Jump to content

Papin najvažniji suradnik: Bez Srpske pravoslavne crkve ništa od kanonizacije Alojzija Stepinca

Оцени ову тему


Препоручена порука

За нас православне Србе Степинац је злочинац и то је крај било које приче.

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za Katoličku crkvu Stepinac je Blaženik za celu crkvu i ima svoj spomendan to je prihvaceno i jasno je da sledi proglasenje svetim to ce se desiti a SPC niko za to nece pitati a posebno ne papa Franjo i tu dalje nema sve ostalo su pusti snovi nase elite za domacu javnost ako ga ne proglasi papa Franjo hoce drugi papa koji ce biti izrazito prohrvatski kao i 99.99% papa do sada i tu prestaje svaki razgovor na temu da li ce biti sveti tacka. A razlozi su nesto o cemu se moze i treba govoriti a zasto bas on ? Zasto je to toliko vazno Hrvatima i sl razloge mozemo naslutiti.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма нек га прогласе за шта хоће нас то не знаима. Показали су се какви су у глобалу.

По мени нема ту шта да се прича. Лични контакти и односи наравно да, али нека шира прича сачувај Боже и саклони.

Није ни чудо што би Степинца да прогласе светим и далеко им лепа кућа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 часа, Дејан рече

Ne bi, ali se dešava nešto nelogično, pa se dolazi do zaključka da se pegla istorija preko Stepinca. Kult Stepinca je opstao i raširio se najviše zahvaljujući ustaškoj emigraciji, mrze Srbe i Jevreje a forsiraju Stepinca koji ih je spašavao ili " spašavao".Narod koji je dva puta u jednom veku pao u patološki nacionalizam i nacizam forsira svog blaženika. Oko Stepinca je bukvalno sve kontroverzno.

 

Овде је парадоксално то што су најгласнији у томе како је Степинац "спасавао Србе и Жидове" управо тренутна генерација нео-усташа и апологета НДХ, који ту чињеницу користе само како би додатно потпиривали мржњу против Срба. Користе га као опомену да Србима не треба помагати никад и никако јер му Срби данас тако "враћају", а у исто време и негирају геноцид над Србима и говоре како их је Степинац "спасавао" током тог геноцида. Лудило мозга.

Око саме НДХ много тога није ни јасно ни чисто, прекратко је трајала, а ефективну власт су преузеле агресивне сточарске сељачине које су клање стоке заменили клањем људских вратова чим су натукли црну униформу. А у нашим мозговима где све сматрамо црно-бело, не можемо да прихватимо да је могуће да је у то време постојао неко ко је био на положају а није у томе учествовао (није то чак ни одобравао), али да се није ни Бог зна како томе супротстављао. Оно око чега треба једино да се дозовемо свести јесте да Степинац није бежао из Загреба, нити га је ико и за шта кривио до пар година после рата. Ми смо због симплификације комунисти=Тито=Хрват=усташе апсолутно избацили из свести чињеницу да су од свих нас, највише усташа побили управо партизани и да су оптужбе сарадње са усташама биле најефикасније средство политичког прогона у послератним годинама. Степинац је напрасно постао "Павелићев надбискуп" након дугих преговора око национализације огромних црквених поседа, а за "блаженог" је проглашен невезано за контекст Другог светског рата, већ због чињенице да је одбијао азил и одлазак у емиграцију, већ је остао у кућном притвору инсистирајући да је невин за оно за шта су га оптуживали. Његове су речи да му је савест чиста и да злочине није чинио. А лудило мозга са наше стране је то што не можемо да прихватимо да је тако нешто могуће, а на идеје да није крив реагујемо као да неко покушава да га прикаже као Христа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 25.9.2020. at 22:01, mario beloti рече

бб је за тебе православна. А сигурно се стресе на идеју Ујкица да је степинац свет и да припадају истој Цркви, на зови Цркви

Види се да си добар и паметан човек, једино се не зна да ли из тебе више исијава памет или доброта.

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, Вилер Текс рече

Срби данас у Загребу не смеју да кажу да су Срби. Боје се да дођу цркву. Многи своју децу крсте као римокатолике. Живе бре у страху.

Е сад замисли како је било 1941. 

Не слажем се са твојим предпоставкама уопште. Што се тиче Србољуба Живановића, њему су комунисти забранили даље истраживање Јасеновца, човек је емигрирао у Лондон. Тако да твоја теорија не стоји.

Далеко од тога да тамо живе нормално (Срби у Загребу), надам се да се разумемо да то нисам ни тврдио. Само кажем да су преживели некако и 1941-44. и 1991-95, а како, то само они знају. Нити кажем да усташе нису хтеле све да их побију - то је била бандитска и варварска власт која није успела да своју идеологију исфорсира баш кроз све поре друштва. А оно што сам рекао да ни све усташе неке ствари нису знале, базирам на чињеници да сам такве људе упознао и ако су о томе лагали тако вешто, морају да добију оскара за глуму. Упознао сам, на пример, једног (релативно) младог усташу, усташког унука из Америке, који често проводи лето у Републици Српско, у Бањалуци, и то као српски гост у кућама оних чије је породице његов деда спасао. И опет наглашавам да су то изузеци, али мислим да је спор настао око тога што ми се чини да си рекао да није могуће да су такви изузеци постојали.

Што се тиче Србољуба Живановића, управо њега нисам хтео да спомињем по имену и не бих пуно да лајем о њему на овој теми. Укратко, њега убрајам у оне који су под фирмом душебрижништва и родољубља, од српске највеће трагедије направили каријеру. Оно што је дело Јована И. Деретића у српској "историји", а такође под фирмом како су га прогонили па је у емиграцији морао да сазнаје истину, то је дело "академика" Србољуба Живановића на пољу геноцида над Србима у НДХ. Буквално, ко га никад није слушао или читао, само је добро себи учинио. Једино што не могу да се сетим, давно је било кад сам се тиме интензивно бавио, да ли је из његовог пера "сведочанство" о Степинцу како у Јасеновцу лично убија српско дете, или од неког другог из те бранше.

Понављам, извињавам ти се ако неке моје речи звуче као јерес и кунем ти свим што ми је свето да су мотив тога искрене емоције и то што ову тему стављам на сам врх националног значаја, где ме душа боли а срце кипти што се о геноциду у НДХ не труби свакодневно, при свакој званичној прилици и сваки пут кад год се спомене било Хрватска, било БиХ. Пре геноцида, Срби су чинили скоро 20% становништва Хрватске, а на 30% територије су били национална већина. У БиХ су Срби били најбројнији народ, током читавог 19. и почетка 20. века изгледније је било да БиХ постане део Србије као српска земља у целини, него Војводина.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, Вилер Текс рече

Најлакше је тако. Апоголија Степинца и констатације да смо били католици не би се десио Јасеновац а онда када добијеш мало жешћи одговор, игнор, интелектуална висина и сличне ствари. Свакако твој избор.

На страну да ли је "СрбинКатолик" стварно Србин католик или лажни налог (још је кратко на форуму), надам се да се слажемо да се Степинац заиста јесте заузимао за Србе католике, док су их усташе убијале једнако као и православне Србе?

Премало се говори о истребљењу католичких Срба у Хрватској... којих уочи стварања НДХ јесте било мало, али их након НДХ није остао ниједан. Последњи Срби католици су преостали једино у Боки Которској, Албанији и Београду и данас су више куриозитет него значајан фактор, јер више има Срба адвентиста (или Срба јеховиста).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Тражитељ рече

Види се да си добар и паметан човек, једино се не зна да ли из тебе више исијава памет или доброта.

ти си паметан али правослван ниси. Што се каже ниси леп али си глуп. :D

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Тражитељ рече

А оно што сам рекао да ни све усташе неке ствари нису знале, базирам на чињеници да сам такве људе упознао и ако су о томе лагали тако вешто, морају да добију оскара за глуму.

Ово је негде суштина оног ашто си хтео да кажеш. Можда неки ујак у Лици који је тамо био кољач није био упознат са детаљима у Осјеку. Али да нису знали у гобалу, поготово не неки битни људи и у НДХ попут Степинца нема шансе. 

Што се тиче Србољуба Живановића, мислим да је човек потпуно на месту и ниси у праву.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Тражитељ рече

Премало се говори о истребљењу католичких Срба у Хрватској... којих уочи стварања НДХ јесте било мало, али их након НДХ није остао ниједан. Последњи Срби католици су преостали једино у Боки Которској, Албанији и Београду и данас су више куриозитет него значајан фактор, јер више има Срба адвентиста (или Срба јеховиста).

Једноставно, постали су Хрвати. Какав прогон Срба католика, то није тачно. Ко се покатоличио прешао је у хрватски табор и такви су били најжешћи. Не знам да ли ће ти значити нешто али познајем људе којима су отац и мајка Срби а они данас славе Олују, називају себе и своју децу и унуке Хрватима. Нису ни православи, преверили су. А неки не могу  a да  не подбадају Србе. Ко је веру променио престао је бити Србин у 99% случајева у Хрватској и 1941-45 и од 1991. на овамо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Тражитељ рече

Понављам, извињавам ти се ако неке моје речи звуче као јерес и кунем ти свим што ми је свето да су мотив тога искрене емоције и то што ову тему стављам на сам врх националног значаја, где ме душа боли а срце кипти што се о геноциду у НДХ не труби свакодневно, при свакој званичној прилици и сваки пут кад год се спомене било Хрватска, било БиХ.

У реду. Мислим само да си сувише наиван у тражењу "објективности". Просто се не слажем са таквим приступом. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 26.9.2020. at 15:35, kopitar рече

Ustaše se hvataju za sve što ima predznak nacionalnog, što ne znači nužno da je to nacionalno uvjek zlo.

Ako se četnici pozivaju na Velimirovića da li je po po tom pravilu on onda loš.

I na Krista su se pozivali ustaše i četnici u svojim iskrivljenim umovima. Da li je Krist onda loš.

Nešto ne štima u toj logici.

Normalno da će i jedni i drugi nacional fašisti koristiti neke svete ličnosti iz naroda ili Crkve da se lakše nametnu narodu jer evo mi smo za blaženog Stepinca a ovi drugi će reći evo mi smo za Svetog Savu i Velimirovića zar ne vidite kako smo dobri.

 

Још једна нелогичност. У ХР се константно позива на великосрпску хегемонију и комунистичке лажи, али када те лажи иду у корист што их не користити. Соколе, Југословенска Војска ,познатија по надимку Четници, је неупоредива и не може се изједначавати са усташама. Свети Николај Велимировић и Степинац имају једну заједничку тачку а то је Српски Краљ. Поредити ове војске и ове људе је комунистичка лаж.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, mario beloti рече

ти си паметан али правослван ниси. Што се каже ниси леп али си глуп. :D

Помени ме грешног у Царству Небеском кад уђеш, анђеле Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Вилер Текс рече

У реду. Мислим само да си сувише наиван у тражењу "објективности". Просто се не слажем са таквим приступом. 

Веруј ми, око ове ствари пре могу бити покварен... или неправославан како каже ова "Брижит Бардо", него наиван. :) Апсолутно сам свестан шта пишем. Не тврдим да сам у праву, само кажем да немам заблуде неке око тога или илузије.

Време ће показати, запамти негде да си од неког добронамерног Србина на форуму чуо да то говори, хрватски и српски комунисти су намерно преко мере предимензионисали сваки аспект усташтва да би тиме једним ударцем убили две муве: тренутно се решили политичких ривала у Хрватској (усташа), а дугорочно осигурали да будућим генерацијама уопште не буде стало, јер ће све чега се дохвате смрдети на фалсификат. А што је одлична стратегија: прогласити 2 милиона директних цивилних жртава, па кад се испостави да је број мањи, никог више и не занима прави број, остаје само чињеница да се о томе лагало. Посебан аспект те стратегије је скидање кривице са Хрвата и преусмеравање српског гнева праведника на Ватикан и Римокатоличку цркву. Ја покушавам то да спречим јер Хрвати и хрватска национална идеологија не могу и немају право да се тако лако извуку.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Тражитељ рече

Помени ме грешног у Царству Небеском кад уђеш, анђеле Божји!

зан вас неправославне тешко, једино ако вам Степинац не помогне

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...