Jump to content

Васкрс и забрана кретања

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 27 минута, Zmaj Pisum рече

Žive u državi Srbiji, ravnopravni su gradjani ove države, plaćaju porez kao i svi drugi, leče nas ako su lekari, voze nas autobusima ako su vozači, proizvode hranu ako su poljoprivrednici...
Imamo veze sa njima u ovoj državi koja se ipak, kakva takva, naziva Republika Srbija, a ne "šovinistička Srbija".  :)

Kakva te drzava spopala? Mi nismo drzava nego Crkva. Kakve veze mi imamo sa verskim zajednicama?
Nas sinod je trazio u ime SPC, jer samo to i moze da uradi.

Kasne, rastegli su mnogo, trazili nesto mizerno malo, okrnjivsi zestoko time Praznik; jer je Veliki Petak prosto zaobidjen, sto je uzasavajuce.
Bugarska PC je zasenila sve u ovom kraju kako su to elegantno i glatko izveli.

Ali to sto jesu trazili mogu da traze u ime SPC, ne i u ime nekog drugog.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, ana čarnojević said:

То како је у другим државама није тема. Нама је у недељу празник над празницима, концентришите се. У Мађарској је нпр Орбан дозволио богослужења, они сами су рекли да неће. Па и што би кад имају папу да солира. Решен проблем. 

Овај други део поста који садржи некакву псеудомудрост нисте се морали деранжирати да пишете. 

 U pitanju su ograničenja koja postavlja država, svaka za sebe, pa i Madjarska i Vatikan kao države.
Državu ne zanima nikakav praznik niti vaše ni moje mišljenje o veličini praznika.

Što se tiče "pseudomudrosti", ja vam mogu objasniti, ali ne mogu da razumem u mesto vas. :)
Ako vi imate prava da iznosite sopstvena mišljenja, kojim pravom to branite ili ograničavate nekome drugom?
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

Са своје седнице, одржане данас, 13. априла текуће године, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве се обратио државном врху Републике Србије са предлогом и молбом да у погледу забране кретања услед пандемије вируса корона одобри прекид забране кретања на Васкрс, од пет до десет часова, како би православни хришћани који нису у изолацији и самоизолацији могли да узму учешћа на јутрењу и Литургији на свој највећи празник.

Са исте седнице упућени су изрази братске љубави и солидарности митрополиту црногорско-приморском г. Амфилохију и огорчења због поступака власти Црне Горе према њему.

Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода

Finally

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Aandrej рече

Finally

Meni se uopste ne svidja. Uopste. Zavrzli su se kao da prvi put cuju za Praznik. Veliki Petak su prosto otfikarili. Jezivo.

Bugarska PC je lepo razjasnila vlastima sta i zasto traze, i premijer je dozvolio da cele ove sedmice, na Praznik i cele sledece hramovi budu otvoreni.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, obi-wan said:

Kakva te drzava spopala? Mi nismo drzava nego Crkva

Od kada je to Republika Srbija postala Teokratska Srbija?
 

 

3 minutes ago, obi-wan said:

Kakve veze mi imamo sa verskim zajednicama?

Ima država kao nosioc Ustava i potpisnica svih medjunarodnih konvencija i obaveza, svidjalo se to tebi ili ne.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, obi-wan рече

Meni se uopste ne svidja. Uopste. Zavrzli su se kao da prvi put cuju za Praznik. Veliki Petak su prosto otfikarili. Jezivo.

Bugarska PC je lepo razjasnila vlastima sta i zasto traze, i premijer je dozvolio da cele ove sedmice, na Praznik i cele sledece hramovi budu otvoreni.

Mislio sam konacno bilo kakav pomak, bar nesto. I nek odbiju ali pokusali su nesto. A za Veliki Petak ne znam sta da kazem... tuga

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zmaj Pisum рече

Od kada je to Republika Srbija postala Teokratska Srbija?

To valjda ja tebe treba da pitam.

Ne znam jesi li ukapirao uopste o cemu je ovde rec - Sinod SPC je trazio nesto od drzave u ime SPC.
Sinod SPC nema nikakvo pravo da trazi bilo sta u ime nekog drugog osim u ime SPC.

Sta ti tu nije jasno?

Nije nasa Crkva zabranila sluzbe, nego drzava. I mi sad cekamo odgovor od te drzave.

Ne, mi kao SPC ne mozemo da resavamo probleme i pitanja verskih zajednica u drzavi Srbiji, jer na to nemamo nikakvo zakonsko pravo.

пре 2 минута, Zmaj Pisum рече

Ima država kao nosioc Ustava i potpisnica svih medjunarodnih konvencija i obaveza, svidjalo se to tebi ili ne.

To ides i kazes drzavi, ne sinodu SPC.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Aandrej рече

Mislio sam konacno bilo kakav pomak, bar nesto. I nek odbiju ali pokusali su nesto. A za Veliki Petak ne znam sta da kazem... tuga

Jasno mi je to. Meni je jedino gusht, ako je to uopste razlog, sto su ovo uradili videvsi kako je narod narogusen.
To je itekako vazno, da se konacno sete neki klirici da su bez vernog naroda jedno obicno nista.

A to sto se ulaguju ovakvim vlastima, ili sta li vec rade, pa ne smeju da traze Veliki Petak - koji je deo sveukupnog praznovanja - je kataklizma.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, obi-wan said:

Sta ti tu nije jasno?

Probaj malo da razmišljaš kakvi problemi mogu proizići iz ovoga. Nije samo tvoja stražnjica u pitanju, pa evo ti primer, samo jedan, mali...
Ne razmišlja se, na primer, šta može i kakav problem može da se napravi sa ono malo Srba, recimo u Hrvatskoj.
Nadju se ovi desničari tamo sanćim dirnuti našom zabranom, pa krenu sa osvetničkim predlozima tipa "Kada nisu mogli rimokatolici za Uskrs, nećete ni vi pravoslavci za Božić".
Ali treba imati mozga, a ne surutku u glavi.
Sam ovaj predlog je sumanut i može naneti ogromne probleme pa i da ga ne usvoji država.
Ostrviće se na pravoslavnu crkvu samo tako i ateisti i zlobnici.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, ana čarnojević said:

Не браним, далеко било, па не може се забранити, само кажем да се у мом случају не морате излагати том напору. 

Za vas sigurno da nisam pisao niti vas pomenuo bilo gde, tako da nema razloga da sebe nalazite u mom komentaru. 
Suvišan trud ulažete u Vas. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, obi-wan рече

Meni se uopste ne svidja. Uopste. Zavrzli su se kao da prvi put cuju za Praznik. Veliki Petak su prosto otfikarili. Jezivo.

Bugarska PC je lepo razjasnila vlastima sta i zasto traze, i premijer je dozvolio da cele ove sedmice, na Praznik i cele sledece hramovi budu otvoreni.

Ништа званично још није објављено о забрани кретања у петак, колико ја знам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

Meni se uopste ne svidja. Uopste. Zavrzli su se kao da prvi put cuju za Praznik. Veliki Petak su prosto otfikarili. Jezivo.

Bugarska PC je lepo razjasnila vlastima sta i zasto traze, i premijer je dozvolio da cele ove sedmice, na Praznik i cele sledece hramovi budu otvoreni.

Nazalost kasnimo i nema poziva na dogovor i prevazilazenja problema.

Vidim sada najavljuju i neku dozvolu kretanja u policijskom casu i za penzionere i autisticnu decu sto je super ... (ali, bre pa to se videlo iz aviona da je trebalo odmah uraditi,.... nije mi jasno koji su sad kriterijumi za ove dozvole, sta se promenilo,.... itd,...)... moze 'stampeda' da se pustaju po ulicama,..... ali crkve i vernici, ... pa to je bre da covek,..... &$^8#@*JYO GRRR .. :1314_womens: .... :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, obi-wan рече

Jasno mi je to. Meni je jedino gusht, ako je to uopste razlog, sto su ovo uradili videvsi kako je narod narogusen.
To je itekako vazno, da se konacno sete neki klirici da su bez vernog naroda jedno obicno nista.

A to sto se ulaguju ovakvim vlastima, ili sta li vec rade, pa ne smeju da traze Veliki Petak - koji je deo sveukupnog praznovanja - je kataklizma.

Mislis da vladike citaju ovaj forum? Moram paziti sta pisem. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Zmaj Pisum рече

Probaj malo da razmišljaš kakvi problemi mogu proizići iz ovoga. Nije samo tvoja stražnjica u pitanju, pa evo ti primer, samo jedan, mali...
Ne razmišlja se, na primer, šta može i kakav problem može da se napravi sa ono malo Srba, recimo u Hrvatskoj.
Nadju se ovi desničari tamo sanćim dirnuti našom zabranom, pa krenu sa osvetničkim predlozima tipa "Kada nisu mogli rimokatolici za Uskrs, nećete ni vi pravoslavci za Božić".
Ali treba imati mozga, a ne surutku u glavi.
Sam ovaj predlog je sumanut i može naneti ogromne probleme pa i da ga ne usvoji država.
Ostrviće se na pravoslavnu crkvu samo tako i ateisti i zlobnici.

Ne znam pravis li se ti blesav ili sta - KAKO ce to da resi sinod SPC?
To sto sad kazes ovde treba da odes i kazes drzavi Srbiji, ne sinodu SPC, jer to nije nadleznost sinoda.

Da se sinod pita, naravno da nikad ne bi nikom nista zabranio; ali se ne pita.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Aandrej рече

Mislis da vladike citaju ovaj forum? Moram paziti sta pisem. :D

Ne radi se uopste o forumu, nego o ukupnoj atmosferi u SPC, koja kao Crkva daleko prevazilazi granice danasnje drzave Srbije.

Narod je s potpunim pravom narogusen svuda u SPC, a oni iz vrha imaju kako da to saznaju, u to nema nikakve sumnje.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...