То још значи да нема никакву могућност да изађе на викенд као што излазе остали осуђеници. Као што је било и раније када је био утамничен, најстрожи третман значи да не постоји могућност да му се однесе Свето Причешће, једноставно, то значи целосна изолација.

Нама није познато ко је донео ту одлуку, само нам је познато да је уследила од кад су неки расколнички Епископи јавно, у медијима, иступили са веома оштрим изјавама, тражећи да суд донесе одлуку да Архиепископ Јован по сваку цену остане у затвору. Не треба да заборавимо да држава суди Архиепископу на захтев расколничког синода. Рецимо, кад би расколнички синод повукао оптужбу, држава не би могла да настави суђење.

Шта ви поручујете прогоњеним верницима и свештенству током ваших обраћања?

Искуство свакодневног живота јесте да човек не може да обожи своје постојање, своју личност, уколико око њега не постоје људи који га стално раздражују својим увредама, клеветањем. Ако немамо такве људе, једноставно не можемо да постанемо зрели људи, не можемо достићи благобиће у животу. Ко нема такве људе око себе, тај не може да живи живот у пуноћи, те таквом човеку сметају и најмање ситнице. Зато свако одабире којим ће људима припадати. У Цркви негујемо љубав и захвалност према онима који нам помажу да страдамо за Христа. Томе нас је научио свети Николај охридски и жички, који у својој прелепој поезији каже: ”Благослови непријатеље моје, Господе. И ја их благосиљам и не кунем. Непријатељи су ме више гурнули Теби у наручје, него пријатељи…” Како су лепи и пунозначни ови стихови! Савремени човек, због окрутне свакодневице, понекад заборавља зашто живи и одрођује се од песничког језика усађеног у њему. Поезија бива прогоњена. Али ипак, свака икона живота говори дубоким језиком поезије. Први Песник, Поет, Саздатељ Христос враћа нам поезију, т.ј. стваралачки начин живота из изгнанства и омогућује нам да сазнамо да нас достојни Хришћанства не чине виђења, већ спремност страдања за Њега, за Христа. То нам и помаже да стекнемо не нешто што немамо већ да откријемо оно што носимо у себи, дакле да отворимо очи и да видимо да нам се личносни Христос даје Себе самог буквално у сваком тренутку нашег живота и да живот у Цркви постаје неговање бесмртности.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...