Jump to content

konkretan slučaj spasenja osobe krštene u KC

Оцени ову тему


Препоручена порука

Hvala na dobrodoslici,Tamo daleko.

Iz tvog teksta zakjucujem tvoje misjenje da je potrebno da svoje bliznje evangeliziram da predju u PC i da pop koji je rekao da ne treba nije u pravu.

Medjutim,pitanje je da li su oni vec u nekoj nevidljivoj zajednici sa PC ako u srcu ispovjedaju tako?Da li dogme Rkc u koji oni ne vjeruju kao npr bezgresnost pape njih mogu da odvoje od PC? Dakle u toj definiciji trazim objasnjenje.Negdje sam citao da za raskol od Crkve treba raskol srcem i umom.Ako neko srcem i umom nije u raskolu,onda je on u Crkvi,bez obzira na formu.Mislim da se djelo zove ,,O granicama Crkve,, od Florovskog.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, damsoyu рече

Iz tvog teksta zakjucujem tvoje misjenje da je potrebno da svoje bliznje evangeliziram da predju u PC i da pop koji je rekao da ne treba nije u pravu.

Dobro ti je brat reko , moraju se ponovo krstiti u PC ali pogružavanjem 3 puta može i u buretu , vidi kako je taj pop kršten jer mi je sumnjiv.:0201wink:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako su okej ljudi, čiste duše, a stari koliko kažeš, ti samo nemoj da ih smaraš i biće sve okej.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, damsoyu рече

@Kopitar  malo humora nije na odmet, ali ja ipak temu shvatam veoma ozbiljno, jer starine imaju 90 i 87 godina i ako je to istina, nemam vremena za gubljenje 

Немаш времена за губљење, као и нико од нас. Мој савет ти је молитва за њих, и рад на себи. Јер шта више можеш да учиниш?

Немој крштење, и друге "требе" посматрати као формалност. Бог није формалиста. Бог ће сваком праведно судити, по његовом срцу. Коме је више дано, од њега ће се више и тражити. Можда су сви неправославни у бољој почетној позицији, јер ће се мање тражити од њих.

Ако било коме пренесеш љубав коју носиш, да се и он испуни љубављу, на правом си путу. Форма је битна, само кад има смисао, тј. када није само пука форма.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да ми можемо разговарати о догматима и правилима вере а не о томе ко ће се спасити а ко не то одлучује сам Христос ни анђели тај суд не могу донети. Човек се спашава сједињењем са Христом благодаћу а она нам се даје у Цркви кроз свете тајне која је ризница и чувар апостолског предања. Христос је рекао идите и научите све народе, који се крсти и поверује биће спасен а ко не биће осуђен. Одговорност је значи на онима који су примили знање од оних које је Христос послао ( јер он рече који вас прима мене прима а који се вас одриче мене се одриче) и који су чули реч Божију а потом примили или одбацили, како ће бити суђено ономе ко није чуо реч од проповедника када вера бива од проповеди.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Матусал рече

 Одговорност је значи на онима који су примили знање од оних које је Христос послао ( јер он рече који вас прима мене прима а који се вас одриче мене се одриче) и који су чули реч Божију а потом примили или одбацили, како ће бити суђено ономе ко није чуо реч од проповедника када вера бива од проповеди.

Jednom skorije sam bio u prilici, pošto starina ima običaj da kaže "krst je krst" ,aludirajići na PC i KC, kad je to rekao pa me je pitao "jeli tako" znajući da ja ponešto čitam o tome, odgovorio sam mu "ima nekih razlika ali to za običan narod ne dolazi do izražaja"(imajući u vidu ranije dogmatsko ispitivanje o papi itd) i "Koliko je kome dato tako će mu se i suditi"... Posle sam razmišljao možda da li sam pogrešio u odgovoru,da li sam trebao da budem "stroži", ali imajući u vidu njihovo razumijevanje i življenje vjere ,da bih ih samo omeo , i na trenutak dok sam se premišljao sjetio sam se riječi popa komšije i odustao sam od "strogoće".

Da li se na mene mogu primjeniti riječi da sam odgovoran što nisam dovoljno dobro objasnio?Da li treba da se za to pokajem ili sam dobro postupio.Hvala svima na veoma lijepim odgovorima

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, damsoyu рече

Jednom skorije sam bio u prilici, pošto starina ima običaj da kaže "krst je krst" ,aludirajići na PC i KC, kad je to rekao pa me je pitao "jeli tako" znajući da ja ponešto čitam o tome, odgovorio sam mu "ima nekih razlika ali to za običan narod ne dolazi do izražaja"(imajući u vidu ranije dogmatsko ispitivanje o papi itd) i "Koliko je kome dato tako će mu se i suditi"... Posle sam razmišljao možda da li sam pogrešio u odgovoru,da li sam trebao da budem "stroži", ali imajući u vidu njihovo razumijevanje i življenje vjere ,da bih ih samo omeo , i na trenutak dok sam se premišljao sjetio sam se riječi popa komšije i odustao sam od "strogoće".

Da li se na mene mogu primjeniti riječi da sam odgovoran što nisam dovoljno dobro objasnio?Da li treba da se za to pokajem ili sam dobro postupio.Hvala svima na veoma lijepim odgovorima

Брате видиш да се он пита и да тражи а који иште даће му се, Корнилије капетан ( дела апостолска) због своје праведности као незнабожац је примио благодат и дарове духа (говорио је  језике) јер је чистим срцем свакога дана стајао на молитву и јавио му се анђео господњи и упутио на апостола Петра и пре крштења Дух Свети је сишао на њега и сав дом његов како би Петар схватио да је Бог послао спасење свим народима који га траже.

Одговорност за ову ову дилему ће сносити они који су увели народе у тај простор и створили забуну, а ти се моли Богу да управи твоју мисао и вољу на исправне путеве и да те утврди и поучи шта ћеш и како ћеш чинити, јер ако сам ниси сигуран такве мисли нису од Бога, колебање је својствено утицају палог духа и зато прво молитвом и трудом задоби чисту свест и мисао а потом види шта ћеш и како ћеш говорити, у смућењу не говори ништа а ако пак мораш призивај Господа да кроз тебе говори оно што му је угодно. Не узимај на себе бреме(спасење душа) које је својствено само Господу него предај у руке његове а ти спасавај себе јер тако ћеш спасти и мноштво оних који те окружују и слушају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U pravu si da treba prvo svoju glavu da razbistrim,zbog porodične situacije moja vjera je poprimala raznovrsne oblike.

 Pravoslavna rodbinska strana su vise "nacionalni pravoslavci" koji slave slave a u Boga slabije vjeruju, zapravo prvi pravi pojam Boga dobio sam sa ove katoličke strane .

I kroz odrastanje PC je za mene bilo nesto nacionalno,isao sam na liturgije o praznicima porodicno,vise kao neki "lokalni plemenski obicaj" , a sa katolicke strane to je bilo mnogo ozbiljnije, univerzalno,price o Bogu, Filmovi o Isusu,Mojsiju, snimljeni na zapadu..pojam nečeg "opšteg i svjetskog".Pri tome su svi počev od familije,škole,okoline, niko nikada nije mislio ni govorio o katolicima nešto loše u vjerskom smislu,a pogotovo dovodio u sumnju njihovo spasenje.Niko nije ni upućen u pojedina tumačenja da papa treba da vlada svom Crkvom, bukvalno smatrali smo ga svi kao "patrijarha zapada",rodbina moja i pravoslavna i katolicka.Skoro da smo vjerovali da postoji i zapravo Evharistijsko jedinstvo,i da je raskol 1054 ustvari samo pdojela teritorija,kao npr sada Makedosnka Crkva itd.

Tako da sam ja kasno tek krajem 20-tih godina poceo da shvatam pojedine dogmatske probleme kad su poceli da se isticu u pojedinim medijima doduse vise u politickom kontekstu.Tako da sam mozda teoloski nepismeniji ali vjerujem da smo mi porodicno bili na neki način projava jedinstva Crkve.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, damsoyu рече

Jednom skorije sam bio u prilici, pošto starina ima običaj da kaže "krst je krst" ,aludirajići na PC i KC, kad je to rekao pa me je pitao "jeli tako"

Obična narodna vjera i mudrost ti kažu Krst je jedan..pop ti kaže nemoj se brinuti za njihovo spasenje..postavi još pitanje Avi Zoranu  Rimskom ako ti i on potvrdi isto tako i prihvati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Tanjir рече

Bog je više nego formalista. Dakle potrebno je krštenje i vodom i duhom. 


 

Rimokatolici su kršteni vodom i Duhom. Na koji način udaljuju od Tela i Krvi?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Tanjir рече

Na način što se laici ne pričešćuju krvlju, mada do duše sabor u Trentu jeste rekao da se blagodat i tela i krvi nalaze u hlebu.

Pa ajmo onda do duše.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени та појава не причешћивања верника ,, вином,, тј крвљу није јасна ни како је то уопште могло да се протури и спроведе у једној тако озбиљној институцији. У догмама постоји простор за спекулације али ово је директна заповест Христова из писма и јасно предање и традиција апостола и отаца и не разумем какво сад увођење транссупстанцијације је ту било потребно и коме је било уопште стало да се бави са таквим стварима,непомирљиво ми је то са здравим разумом да ми неко и сто пута образложи како је крв тајанствено присутна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Tanjir рече

Na način što se laici ne pričešćuju krvlju, mada do duše sabor u Trentu jeste rekao da se blagodat i tela i krvi nalaze u hlebu.

Da, ovdje je sve to objašnjeno, imamo i mi eparhiju u exilu. Pravda je jen jedna (istina je samo jedna), svatý Tomáš Akvinský :D 

http://vendeecz.blogspot.cz/2014/10/svate-prijimani-na-ruku-je-svatokradez.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...