Jump to content

(Теологија.нет) Милица Ракић: Верска настава – потребна никоме

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Vladan :::. рече

ја говорим за србију не знам како је у рс

Могу се упоредити различити приступи верској настави,не само овде,него и шире.Интересантно је погледати и европски приступ.Било је код нас мишљења неупућених,како треба да будемо део Европе и света,па где веронаука,и онда се изненаде када виде да скоро све земље у Европи имају у свом образовном систему неку форму верске наставе,а у неким земљама је редован предмет,и то не само тамо где се изучава историја религија .

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 91
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 минут, Нифада рече

Могу се упоредити различити приступи верској настави,не само овде,него и шире.Интересантно је погледати и европски приступ.Било је код нас мишљења неупућених,како треба да будемо део Европе и света,па где веронаука,и онда се изненаде када виде да скоро све земље у Европи имају у свом образовном систему неку форму верске наставе,а у неким земљама је редован предмет,и то не само тамо где се изучава историја религија .

То је зато што су се верске заједнице у Европи избориле за тако нешто. СПЦ није. Питање је зашто? Због чега, кога?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Нифада рече

Могу се упоредити различити приступи верској настави,не само овде,него и шире.Интересантно је погледати и европски приступ.Било је код нас мишљења неупућених,како треба да будемо део Европе и света,па где веронаука,и онда се изненаде када виде да скоро све земље у Европи имају у свом образовном систему неку форму верске наставе,а у неким земљама је редован предмет,и то не само тамо где се изучава историја религија .

читао сам пре пар година неки огроман документ ако се не варам извештај европској комисији о стању и кретањима у верској настави у еу и заиста у великој већини земаља имају веронауку али је ако се не варам доста шарен приступ и начин на који се она спроводи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Вилер Текс рече
пре 16 часа, Bernard рече

Greška, i sa njima treba razgovarati!

Треба али човек не жели разговор него жели да Црква буде у порти и тачка. Е сад је питање може ли се са таквима разговарати...

Ovo nisam video. Nisam mislio da ulazim u diskusiju ali......

Ajd sad lepo citiraj meni i Bernardu gde sam ja napisao to što tvrdiš.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, VaSa110 рече

Ovo nisam video. Nisam mislio da ulazim u diskusiju ali......

Ajd sad lepo citiraj meni i Bernardu gde sam ja napisao to što tvrdiš.

Ни ја не желим да улазиму дискусију, доготово са неким ко се прави невешт и пита а шта сам ја то урадио.

Рекао си ово: Zašto se ovoliko zapelo da se podučavanje veri premesti iz verskih objekata u škole? Pitam jer mi se čini da je verski objekat normalno - prirodno mesto za to

 

Веронаука је одавно уведена у школе, и била је у тим школама до комунизма. А школа међу Србима је настала у Цркви. И сасвим је природно на основу тога а и на основу тога да се у многим иоле цивилизованим земљама веронаука учи у школи.

Ово што си ти реако значи следеће- да Црква не изађе из порте и да се не петља у друштво. Наследниче другова у овом погледу, ако ниси то мислио, кажи шта си мислио- једва чекам да чујем објашњење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда не би требало разматрати тему веронауке н нивоу или-или,у школи или у храму. Први део Литургије,Литургија речи и има улогу да поучи,проповед свештеника ,такође.Но,постоје интересантне теме за различите профиле људи које могу бити презентоване у форми предавања,дискусије,,,при храму. Питање веронауке у школама иде у домен интереса државе ,просветних институција,да у договору са црквом и верским заједницама,када су у питању традиционалне религије,да простор и уврсти у систем образовања верску наставу. С обзиром да смо имали дужи период атеизације друштва,мислим да је веронаука могла бити уведена у школе као редован предмет,с тим што би концепт веронауке онда био нешто другачији,поготово мислим на веронауку у Србији од првог уласка у школе. Европске земље имају верску наставу у школама,чак и као редован предмет.У Русији верска настава се изучава као хришћанска култура,а сви знамо којико је православна вера афирмисана последњих деценија у Русији.Но,ту је став био да се уђе са концептом који је прихватљив свима.Знамо да статус изборног предмета,факултативног није најбољи,и ту се могло бити мало флексибилнији и од почетка ићи на статус верске наставе као редовног предмета.На крају ,сам назив предмета ,па чак и план и програм нису пресудни,него ко предаје.Уколико наставу веронауке предају наставници са завршеним ПБФ,наравно да ће у тим оквирима изнети суштину хришћанства и презентовати у том духу.А на другој страни биће материјала и за оне који нису у вери,али имају позитиван однос према хришћанству,у смислу да налазе садржаје који их интересују,а везани су за културу,етику,уметност,и сл.Вероучитељима у Србији којима је предавање веронауке ЈЕДИНИ посао,нису баш у доброј позицији.Вероучитељи имају породице,децу,живе од тога,тако да не би требало занемарити ни ту страну.

Ако кажем да план и програм,као и уџбеници могу бити много бољи,то не значи да је постојећи неупотребљив.Уосаталом за већину школских предмета би се могло рећи исто,само што се неретко веронаука,као и вероулитељи посматрају кроз лупу.Требаће много времена да се један број људи ослободи предрасуда да је веронаука нешто застарело,превазиђено. Већ сам помињале коментаре неких у смислу треба да се приближимо Европи,тежимо интеграцијама,а мислимо да можемо у Европу са верском наставом у школи,не знајући нити сматрајући да треба да се информишу ако већ желе да полемишу,да је веронаука саставни део образовних система у већини европских земаља.Мислим да Црква треба да користи медијски простор и да објасни своје ставове,па и када је реч о веронауци.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Вилер Текс рече

Веронаука је одавно уведена у школе, и била је у тим школама до комунизма. А школа међу Србима је настала у Цркви. И сасвим је природно на основу тога а и на основу тога да се у многим иоле цивилизованим земљама веронаука учи у школи.

Astronomija je nastala u okrilju astrologije, hemija u okrilju alhemije i sasvim je prorodno na osnovu toga da se atrologija i alhemija izučavaju u školama joooj.

пре 4 часа, Вилер Текс рече

Ово што си ти реако значи следеће- да Црква не изађе из порте и да се не петља у друштво. Наследниче другова у овом погледу, ако ниси то мислио, кажи шта си мислио- једва чекам да чујем објашњење.

Obzirom da je za tebe forum i škola isto ne treba se čuditi kada nešto ovako napišeš.

 

пре 4 часа, Вилер Текс рече

Zašto se ovoliko zapelo da se podučavanje veri premesti iz verskih objekata u škole?

Kada na kraju rečenice stoji ovaj znak "?" znači da ti je neko postavio pitanje i od tebe (recimo) očekuje odgovor.

пре 4 часа, Вилер Текс рече

Pitam jer mi se čini da je verski objekat normalno - prirodno mesto za to

Ovo je razlog za pitanje. Imamo institutcije koje traju par hiljada godina, vrlo su specijalizovana za oblast kojom se bave. i ja zaista ne vidim ni približno bolje mesto za podučavanje veri.

Kada je veronauka uvedena u škole bio sam za to. Naivna budala je (ja) je mislila da će svi učenici zajedno to da pohađaju, da zajedno učestvuju u tome i na taj nači grade mostove bez obzira na različite vere kojima pripadaju. Desilo se suprotno. Svako se zabio u svoje ćoše, deca se razdvojila i vrlo uspešno stvaramo buduća krvoprolića i mržnju.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, VaSa110 рече

Astronomija je nastala u okrilju astrologije, hemija u okrilju alhemije i sasvim je prorodno na osnovu toga da se atrologija i alhemija izučavaju u školama joooj.

Obzirom da je za tebe forum i škola isto ne treba se čuditi kada nešto ovako napišeš.

 

Kada na kraju rečenice stoji ovaj znak "?" znači da ti je neko postavio pitanje i od tebe (recimo) očekuje odgovor.

Ovo je razlog za pitanje. Imamo institutcije koje traju par hiljada godina, vrlo su specijalizovana za oblast kojom se bave. i ja zaista ne vidim ni približno bolje mesto za podučavanje veri.

Kada je veronauka uvedena u škole bio sam za to. Naivna budala je (ja) je mislila da će svi učenici zajedno to da pohađaju, da zajedno učestvuju u tome i na taj nači grade mostove bez obzira na različite vere kojima pripadaju. Desilo se suprotno. Svako se zabio u svoje ćoše, deca se razdvojila i vrlo uspešno stvaramo buduća krvoprolića i mržnju.

1. Не видим никакву везу имеђу твог првог пасуса и чињенице да је школу у Србији створила Црква.

2. Ствар је у томе да теби смета Црква у друштву али ти не смета да уђеш у Црквени простор и причаш атеистичку причу. Нису школа и форум исто. Змењујеш тезе да би заобишао суштину.

3. Потпуно је нормално да верунаку постоји у оквиру образовног система као што и Богословски факултет функционише у оквиру Универзитета ( овде су једини пробле богобрци у редовима државног апарата и система образовања). Ако је Црква створила темељ писменост у овом народу ваљда је лолично да има простора у школи.

4.Извини али не може хоџа да предаје православни каитихизис или не дај боже неки набеђен нво лик да учи неком синкретизму. Стварање једног лонца у коме ће бити од свега по мало је апсолутни промашај и пропаст. Православцу није проблем да живи међу иновернима али то не значи да ће петком у џамију а недељом у цркву.

Надам се да грешим у свом становишту да се сад опет правиш наиван и да ти смета деловање Цркве у друштву.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Вилер Текс рече

1. Не видим никакву везу имеђу твог првог пасуса и чињенице да је школу у Србији створила Црква.

2. Ствар је у томе да теби смета Црква у друштву али ти не смета да уђеш у Црквени простор и причаш атеистичку причу. Нису школа и форум исто. Змењујеш тезе да би заобишао суштину.

3. Потпуно је нормално да верунаку постоји у оквиру образовног система као што и Богословски факултет функционише у оквиру Универзитета ( овде су једини пробле богобрци у редовима државног апарата и система образовања). Ако је Црква створила темељ писменост у овом народу ваљда је лолично да има простора у школи.

4.Извини али не може хоџа да предаје православни каитихизис или не дај боже неки набеђен нво лик да учи неком синкретизму. Стварање једног лонца у коме ће бити од свега по мало је апсолутни промашај и пропаст. Православцу није проблем да живи међу иновернима али то не значи да ће петком у џамију а недељом у цркву.

Надам се да грешим у свом становишту да се сад опет правиш наиван и да ти смета деловање Цркве у друштву.

Ostao sam bez teksta. :naklon:  :aplauz:.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је довољно времена прошло да се анализира шта је увођење веронауке донело Цркви.

Лични осећај је да резултати нису сјајни, најблаже речено.

Кад видимо резултате катихизиса по храмовима осамдесетих и деведесетих, мислим да је веронаука подбацила.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 11.1.2019. at 10:37, Благовесник рече

Опаметите се! Док није касно. Укинуће верску наставу. То је требало да се деси пре две године. Знам јако добро, у Птаријаршији су се били и помирили са том ситуацијом.  Околности око смена су учиниле да смо добили на времену да нешто учинимо, али озбиљно учинимо и подигнемо предмет на висок ниво, равноправан! А такође, и статус вероучитеља. 

Bez oobzira što mislim da verska nastava, ako se obavlja na pravi način, ima mesta u vaspitno obrazovnom sistemu kod nas i što sam veroučitelj 16 godina, uopšte nisam optimista. Situacija sa veronaukom je takva da nešto mora da se menja, prosto se oseti da j estvar sazrela za promenu ali se plašim da bi ta promena pre mogla ići na štetu ovog predmeta tj. opstanka u školskom sistemu. Iz godine u godinu se pravi tenzija i kao da se samo čeka pravi, najmanje bolan momenat za realizaciju tog plana.

Ne znam da li SPC ima dovoljan autoritet da utiče na dešavanja u vezi sa veronaukom ili je to odluka samo jedne strane gde se verske zajednice uopšte ne pitaju ?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Ђорђе Р рече

Мислим да је довољно времена прошло да се анализира шта је увођење веронауке донело Цркви.

Лични осећај је да резултати нису сјајни, најблаже речено.

Кад видимо резултате катихизиса по храмовима осамдесетих и деведесетих, мислим да је веронаука подбацила.

A kako bismo premerili te rezultate ? Mislim, kako bismo merili uspeh veronauke u školama ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Broken рече

A kako bismo premerili te rezultate ? Mislim, kako bismo merili uspeh veronauke u školama ?

Могао би се анализирати број литургијских верника, некад и сад, причасника,... Могло би се ту разних истраживања направити. Испитати и некадашње ученике који су посећивали верску наставу, и старе свештенике. Направити истраживање колико има оних који нису посећивали Грађанско, а постали су литургијски верници...

Можда све ово већ постоји.

Ја мислим да је циљ веронауке да ученици постану литургијски верници, као и њихови родитељи. Успешност веронауке се може мерити дал даје резултате, дал се повећава број литургијских верника ил смањује, ил стагнира.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ђорђе Р Верунаука, колико год да има мањкавости, дала је плод. Биће га још више ако се сви заједно потрудимо и помогнемо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...