Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

«Ваше Преосвештенство, молим да ми опростите на грешкама, али трудићу се да их буде што мање, јер сам по први пут у повјерљивој мисији овдје. Молим да разумијете моје напоре које чиним сам уз припомоћ веома оданих и повјерљивих саучесника, али све то да што боље и савјесније, да најбоље намјере Свете Столице извршим што разборитије уз велику обазривост, нашто сам нарочито упозорен.

Носим Вам специјалну поруку Светог Оца Папе и Његову поруку требам лично да уручим, па сам радо прихватио овај напорни пут да се уз његов благослов овјековечи труд и обезбиједи Ваша сагласност и саучешће што је изричита жеља Св. Оца Папе, па сам пошао на овај историјски пут који треба да овјековечи Вас.

Но, ево у Сарајеву сам позван у Надбискупију и задржан, хитно обавијештен са напоменом да моментално није погодан моменат – наиме пала би у очи моја присутност на Цетињу, па би могле наступити немиле посљедице и многе непријатности од ненамјерних злих људи Ваше средине, што би омело и много нашкодило постигнутим успјесима у одвајању Ваше Свете цркве од натурене сепаратистичке јереси.

Много се постигло и Св. Отац Папа је веома задовољан и предложио је да би било најбоље да се скине она мала капела и смјести у музеј или Његуше гдје би одговарао намјени, гдје историја тога времена изумрлог старог народа још једино не може да види.

Свима је јасно да садашњи народ нема више ништа заједничко са некадашњим народом оријентисаним великосрпском идеологијом која је злоупотријебила овај народ, који ето може се рећи потпуно изумире. Нови народ са новим навикама и новим животом је народ будућности и нових прегнућа, па је вољан Св. Отац Папа да овај народ свесрдно помогне и да га поврати у праву Христову вјеру зашто је вољан и да уложи велика средства.

Св. Отац Папа је вољан да даде 500 милиона лира као помоћ за израду маузолеја који ти храбри људи тако упорно траже и желе, па ће и Папина помоћ много допринијети, па ће само тражити да у маузолеј буду смјештене кости Луције – Црногорке (Озане Которске), која је још раније прешла у праву Христову вјеру и до смрти била изложена свим прогањањима, али никад није хтјела да ту вјеру осрамоти и остави. Зато ће она бити оглашена

Светицом и жеља би била да се њени остаци похране у маузолеј зашто ће бити изграђен велики и диван саркофаг који ће красити унутрашњост маузолеја. Св. Отац Папа цијениће веома Ваше напоре и велику душевну и просвјетну вриједност, цијенећи Вашу оданост Светој цркви, а вјерујући да ће у Вама наићи на сарадника у борби да се успостави у Црној Гори права Христова вјера и осамостали као новорођенче Св. Оца Папе, он је вољан да све жртве поднесе и сва средства за то уложи, па једва чека да се освети Дивни Храм у Титограду и успостави библиотека, доведу мисионари и отпочне помагање тог доброг народа у превођењу правој Христовој вјери.

У томе Св. Отац Папа рачуна на Вашу сарадњу и вољан је да Вам понуди положај међу својим најближим сарадницима, а да Ви руководите свим тим пословима уз загарантовану дискрецију. То је била моја мисија и то би била порука коју сам имао да уручим са још многим другим, па како сам спријечен и како су сада заоштрене многе несигурности од пакости људи, то сам обавијештен да приликом посјете Предсједника од стране Пачинелија и додира истог са извјесним храбрим људима Титограда, да се ово сада избјегне и затражи додир или састанак у Загребу или Ђакову, како би се избјегло да се предају новчана средства и награде храбрим људима на мјестима која би била подлога непријатности како тих храбрих људи, тако и свег досадашњег успјеха и рада.

Износећи Вам ово, молим Вас да разумијете велико интересовање Св. Оца Папе за Ваша велика дјела и љубав према својој пастви која треба да се преведе правој Христовој вјери за што би Ви били најпогоднија личност.

Вјерујем да Вам је познат удио Св. Оца Папе код одвајања македонске цркве, но из специјалних разлога у данашњој вјери, што је било условљено од тих храбрих људи у Скопљу, који су вољни да се у догледно вријеме и тај народ преведе у праву Христову вјеру.

Из жеље да се све то најљепше среди, молим да донесете Вашу одлуку гдје би жељели да се лично састанемо и примите све што Вам доносим, а Ви ми дадете Вашу сагласност или могућност, доставите Надбискупији Загреб.

Метковићи, С особитим поштовањем,

одани, покорни Вам Паловинети»

Писмо специјалног изасланика римског Папе, Монсињора Франциска Паловинетија, блаженопочившем Митрополиту црногорско-приморском Данилу Дајковићу

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

«Ваше Преосвештенство, ...

Вјерујем да Вам је познат удио Св. Оца Папе код одвајања македонске цркве, но из специјалних разлога у данашњој вјери, што је било условљено од тих храбрих људи у Скопљу, који су вољни да се у догледно вријеме и тај народ преведе у праву Христову вјеру.

Писмо специјалног изасланика римског Папе, Монсињора Франциска Паловинетија, блаженопочившем Митрополиту црногорско-приморском Данилу Дајковићу

Да, да... познато штиво...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар неко узима ово "писмо" за озбиљно?

Sa skepsom uzimam sve.. pa i dana$nji datum... ;) A

A $to se tice ovog pisma, ono je u ovoj formi dostupno javnosti vi$e od dve decenije .. ja sam ga u istom obliku nalazio i u "NIN"-u, "Pogledima", "Srpskoj reci"... pa je bilo o njemu reci i u "Svetigori" a evo ga i na nekim sajtovima koji nisu ba$ neozbiljni...

http://www.vidovdan.org/index.php?option=com_content&view=article&id=26078:-----i&catid=38:aktuelno&Itemid=59

E sad da li je istinito i da li ga treba uzimati za ozbiljno.. te$ko da je u mojoj moci zakljucivanja...

na kraju, ja mu i ne vidim na ovoj temi neko veliko i znacajno mesto ..

...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колко да се не заборави, ...

97 дана откако је Архиепископ Охридски и Митрополит Скопски Јован безикакве кривице у затвору..

А данас се навршава тачно 30 дана откако су га пребацили у истражни затвор где нема баш никаква права, кршећи тиме и своје сопствене законе и уредбе а о цивилизованим земљама да и не говоримо...

Да је обичан грађанин..рецимо, па да уместо српског (као двојног) држављанства има Амерички пасош...

..да помишљамо или боље не, ..шта би до сада већ било... ?

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Од правних саветника, који су по службеној дужности имали могућности да га само једном посете, дознајемо да су Архиепископу Јовану извађене пертле са ципела, да је са саветницима могао да разговара само преко заштитног стакла, да нема никакве могућности да прима посете блиских луди, без могућности благовремене бриге о здравственом стању и примању лекова, да је велики део упућене хране за време поста – враћен, да не постоји никаква могућност да му буде однето свето Причешће...

И поред свега тога, Архиепископ Јован се осећа жизнерадосно и припадницима Православне Охридске Архиепископије упућује свој архипастирски благослов.

http://poa-info.org/arhiepiskop/soopstenija/20120319_srb.html

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Саопштење: Архиепископу Јовану продужен притвор

PostDateIcon.pngпонедељак, 19 март 2012 13:50 | PostAuthorIcon.pngНаписао o.Naum | ПДФ | Array Штампа Array

jovan-vraniskovski.jpg

После две ослобађајуће пресуде од стране Основног суда у Велесу (април 2006. и април 2007.) и после одбијања екстрадиције и ослобађајуће пресуде Апелационог суда у Софији, Р. Бугарска (јануар 2011.), на упорно тражење синода расколничке Македонске православне цркве (МПЦ), за исти предмет за који је, као што је наведено, био ослобађан, 12. децембра 2011. год., Негово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, поново је био ухапшен и затворен у централни затвор Идризово.

Монтиране судске процесе и државни прогон на верској основи против Архиепископа Јована, судови у Р. Македонији и расколничка МПЦ започели су пре десет година само због различитих верских убеђења Архиепископа Јована, због чега је од стране Amnesty International, још 2005. год., био проглашен за “затвореника савести”.

Приликом најновијег затварања, после нешто више од два месеца проведена у затвору Идризово, 17. фебруара 2012. год. Архиепископ Јован је пребачен у истражни затвор Шутка, где му је одређен једномесечни притвор.

Када се очекивало да ће захтев за ослобађање од притвора бити усвојен, јер сагласно закону, за дело за које је оптужен није предвиђена мера притвора, и да ће Архиепископ Јован имати могућност да се брани са слободе, на инсистирање расколничке МПЦ, која је и покренула поменути судски спор, у последњем тренутку, 17. марта 2012. год. факсом је затвору Шутка достављен акт да је Архиепископу Јовану продужен притвор за још месец дана, дакле, до после Васкрса, до 17. априла 2012. године.

Од правних саветника, који су по службеној дужности имали могућности да га само једном посете, дознајемо да су Архиепископу Јовану извађене пертле са ципела, да је са саветницима могао да разговара само преко заштитног стакла, да нема никакве могућности да прима посете блиских људи, без могућности благовремене бриге о здравственом стању и примању лекова, да је велики део упућене хране за време поста – враћен, да не постоји никаква могућност да му буде однето свето Причешће...

И поред свега тога, Архиепископ Јован се осећа жизнерадосно и припадницима Православне Охридске Архиепископије упућује свој архипастирски благослов.

Међународна заједница годинама уназад, преко својих извештаја (а, последњи пут 15. марта 2012, год., то је учинио и комесар за проширење Европске Уније, г. Стефан Филе), указује свим македонским владама на суштински недостатак, који удаљава македонско друштво од цивилизованих демократија. Несумњиво, реч је о одсуству владавине права и корумпираности судова.

Управо то пословично, корумпирано судство, у политички монтираним процесима, током последњих десет година, шести пут тамничи Архиепископа Јована иза решетака, и упорно одбија да региструје Православну Охридску Архиепископију. Најновије продужавање притвора Архиепископу Јовану само је још једна у низу потврда да власти у Р. Македонији не само да не поштују верске слободе свих грађана подједнако, већ уместо да изналазе решења за грубо угрожавање верских слобода, додатно продукују проблеме и изазивају нестабилност.

ПРАВОСЛАВНА ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вечерње Новости од 18. марта:

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290.html:371279-Arhiepiskopu-Jovanu-produzen-pritvor

...само нешто: "pravosudne vlasti Makedonije produžile su pritvor do 17. aprila ove godine, u iščekivanju odluke o daljem postupku u predmetu oko navodne utaje 240.000 evra iz perioda dok je bio vladika kanonski nepriznate MPC"

Ово око утаје се непрестано провлачи мада је Владика Марко објаснио да Арх.Јован није ни осуђен за утају већ за "ненаменско трошење" зато што о утаји не може бити говора јер су суду стављени на увид фискални рачуни...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ово је таква срамота за државу и грех за народ који убијају свог Архипастира! Јадно је то православље где им Архиепископ чами ни крив ни дужан у затвору!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вечерње Новости од 18. марта:

http://www.novosti.r...roduzen-pritvor

...само нешто: "pravosudne vlasti Makedonije produžile su pritvor do 17. aprila ove godine, u iščekivanju odluke o daljem postupku u predmetu oko navodne utaje 240.000 evra iz perioda dok je bio vladika kanonski nepriznate MPC"

Ово око утаје се непрестано провлачи мада је Владика Марко објаснио да Арх.Јован није ни осуђен за утају већ за "ненаменско трошење" зато што о утаји не може бити говора јер су суду стављени на увид фискални рачуни...

И мислим да би у име СПЦ, владика Иринеј бачки, морао хитно да реагује на овакве текстове у нашим медијима .исто онако експресно као у случајевима са градоначелником Новог Сада када су се данима по новинама провлачиле преписке и деманти; као у случајевима око артемитског деловања.. ЧАК и ПРЕ...

Јер срамотно је како Београдски медији извештавају преписујући само коменатре из Скопске штампре уопште с ене упуштајући у било какве анализе..него следују бомбастичним изјавама које више штете самој Цркви и лику Архиепископа Јована..

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ATINA - Mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije posjetio je u istražnom odjeljenju zatvora Koridalos u Atini, arhimandrita svetogorskog manastira Vatoped Jefrema, koji je uhapšen krajem decembra zbog sumnje u manipulacije s nekretninama, pranje novca i korupciju.

http://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/Amfilohije-posjetio-u-Atini-zatvorenog-arhimandrita-Jefrema-132918.html

Да ли се треба чудити, питати или ћутати на тему, заштои нико није посетио Архиепископа СПЦ, Јована у македонском затвору до сада...

И још нешто... шта ли мисле македонци - припадници П.О.Архиепископије кад виде ову вест.. 0409_feel

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Посете утамниченом Архиепископу Јовану државне власти Македоније не дозвољавају (и нису дозвољавале, сем његовој мајци једном, и то преко стакла, као да је најопаснији криминалац :blink:).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...