Jump to content

Руска Црква ДЕЗИНФИКУЈЕ КАШИЧИЦУ после сваког причесника?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 часа, Срђан Шијакињић рече

вино и хлеб су апсолутно изузети од закона природе, као и предмети који са њима долазе у контакт - као нпр. кашичица; у овом случају, цело причешће као чин је апсолутно изузето од природних закона (преовлађујући став код нас, а вероватно и у целом православљу), 

То је став који и ја заступам и поклапа се са Св Отачким предањем..

И, да, ако се Причестим после оболелог од Корене нећу се заразити... 

Причестила сам се иза сидаша у терминалној фази болести који је имао масу опортунистичких болести, па ми није било ништа... 

Чак и после сестре која је имала гнојаву Ангину- стафилокока није мала беба... ?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, jovanstanic рече

Budući da si raspoložen za duhovne šale reći ću ti: Imamo.

Rezultat je, međutim, kompleksan broj.

Izračunavanje je ovako (- = minus, / = podeljeno):

Realnu komponentu (a) tog broja dobijaš ovom formulom: (ukupno pričešćeni - (dostojni - oni kojima je dato radi očišćenja od grehova i utvrđenja vere data korona)) / (ukupno pričešćeni - (nedostnojni - oni kojima je ovaj put radi milosti progledano da ne dobiju koronu jer su još slabi)).

Imaginarnu komponentu (bi) tog broja dobijaš kada broj sveštenika koji se junače nad svojim vernicima (b) pomnožiš sa nekim brojem (i) iz knjige proroka Danila ali ne sećam se baš tačno kojim.

Саопштење Светог Архијерејског Синода: Нико се не причешћује принудно већ добровољно!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, Иванушка987 рече

То је став који и ја заступам и поклапа се са Св Отачким предањем..

И, да, ако се Причестим после оболелог од Корене нећу се заразити... 

Причестила сам се иза сидаша у терминалној фази болести који је имао масу опортунистичких болести, па ми није било ништа... 

Чак и после сестре која је имала гнојаву Ангину- стафилокока није мала беба... ?

 

Dobro, sida se tako i ne prenosi...

Ali, šta ćemo sa onima koji se nedostojno pričešćuju (bez vere, bez preispitivanja sebe...)? Da li ni oni ne mogu da se zaraze?

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Иванушка987 рече

Дужни сте извињење.

Ти си, непослушна жено, лупала да су наведени случајеви пре епиклезе, а није тако:

"3. Ако би се под 2. збило после освећења св. дарова ( тј. да је Агнец буђав или га је неким непознатим начином нестало са дискоса)
... Ако би при самом разламању св. Агнеца пред причешће свештеник приметио, да у њему има каква буба". 

Зато сам ти рекао да не читаш текстове. А ако не читаш текстове, немој да причаш безвезе. Јер нам одузимаш време. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, непросвећени рече

Саопштење Светог Архијерејског Синода: Нико се не причешћује принудно већ добровољно!

A sveštenici kada im je čreda?

Ili misliš da su godišnji rasporedi služenja sveštenicima sastavljeni tako da svaki od njih služi baš tačno onda kada želi? Kako znaju ko kad želi da se pričesti godinu dana unapred?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Срђан Шијакињић рече

- вино и хлеб/причешће као чин, тј. Света тајна су условно изузети од природних закона - у зависности од тога ко приступа, да ли верује и како, те да ли је на његову корист да се разболи или не (ово ми се најмање допада јер разводњава размишљање и служи да оправда све исходе - значи ако се причестим а не разболим то је потврда да за причешће не важе природни закони, а ако се разболим, па то је опет потврда истог јер је то за моје добро).

Ovo je najbolji model.... :dobro:..  :D

Meni je ovo licno okey,...... jer, pricestim se i ne razbolim, to znaci da sam ispostovao i napravio razliku izmedju obicnog hleba i vina i Tela i Krvi Gospodnje i nisam se razboleo zbog toga sto se nisam nedostojno pricestio - kako pise ap.Pavle..... sto ne znaci da postoje i neke druge stvari zbog kojih se nedostojno pricescujem i da treba da vodim racuna i ispitujem sebe.

Ali, ako nesto oslabim i razbolim (koje moze cesto da se zavrsi smrcu) se posle pricesca, onda to moze da bude jer se nedostojno pricescujem - opet isto po ap.Pavlu. 

Jer, zaista postoje i neke druge stvari zbog kojih se mozemo nedostojno pricestiti, jer Pavle pise odmah posle upozorenja da zbog nedostojnosti mozemo da oslabimo i razbolimo se i cak i umremo :

31  Јер кад бисмо себе расуђивали, не бисмо осуђени били.

32  Али кад смо суђени, наказује нас Господ, да се не осудимо са светом.

I, to sve kada uzmemo sve skupa, moze da znaci ovo :

http://bible.optina.ru/new:1kor:11:29#prp_anastasij_sinait

http://bible.optina.ru/new:1kor:11:32#svt_ioann_zlatoust

Moze da bude da nas Bog vise kroz popustanje bolesti i raznih drugih osuda,........da nas kroz milost vaspitava kako bi shvatili da treba da se ispravimo i dostojno pricescujemo i ispovedime sve grehe i kako bi vremenskim kaznama (ako dobro shvatimo) mogli da izbegnemo one tamo druge vecne kazne brrr .... koje su vremenske (osude) vise opomena i urazumljivanje nego osuda, vise isceljivanje nego muka, vise ispravka nego odmazda - kako kazu sveti Anastasije Sinait i Jovan Zlatoust.

Tako da,.... mislim da je ovaj model najbolji,... :stadaradim: .... salim se, cini mi se da ima tu dobrih stvari kod svih modela...0703_read

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+

50 svestenika je umrlo do sada u Italiji.

ALETEIA.ORG

The number of...

 

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, jovanstanic рече

A sveštenici kada im je čreda?

Ili misliš da su godišnji rasporedi služenja sveštenicima sastavljeni tako da svaki od njih služi baš tačno onda kada želi? Kako znaju ko kad želi da se pričesti godinu dana unapred?

Свештеничка заклетва
Ја (име кандидата), који желим да примим свештенички чин, знам да је тајна свештенства велико
дело, да су са тим скопчане тешке дужности, за извршење којих мораћу да дам одговор на
Страшном суду Христа Господа...
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, непросвећени рече

Свештеничка заклетва

Ti imaš običaj da ne odgovaraš na pitanja i pišeš ogromnim slovima nešto što nema veze sa pitanjem.

Inače, zašto se sveštenici kunu kada Hristos jasno kaže da to ne smemo da radimo?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Bokisd рече

Ovo je najbolji model.... :dobro:..  :D

Meni je ovo licno okey,...... jer, pricestim se i ne razbolim, to znaci da sam ispostovao i napravio razliku izmedju obicnog hleba i vina i Tela i Krvi Gospodnje i nisam se razboleo zbog toga sto se nisam nedostojno pricestio - kako pise ap.Pavle..... sto ne znaci da postoje i neke druge stvari zbog kojih se nedostojno pricescujem i da treba da vodim racuna i ispitujem sebe.

Ali, ako nesto oslabim i razbolim (koje moze cesto da se zavrsi smrcu) se posle pricesca, onda to moze da bude jer se nedostojno pricescujem - opet isto po ap.Pavlu. 

Jer, zaista postoje i neke druge stvari zbog kojih se mozemo nedostojno pricestiti, jer Pavle pise odmah posle upozorenja da zbog nedostojnosti mozemo da oslabimo i razbolimo se i cak i umremo :

31  Јер кад бисмо себе расуђивали, не бисмо осуђени били.

32  Али кад смо суђени, наказује нас Господ, да се не осудимо са светом.

I, to sve kada uzmemo sve skupa, moze da znaci ovo :

http://bible.optina.ru/new:1kor:11:29#prp_anastasij_sinait

http://bible.optina.ru/new:1kor:11:32#svt_ioann_zlatoust

Moze da bude da nas Bog vise kroz popustanje bolesti i raznih drugih osuda,........da nas kroz milost vaspitava kako bi shvatili da treba da se ispravimo i dostojno pricescujemo i ispovedime sve grehe i kako bi vremenskim kaznama (ako dobro shvatimo) mogli da izbegnemo one tamo druge vecne kazne brrr .... koje su vremenske (osude) vise opomena i urazumljivanje nego osuda, vise isceljivanje nego muka, vise ispravka nego odmazda - kako kazu sveti Anastasije Sinait i Jovan Zlatoust.

Tako da,.... mislim da je ovaj model najbolji,... :stadaradim: .... salim se, cini mi se da ima tu dobrih stvari kod svih modela...0703_read

Да ли онда, када се недостојно причешћујемо (а проблем за себе је шта тачно недостојно значи, различита су тумачења):

- причешће шкоди само по себи, због тога што се човек у неодговарајућем стању бића сусреће са божанским енергијама (као што нпр., да се сликовито изразим, Сунце јесте извор добара али ћемо оштетити вид ако у њега гледамо неприпремљени = без наочара за сунце рецимо), 

- конкретно причешће које је појединац примио престаје да буде изузето од природних закона, те се недостојни причасник оставља "на милост" случају ко се све и у ком стању причестио пре њега - па ако има среће неће се разболети, ако нема хоће (потпуно исто као када би се држао за шипку у превозу, па том руком јео нпр.), или

- конретно причешће и даље бива изузето од закона природе, али Бог кроз болест опомиње недостојног причасника да размотри свој живот. 

Има ту још отворених питања (нпр. ако је Качавенда и даље жив и здрав, шта нам то говори...). 

Можда делује глупо што анализирам ово као што би анализирао законске одредбе, али је стварно битна ствар за све нас и просто желим да разумом рашчистим оне слојеве који се разумом могу захватити, да када дођемо до Тајне, која се не може разумом захватити, заиста знамо да смо дали све од себе да се правилно поставимо, да смо употребили разум који нам је Бог дао, а не били лењи и пребацивали одговорност на Бога, рачунајући на "јаку веру" којом се све наводно може решити. 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, jovanstanic рече

Ti imaš običaj da ne odgovaraš na pitanja i pišeš ogromnim slovima nešto što nema veze sa pitanjem.

Inače, zašto se sveštenici kunu kada Hristos jasno kaže da to ne smemo da radimo?

Ја ти подвукох оно желим - значи опет добровољно, а ти ако не разумеш, шта да се ради... И не куцам, него само цтрлц - цтрлв-ујем. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, непросвећени рече

Ја ти подвукох оно желим - значи опет добровољно, а ти ако не разумеш, шта да се ради... И не куцам, него само цтрлц - цтрлв-ујем. 

Dakle, ako neko dobrovoljno želi sveštenički čin onda on nužno uvek dobrovoljno želi i da se pričesti baš kada mu je red da služi? Zvuči kao da se sveštenička dobrovoljna želja za pričešćem nekako uvek poklopi i sa redom kada služe.

A sveštenici koji su sami na selu? Oni baš na sve praznike svake godine dobrovoljno žele da se pričeste? Ili moraju da se pričeste šta god osećali jer ne može svako malo neko da ih menja ako im nije do pričešća?

A zašto se kunu ako ne smeju?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, Zoran Đurović рече

"3. Ако би се под 2. збило после освећења св. дарова ( тј. да је Агнец буђав или га је неким непознатим начином нестало са дискоса)
... Ако би при самом разламању св. Агнеца пред причешће свештеник приметио, да у њему има каква буба". 

Drugim rečima, Evharistija nije izuzeta od prirodnih zakona...

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...