Jump to content

Како решити проблем "неположивог испита" на вишој школи/факултету


Препоручена порука

  • Одговори 102
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 3 часа, Александар Милојков рече

Постављам ово питање, иако се са њим никада као студент, хвала Богу, никада нисам сретао. Али јесам као просветни радник. Но, сада имам проблем, тачније има га моја старија ћерка, која је студент Академије струковнох студија у Београду (бивша Виша медицинска). Она је студент друге године и све досадашње испите дала је из првог пута, са, у просеку, врло добрим оценама. Међутим, један испит из прве године још увек не може да положи. Пети пут већ покушава. Није једина, велики број студената није положио тај испит и пролазност је веома ниска. Девоке су жалиле и данас полагале испит пред комисијом. Али авај, у комисији је поново главну реч водила њихова професорка која је проблематична са својим критеријумима - постави питање, испричате јој СВЕ из литературе и онда вас решета потпитањима док вас не обори. Нажалост тако је било и данас пред комисијом. Од 30+ девојака, само су две успеле да добију прелазну оцену.

Ја сад питам, какве су даље правне могућности да се ове студенткиње боре? Може ли се и коме обратити  у Министарству просвете, пошто је у институцији Аладемје проблем очигледно нерешив (изгледа да врана врани очи не вади - они штите своју колегиници, не студенте).

Молим вас ако неко има конкретан предлог да ми појасни, како бих помогао свом детету, које већ пада у очај (а ја све то плаћам и не питајте како ми је).

Да ли си погледао правилник о полагању пред комисијом? Сад причам напамет, јер нисам полагао тако (али сам био близу због профе из електронике на 2.год. ЕТФ-а), погледај да ли дотична професорка може бити члан комисије кад се поднесе жалба на њену објективност. Уме да се деси да узурпирају право због незнања оштећеног. Мислим да, уколико тај профа по правилнику може да буде члан комисије - ту има простора за притисак на факултет/универзитет/когавећ од стране студената. 

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Potpuno razumem ovu problematiku jer je gotovo na svakoj godini fakulteta bio po jedan takav lik, profesor, da ne kažem budala. Zatezanje, niska prolaznost, prolazak koji ne zavisi od znanja nego raspoloženja ili boga ti pitaj čega. Tek, prolazi po nekoliko ljudi, a ostali padaju. Žaleći se tako ocu na nemogućnost prolaza on upita: "Jel prolazi neko taj ispit kod njega?" Pa, rekoh, prolazi, ali po dvoje, troje... E, onda ćeš i ti. I tako i bi. 
Prosto, mogu samo da kažem da ništa ne preduzimate, iako vam se čini bezizlazno. Ako ljudi prolaze - proći će i ona. Upornost, znanje i biće sve ok. 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем је систем који дозвољава такво понашање. И тако је било одувек, још ја кад сам био клинац сам слушао много горе приче.

Кад се регулише која права и обавезе мора да има сваки професор и да ту не може да буде да би лечио комплексе, заштићен као бели медвед, онда има шансе да се нешто промени.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Prozor na krovu рече

Potpuno razumem ovu problematiku jer je gotovo na svakoj godini fakulteta bio po jedan takav lik, profesor, da ne kažem budala. Zatezanje, niska prolaznost, prolazak koji ne zavisi od znanja nego raspoloženja ili boga ti pitaj čega. Tek, prolazi po nekoliko ljudi, a ostali padaju. Žaleći se tako ocu na nemogućnost prolaza on upita: "Jel prolazi neko taj ispit kod njega?" Pa, rekoh, prolazi, ali po dvoje, troje... E, onda ćeš i ti. I tako i bi. 
Prosto, mogu samo da kažem da ništa ne preduzimate, iako vam se čini bezizlazno. Ako ljudi prolaze - proći će i ona. Upornost, znanje i biće sve ok. 
 

Sve ovo, samo sto bih ja preduzimao jos i sve ostalo sto mogu. Ako je profa budala, a izgleda da jeste jer nema sta da pita mimo onoga sto su pitanja&odgovori i da mu prolaznost bude 5-6%, onda treba javno prozivati budalu, staviti je u centar interesovanja sto sire javnosti i neprestano vrsiti pritisak da bi to budalisanje prestalo ranije i da bi manje ljudi moralo to da trpi. Neka skola dovede profesora/ku i plate ga/je, koji ce da inspirise i motivise generacije, a ne da cuvaju kretena zarobljenog u svom filmu koji jedino ume da ogadi oblast na koju je zaseo.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, GeniusAtWork рече

Проблем је систем који дозвољава такво понашање. И тако је било одувек, још ја кад сам био клинац сам слушао много горе приче.

Кад се регулише која права и обавезе мора да има сваки професор и да ту не може да буде да би лечио комплексе, заштићен као бели медвед, онда има шансе да се нешто промени.

MI smo imali u srednjoj školi biologicarku koja nam je davala negativne poene ako bi pogrešno odgovorili. Tako da je čovek mogao da ima - broj poena na kraju. 

 

No, da se vratimo na temu, možda ako bi se moglo normalno razgovarali sa profesorom i pitati odakle treba učiti, pošto pitanja koje postavlja nema u literaturi. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Јанко рече

Да ли си погледао правилник о полагању пред комисијом? Сад причам напамет, јер нисам полагао тако (али сам био близу због профе из електронике на 2.год. ЕТФ-а), погледај да ли дотична професорка може бити члан комисије кад се поднесе жалба на њену објективност. Уме да се деси да узурпирају право због незнања оштећеног. Мислим да, уколико тај профа по правилнику може да буде члан комисије - ту има простора за притисак на факултет/универзитет/когавећ од стране студената. 

Нисам сигурна да ли испит може више пута у току године да се поништи, ако може, треба тражити професоркино изузеће и новог испитивача, наравно колективно, сама она ништа постићи неће, немају шта да изгубе.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Realno bi bilo u takvim slučajevima gde neko tri puta ne položi da mu se omogući polaganje pred komisijom ili mogućnost promene profesora. Ukoliko ta mogućnost na fakultetu postoji - to je put. U svakom slučaju - više nego sigurno je da će položiti, pre ili kasnije. Samo neka ne gubi nadu i neka izlazi na ispit. Iz iskustva - to bude to.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Prozor na krovu рече

Realno bi bilo u takvim slučajevima gde neko tri puta ne položi da mu se omogući polaganje pred komisijom ili mogućnost promene profesora. Ukoliko ta mogućnost na fakultetu postoji - to je put. U svakom slučaju - više nego sigurno je da će položiti, pre ili kasnije. Samo neka ne gubi nadu i neka izlazi na ispit. Iz iskustva - to bude to.
 

Мене у целој причи боли онај став - одувек је тако било и увек ће бити.

Кад ћемо рећи - доста?

Јер не мора заувек...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Јанко рече

Да ли си погледао правилник о полагању пред комисијом? Сад причам напамет, јер нисам полагао тако (али сам био близу због профе из електронике на 2.год. ЕТФ-а), погледај да ли дотична професорка може бити члан комисије кад се поднесе жалба на њену објективност. Уме да се деси да узурпирају право због незнања оштећеног. Мислим да, уколико тај профа по правилнику може да буде члан комисије - ту има простора за притисак на факултет/универзитет/когавећ од стране студената. 

Јесам. Ја сам и писао пригвор на основу којег је испит оборен и формирана је комисија. Међутим, комисија је била "врана врани очи не вади" - потпуно су разочарали, штитили су колегиницу а не студенте. Од 32 или 34 само су њих две положиле са шестцама.  По статсуту, она као предавач је један од чланова комисије. Читао сам даље, постоји право на жалбу Председнику Академије, ако студент сматра да му је повређено право на објективно оцењивање. Али тешто да ћемо се изборити против овакве накарадне филозофије саме Академје. Сада ми је јасно зашто им из године у годиу опада интересовање студената. Чује се за пвакве ствари и зато се овакве рупчаге обилазе у широком луку. Контактирао сам већ једног уредника новина. Размишљам да их провушем кроз штампу, па да имају још мање кандидата у јуну на конкурсу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Prozor na krovu рече

Potpuno razumem ovu problematiku jer je gotovo na svakoj godini fakulteta bio po jedan takav lik, profesor, da ne kažem budala. Zatezanje, niska prolaznost, prolazak koji ne zavisi od znanja nego raspoloženja ili boga ti pitaj čega. Tek, prolazi po nekoliko ljudi, a ostali padaju. Žaleći se tako ocu na nemogućnost prolaza on upita: "Jel prolazi neko taj ispit kod njega?" Pa, rekoh, prolazi, ali po dvoje, troje... E, onda ćeš i ti. I tako i bi. 
Prosto, mogu samo da kažem da ništa ne preduzimate, iako vam se čini bezizlazno. Ako ljudi prolaze - proći će i ona. Upornost, znanje i biće sve ok. 
 

Она већ има нагомиланих 160+ бабица које нису положиле испит код ње. То су целе две генерације (у једној има 84 студената на смеру за бабице). Ја дам сам студент тамо, дигао бих револуцију. После тога тамо не би били или она или ја. Тако су моју генерацију малтретирали у војној школи. Нису хтели да нас пусте на летњи распуст, због сукоба у Словенији (а ми у Београду). Ми смо тада одбили да идемо на наставу,затворили се у амфитеатар. За два дана је стигла наредба да идемо на распуст. Са будалам не може другачије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Александар Милојков рече

Јесам. Ја сам и писао пригвор на основу којег је испит оборен и формирана је комисија. Међутим, комисија је била "врана врани очи не вади" - потпуно су разочарали, штитили су колегиницу а не студенте. Од 32 или 34 само су њих две положиле са шестцама.  По статсуту, она као предавач је један од чланова комисије. Читао сам даље, постоји право на жалбу Председнику Академије, ако студент сматра да му је повређено право на објективно оцењивање. Али тешто да ћемо се изборити против овакве накарадне филозофије саме Академје. Сада ми је јасно зашто им из године у годиу опада интересовање студената. Чује се за пвакве ствари и зато се овакве рупчаге обилазе у широком луку. Контактирао сам већ једног уредника новина. Размишљам да их провушем кроз штампу, па да имају још мање кандидата у јуну на конкурсу.

Права ствар, само напред ако је и ћерка за то. И обавезно да се постави питање исправности статутарне поставке да је тај профа члан комисије. Зар се не верује у објективност других? Сумњам да је тако било пре 30-40 година. То правило би требало променити, јер би то онда био управо механизам заштите како студената, тако и квалитета наставе/студирања.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, sanja84 рече

MI smo imali u srednjoj školi biologicarku koja nam je davala negativne poene ako bi pogrešno odgovorili. Tako da je čovek mogao da ima - broj poena na kraju. 

 

No, da se vratimo na temu, možda ako bi se moglo normalno razgovarali sa profesorom i pitati odakle treba učiti, pošto pitanja koje postavlja nema u literaturi. 

Не вреди. То је ћерка (као и други студенти) већ покушала. Жена обећа и превари. Данас јој је поставила потпитање и на опаску да тога нема у литератури добила је одговор- да, али то се радило у средњој медицинској школи. Али, професорка, ја сам завршила гимназију. Њен одговор: То мене не занима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ето и остали да знате, ако имате децу, будуће студенте, због оваквих ствари мој савет вам је да у широком луку обилазите тзв. Академију струковнох студија у Београду. Има дивних професора, али ова жена и њена "Нега у интерној медицини" је жестока антиреклама. Ја сам на школовању провео 20+ година и сретао сам свашта, али овако нешто заиста нисам.

 

Висока здравствена школа струковних студија у Београду (vzsbeograd.edu.rs)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...