Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 15 минута, Ведран* рече

Северномакедонац, да ли ти стварно не видиш шта причаш?

Кад су споредни, што онда потежеш инсинуације о Кремаљским пропагандистима? Видиш колико је бесмислено да расправљаш с нама тврдећи да је питање наших личних односа, а да онда потежеш Кремаљ, док истовремено другима оспораваш право да помену Нато. Одлучи се!

Много смешан испадаш, да не кажем глуп, када ово кажеш. Немој то да радиш. Срамотиш се. Види. Кад си свестан да изван Цркве нема спасења, и говориш да вас ми "гурамо у ад". Па што онда човече отајеш изван Цркве!? Ало! Видиш ли уопште шта говориш? Само безуман човек може веровати да иде у ад и не хтети да се спасе. Шта је онда теби прече, нација или спасење.

Ало!! Пробуди се човече и помириши цвеће. Македоније више нема. Ћао! Пуј пике, не важи се. Нема! Појела маца. Била је некад нека Македонија у омраженој ти комунистичкој Југославији. 

Jadrane ne pravi se naivan. Ja sam Milanu odgovorio da nesuglasice megu nama pre svega su na licne osnove izmegu srba i makedonskih bugara a shiptari NATO i Rusija su sporedni a ne glavni faktori problema megu nama. To ne znaci da vi niste pod uticaj proruske propagandne masinerije a mi Natovske jer nam odgovara njihova geostrateska politika  u nashim balkanskim svagama. Sve to se odrazava cak i na vsecrkvenom nivou i ova kriza i te kako je povezana sa globalnim politickim zbivanjima. Kremalj i te kako racuna na vas...

Nisam smesan nego sam pametan:D... Ja znam da sam u crkvi isto kao i vi, ova razdeljena megu nama je vec vigena stvar u pravoslavnoj crkvi. Sa vaseg gledista makedonci su raskolnici a ne s moeg...I vi tvrdite da samo vi volite makedonce, a u isto vreme, zbog politike lisavate njih onog najvaznijeg- vecnog spasenja. Koja ljubav?!

Makedonija postoji i grcka i severna i pirinska...ova severna e 10 puta bolja od ona YU i post YU, jer smo potpisali dogovor sa bugarima da do 45' imamo zajednicku istoriju i da smo bili jedan narod, i sa grcima imamo dogovor u kome se odricemo od anticko-grckog naslega Aleksandra i da smo slovenskog porekla. Sve u svemu Istina prosijava. Sad ulazimo u NATO i time se neplasimo vise od suseda)))zbog svoje bezbednosti. Nadamo se da ce se poboljsati i ekonomski standart zhivljenja. Shta hoces vishe...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 2 часа, MKD13 рече

Volim kad ste iskreni. Sve je licno megu nama, shiptari NATO Rusija su sporedna stvar. Kad bi voleli vi makedonce i kad bi vam bila ispred nacije vasa vera, ne bi zbog politike slale makedonce u "ad", jer izvan crkve spasenja nema.

Drugo, kolko shto volite vi bugare toliko i mi vas. 

I umesto da dajes savete tovarish, mozes ostati slobodno, crveni komunista pod hriscanskim plashtom, jer kad bi bio hriscanin bilo bi ti stidno da predlazes nekome da postane musliman. Odatle i tvoja ljubov ka Rusiji do jucerasni  SSSR....

Na balkanskoj shahovnici vi mozete samo da sanjete Makedoniju kao deo Srbije, bilo pa proslo...makedonci dovoljno su postradale od vas. Nikad se nepovtorilo!

 

 

Или немаш појма о животу или си прави провокатор. Толико везе са везом немаш да не знам одакле да почнем, ако се може теби било шта објаснити.

Прво,, у великој си заблуди да ће само хришћани да буду спасени. Многи који не буду хришћани биће спасеени, јер ће препознати Бога и њих ће Бог препознати када се сретну.

Ти нама причаш као нација нам је испред вере. Па Црква је постојала пре Србије, постојаће и после Србије, после историје, после самог времена. Ми Срби имамо необичну срећу да нам је државу основала немањићка лоза, таква нам је судбина, као што човек роди мушко или женско, не бира. Али у Царству Божијем нема више ни мушког ни женског.

А шта је поента са твојом нацијом? Мало ти је да идентитет добијеш преко Србије. У реду. Нађи се од којих си. Тражиш ли идентитет од Христове Цркве? У реду, добићеш. Али шта је Црква безумниче један? То није папизам, ни Римски ни Цариградски. Није НАТО, није ЦИА. Црква је у великом проблему због вас јер тражите идентитет притив Србије, тражите антиидентитет. СПЦ једино жели да МПЦ добије идентитет од Саборне, Католичанске Цркве, а не од саме СПЦ нити од папског Цариграда. Та времена утркивања у папизму су прошла. Нема више ни старог ни новог Рима.

Твоја нација и вера ће бити отпадак, јер сте дозволили да постанете шиптари у души. Шиптари нека вас и поједу и идите са милим Богом, постаните млевено месо за НАТО и антихристове интересе.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, MKD13 рече

Sad ulazimo u NATO i time se neplasimo vise od suseda)))zbog svoje bezbednosti. Nadamo se da ce se poboljsati i ekonomski standart zhivljenja. Shta hoces vishe

Само веруј манијаку Заеву. Нико вам други неће бити крив када НАТО буде гледао како нестаје Северна македонија, јер ће је појести друге НАТО чланице, као што се Турска усудила да поједе пола Кипра, Грчког Кипра као НАТО чланице. Запамти само да ти је најцрњи непријатељ Цариград који ти утерује НАТО као змију, да те начини млевеним месом у борби против Јачег, јер је Азија најјача.

Веруј ми, сместа тражи да постанеш муслиман, за душу не брини, јер ионако у рај нећеш моћи као отпадник, а Бог ће ти се смиловати као муслиману. Ти везе са Христом немаш, али опростиће ти Христос све.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, MKD13 рече

Ja znam da sam u crkvi isto kao i vi, ova razdeljena megu nama je vec vigena stvar u pravoslavnoj crkvi.

Па човече кад 'знаш' да си у Цркви, шта се копрцаш и кочопериш овде? И шта хоћеш од нас да ти ту "цркву" признајемо кад си већ у Цркви? 

Не пије воду то што причаш. 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, MKD13 рече

jer smo potpisali dogovor sa bugarima da do 45' imamo zajednicku istoriju

:))

Аха! А историја се декретом проглашава за истину. 

Који си ти 'генијалац' 12:smeha:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, sanja84 рече

E imam ja glupo pitanje... jel smo se stvarno podelili jednom za stalno?

Znači mi smo na strani Rusa?

Ko je sad na čijoj strani?

 

Izvinite ali stvarno ne znam

Осудили смо овај потез цариградског патријарха. Писма патријарха Иринеја и епископа Иринеја Буловића цариградском патријарху су постављена на интернет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Жика рече

Осудили смо овај потез цариградског патријарха. Писма патријарха Иринеја и епископа Иринеја Буловића цариградском патријарху су постављена на интернет.

Само да се надовежем на ово што Жика каже. Човек који се не бави ближе овим стварима, не треба да се превише оптерећује, а нарочито не да интерпретира ово као да смо у некаквом рату са Цариградом итд. Ми смо и даље у евхаристтијском општењу са Цариградом, као и са Москвом и са осталима. Ми осуђујемо такве потезе Цариграда, јер су они за сваку осуду.

И нити смо се ми поделили "једном за стално" нити су се чак Руси "поделили" једном за стално. Колико је ово трајно, зависи сада скоро искључиво од Цариграда. Неки Москву осуђују, или им замерају, за прекид општења, јер је то драстичан потез. Међу њима има и архијереја (па и један наш). Моје лично мишљење је да су такве осуде производ непотпуног сагледавања ситуације или чак затварања очију пред истином. Москва просто није могла ништа друго да уради. Цариград је потпуно негирао Цркву у Украјини да би од расколника направио нову структуру потчињену себи. То је апсолутно антицрквено понашање које се не може толерисати.

Москва је више пута позивала Цариград на дијалог по том питању, молила их да не раде то што су урадили јер ће изазвати још већи раскол и изложити људе прогону. Они нису слушали. И Москви није ништа друго преостало. Остале Цркве, укључујући и нашу су сада активније ушле у тај проблем, и сада ми молимо Цариград да се тај проблем Саборно реши. Цариград упорно одбија и то, не желе да разговарају. И неминовно је да ће, ако на томе истрају, ствар завршити на исти начин као и са Москвом. И онда ће проблем да се устостручи.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović  Ако сам добро разумео чланак изнад, кажу да неће дозволити да ико понижава хелинизам?

Уз сво дужно поштовање, не видим како неко понижава Грке? 

Не свиђа ми се то разврставање на Грке и Солвене. Мени су Руси браћа а и Грци. Мени је и Оптина светиња и Егина.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Вилер Текс рече

@Zoran Đurović  Ако сам добро разумео чланак изнад, кажу да неће дозволити да ико понижава хелинизам?

Уз сво дужно поштовање, не видим како неко понижава Грке? 

Не свиђа ми се то разврставање на Грке и Солвене. Мени су Руси браћа а и Грци. Мени је и Оптина светиња и Егина.

 

Да. Тачно тако. Ово као да је писао неки комесар.

Не знамо да ли је ово званично саопштење или нечија комуникација са медијима.

Не изгледа као званично саопштење него као да је неки "гласноговорник" контактирао Ромфеу да им то "приопћи".

Што је најглупље од свега јесте да се у тој вести говори да су одлучили да ћуте, да не би изазивали проблеме и били злоупотребљавани, а онда овај "гласноговорник" оде у медије да "приопћи" да они неће дозволити да неко понижава Грке. И онда још говори о НАЦИОНАЛНИМ искушењима.... 

Јесте да ја не знам грчки, и можда грешим, али ми ово изгледа на бла, бла, трућ.

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево једне вести на српском о томе...

Свта Гора: Ми смо на страни Патријарха, не дозвољавамо да га ико понижава

 
 
oikouenikos_oros-2.jpg
Прот и Патријарх (фото: Ромфеа)
Према наводима грчког портала Ромфеа, Свештена општина Свете Горе је након јучерашње седнице саопштила: "Света Гора је на страни Васељенске Патријаршије и нећемо никоме дозволити да је понижавају. Хеленизам и Васељенска Патријаршија имају примат у Православљу. Света Гора жели да сачува мир и јединство Цркве, али Светогорци неће дозволити да било ко унижава Хеленизам и Васељенску Патријаршију".
 
Овакво саопштење, у духу етнофилетизма и фашизма, оставља нас без речи. Подсећамо, Свештену општину Свете Горе чине представници свих двадесет светогорских лаври (манастира), од којих су 17 грчких, један српски, један руски и један бугарски. 
 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И да, на којој планети је реченица "хеленизам има примат у Православљу" нормална?

Или просто замени хеленизам са било чиме, словенство, србизам, русизам, украјинизам, хуманизам, модернизам, екуменизам, зилотизам, снобизам ..... Сасвим је свеједно.

Где је то нормално?

Ја не могу да верујем да је ово било који атонски монах потписао, осим ако није ударен у главу, а камол и представници свих манастира.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vaseljenski patrijarh je verovatno ucenjen...tako se šuška, 

Ako nije onda ima  preveliku ljubav prema svima... pričešćuje se i služi sa hrišćanima druge veroispovesti, sklanja ukrajinsku i makedonsku crkvu od propasti- duhovne...da umiri bubice...ili je svetac ili je šašav... vreme će pokazati...ne znam čoveka. Možda će makedonci prestati da nas mrze vremenom ako dobiju svoju crkvu...ko zna.. tako isto i sa ukrajincima i rusima... 

Ja sam uzela grčku gramatu u Svetoj zemlji... iako ne znam grčki... ali opet taj primat..izgleda da je ovo sudar divova oko primata i bolje da se mi mali držimo po strani.

 

Ali opet...nisam čitala temu, pa mi je bolje da ćutim

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...