Jump to content

konkretan slučaj spasenja osobe krštene u KC

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 часа, damsoyu рече

Tako da sam ja kasno tek krajem 20-tih godina poceo da shvatam pojedine dogmatske probleme kad su poceli da se isticu u pojedinim medijima doduse vise u politickom kontekstu.Tako da sam mozda teoloski nepismeniji ali vjerujem da smo mi porodicno bili na neki način projava jedinstva Crkve.

Te razlike su u teološkom smislu male i samo je dobra volja potrebna da se usaglase ali je politika i vlast problem sa obe strane.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Матусал рече

Мени та појава не причешћивања верника ,, вином,, тј крвљу није јасна ни како је то уопште могло да се протури и спроведе у једној тако озбиљној институцији. У догмама постоји простор за спекулације али ово је директна заповест Христова из писма и јасно предање и традиција апостола и отаца и не разумем какво сад увођење транссупстанцијације је ту било потребно и коме је било уопште стало да се бави са таквим стварима,непомирљиво ми је то са здравим разумом да ми неко и сто пута образложи како је крв тајанствено присутна.

Mogu ti reći da ni meni to nije jasno.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Mogu ti reći da ni meni to nije jasno.

Nije vam jasno jer:

1. To je moguce samo u Crkvi koja kao naučitelja Crkve ima sv. Tomu Akvinskog, dakle u Katoličkoj Crkvi što nije vaš slučaj

2. Vjerovatno niste pročitali ništa od sv. Tome Akvinskog ni o tridentinskom koncilu itd.

3. Ili ako jeste onda niste razumjeli to onako kako se razumijeva kod nas tj. razumjeli ste to pogrešno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, damsoyu рече

Hvala na dobrodoslici,Tamo daleko.

Iz tvog teksta zakjucujem tvoje misjenje da je potrebno da svoje bliznje evangeliziram da predju u PC i da pop koji je rekao da ne treba nije u pravu.

Medjutim,pitanje je da li su oni vec u nekoj nevidljivoj zajednici sa PC ako u srcu ispovjedaju tako?Da li dogme Rkc u koji oni ne vjeruju kao npr bezgresnost pape njih mogu da odvoje od PC? Dakle u toj definiciji trazim objasnjenje.Negdje sam citao da za raskol od Crkve treba raskol srcem i umom.Ako neko srcem i umom nije u raskolu,onda je on u Crkvi,bez obzira na formu.Mislim da se djelo zove ,,O granicama Crkve,, od Florovskog.

Не постоји невидљиво јединство са ПЦ. Ако немате јединство у Чаши, нисте у јединству. Дакле, или сте у евхаристијском јединству или ни у каквом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ivan Marković рече

Не постоји невидљиво јединство са ПЦ. Ако немате јединство у Чаши, нисте у јединству. Дакле, или сте у евхаристијском јединству или ни у каквом.

Samo što Čašu daje Isus Hristos a ne pop.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Samo što Čašu daje Isus Hristos a ne pop.

 

пре 3 минута, Ivan Marković рече

Не постоји невидљиво јединство са ПЦ. Ако немате јединство у Чаши, нисте у јединству. Дакле, или сте у евхаристијском јединству или ни у каквом.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Zayron рече

Nije vam jasno jer:

1. To je moguce samo u Crkvi koja kao naučitelja Crkve ima sv. Tomu Akvinskog, dakle u Katoličkoj Crkvi što nije vaš slučaj

2. Vjerovatno niste pročitali ništa od sv. Tome Akvinskog ni o tridentinskom koncilu itd.

3. Ili ako jeste onda niste razumjeli to onako kako se razumijeva kod nas tj. razumjeli ste to pogrešno.

Зашто би неко уводио таква учења и мењао предање,занимају нас узроци а не касније појашњавање те праксе која је потпуно скренула са курса отаца. Дубоко сам убеђен да би сваки католик волео да се причешћује под оба вида и да то види као исправно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

@Zayron ako imaš neki hrvatski prevod na tu temu, šibni na pp.

Evo na engleskom, ostalo ti pošaljem kad nadjem.

http://www.documenta-catholica.eu/d_1225-1274- Thomas Aquinas - Summa Theologiae - Prima Pars - EN.pdf

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ivan Marković рече

 

 

A ko je ikada rasčinio papu, pa nemaju rimokatolički sveštenici jedinstvo sa pravoslavnim sveštenicima u svetoj tajni sveštenstva?

Ti samo pretpostavljaš da rimokatolici nemaju Čašu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Матусал рече

Зашто би неко уводио таква учења и мењао предање,занимају нас узроци а не касније појашњавање те праксе која је потпуно скренула са курса отаца. Дубоко сам убеђен да би сваки католик волео да се причешћује под оба вида и да то види као исправно.

Koliko znam oni to mogu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Zayron рече

Nije vam jasno jer:

1. To je moguce samo u Crkvi koja kao naučitelja Crkve ima sv. Tomu Akvinskog, dakle u Katoličkoj Crkvi što nije vaš slučaj

2. Vjerovatno niste pročitali ništa od sv. Tome Akvinskog ni o tridentinskom koncilu itd.

3. Ili ako jeste onda niste razumjeli to onako kako se razumijeva kod nas tj. razumjeli ste to pogrešno.

На твоју жалост, ја сам прочитао довољно. Тома је јеретик који не разликује Суштину и Енергије. Тиме се његово учење саображава Варлааму и Акиндину. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Матусал рече

по ком праву

Oni priznaju sve naše tajne i valjda imaju blagoslov da se pričešćuju kod nas.

Ne znam da li ih naši puštaju Čaši.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...