Jump to content

Патријархова иницијатива о обједињавању веронауке и грађанског васпитања у један предмет

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Ronald рече

Ne izjednacava ih niko medjutim, evo Patrijarh zove Vucica, hvali ga, podrzava cak i religiju kroz to provuce znaci djeluje ideoloski. Vl. Maksim i ostali su ispravno branili TE, i mogao bih da razumijem kako su sankcionisani jer nisu trazili saglasnost ostalih episkopa i patrijarha ali kad su posle Sabora dozvolili da na sajtu iskoci i dobri kreacionizam, to je cista ideologija jer su bar mogli da napisu kako nisu kompetentni.

Pa, dobro, Patrijarh nije cela crkva, znas da ima i mnogih koji kritikuju patrijarha, nije on bas sve i svja...:D ,...sabornost ispred licnosti (znas da je kod pape malo drugacije ...:D)

Sa strane fakulteta i nauke okey, imaju pravo na misljenje, dok sa stanovista vere su pretrpeli kritiku.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 210
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Т не сме да се допусти! Хало, за кога ради наш Патријарх Иринеј? Коме смета овакав поредак? Немачка има овај модел годинама, па како њима не смета, а наш Патријарх, врли, предлаже овакав нонсенс! Ово не сме да се дозволи! Даће Бог да не прође!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар нисмо данас сви ми сведоци идеолошког уплитања у религију наметањем тзв, new age религије. 

извињавам се, избрисао сам коментар јер ми се учинило да сам на погрешној теми. сада је враћен :D

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Предраг М рече

Зар нисмо данас сви ми сведоци идеолошког уплитања у религију и наметања тзв new age религије... 

Da, idolosko nametanje kako religija i vera trebaju sami sebe da vide... :0201wink:... okey, kao korekcija i kritika, ali, kada se to radi po jednoj istoj matrici za koju se vera i ne pita nesto, onda i to moze da bude sa ideoloske strane,...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Bokisd рече

Pa, dobro, Patrijarh nije cela crkva, znas da ima i mnogih koji kritikuju patrijarha, nije on bas sve i svja...:D ,...sabornost ispred licnosti (znas da je kod pape malo drugacije ...:D)

Sa strane fakulteta i nauke okey, imaju pravo na misljenje, dok sa stanovista vere su pretrpeli kritiku.

 

Ali tu i jeste problem jer su glasovi onih koji se ne slazu kao vl. Ignjatije Midic i drugih uglavnom necujni. Tako je  vl. Filaret nekada umjesto vjere besjedio o nacionalizmu,. Njega je smaralo blagoslov da daje mirjanima kad traze, kaze bjezi tamo. ili Kacavenda, nacionalizam mu je bio najbolji nacin da godinama sklanja u stranu price koje su kruzile o njemu. Zato je i nazivao ljude( svoj narod) marvom. Cak je dobrii mitr. Porfirije onda u Cikagu dozvolio, cak i pjevao cetnicke pjesme. Da ne govorim za mitr. Amfilohija. Najrazumniji glas u Crkvi i daleko ispred svih je o. Sava Janjic.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ronald рече

Ali tu i jeste problem jer su glasovi onih koji se ne slazu kao vl. Ignjatije Midic i drugih uglavnom necujni. Tako je  vl. Filaret nekada umjesto vjere besjedio o nacionalizmu,. Njega je smaralo blagoslov da daje mirjanima kad traze. ili Kacavenda, to nacionalizam mu je bio najbolji nacin da godinama sklanja u stranu price koje su kruzile o njemu. Zato je i nazivao ljude( svoj narod) marvom. Cak je dobrii mitr. Porfirije onda u Cikagu dozvolio, cak i pjevao cetnicke pjesme. Da ne govorim za mitr. Amfilohija. Najrazumniji glas u Crkvi i daleko ispred svih je o. Sava Janjic.

Dobro, ali kakve to ima veze sa slobodom izbora vere i Hrista i Crkve ?

Ima losih ljudi u crkvi (nazalost), ali, ima i dobrih koji vrse samokorekciju unutar crkve, mislim da je to sabornost. (samokorekcija)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Bokisd рече

Dobro, ali kakve to ima veze sa slobodom izbora vere i Hrista i Crkve ?

Ima losih ljudi u crkvi (nazalost), ali, ima i dobrih koji vrse samokorekciju unutar crkve, mislim da je to sabornost. (samokorekcija)

Nema veze sa izborom pojedinca, koji ide u Crkvu itd. Ali ti kao da ne shvatas da mirjani u Crkvi nemaju vec odavno nilakav uticaj na odluke SPC, vec kartel najuticajnijih vladika. Ako su oni nauticajniji i najglasniji, ako su upetljani u politiku i nacionalsizofrenuju, to se nazalost preslikava na citavu Crkvu cak i ako nije vecinsko misljenje. Narocito u uslovima kad vlast kontrolise medije koji ce to da istaknu a druge razumne glasove da ocrne. To je ideoloski uticaj religije. Problem je sto se to uvijek nekako od strane kartela uvije u vjeru.

Sto se tice vjeronauke u skoli, mozemo reci da je osim vrijednih pojedinaca teologa taj projekat dozivio totalni krah bar kada je u pitanju opismenjavanje i katihizacija djece. Opet nista o pravoslavnoj vjeri nisu naucili, ili ako jesu brzo su zaboravili. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Ronald рече

Nema veze sa izborom pojedinca, koji ide u Crkvu itd. Ali ti kao da ne shvatas da mirjani u Crkvi nemaju vec odavno nilakav uticaj na odluke SPC, vec kartel najuticajnijih vladika. Ako su oni nauticajniji i najglasniji, ako su upetljani u politiku i nacionalsizofrenuju, to se nazalost preslikava na citavu Crkvu cak i ako nije vecinsko misljenje. Narocito u uslovima kad vlast kontrolise medije koji ce to da istaknu a druge razumne glasove da ocrne. To je ideoloski uticaj religije. Problem je sto se to uvijek nekako od strane kartela uvije u vjeru.

Sto se tice vjeronauke u skoli, mozemo reci da je osim vrijednih pojedinaca teologa taj projekat dozivio totalni krah bar kada je u pitanju opismenjavanje i katihizacija djaka. Opet nista o pravoslavnoj vjeri nisu naucili, ili ako jesu brzo su zaboravili. 

Pa, licno, odvajam ono sto je crkvena diplomatija od onoga sto se tice kanona i predanja i vere. 

Crkva nije odvojena od drzave, milsim od samog zivota i svega onoga sto se desava u svetu, i politika, i ekonomija, i sve drugo, i sve to treba da prodje kroz organizam crkve i zbog toga sto je crkva saborna, sve prolazi kroz filter sabornog i opsteg misljenja i kroz slobno delovanje bilo koga. Jer i vernici imaju svoju ulogu u crkvi, pa, evo pisemo ovde na hriscanskom forumu i mi obicni laici i iznosimo svoje misljenje i nedoumice koje imamo u crkvi i na taj nacin doprinosimo toj samokorekciji u crkvi, bitno je da postoji protok informacija i mogucnost rasprave.

(kako je idelogija kada vlast utice medijski na crkvu, u kojoj postoje razliciti glasovi i za i protiv ovakve vlasti...)

Veronauka, mislim, nazalost mozda je moglo mnogo bolje da se organizuje od strane nase crkve

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што да не, ако би верске теме и грађ.васпитање били у односу  80  наспрам 20.  

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Ronald рече

ili ako jesu brzo su zaboravili.

Деца малтене све што уче у школи брзо забораве, потогово теоријске ствари, тако да је ту више проблем целог просветног система, начина рада и приоритета него појединачних предмета.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прочитала сам негде да се на појединим часовима веронауке , учи црквено појање, калиграфија и вез. Дивно...ма предивно. А шта се учи на грађанском ? То беше нека комбинација психо. соц. тестова . Да се питам, увела бих веронауку као обавезну, а грађанско  по избору али обавезно уз веронауку.  

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Рапсоди рече

Да се питам, увела бих веронауку као обавезну, а грађанско  по избору али обавезно уз веронауку.  

(ovo je Rapso ideologija.... ti si  ideoloskinja'... :D)

пре 10 минута, Рапсоди рече

Прочитала сам негде да се на појединим часовима веронауке , учи црквено појање, калиграфија и вез.

:ok:

(zamisli,.... ima i lepih stvari u veronauci,....  ko' bi reko'... :D)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Bokisd рече

(ovo je Rapso ideologija.... ti si  ideoloskinja'... :D)

не ја сам идеолог са позитивном конотацијом .(појмовним објашњењем )

пре 12 минута, Bokisd рече

(zamisli,.... ima i lepih stvari u veronauci,....  ko' bi reko'... :D)

Да замисли....ко би реко"...:D

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Vladan :::. рече

Деца малтене све што уче у школи брзо забораве, потогово теоријске ствари, тако да је ту више проблем целог просветног система, начина рада и приоритета него појединачних предмета.
 

Slazem se, nije moj post implicirao na povlacenje vjeronauke radi toga. Fiziku ne nauce ama bas nista, 2010 je jedno istrazivanje pokazalo da samo 7% ucenika zna sta je zakon ocuvanja energije nakon zavrsene osnovne skole u Srbiji. Ja sam iskazao misljenje oko vjeronauke, siri predmet gdje uce etiku i religije od prvog osnovne pa do kraja srednje. Mislim da ljudi koji predaju vjeronauku i gradjansko mogu da se pripreme dobro ukoliko bi bila napisana kvalitetna knjiga ili serija za osnovnu i srednju, ili prevodi sto je jos bolje. Treba povecati broj casova na 3 nedeljno jer etika ima mnogo oblasti i kompleksna je kao religije. Dati status stalno zaposlenih nastavnicima i to je to.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...