Jump to content

Rastкo Nemanjic "nije" bio prosvetitelj

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 4 минута, RYLAH рече

Не знам на шта мислиш кад кажеш да је тај формат нетачан и да погрешно учи људе?

Recimo, cenim da kad bi napravili neku anketu i da pitanje bude da li je Sveti Sava opismenjavao običan narod, da bi bar 90% Srba odgovorilo DA.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Avocado рече

Recimo, cenim da kad bi napravili neku anketu i da pitanje bude da li je Sveti Sava opismenjavao običan narod, da bi bar 90% Srba odgovorilo DA.

Ма добро, кад бисмо правили снкету мислили би да је Душанов законик наш први закон, нико не би имао појма да је Св. Сава завршио грађански рат, испословао мирним срествима архиепископију код Византинаца и шта је то значило тад за српску државу... 

У праву си свакако, али на скоро свима питањима везаним за било коју нашу историјску личност, сем можда за Тита, сви би попадали, јер се генерално историја на жалост у нашим школама учи слабо, ретко и углавном погрешно.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, RYLAH рече

Због тога, кад ми кажемо да је Свети Сава просветитељ, мислимо на образовање, на утемељивање образовања, али ствара се утисак да је у почетном тексту узето значење просветитељ у каснијем смислу речи, и гледало се на дело човека из дванаестог века према активностима покрета из осамнаестог века.

Definitivno treba promeniti ono "prosvetitelj" nekim drugim pojmom (šrim).

  • Волим 1
пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, RYLAH рече

У праву си свакако, али на скоро свима питањима везаним за било коју нашу историјску личност, сем можда за Тита, сви би попадали, јер се генерално историја на жалост у нашим школама учи слабо, ретко и углавном погрешно.

Nažalost.  Zapravo ima još jedna grdna stvar, tumači se (a neretko i menja) ideološki.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, RYLAH рече

Ма добро, кад бисмо правили снкету мислили би да је Душанов законик наш први закон, нико не би имао појма да је Св. Сава завршио грађански рат, испословао мирним срествима архиепископију код Византинаца и шта је то значило тад за српску државу... 

Mislim da bi znali... uče decu sad sve to... samo ih još nauče i da je Sveti Sava bio prosvetitelj tipa Dositej... da je otvarao škole i bolnice i opismenjavao narod... pored raznih drugih mitova...

Da se razumemo, nije to samo naš specijalitet, skoro svi narodi to rade sa svojim velikanima... prave mitove i dodaju im i ono što nisu bili, kao da nije dovoljno to što su učinili... ali to što svi to rade, ne znači da je to dobro...

Ovde je još specifičnost u tome što je Sveti Sava bio prosvetitelj Crkve tj. monaštva i zbog toga poštovan... a to se posle od strane neukih ljudi poistovetilo sa prosvećivanjem naroda tj. erom prosvetiteljstva... i od tada se samo širi...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pogledah knjigu za 4 razred (ćerkinu) piše da je osamostalio crkvu i da je bio pisac i prosvetitelj. Ništa više.

  • Свиђа ми се 1
пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Avocado рече

Mislim da bi znali... uče decu sad sve to...

Ма де брате... Да је среће. Да неко стварно учи децу историји, лако би се после ишчистили сви ти остали митови о којима причамо. Али нема ни помена о неким нашим стварно великим цивилизацијским достигнућима за то време. 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Avocado рече

Ovde je još specifičnost u tome što je Sveti Sava bio prosvetitelj Crkve tj. monaštva i zbog toga poštovan...

Не бих се баш сложио са овим, сад видех да ми је промакло малопре.

Свети Сава је основао школе при манастирима, то је тачно. Али тада су у те школе, поред монаштва, ишли и припадници вишег сталежа који су се описмењавали. Иако нису сви били писмени, због јаког утицаја Византије су се ценили и образованији племићи у Србији. Заправо је све било у том времену као и у другим развијенијим земљама Европе, није било разлике, јер се тад писменост и иначе учила по манастирима, који су били и центри уметнјости, философске мисли и слично. (Црква је на крају у једном добром делу изродила и ренесансу, ал да не ширимо тему баш толико)

Значи, није се све то код нас разликовало од било које друге развијене државе Европе тог периода, и било би безвезе да се описмењавање тада пореди са описмењавањем у ери просветитељства, као што је безвезе да се описмењавање у ери просветитељства пореди са мсовним описмењавањима у двадесетом веку.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, RYLAH рече

Не бих се баш сложио са овим, сад видех да ми је промакло малопре.

Свети Сава је основао школе при манастирима, то је тачно. Али тада су у те школе, поред монаштва, ишли и припадници вишег сталежа који су се описмењавали. Иако нису сви били писмени, због јаког утицаја Византије су се ценили и образованији племићи у Србији. Заправо је све било у том времену као и у другим развијенијим земљама Европе, није било разлике, јер се тад писменост и иначе учила по манастирима, који су били и центри уметнјости, философске мисли и слично. (Црква је на крају у једном добром делу изродила и ренесансу, ал да не ширимо тему баш толико)

Значи, није се све то код нас разликовало од било које друге развијене државе Европе тог периода,

Mislim da se slažemo ali da posmatramo iz drugačijeg ugla. Nema u tom periodu aktivnog opismenjavanja. Nikog nije bilo briga da li su drugi ljudi (opšta populacija ili čak neki uži deo populacije poput plemstva) bili pismeni. Slažem se da nije bilo razlike između nas i drugih tadašnjih zemalja.

Sveti Sava jeste hteo da opismenjuje kler i monaštvo i u tom smislu jeste prosvetitelj Crkve.

To što su se tu mogli školovati i neki plemići je incidentno, a ne deo njegove namere i poduhvata. Tačnije, tako meni bar deluje i nisam video nešto što bi ukazivalo na suprotno.

 

Цитат

и било би безвезе да се описмењавање тада пореди са описмењавањем у ери просветитељства, као што је безвезе да се описмењавање у ери просветитељства пореди са мсовним описмењавањима у двадесетом веку.

Ne poredim u smislu da je ovo Savino loše... samo kažem da nije isto... u tome se slažemo...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свети Сава и нерадна жена


Била је једна жена много лења, па је помало радила, а помало спавала. Говорио јој муж: "Море, преди, жено; кошуље ми се поцепаше, чакшире ми се подераше; деца су нам оголела." - " Море, предем ја, човече, како да не предем, али ово проклето расте", одговарала би жена. Тако дође једном Свети Сава у то село, а жена се ова досети па га позове да чита молитву њеном клубету, не би ли постало веће. Чим је ступио у кућу ове нерадне жене, Свети Сава је видео шта је. Зато одмах метне епитрахиљ на врат и стане гласно говорити (као да из књиге чита):


Порани, Јело, и одоцни, Јело, 
и порашће ти клубе, Јело.
Порани, Јело, и одоцни, Јело,
и порашће ти клубе, Јело...


Чита тако Свети Сава, а жена сагнула главу па се само крсти. Kад виде да Свети Сава чита само то па то, рекне: "Зар, само то духовниче?"- " Само то, снахо, само то", одговори Свети Сава, - " само ће ти од тога порасти клубе и ни од чега другог." Сети се жена и застиде се, па кад Свети Сава оде, она окупи прести; увече поседи мало више, ујутро устане мало раније, и клубе поче брзо да расте.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Avocado рече

Recimo, cenim da kad bi napravili neku anketu i da pitanje bude da li je Sveti Sava opismenjavao običan narod, da bi bar 90% Srba odgovorilo DA.

То се све учило у школи. Ако 90% Срба не зна шта јесте, а шта није радио Свети Сава, онда то значи да школа има ефикасност од највише 10%. Чему онда служи школа?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Juanito рече

То се све учило у школи. Ако 90% Срба не зна шта јесте, а шта није радио Свети Сава, онда то значи да школа има ефикасност од највише 10%. Чему онда служи школа?

Ko o čemu, baba o uštipcima... :tongue:

Poenta moje tvrdnje je da se nije učilo u školi, tj. da decu pogrešno uče u školi (na svetosavskim priredbama) i opštu populaciju pogrešno uče preko TV-a koristeći reč "prosvetitelj" bez jasnog objašnjenja šta to u njegovom slučaju tačno znači i koja je razlika između njegovog prosvetiteljstva i docnijih prosvetitelja.

Eto, to ti je još bolji argument protiv škola, ako baš želiš da okrećeš vodu na tu vodenicu... ;)

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mene moje prvače upita pre neki dan "Ko je ono beše stvorio xyz*, Bog ili Sv. Sava?" 

*Zaboravila sam šta, ali u pitanju je bilo nešto definitivno ljudskom rukom sočinjeno. :D

Poenta, kreću od nekih totalno nebuloznih mitova. 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, Avocado рече

Poenta moje tvrdnje je da se nije učilo u školi, tj. da decu pogrešno uče u školi (na svetosavskim priredbama) i opštu populaciju pogrešno uče preko TV-a koristeći reč "prosvetitelj" bez jasnog objašnjenja šta to u njegovom slučaju tačno znači i koja je razlika između njegovog prosvetiteljstva i docnijih prosvetitelja.

Ех, колико тек аналогних митова има у градиву физике, хемије и биологије... А атеисте једино жуља Свети Сава. Да сте неки атеисти, ви бисте спашавали природне науке од школа, али вас баш брига. Вама је само битна сексуалност... овај, секуларност.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Juanito рече

Ех, колико тек аналогних митова има у градиву физике, хемије и биологије... 

Koliko hoćeš... i sve to treba srediti...

 

Цитат

А атеисте једино жуља Свети Сава. Да сте неки атеисти, ви бисте спашавали природне науке од школа, али вас баш брига.

Nije da me nešto naročito žulja Sveti Sava... šta više, daleko više me žuljaju neke nebuloze koje se uče iz istorije... pa i način na koji se izučavaju prirodne nauke...

 

Цитат

Вама је само битна сексуалност... овај, секуларност.

Ti da si neki hedonista, zalagao bi se za obavezne škole i obavezan rad u kancelarijama... a ti hoćeš da deca uče i da ljudi rade kod kuće preko nekih kompjuKtera, pa da se momci i devojke samo preko njih upoznaju i viđaju... :dedica:

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...