Jump to content

Колизија двеју теологија на ПБФ-у у Београду: А зашто, уствари, ми умиремо?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 часа, grigorije22 рече

To onda znaci da pad ima svoje pozitivne strane. 

Pitanje je.

Mozda se radi o iluziji... zabludi. Znaš da Isus kaže da moraš da mrziš oca, majku, ženu, decu brata, sestru itd.

Zatim, učimo da je Isus "bezgrešno" začet, što znači da je svako drugo začeće - grešno. Apostol Pavle nam i govori da je "bolje ne ulaziti u brak".

U svakom slučaju, jedna od najglupljih stvari jeste dovoditi hrišćanstvo u vezu sa "porodičnim vrednostima".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@grigorije22   Што се тиче пада у њему нема ничега позитивног, него позитивно долази од Бога, не од греха. Бог је тај који је окренуо на добро. Наиме, пре пада и после пада остао  је исти циљ, али је након пада Бог променио начин његовог остварења. 

  • Свиђа ми се 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, grigorije22 рече

Da nije bilo pada da li bi mi koji pisemo na ovom forumu dosli u postojanje? 

Да.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, Благовесник рече

загледан  у створену природу непринету Богу тражити у тој и таквој природи своје уподобљење и филозофију живота, своје испуњење   и обожење

Гледам овај космос и наглас размишљам, у суштини другачији и не може бити,  одвојен од Бога, никада није ни принет у сједињење с Богом, сам, како другачији и да буде осим као маса која не живи већ преживљава, механизам који обдржава сам себе, да би могао да се пролонгира до тренутка када буде својевољно и слободно одлучио да се принесе и оствари заједницу (сабрање-цркву) са Богом (види: Посланица Римљанима 8:19).

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Pitanje je.

Mozda se radi o iluziji... zabludi. Znaš da Isus kaže da moraš da mrziš oca, majku, ženu, decu brata, sestru itd.

Zatim, učimo da je Isus "bezgrešno" začet, što znači da je svako drugo začeće - grešno. Apostol Pavle nam i govori da je "bolje ne ulaziti u brak".

U svakom slučaju, jedna od najglupljih stvari jeste dovoditi hrišćanstvo u vezu sa "porodičnim vrednostima".

To su samo reci koje ne znace nista bez tumacenja. Kad bi "slusali" Pavla ljudi bi odavno iscezli i bilo bi protivno zapovesti da se radjamo i mnozimo. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koga interesuje kako sv.Avgustin nesto razmislja o tome kako bi nastao ljudski rod u Raju da nisu prvi ljudi pali, ima u Drzavi Bozjoj II, 14, 26  .... pa koga interesuje neka pogleda ima i keksualnih objasnjenja.... :0205_whistling: .. (ali, bez strasti... :D... stvarno...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Иван ♪♫ рече

kako to?

Тако,  тако лепо, 

зато што Христове речи схвата као позив на  раскидање породичних веза, а то је, да се брат не љути, ноторна неистина! Круцијални доказ јесте то да је Петар кренуо за Христом, али није се одрекао своје породице и фамилије, већ наставио  да брине више него икада - Петрову ташту (дакле није напустио жену, није се развео!) Господ исцељује и она им служи. Он се брине о тазбини, а та мајка његове жене се и даље назива његовом ТАШТОМ,  и он одржава породичну везу с тазбином а да се као престао бринути за жену (сетру св. Варнаве) и свог сина јединца.  И не само он, код њега је ово необорив доказ, али ни остали ожењени Апостоли нису раскинули породичне везе са својим женама, децом и фамилијом. Свети апостол Павле у Посланици даје необориво сведочанство, у вези Светих Апостола (које лично Христос изабра) и браће Господње, да имају скоро сваки по жену коју са собом воде и служе у апостолској служби!

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Tumaralo. рече

Pitanje je.

Mozda se radi o iluziji... zabludi. Znaš da Isus kaže da moraš da mrziš oca, majku, ženu, decu brata, sestru itd.

Zatim, učimo da je Isus "bezgrešno" začet, što znači da je svako drugo začeće - grešno. Apostol Pavle nam i govori da je "bolje ne ulaziti u brak".

U svakom slučaju, jedna od najglupljih stvari jeste dovoditi hrišćanstvo u vezu sa "porodičnim vrednostima".

Sasvim je jasno da Isus tu nije mislio da treba zaista da mrzimo roditelje, već da ne treba da ih stavljamo ispred Njega (što je, bajdvej, još jedna potvrda Njegovog božanstva; jer ako bi bilo ko, a ko nije Bog, tražio od nas da ga volimo više nego oca i majku, sa pravom bismo rekli da je lud. Ne znam kako to jehovistima nije jasno). Na drugom mestu On kritikuje Jevreje što izbegavaju svoje obaveze prema roditeljima uz opravdanje: "korvan je čime bih vam mogao pomoći".

Što se tiče bezgrešnog začeća, nije tu sam seksualni čin grešan, nego začećem nasleđujemo grešnu, Padom uprljanu, prirodu.

A, Pavle je, kao i svi tadašnji hrišćani, bio u uverenju da je Sudnji dan tu na dohvat ruke, i verovatno je zato rekao da je bolje ne ulaziti u brak.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Desiderius Erasmus рече

Sasvim je jasno da Isus tu nije mislio da treba zaista da mrzimo roditelje, već da ne treba da ih stavljamo ispred Njega (što je, bajdvej, još jedna potvrda Njegovog božanstva; jer ako bi bilo ko, a ko nije Bog, tražio od nas da ga volimo više nego oca i majku, sa pravom bismo rekli da je lud. Ne znam kako to jehovistima nije jasno). Na drugom mestu On kritikuje Jevreje što izbegavaju svoje obaveze prema roditeljima uz opravdanje: "korvan je čime bih vam mogao pomoći".

Što se tiče bezgrešnog začeća, nije tu sam seksualni čin grešan, nego začećem nasleđujemo grešnu, Padom uprljanu, prirodu.

A, Pavle je, kao i svi tadašnji hrišćani, bio u uverenju da je Sudnji dan tu na dohvat ruke, i verovatno je zato rekao da je bolje ne ulaziti u brak.

 

пре 15 часа, grigorije22 рече

To su samo reci koje ne znace nista bez tumacenja. Kad bi "slusali" Pavla ljudi bi odavno iscezli i bilo bi protivno zapovesti da se radjamo i mnozimo. 

 

пре 12 часа, Иван ♪♫ рече

kako to?

Zapovest "Rađajte se i množite se " je derogirana u Novom Zavetu kada Apostol Pavle kaže da je bolje ne stupati u brak, osim ako baš ne možeš da se kontrolišeš.
Više ne postoji zapovest rađanja već preporuka nerađanja.

"Rađajte se i množite se"  bilo je nužno do dolaska Isusa Hrista tj. do ispunjenja Božjeg plana spasenja čovečanstva. Zato na početku dva jevanđelja imamo rodoslov Isusa Hrista. Pošto je Bog došao u telu i obavio misiju, rađanje je suvišno. Fokus je na spasavanju duša već rođenih ljudi. I taj fokus se ne menja ni ako očekuješ Isusa sutra da dođe ni za milion godina.

Da nije tako ne bi u hrišćanskom svetu postojao institut celibata kod monaha a kod katolika i u sveštenstvu. Dakle postoji samo kod "profi" revnitelja jer je za (rimsku) državu (koja je preuzela crkvu) bilo nužno da se ljudi kote (zbog vojne i ekonomske moći).

Kod Jevreja i muslimana nema Apostola Pavla pa nema ni celibata. Njihove svete knjige su ujedno i recepti za osvajanje sveta.  

Pored toga, Avgustin izjednačava začeće sa prenošenjem prvorodnog greha. A u Bibliji imaš na nekoliko mesta gde se govori da su ljudi od majčine utrobe zli.

Ako su ti otac, majka, brat, sestra - ateisti... Isus je jasan po tom pitanju kakvog raspoloženja treba da budeš prema njima.

Za rane hrišćane krvno srodstvo je bilo ništa a duh je bio sve. Za pagane krvno srodstvo je sve. Mi u našoj crkvi imamo neki čudan mix.  

  •  
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Tumaralo. рече

 

 

Zapovest "Rađajte se i množite se " je derogirana u Novom Zavetu kada Apostol Pavle kaže da je bolje ne stupati u brak, osim ako baš ne možeš da se kontrolišeš.
Više ne postoji zapovest rađanja već preporuka nerađanja.

"Rađajte se i množite se"  bilo je nužno do dolaska Isusa Hrista tj. do ispunjenja Božjeg plana spasenja čovečanstva. Zato na početku dva jevanđelja imamo rodoslov Isusa Hrista. Pošto je Bog došao u telu i obavio misiju, rađanje je suvišno. Fokus je na spasavanju duša već rođenih ljudi. I taj fokus se ne menja ni ako očekuješ Isusa sutra da dođe ni za milion godina.

Da nije tako ne bi u hrišćanskom svetu postojao institut celibata kod monaha a kod katolika i u sveštenstvu. Dakle postoji samo kod "profi" revnitelja jer je za (rimsku) državu (koja je preuzela crkvu) bilo nužno da se ljudi kote (zbog vojne i ekonomske moći).

Kod Jevreja i muslimana nema Apostola Pavla pa nema ni celibata. Njihove svete knjige su ujedno i recepti za osvajanje sveta.  

Pored toga, Avgustin izjednačava začeće sa prenošenjem prvorodnog greha. A u Bibliji imaš na nekoliko mesta gde se govori da su ljudi od majčine utrobe zli.

Ako su ti otac, majka, brat, sestra - ateisti... Isus je jasan po tom pitanju kakvog raspoloženja treba da budeš prema njima.

Za rane hrišćane krvno srodstvo je bilo ništa a duh je bio sve. Za pagane krvno srodstvo je sve. Mi u našoj crkvi imamo neki čudan mix.  

  •  

Opet neko talibansko subotarsko tumacenje. Isus izmedju ostalog kaze ko ne mrzi i svoj zivot sto si preskocio. Izraz mrzeti je aramejska fraza upotrebljena za ondasnje vreme. Matej 10,37-38 razresava dilemu kao i stih kada Isus pita Petra ljubis li me?

Цитат

Pošto je Bog došao u telu i obavio misiju, rađanje je suvišno. Fokus je na spasavanju duša već rođenih ljudi. I taj fokus se ne menja ni ako očekuješ Isusa sutra da dođe ni za milion godina.

Ovu glupost si najverovatnije sam smislio jer ovo niko nikada nije tvrdio. Stih na koji se pozivas u nastavku kaze Ali zbog bluda, svaki neka ima svoju zenu. To je poslanica Koricanima gde Pavle govori od slucaja do slucaja. Menja teme, ponekad govori strogo, ponekad blaze, sve u zavisnosti od okolnosti. 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, grigorije22 рече

Isus izmedju ostalog kaze ko ne mrzi i svoj zivot sto si preskocio. Izraz mrzeti je aramejska fraza upotrebljena za ondasnje vreme.

Наравно, нема ни говора да је Исус хтео да мрзимо родитеље, као што није хтео ни да копамо себи очи и сечемо руке...

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Desiderius Erasmus рече

Наравно, нема ни говора да је Исус хтео да мрзимо родитеље, као што није хтео ни да копамо себи очи и сечемо руке...

Naravno da se ne misli bukvlano. Vec se iznose prioriteti. Duh je sve a krvno srodstvo je nista. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, grigorije22 рече

Opet neko talibansko subotarsko tumacenje. Isus izmedju ostalog kaze ko ne mrzi i svoj zivot sto si preskocio. Izraz mrzeti je aramejska fraza upotrebljena za ondasnje vreme. Matej 10,37-38 razresava dilemu kao i stih kada Isus pita Petra ljubis li me?

Ovu glupost si najverovatnije sam smislio jer ovo niko nikada nije tvrdio. Stih na koji se pozivas u nastavku kaze Ali zbog bluda, svaki neka ima svoju zenu. To je poslanica Koricanima gde Pavle govori od slucaja do slucaja. Menja teme, ponekad govori strogo, ponekad blaze, sve u zavisnosti od okolnosti. 
 

Kakvo crno subotarsko tumačenje. Oni su jos vulgarniji plebejci od većine savremenih "pravoslavaca". 

Pogledaj malo istoriju crkve i videces da se akcenat na rađanju dece javlja tek kad se crkva sjedinjuje sa drzavom. Jer drzavi uvek treba ljudskog mesa za ratove i trgovinu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...